18e Jaar**. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Ei ratal uit taai-Poli. No. 1381. Zaterdag 30 Januari 1909. Buitenland. FEUILLETON. BBE8KEN8CDE COURAK Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. G-roote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELEMAV te Breskens. Woensdag verzamelden zich de Duit- sclie bondvorsten rondom den Keizer, om hem hunne gelukwenschen met zijn vijftigsten verjaardag te brengen, en de bladen van allerlei gading wekten ook het Duitsche volk op, om zich, zonder onderscheid van partijkleur, om den Keizer te scharen. De toespelingen op den November-storm ontbraken natuur lijk in de verjaarsartikelen van de pers niet. De Kölnische Zeitung noemde den dag dubbel feestelijk. Niet alleen vol tooit de Keizer een kroonjaar van be- teekenis, maar hij vierde den eersten verjaardag van de nieuwe aera. Er was een vervreemding tusschen Keizer en volk ontstaan, en wat zich in lange jaren aan ingehoudon vader- landslievenden wrok en kommer had opgekropt, kwam in November los in het luide verzet tegen de persoonlijke staatkunde. Er zat iets als revolutio naire brandstof in de lucht en met be zorgdheid richtten zich aller oogen naar den Keizer. Toen bracht de 17de No vember de ontspanningna het gehoor te Potsdam, waarin de kanselier zijn plicht, om tusschen het volk en de Kroon als middelaar op te treden, ver vuld heeft, verklaarde de Reichs-Anzei- ger, dat de Keizer het als zijn voor naamste keizerlijke taak beschouwde, de standvastigheid van het rijksbeleid, met inachtneming van de grondwettelijke verantwoordelijkheid, te verzekeren. Dat is het program van de nieuwe aerahet beteekent in het licht van de gebeurtenissen, onder welke het ont staan is, dat voortaan in Duitschland en Pruisen in nauwe overeenstemming tusschen Kroon en volk geregeerd zal worden, omdat alleen op die wijze een heilzame wijze een heilzame bevordering van het algemeen welzijn te bereiken is. De Kölnische prijst den Keizer om zijn zelfbedwang en wenscht hem toe, dat hij, steunende op het vertrouwen van het volk, het Duitsche vaderland een schoone toekomst tegemoet zal voe ren. De katholieke Germania, die om re denen van taktiek sedert de gebeurte nissen van November den Keizer in dezelfde mate vriendelijk bejegent als zij Bulow verdacht maakt, heeft een artikel, dat is het een bescheiden poging, om de voordeelen van de chris telijke staatkunde van een nieuw con- servatief-clericaal blok onder een ande ren kanselier in het licht te stellen den Keizer bovenal om zijn godsdienst zin looft. Zij zegt, dat men niet verge ten kan, hoe de Keizer altijd weer „de banier van het kruis van Golgotha" om hoog heft, hoe hij te Aken plechtig verklaarde: „Wie zijn leven niet op den bodem van den godsdienst plaatst, is verloren", hoe hij in het paleis te Ber lijn getuigde„Het hengsel en draaipunt van ons menschelijk leven ligt enkel en alleen in de verhouding, waarin men tot zijn Heer en Heiland staat" en hoe hij, krachtens dezelfde opvatting, aan zijne zoons bij hun bevestiging de „navolging van Christus" voor hun verderen levens weg aanbeval en in Sept. 1907 te Mun ster en Westfalen den godsdienst het middel tot vereeniging van alle burgers en alle standen noemde. De Germania wil niet verzwijgen, dat de November-storm ook op den jubile ums-verjaardageen lichte schaduw werpt. Aan de geestdrift voor den Keizer is daardoor helaas niet zonder de schuld van zijne raadslieden (een steek voor, Bülowin het binnen- en huiten- land op smartelijke wijze afbreuk ge daan. Maar het koningsgezinde bewust zijn van het trouwe volk blijft voort leven, en in de afzondering en in de beheersching van zijn gemoedsaard, die de Keizer zich sedert dien tijd zelf heeft opgelegd, kan men weer de stren ge plichtsbetrachting herkennen, die voor den vorst een beginsel van zijn leven geworden is. De meer dan twintigjarige regeering des Keizers is een tijdperk van vrede geweest, en niemand kan loochenen, dat het behoud van den vrede in Europa, ook iu de laatste maanden, 'vooral aan den Keizer te danken is geweest. Daarom kan ook het buitenland den Keizer op zyn jubeldag den tol der dankbaarheid en vereering niet onthou den, meent de Germania. De „Voss. Ztg." deelt omtrent den toestand in Venezuela het volgende mede Zij is nog altoos recht verward en het is niet uitgesloten, dat de zaken zich nog eens1 op verraBsendè wijze1 zul len wijzigen voor hen, die; gelooven aan een- hervorming van de binnenlandsche politieke toestanden Op den' grondslag van de resultaten der jongste revolutie, Er zijn toch geen feiten bekend, die kunnen wórden aangemerkt als bewij zen, dat Gomez erkend is als president. Men moet zich tevreden stellen met de conclusie, dat .de positie, van Gomez bevestigd schijnt, omdat de oppositie zich niet doet hooren. Maar een-kleine nederlaag heeft Gomez reeds geleden, nu het hem mislukt is tegen ,15:Febru ari het Congres bijeen te brengen, het geen eerst tegen het einde der maand zal kunnen geschieden. Het is niet zeker, dat het Congres Gomez erkeh- nen zal, en velenmeeneir dat Castro, zoo zijn toestand het toelaat, naar Ve nezuela zal terugkeeren. Castro's ambtstijd zou in het volgen de jaar reeds voor de tweede maal ge ëindigd zijn zijn öni.uddei.ijke herkie zing zou dan volgens de grondwet zijn uitgesloten. De sluwe vos heeft daarom besloten naar Europa te vertrekken om door zijn afwezigheid de revolutie, om het zoo eens uit te drukken, te sugge- reeren, in de vaste overtuiging, dat zijn opvolger niets beters zou kunnen doen, dan te werken voor een verzoening met de mogendheden. Bij zijn terugkomst zou Castro dan de zeer ernstige buitenlandsche betrek kingen geregeld vinden, en ziel), zonder de grondwet te schenden, als candidaat voor het presidentschap kunnen stellen. ■72. Zoodra gij te Petersburg zult zijn aangekomen zult gij ontheven worden van uw tegenwoordig komm'ando en belast met een post in de nabijheid van uw toekomstig arbeidsveld. Gedurende dien tijd wordt met alle kracht gewerkt aan het verzamelen en dirigeeren der troepen, die gij noodig zult hebben. Om geen opzien te baren, zal de troepenbeweging plaats hebben langs de Wolga, in plaats van de Krim tot plaats van samentrekking en directie te kie zen. Uw standplaats zal voorloopig Astrakan zijn. Voor een oogenblik straalde een glans" van opgewektheid uit de droevig pein zende oogen van Vassili Milutin. Ik zal nu binnen een uur wachten in mijn logement, in het dorp, vervolgde Alexis Dournof. Als het naar den wensch van Uw Excellentie is, zal ik mij belasten met alle toebereidselen tot de reis. Alleen zou ik moeten verzoeken, dat uw lijfbediende aanstonds met mij me de ging. De generaal begreep de kie- sche bedoeling van den kolonel, die blijkbaar volkomen op de hoogte was van den toestand en zoo zacht mogelijk wenschte in te grijpen in de idylle van den Russischen Antonius en de Pool- sche Cleopatra. Vassili Milutin was alleen. De plot selinge oproeping had hem als verlamd. Peinzend beschouwde hij de verrukke lijk schoone natuurtafereelen, die een maal, toen de wereld zelf nog jong was, het tooneel waren geweest van verlei delijke herdersuurtjes, door bekoorlijke Romeinschen aan haar keizerlijke aan bidders geschonken. Ik moet het haar toch zeggen, mompelde hij zachtjes, terwijl hij eeni- ge passen voorwaarts deed, om dan we der als vastgenageld te blijven staan, wanneer het bewustzijn van zijn on macht, om haar gedurende zijn afwe zigheid tot hulp en steun te zijn, hem voor den geest kwam. Eindelijk be reikte hij de villa en doorschreed met loome schreden de ledige zalen. Daar stond zij. Nog altijd scheen haar blik geboeid te worden door de visschers- boot, die nu reeds ver weg was op de wijde, wijde zee en slechts een witte wolk van zeildoek scheen te zijn, op de eindelooze vlakte van azuur. Oogen- blikkelijk las zij de tijding, die hij haar kwam brengen, in zyn oogen. Spreek niet 1 Laat mij enkel een blik slaan op uw lief gelaat, Cecilepleitte hij, ter wijl hij haar hoofd tusschen zijn han den nam. Ik zal terug zijn, mijn lieve ling, vóór een volgende maand haar in trede zal hebben gedaan, en haar aan zijn borst drukkende,- kuste hij haar met sprakelooze teederheid. Toen hij een uur later het strand-be reikt had, om zich te voegen tot den boodschapper van den 'Gzaaiy die zijn komst met ongeduld verbeidde, zag hij het lampje, dat voor hem geplaatst was aan haar venster, als een lichtende' ster in den donkeren nacht. Dat schijnsel volgde hem, bij het afdalen van-de heu vels, maar zijn stralen wierpen ook hun lichtbundels naar de zee, als zoekende naar het visschersbootje, ver, ver weg 1 Twee weken later zat generaal Vas sili Milutin alleen en tuurde, in gedach ten verzonken, door de vensters van zijn kamers in de Russische'Ambassade te Konstantinopel. Het groote werk, dat hem hierheen had geroepen, was gedaan. (Wordt veivolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1