ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4' DISTRICT. aal Uil No. 1382. Woensdag 3 Februari 1909. 188 Jaarür. Kiesrecht. jjuitenlaiui. FEUILLETON. lit !E- RESKENSCHE COURANT. Abonnement, per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.5a, voor België /0.62s en voor Amerika 0.82bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Ad verten tiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit bïa«i verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. IMKLEMAN te Rreskens. Wij brengen in herinnering dat zij die aanspraak maken om op de kiezerslijst I909jl910 geplaatst te worden doch in 1908 in de ge meente niet zijn aangeslagen in de Hijks dir. belastingen zich vóór j-a fettruaii a.s. wr gemeente-secretarie moeten aan geven. Er is een tijd geweest dat zoowat iiiuüiinu in Europa eeiiigszms dacht aan Turkije, dan ue 'lurken zelve. hue geneei anders is de toestand nu geworden. Er is iets uitgevonden, dat men tiet Europeesclie evenwicht noem de: er is geleidelijk ontstaan een ge voel van suliuaiileit, van altruïsme, ook 'o|iüet goOied der internationale butrek- mugcu. Eu bovenal, er zijn Turksche, Du.gaai scüe, Servische eu andere leenin- gcu auu ue wereldinarkl gekomen, eu et zijn liaadelsbetrekknigeu aangeknoopt. El alles brengL menscüuii en mogeud- liedel) ei tee, meer beiaug te stellen in (le laken vau Oest-Europa, dan in Goe- tUe'a tijd. tal bleek dezer dagen op treffende vjze. Heeds gtruimen tjjd werden onder handelingen guvoerd tusscheu Bulgarije en Turkije over de erkenning van de onafhankelijkheid, die op 5 October van het vorige jaar was afgekondigd. Verschillende quaesties moesten daarbij worden geregeld, doch het tot stand komen eener overeenkomst stuitte voor namelijk al' op de hooge bedragen die Turkije eischte als schadeloosstelling votden overgang van den Orient-spoor- weg aan Bulgarije, voor den afkoop van de schatting die Oost-Roemelië als vasalstaat aan den Sultan betalen moest, en van de schatting die Bulgarije se dert 80 jaren hardnekkig geweigerd heeft te betalen. Turkije wil de onafhankelijkheid van Bulgarije wel erkennen, maar eischte aanvankelijk als afkoopsom een bedrag van öÜO» millioen francs. Over dien eiscli was iedereen verbaasd want het was ondenkbaar dat liet jonge konink rijk zulk een som zou kunnen betalen. i)e rnilliarden, die Frankrijk na den rampspoedigen oorlog aan Duitschland moest aldokken, vormden, vergelijken derwijs, niet zulk een som als Turkije van Bulgarije eischte. Het bleek ech ter spoedig dat er kwaad geld onder wasdat Turkije overvroeg, om met des te meer kans een toch al vrij hoo ge soul te kunnen vaststellen als „min ste eisch". Geleidelijk werd het bedrag der schadeloosstelling verminderd tot de helft, tot een kwart Haar zelfs 150 millioen zijn nog te veel voor de Bulgaarsche middelen. Bulgarije bood 8Z millioen, en ver klaarde die som na nauwkeurige bere kening te hebben vastgesteld, en daar niet boven te kunnen gaan. 73. Tientallen flinke, jonge officieren van bet Russische leger, die, in twee- en drietallen, van Odessa uit, verkennings tochten haddeD gedaan in de landstre ken, die weldra in operatie zouden wor den genomen, hadden den nieuwen gou verneur generaal van een nog te ver overen koninkrijk alle gewenschte in lichtingen kunnen verschatten. Bat zy zich bij de legatie aanmeldden, om zoo bet scheen dépêches of informaties ui te leveren, had geen achterdocht ge wekt en de sluwste der Levantsche spi- onnen was volkomen misleid geworden, door de oogenschouwelijke werkeloos bod ,'or Russische diplomaten. Maar 00 het machtig intellect van den ge dopte dienaar des CzareD, die Ruslan I's belangen aan den Bosporus behartigde, en die zijn weergalooze geslepenheid dankte aan een leven, te midden van Oosterlingen doorgebracht, had den ge neraal groote diensten bewezen. Toch wat en het niet de zorgen voor het nieuw te winnen Aziatisch konink rijk, noch de doodsverachting der wilde horden, die reeds op dit oogenblik hun benden verzamelden, om don indringers te weerstaan, die het hart van Vassili Milutin als lood zoo zwaar maakten. Bij zijn overhaast vertrek van Sor- reDto, had hij verzuimd gravin Cecile een adres te geven, waarheen zij haar liofdoademende brieven veilig kon rich ten. Toen hij dit verzuim bemerkte, stoomde de Italiaansche boot reeds en kliefde haar steven de blauwe golfjes der Egëische zee. Zyn telegrammen waren niet beantwoord en ofschoon ge steld in korte, duidelijke woorden, geen letter was tot hem terug gekomen. Maar toen kwam de Porte op den onzaiigen inval, in plaats van het ver schil tusschen vraag en aanbod, eon ge deelte van Oost-Roemelië, dat weliswaar bijna geheel alleen door Turken wordt bewoond, maar dat de Bulgaarsche regeeiing absoluut niet wil afstaan. Het was deze eisch der Turksche re geering, die Bulgarije er toe bracht, zijn reserves onder de wapenen te roe pen want te Sofia meende men vrij zeker te weten, dat Turkije voornemens was zich, hangende de besprekingen, met militair geweld van het bewuste gedeelte van Oost-Roemelië meester te maken. Hoewel Kiamil-pasja, zoowel als de Turksche minister van buitenlandsche zaken, die bewering beslist tegenspra ken, zond de regeering van vorst Fer dinand de achtste divisie naar het stra tegisch gewichtigste deel van Oost-Roe melië, dat Turkije gaarne zou terug krijgen. En daar ook Turkije troepen-afdeeliir gen aan de grens heeft, was het gevaar voor een onwillekeurige en ongewensch- te botsing, maar die ernstige gevolgen na zich kan sleepen, ontzettend groot. Maar nu toonde zich de zorg vau ge heel Europa om een botsing te vermij den. Er kan geen onverschilligheid meer bestaan voor wat „hinten, weit, in der Türkei" voorvalt. Rusland zond een telegrafische nota aan de mogend heden, Engeland riep om samenwerking, Buitschland en Oostenrijk lieten door hunne gezanten in Konstantinopel en Sofia goeden raad geven. Alle inogenuheden toonden den ernst van den toestand te doorzien en er naar te willen streven, de vonk uit te blus- scheu die den oorlogsbrand in den Bal kan zou kuunen doen ontstaan. En niet:alleen, dat zij den raad gaven zich te wachten voor vijandelijkheden zij beseften tevens de noodzakelijkheid om te pogen, de geschilpunten tusscheu Turkije en Bulgarije weg te nemen of ten minste te verminderen. Koning Edward liet den wensch uit spreken, dat Tuikye zich met een scha deloosstelling van 1UO millioen francs zou tevreden stellen, Raslaud voegde daarbij tevens den raad, niet aan te dringen op afstand van grondgebied Frankryk en Italië sloten zich daarby aan. Eu daar er voor Turkije veel zoo uiet alles aau gelegen is de vrieud- scliap en de goeue bedoelingen van Eu ropa te waardfceren, en den gegeven raad op te volgen, is het niet alleen moge lijk, maar zelfs waarschijnlijk, dat de kloeke besluiten van vorst Ferdinand er toe zullen uydragen om Ue overeen stemming te bespoedigen en het afslui ten der overeenkomst te vereenvoudi gen. Oostenrijk bereikte dat door een finaucieele tegemoetkoming, Bulgarye door zijn mobilisatie. Maar Europa, dat Oeducht is voor ei ken strijd, en dat de conferentie voor de regeling van de Balkan crisis van halte wenscht, gaf er den stoot aan. En dat is het gevolg van de veran- Vandaar dat onrust hem de borst verscheurde. Hij wist niet wat hij van dit beangstigend zwijgen te denken had. Hij bezat uitgestrekte goederen in Rusland, mijnen in den Oeral, groo te wouden in Polen en een uitgestrekt, vorstelijk domein iu Oost-Siberië. Maar zelfs zijn paleis aan de Enge'srhe pro menade zou hij gaarne gegeven hebben, om de angst, die hem belette te den ken, te kunnen bezweren. Eén woord, éen enkel woord 1 Des nachts zocht hij tevergeefs vergetelheid in den slaap. Altijd was zijn geest bezig met haar. In de dagen van het groote bal, in de dagen toen elke harteklop juichteIk zal haar te Nimovitch wederzien 1 toen was het de hartstocht geweest, die al zijn geest had vervuld. Maar nu, of schoon meester van het schoone land goed, in de bosschen van Volhyn:ë, gaarne zou hij afstand gedaan hebben van dit vorstelijk bezit, om haar daar te weten, in veiligheid en vrede, wande lende onder de breedgetakte kastanje- boomen, aan het meer. Want hij be minde haar thans in waarheid 1 In het onbeantwoord blijven zijner telegram men zag bij een duister voorteekun van naderend onhoil. Dan hij haar herstel van eer verschuldigd was, voortdurende bescherming en alles wat haar een zaamheid dragelijk zou kunnen maken, daaromtrent bestond bij hem geen twij fel. En was het dan ook met een ge voel van naderend gevaar dat hij, in 't besef zijner verplichtingen te haren op zichte, uit den mond van den gezant vernam, dat de geheimzinnige generaal Michael Waldberg van Kaïro was ver trokken. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1