Gemengd de betooging zoo goeddeels verloren gaat, is, dunkt ons, duidelijk. Doch er zijn ook andere bezwaren aan deze handel wijze verbonden. Hoe ook men zich uitslooft en in scherpzinnigheid wedij vert, de keuze van voorwerpen, die ter gelegenheid van de geboorte van een troonopvolger of troonopvolgster kunnen worden ten geschenke gegeven, is niet zeer groot. Gevolg zal zijn, dat Hare Majesteit zich een aantal, waarschijnlijk honderden, voorwerpen zal zien toege zonden, die als verzameling misschien heel aardig zullen zijn zij het wat monotoon waarvan de kunstwaarde wellicht in menig opzicht groot zal kun nen wezen, en die, omdat zij de bewij zen van verknochtheid van zoovele ge meenten des lands opleveren, door Ha re Majesteit met genoegen zullen kun nen worden aanvaard, maar die voor practisch gebruik en dit zullen de schenkers zich toch voorgesteld hebben voor verre het grootste deel niet in aanmerking kunnen komen. Nu zou onze vraag zijn heeft iemand zich ervan vergewist, of aan Hare Ma jesteit zelve deze vorm van aanhan- kelykheidsbetuiging de meest aangena me en meest gewenschte toeschijnt? Mocht dit niet het geval zijn en wij kunnen ons voorstellen, dat door Hare Majesteit, ter gelegenheid van de heu gelijke gebeurtenis, een geschenk in an deren vorm, dan in dien van eene ver zameling van bekers, rammelaars, ka- merweigen, serviesjes en wat dies meer zij, op hooger prijs zou worden gesteld dan dunkt ons de tijd nog niet te ver, om te trachten, door samenwerking der vele plaatselijke comité's en samen vloeiing daarvan in ééne nationale com missie, die concentratie te verkrijgen, waardoor het Nederlandsche volk als geheel in staat zou zijn, aan Hare Ma jesteit de ingezamelde gelden te geven in den vorm of met de bestemming, die aan Hare Majesteit zelve het meest welgevallig zal zijn. Toen het Nederlandsche volk er be hoefte aan gevoelde, aan de Koningin- Moeder een geschenk te geven, heeft men ook daarvan een nationaal geschenk gemaakt, en is terecht ingezien, dat dit voor Haar de meeste waarde zou hebben, indien Zij zelve omtrent de be steding der ingezamelde gelden zou kunnen beslissen. Zij bleek toen men zal het zich herinneren zeer be paald gesteld te zijn op de stichting van een fonds tot oprichting van een herstellingsoord voor tuberculoselijders, en kon, dank zij het Haar toegedachte geschenk, aan dit verlangen tegemoet komen. Zou het dan nu ten aanzien van de Koningin niet evenzeer gewenscht zijn, na te doen gaan, of misschien Ha re Majesteit eene zekere voorkeur mocht hebben, en dan zich daarnaar te ge dragen De heer mr L. H. Regout, lid der Eerste Kamer voor de prov. Limburg moet zich bereid verklaard hebben de portefeuille voor waterstaat te aanvaar den. BRESKENS, 19 Januari 1909. Het aandeel in de lichting van de nationale militie van 1909 bedraagt voor do navolgende gemeenten Aardenburg 5, waarvan 3 tot volle dige en 2 tot korte oefening, Biervliet, 8, 6 en 2, Breskens, 5, 3 en 2, Cadzand en Retranchement, 4, 3 en 1, Eede en St. Kruis, 5, 4 en 1, Groede, 9, 6 en 3, Hoofdplaat, 5, 3 en 2, IJzendijke, 8, 6 en 2, Oostburg 6, 4 en 2, Schoondijke en Waterlandkerkje 8, 6 en 2, Sluis 8, 6 en 2, Zuidzande en Nieuwvliet, 5, 4 en 1. Tot ontvanger der dir. bel., in- voerr. en acc. te Sluis is benoemd de heer P. de Bruijne te Anna Paulono. Het gerucht gaat dat by de a.s. verkiezing voor een lid dar Prov, Sta« ten in het district Sluis door de recht- sche partijen geen candidaat zal gesteld worden. Yorige week zou in het station van Ertvelde, lijn Gent-Ter Neuzen, een 60jarige kostganger van het kloos ter aldaar naar Doorseele gaan. Hij talmde zoolang tot de trein al in beweging kwam. De oude man sprong op de treeplank van een wagon, wilde zich aan het handvat vastklampen, greep mis, draaide als een tol rond en viel tusschen twee wagons door, op de spoor baan. De wielen van den wagon reden hem over de beide beencn, die letterlijk afgesneden werden. De gruwelijk ver minkte werd in het station overge bracht, waar hij enkele oogenblikken later den geest gaf. Schoondijke. Maandag had de alge- meene vergadering plaats van het mu ziekgezelschap, waarin rekening en ver antwoording werd gedaan. De rekening sloot met een nadeelig slot van ƒ31.755. Herkozen werden als bestuursleden de heeren M. A. Bleiker en J. a. Bosdijk en gekozeu in de vacature-de Ligny de heer J. Casteleijn. In het verslag werd o.m. gememoreerd den dood van den heer P. van Houte, die een warm hart bezat voor de ver- eeniging. Met algemeens stemmen tegen 3 blan co word besloten een eerelid te royeeren die getoond had zich minder mooi te hebben gedragen tegenover de vereeni ging, Groede. De loop der bevolking de zer gemeente was over 1908 als volgt Op 31 December '07 bestond zij uit M. Vr. Totaal vermeerderd 1096 1180 2276 door vestiging met 71 57 128 door geboorte met 33 23 56 1200 1260 2460 Zij verminderde door vertrek met 73 80 153 overlijden met 8 14 22 81 94 175 en bestond alzoo op 31 Dec. 1908 uit 1119 m. en 1166 vr. samen 2258 en ver meerderde alzoo met 9 zielen. Er werden 12 huwelijken gesloten tusschen jm. en jd., er werd 1 levenloos kind aangegeven. Reeds verschillende malen is iets medegedeeld omtrent de zoogenaamde Klampersbende, die gedurende langen tijd deze streken te Koewacht onveilig maakte, in alleenstaande boerenwoningen drong, de bewoners mishandelde en vast bond. Zooals men zich zal herinneren, heeft zij ook onder Axel en onder Moerbeke in de nabijheid dezer gemeente diefstal len gepleegd. De meeste leden dier bende zitten te Gent opgesloten te wachten nog steeds op hun vonnis want het onderzook is volstrekt nog niet geëindigd. Verledeu week Donderdag is het parket weer te Moerbeke geweest met zekere persoon, in de wandeling genoemd „De kleine Kennis". Deze persoon onlangs gearresteerd wegens een diefstal in Bredalaan te Antwerpen, wordt verdacht ook tegenwoordig ge weest te zijn bp de mishandelingen van de gebroeders De Bock, waarvan een naar men wil tengevolge der mishande lingen, overleden is. Nog is verleden week in verband met deze zaak in hechtenis genomen en naar Gent over gebracht zekere V. L., bijgenaamd „De dikke Bom". (Alle leden der bende droegen namelijk een bynaam). Mede zijn aangehouden twee vrouwen uit de Vlaanderenstaat te Antwerpen. Deze worden verdacht de gestolen voorwerpen verbolgen te hebben. Het onderzoek in deze uitgebreide zaak wordt geleid door den heer Sou dan, onderzoeksrechter te Gent. 0®o School- en Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Hoe- dekenskerke ds M. G. Blaauw te Blok zijl. Ger. Kerk A. Bedankt voor het be roep naar Mer Neuzen door ds A. S. Schaafsma te Ten Boer. Vrijdagnacht bemerkte een agent van politie te Amsterdam, terwijl hij zich op de Prinsengracht bevond, dat twee mannen stil hielden voor een per ceel aan de Spiegelgracht en hoorde dadelijk daarop een geluid, alsof er over glas werd gekrast, gevolg door het rin kelen van glasschesven. De agent spoed de zich naar de verdachte plek, waarop de door hem ontdekte personen de vlucht namen. Een hunner, die door den politieman, die maar steeds alarm blies, werd achtervolgd, werd in de le Weteringdwarstraat gegrepen door een anderen agent, die op het alarmsignaal was toegesneld en daarop naar het bu reau Ferdinand Bolstraat geleid. De tweede perseon wist te ontkomen. In den loop van den dag werd ook de tweede der beide inbrekers aange houden. Beiden zijn recidivisten en reeds meermalen veroordeeld. Donderdagavond ging een le lui tenant van het 2de regt. vesting-artil lerie te Naarden, voor verkennings- dienst uit, doch keerde op den gewonen tijd niet ten zijnen huize terug. Daar men zich over zijn wegblijven ongerust maakte, ging men zoeken in de richting waar hij voor zijn dienstza ken moest zijn en vond hem verdronken in de Karnemelksloot bij de brug op de Hilversumsche Meent. De oorzaak van dit ongeval, dat veel deelneming verwekt, is misschien te zoeken in de broosheid van het ijs, waarop de luitenant zich vermoedelijk bij verkenningstochten heeft gewaagd. De burgemeester van Doorn en Maarn, de heer II. H. A. J. baron de Geer van Jutphaas, kwam gisterenavond met een rijtuigje van Wijk bij duurste de, toen hij op den stillen grindweg onder Neerlangbroek werd aangereden door een molenaarswagen met het ge volg, dat het rijtuigje tegen een tele graafpaal reed en de beer De Geer er uit werd geslingerd en ernstig aan het hoofd verwond bleef liggen, terwijl het paard op hol sloeg. De molenaar spoed de zich direct naar een nabijgelegen lo gement om het ongeluk mede te deelen en met behulp van een zestal daar aan wezigen werd de ongelukkige in zijn rijtuigje naar Doorn overgebracht, waar de geneesheer dadelijk constateerde, dat de toestand hoogst ernstig was. De heer De Geer is dan ook niet meer bij kennis geweest en overleed heden ochtend omstreeks 9 uur. Te Glenwood Springs in Colorado is de vorige week een ernstig spoorweg ongeluk voorgekomen. Een passagiers- en een goederentrein liepen in volle vaart op elkaar. Er ston den twee locomotieven voor den goede rentrein en de voorste daarvan drong dosr in de eerste passagierswagens en verpletterde er de inzittenden. Enkele oogenblikken na de botsing vlogen de trein-overblijfselen in brand maar het vuur werd snel gebluscht met sneeuw, dat er op geschept werd. Hierdoor kon worden voorkomen, dat de lijken ver brandden. Onmiddellijk werd een trolley bemand en uitgestuurd om hulp te halen en doktoren op te roepen. Daar er sneeuw op de lijn lag, duurde het geruimen tijd eer deze de plaats des onheis kon be reiken. Inmiddels was de toestand der ge wonden allerpijnlijkst, want de meesten lagen bij een felle koude buiten in de sneeuw. Wel werden er in de open lucht vuren gestooktmaar dat gaf niet veel. Ten slotte kwam echter uit plaatsen van den omttek hulp opdagen. Het aantal dooden is 21, dat der ge- wonden 40. Door het afsluiten van een vulka chel gedurende den nacht, is te Stads kanaal het gezin van een scheepsbouw meester bewusteloos geworden. De dienstbode ging, toen zij des mor gens op den gewonen tijd in de slaap kamer geen beweging hoorde, die ka mer binnen en vond allen daar bewus teloos. Gelukkig -heeft de frissche lucht stroom, welke door het openen van de kamerdeur plotseling naar binnen drong, nog alles ten goede doen keeren, zoodat hot ongeval boven verwachting is afge- loopen. Zaterdagavond is bij het verrich ten van werkzaamheden in de huishoud school een 19-jarig meisje in brand ge raakt. De straat opvlvchtende werd zij door voorbijgangers weder het huis bin nengedragen en vandaar naar het gast huis vervoerd. Geneeskundige hulp kon evenwel niet meer baten. Den volgen den morgen bezweek zij onder hevig lij don. Op 31 Mei (2en Pinksterdag) zal het fanfaregezelschap „Eendracht maakt Macht" te Kruiningen, ter gelegenheid van zijn 45jang bestaan, een groot fes tival geven voor fanfaren- en harmonie gezelschappen. Op het terrein der gasfabriek te Heemstede is Zaterdagmorgen een mon teur dood gevonden. Bij het afkoppe len van een gasmeter schijnt de onge lukkige te zijn gestikt. Door den trein, die om twaalf uur uit Enschedé vertrekt, is Zaterdag te Gronau de wissel wachter L. D. overre den en onmiddellijk gedood. De ongelukkige laat een vrouw met twee jeugdige kinderen achter. Zaterdavond is de heer E., hoofd der school te Garrelsweer (Gron.), door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Zaterdagmiddag is te Tilburg een remmer bij her aanhaken van de roode schijf onder een goederentrein geraakt. De wagens gingen den man over het lichaam met het gevolg dat hij onmid dellijk overleed. Te Delft is een aan bijziendheid lijdend man in het kanaal geloopen en vei dronken. Eon arbeider te Oosterhout viel van een korenzolder op den dorsehvloer en was terstond een lijk. Een 14-jarige jongen te Surhuis- terveen was geruimen tijd ziek. Dins dagavond was hij naar aller meening overleden, zoodat de buren kwamen om hem af te leggen en te bekleeden. Hier mee bezig zijnde bespeurde men teeke nen van leven. Hij werd opnieuw te bed gebracht en thans meent men be terschap te bespeuren. Zondagmiddag omstreeks half éen verliet de heer J. M. Hai tsuyker, goud en zilversmid en handelaar in horloges, te Amsterdam zijn huis. Hij bemerkte toen niets bijzonders en verliet zijn winkel in de beste orde. Toen hij 's avonds om half twaalf thuis kwam, wei gerde de deur open te gaan en het bleek alras, dat zij van binnen op de knip zat. Onmiddellijk waarschuwde voornoemde heer twee in de buurt ge posteerde politieagenten, die onmiddel lijk voor de deur van het perceel post

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2