ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Es» vertaal i EesécI-Pée- No. 1378. Woensdag 20 Januari 1909. 16 Binnenland. 18e Jaar IIR E S k E SU IIE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij - vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents,' elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Bit blad verschijnt eiken Binsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. OIEEEJIAX te Breskens. li. Do schrijver van „een donkere wolk" haalde nog even aan dat het ten opzich te van alle door hem aangehaalde pun ten het er weinig op aan komt of er een liberaal of anti-revolutionair burge meester zal komen, als hij maar de be langen van de gemeente Breskens weet te behartigen. Allereerst willen we hierbij opmerken, dat ons artikel, het welk aan die vaca ture was gewijd, ontleend is aan het grondwettelijk parlementair stelsel waar onder onzen Staat wordt bestuurd. Het zal den schrijver wel niet onbe kend zijn dat in ons land in den regel de regeering berust in handen van man nen behoorende tot de partij of partijen die in de Tweede Kamer de meerder heid vormen omdat de groote staatkun dige vraagstukken waarover de beginse len der partijen wijd uiteenloopen, tot geene oplossing kunnen komen. De omstandigheid dat thans eene re geering aan het roer is, die geenszins de afschaduwing is van de meerderheid der Kamer, wijst daarop alleszins. Er kunnen geene diepgaande kwesties wor den aangeroerd en uit dien hoofde is het niet een kabinet uit de rechterzijde om deszell's beginselen op den voorgrond te schuiven, doch een zaken-kabinet. Weinig anders is het met de regee- ring eener gemeente. Men kan in de grondwet lezen dat aan haar hoofd staat een raad, welks leden gekozen worden uit en door de daartoe bevoegde ingezetenen. De omvang van de werking van de gemeenteraad is in de wet aangegeven. En de voorzitter van dien raad is de burgemeester, daartoe door de koningin benoemd. Den burgemeester is het plaatselijk gozag opgedragen. Maar men voelt dat bij zeer vele za ken de raad de leiding aangeeft. Is nu het optreden van den burge meester in lijnrechten strijd met den geest van den raad, die weer eén af spiegeling is van den geest der gemeen tenaren, dan ontbrandt de strijd. Van botsingen, die bij gansch niet overeenstemmende elementen in tal van gemeenten zijn voorgekomen, zal het wel niet noodig zijn, nadere uiteenzet ting te geven. Nu hebben we reeds aangetoond, dat de geest der ingezeten vrijzinnig is en dat de raad daartoe eveneens kan gere kend worden. Misschien kan men zich wel eens ver gissen, en bepaalt men zich de richting naar het particuliere voordeel dat met een of andere beweging is te behalen, maar overigens, kunnen we onze ge meenteraad schatten op zes vrijzinnigen. Er zijn daar echter wolven in schaaps vacht onder, welnu, dat ze daarvan dan rekenschap afleggen om de twee jaar treedt een derde deel af. Maar ook hierbij zouden we op een zijpad komen. Laat ons dus terugkeeren tot het punt van uitgang. We zeiden reeds vroeger dat 't de regeeritig een verlokken is tot het die nen van partijbelang door voornamelijk in onze gemeente te ijveren voor een anti-revolutionnair burgemeester. Nu moet men niet denken dat we 't zoo willen beschouwd zien alsof in die partij geen goede menschen zouden schuilen die weer niet goede burgemees ters zouden zijn. Dat zij verre van ons. Maar men begrijpe ons goed. We gronden ons betoog op het con stitutioneel regime. En als we daartoe de gemeentewet FEÜILLKTO^. -K8H' 69. En laat ik haar hier niet achter, peinsde hij, wie weet aan hoeveel lage wraakplannen van de zijde van haar laf- hartigen echtgenoot zij dan wellicht zal blootstaan 1 Mijn God, wat moet ik doen zuchtte hij moedeloos. Haar medenemen kan ik niet, haar achterla ten valt mij even moeilijk. Eén ding kan ik echter doen. Ik kan beschikkin gen treffen, om mijn arme lieveling haar eenzaamheid zoo dragelijk mogelijk te maken. Wanneer hij, in diep gepeins verzon ken, zoo vaak tot aan het morgengrau- wen met gelijkmatigen tred in zijn sa lon op en neder was gegaan, onbewo gen door het fantastisch schoon van de in zilveren glanzen schemerende baai van Amalfi, dan had hij, doch altijd te vergeefs, op middelen gezonnen, om haar openlijk te doen erkennen als zijn gade. Want gebroken was het onvermurwba re hart, dat eenmaal in zijn boezem klopte. De liefde had zijn edeler inborst door haar vruchtbaarmakenden adem beroerd, en niets ter wereld scheen hem thans begeerlijker, dan recht te doen wedervaren aan de vrouw zijner ide alen. Doch tranen van spijt ontwelden aan zijn oogen, tranen, die hij niet ver mocht terug te dringen, wanneer het onverbiddelijke hem voor den geest kwam. Hij wist immers, wist maar al te goed, dat de keizerlijke toestemming hem nooit zou worden geschonken. Etienne Wizocki was thans wettig ingeschreven op de rol der Russische burgers en geen mensch ter wereld kon hem van zijn recht berooven, om zich te verzetten tegen een scheiding, die hij niet wenschte. Ware zij slechts een onbekende, een vreemdelinge, dan zou het mij kunnen gelukken haar tot de mijne te maken, morde hij dan. Maar gravin Xenia de Berg had hem immers ge schreven, dat geheel Warschau vol was van de opzienbare verdwijning van de bloem der Poolsche schoonen. - Natuurlijk, zoo bad de bevallige nagaan dan lezen we in art. 61 dat nie mand tot burgemeester benoembaar is dan die o. a. is ingezetene der gemeen te. De tweede alinea dier bepaling geeft het recht daarvan af te wijken, doch alleen als dit is in 't belang der gemeen te. Nu zullen we niet tot in bijzonder heden afdalen over de talrijke gevallen waarin het belang der gemeente schijnt mee te brengen om juist iemand buiten de gemeente als burgemeester te doen benoemen. Dat is niet het doel van ons schrijven. Alleen willen we er op wijzen dat de grondgedachte om den geest der inge zetenen ter wille te zijn door den wet gever in deze bepaling is nedergelegd. En aan de hand daarvan zeiden we dat, als gehandeld wordt overeenkom stig de richting althans van de over- groote meerderheid der ingezetenen, aan het hoofd van het gemeentebestuur een man van vrijzinnige beginselen dien de te worden benoemd. Door bijv. daartegen te willen getui gen, dat naar anderen meening iemand uit de rechtsche partij mee op zijn plaats zou zijn en wat is anders het doel van het ijveren voor zoo iemand hul digt men het beginsel dat een rechts- sche regeering nooit en voor geen en kele gemeente een vrijzinnige zou kun nen doen benoemen, een beginsel dat naar onze meening deze regeering niet gaarne zou aanvaarden. Geen dag gaat er voorbij tegenwoor dig of men leest van de oprichting van dames comité's, die met het oog op de blijde verwachting waarin H. M. de Koningin verkeert, tallooze snuisterijen aanschaften voor het Koninklijk kind, aat met vreugde in den lande wordt verbeid. Schier algemeen kan men er zijn blijd schap over uitspreken, dat ip deze da gen zóo ondubbelzinnig blijkt Vanyle alom in het land aangetroffen oprei rite gehechtheid aan onze Koningin en van de hartelijkheid, waarmede het Neder- landsche volk in Haar geluk deelneemt. Men ziet, zeer terecht, in de beweging, die in alle deelen des lands spontaan opkwam, het bewijs, dat ons volk, als geheel, doordrongen is van het besef, dat het voortbestaan van den band, die land en volk aan ons geliefd Voi sten huis bindt, inderdaad is voor land .en volk van het hoogste belang, en' men verheugt er zich in, dat het oogenblik, waarop het vooruitzicht zal zijn geopend, om tusschen Oranje op Nederland do oude liefde opnieuw te kunnen bevesti gen, zal worden beschouwd en gevierd ais een moment vati nationale betèeke- nis. De bedenkingen, die worden gemaakt, richten zich dan ook niet tegen de be weging zelve integendeel, mén ver langt die aan te moedigen en te steu nen maar tegen de wijze, waaroij zij zich voortplant. Zooals het nu gaat vreest men zal het grootsche, dat daarbij tot uiting kón komen, zoo goed als verloren gaan. Hetgeen op het oogenblik wordt op touw gezet, met de beste, met zeer prij - zenswaardige bedoelingen, is niet meer eene nationale beweging, maar eene van steden en dorpen, gehuchten en. vlekken in het iand, zonder verbauü en zonder het geringste gevoel voor of streven.naar eenheid. Dat eene dergelijke verbrokkeling v,an krachten in ideëel opzicht iets verkeerds heeft, omdat het nationaal karakter van UtlUb Russische geschreven, natuurlijk weet ik, uit offlcieelen bron, dat Etienne Wi zocki het land heeft verlaten, en ook verneem ik, dat hij nog leeft. Mot moei te heb ik den graaf bewogen mij te ver tellen, dat de ongelukkige zich op het oogenblik in het Oosten ophoudt. Maar, helaas, generaal, zijn arme vrouw, ge boren om te schitteren door geboorte, rang en fortuin, z ij zal zeker zoo ge makkelijk niet kunnen vergeten. Men weet, dat gij op het kasteel verto.ifdet, toen die geheime arrestaties plaats had den en zonder twjjfel zal men u, wan neer gij weder hier zult zijn, niet met rust laten, eer men alles te weten is gekomen betreffende het zonderling ver dwijnen der gravin. Soms ook verscheen voor Milutin's geestesoog de beeltenis van z(jn zoon, den wettigen erfgenaam van al z(jn waardigheden, den stamhouder van zijn geslacht. Zou ook diens carrière niet lijden, wanneer hij, de Keizerlijke onge nade trotseerende, van den Czaar vroeg, en met aandrang vroeg, wat niet kon of mocht worden toegestaan En dan, BoriB zelf, zoo te juister t\jd ujt War schau verwijderd, om hem, Milutin, do baan vrij te laten, zou hij dèii vadpr ooit vergeven, wat deze hem had aan gedaan V Daar blonk geen lichtstraal in zijn verduisterd brein. Ginds hingen in sierlijke draperieën de zijden gordij nen, die het boudoir afsloten van haar, die, bemind en bedrogen, door het lot op zulk een zonderlinge wijze in. zijn armen was gevoerd. Onwillekeurig greep zijn hand in zulke oogenblikkeii van machtelooze woede naar het mes, waar mede hij eenmaal de berin versloeg. Maar neen Ik zal harer waardig wor den 1 klonk het dan van ziju lippen en hij deed zichzelf die gelofte met ernst en vuur. Hoe echter zou hij haar,.wier trots, wier ongeschonden nationale eer hij kende, hoe zou hij haar hoe kiesch dan ook en hoe vorstelijk ruim, eene geldsom kunnen aanbieden, om op on bekrompen wijze haar verborgen bestaan te kunnen bljjven voeren? Zijn ridder lijk hart kon ook voor deze moeielijk- heid de oplossing niet vinden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1