Binnenland. Dr. A. DE VLIEGER. de bepaling dat zoo'n subside wordt gegeven mits de lijn voor 1914 in ox- plotatie komt, mocht verwerpen. Komt ze dat niet, dan vervalt deze concessie. En komt ze wel, dan dient de raad het werkelijk belang zijner ingezetenen, een omstandigheid waartoe hij toch ge roepen is, en dat hij zou voorbijzien bij een al te kortzichtige bekrompenheid of een verkeerde exploitatie van ver kiezingsleuzen. Over de verlichting zullen we nu naar niet spreken, omdat de proef dit reeds voldoende voor zichzelf doet. 6RESKENS, 15 Januari 1909. Met ingang van 1 Febr. a.s. wordt de brieven- en telegrambesteller M. P. Je- ronimus verplaatst van Breskens naar Helmond, en de brieven- en te.egiam- besteller J. de KoenJbmet ingang van dienzelfdeu datum van Amsterdam naar Breskens. Een verdiende hulde. Gelijk men zich herinnert is bij kon. besluit aan A. de Munck alhier de bron zen medaille toegekend wegens het red den van een drenkeling die in den avond van 1 Sept. '08 tusschen de ponton en de prov. te water viel. Gisterenmorgen werd hem die medail le met loffelijk getuigschrift door den waarnemenden burgemeester ovcudian- digd en voegde daaraan een hartelijk woord van hulde toe voor diens moedig optreden. Nauwelijks was dit bekend geworden of de vlaggen rezen in top van de mas ten der in de haven liggende schepen en visschersvaaituigen. In den avond zcru die hulde-betooging wat algemeener zijn. Te zeven uur stelde zich het muziek gezelschap op om den eenvoudigen maar kloeken man een muzikale groet te bren gen. Een dichte menschenmassa verzamelde zich in de 3e Zandstraat voor de woning van de Munck. Nadat de tonen van het Wilhelmus waren weggestorven, wenschte de voor zitter van het gezelschap de heer J. de Huilu den gedecoreerde van harte geluk met deze Koninklijke onderscheiding. De gemeente Breskens mag er trotsch op zijn mannen in haar midden te heb ben die geen gevaar voor eigen leven ziende, zich voor dat van anderen wil len opofferen. Zoo was het inderdaad in den avond van 1 September. Met een „lang leve de Munck" stemde de gansche menigte luide in. Maar hij moest ook in herinnering brengen dat voor een destijds te Brug ge volbrachte redding mede een Bres- siaander, nl. J. J. Bootsgezel Az., door den Koning van België met de zilveren medaille was begiftigd en dat deze juist ook op dezen dag de decoratie uit han den van den inspecteur van het Belgisch Loodswezen te Vlissingen mocht ont vangen, en thans ook hier tegenwoordig zijnde, wenschte hij ook hem met dit feit van harte geluk, hetgeen eveneens weerklank vond bij de talrijke aanwezi gen. Bij een muzikale wandeling werd de Commissaris van de prov. boot, de plaat selijke chef van den gedecoreerde, de Munck evon stilgehouden om ook dezen en in hem de geheele prov. stoomboot- dienst, te coinplirnenteeren inet hot. Vit dat de directie zulke koene mannen be zat, waar op men staat kon maken, on tot sieraad van den dienst strekken. De heer Bootsgezel dankte voor deze gewaardeerde woorden, niet twijfelend of zijn superieuren zullen deze hulde aan een hunner ondergeschikten go- bracht, zeker op hoogen prijs stollen. Zoo werd menig woord aan het heu gelijk feit dér beide gedocorecrds n ge wijd en werd eene hulde gebrac'it die werkelijk in den vollen zin des woords verdiend was. Hedonmorgen is men alhier begon nen met opmetingen voor de lijn Bres kens— Knocke. Sluis. De Woensdagmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad werd bij gewoond door zes leden de hoer Mueri- hout was afwezig. De notulen gaven tot geene op- of aanmerkingen aanleiding. De verleende gratificatie aan mej. Du- rieux was door Ged. St. goedgekeurd. Tot onderwijzeres werd benoemd moj. Bakker met 5 st. tegen 1 blanco. De gehouden boomverkoop heeft niet het gewenschte resultaat opgeleverd. De inschrijving van Martens te Gent a ƒ1152 is B. en W. te weinig geble ken en mitsdien niet gegund. B., en W. werden gemachtigd de hoo rnen tharjs uit de hand te verkoopon voof ten minste ƒ1800. Dhr Bakker, die nog even het idee opperde tot publieken verkoop over te gaan, ontving van dhr De Bruijne het antwoord dat het thans daartoo geen geschikte tijd is. Bij de benoeming van een stembu reau voor de Staten-verkiezing werd be sloten de maaltijd voor de leden af te schaffen en daartoe plaatsvervangers aan te wijzen, die alsdan van 11 tot 1 uur de leuen kunnen vervangen, opdat dan deze thuis kunnen gaan eten. Voor buitenleden zal tot het gebruiken van een maal vergoeding worden verleend. Daarop werden benoemd de heeren Brand en Stern en als plaatsvervangers dhrn Bakker en Metz. Namens B. en W. stelde de voorz. voor de alg. pol.-verordening aan te vul len met zoodanige bepaling dat de poli tie voortaan de bevoegdheid kan hebben de troepjes personen die zich aan Heir- man en tan het stadhuis verzamelen uiteen te doen gaan als er meer dan 5 personen langer dan 3 minuten samen zijn. Het is meermalen voorgekomen dat die troepjes bijna geen doorgang ver leenden aan passeerende personen en zelfs is hel spr. voorgekomen dat bij er zich een weg door moest banen. Nu is dat niet zoo heel erg, maar het is toch ook weer niet in den haak als ieder telkens moet vragen op zij te willen gaan. Daar komt nog bij, dat als er dames voorhij komen, deze of gene uit het' «el.-» hap in het algemeen wel eons de via up: stelt „hebt je wel eens dikke tuiten gezien met geen andere bedoeling n rur'ijk, dan om die dames onaangenaam te zijn, doch inmiddels zoggen zo geen strafbard dingen. Dit te weren, is het doel van dit voorstel. Dhr Stern meende -1.it de voorz. nu een. andere toelichting gaf, dan het in het coll go lis voorgesteld. Voider zag hij de noodzakelijkheid van de bepaling' niet. in, omdat naar zijne meemtig art. 146 van liet. wetboek van strafrecht voorziet togen samen holingon en art. 154 togen die onoorbare uitingen. Hij is al zooveel jaren in Sluis maar heeft ér nooit eenigo last van gehad, dat men de wog versperde. De voorz. moest opmerken, dat het eerstens geen samenscholingen zijn, tweedens ge--, oneerbare toespraken geldt en derdens evenmin eene versper ring van don wog is. Het zijn geene strafbard zaken maar het is juist om de onaangenaamheden te vermijden dat die bepaling vruchtbaar kan zijn. Dhr Bakker wees er op dat dit eu vel vroeger veel erger was, doch aan merkelijk is gebeterd door de oprichting van een Volksbibliotheek waarvan voor al veel gébruik werd gemaakt door jon gens van 16 tot 18 jaar. Het door den voorz. genoemde is af keurenswaardig, maar toch zal hij tegen het voorstel moéten stemmen! Even goed als een raadslid zijn deugden en gebreken heeft, heeft ook de politie die, en zal er met de toepassing van de be paling zeer veel afhangen van wat een ontwikkeld en een niet ontwikkeld po litieman zal verstaan onder belemme ring van den weg als andersints. Aan het douanekantoor kan men op sommige tijden tal van vreedzame bur gers zien staan. Neem nu aan dat een zeker politieman aan een hunner een hekel mocht hebben, dan kan hij met de verordening in de hand die menschen uiteen doen gaan. Dat nu zou al te dwa*as zijn. Evenzoo staan Zondangsmorgens voor de R. K. Kerk 30 a 40 menschen samen, op ge lijke wijze zou een minder tactvol poli tieman daartegen kunnen optreden. Zoo'n willekeurige handeling tegenover de burgers zou spr geenszins in de hand willen werken. Maar bovendien, do voorz. heeft als hoofd dor politie toch wel do bevoegd heid om proces verbaal op te maken tegenover handelingen die hij onder vond. Dat kon de voorz. evenmin als de po litie omdat er geen verbod tegen is, en omdat ze geen handelingen plegen, in strijd met de strafwet. Dhr De Bruijne ziet in de bepaling weinig heil tegen het euvel, want. wat men doen kan onder 5, 6 personen, kan evengoed met tweeën plaats hebben. Hij is er van overtuigd, dat alle raads leden een on ander afkeuren, maar te reglemonteeren is dat moeilijk. Dhr Bakkei is het daarmee volkomen eens. De voorz. zag laatst dat een boer met paafd stapvoets reed en moest vragen aan zoo'n clubje om door te kunnen rij- 0®0 (S1 o t.) Dit leven mocht belangwekkend zijn en vol van vreugde, maar op zijn best, was het vergeleken bij dat voller leven iets zeer gerings. „Wij weten dat on ze Verlosser leeft en dat Hij de laatste over het graf zal opstaan. En hoewel wormen onze lichamen zullen vernieti gen, we God zullen aanschouwen. Job 19. Met die verzekering in het hart, kon den ze aan het graf van hun' broeder staan, dat hij was heengegaan, om zjjn loon te ontvangen. Door des Heeren genade was hem lijden en langdurige ziekte gespaard gebleven en kon hij' in- 1 gaan in het volle leven en licht. Maar zoo iemand moet vele smarten nalaten. Vervolgens zinspeelde Mr Gray op 't werk van Dr de Vlieger in de gemeen te en de goede verstandhouding tus schen herder en volk, dat zij zouden bidden voor de gemeente, waarin door dat sterven zulk een grooto stoornis was veroorzaakt. Do ovorleden broeder zou lang een herinoering blijven. IIjj was een waar geloovig man. Hier was niet de plaats om te spreken over zijn Aca demische onderscheidingen of ov'1" zijn geleerdheid maar door zijn studie was hij tot heldere inzichten gekomen on had aan zijne gemeente gegeven datge ne wat hy zelf had ontvangen. tJij wgrd niet heen en weer gedreven door de verwarring dezer eeuw. Hij bezat een grooto hoeveelheid opgeruimdheid en opgewektheid. De groote God had hem d< goede gift van humor gegeven en hij gebruikte die om de wereld vroolijker te maken. Hij spaarde zich niet als hij anderen troosten kon. De toon dien hij achterliet was een zuivere en heldere, nl. de boodschap om niet te wanhopen. Hij had tot der werold geloof en vreugde bijgedragen, daarom laten wij Gode dan ken. Want al de heiligen, die van hun arbeid ruston, die u door geloof aan de wereld belijden, Uw naam o Jezus, zy voor eeuwig gezegend. Toen het kerkgezang Nu het werk van den arbeid afgtloopen" met veel den. In ons opzicht is dat eeri belem meren van den doorgang, maar niet voor den rechter. Nu begrijpt spr. éen ding niet, nl. 'dat "de wothoudurs in de colle ge-vergadering het gloeiend met liet voorstel eens waren en dat ze er nu zoo fel tegen gekant zijn. De hoeren De Bruijue en Stern mork- ten op dat ze wel zijn tegen liet kwaad maai van het voorstel geen succes ver wachten. De heer Brand achtte het voorstel oen tweesnijdend 2waard. Er werd in overweging gegeven de poli ie op die hoeken wat meer te laten surveilleeren. De voorz noemde 't gelukkig dat de hu ren algemeen tegen het kwaad zijn, mUar vond het vreemd, dat, nu er po gingen worden aangewend om 't uit te roeien allen gaan sputten. Bij de hcerscheude godachtengang zal hij het voorstel maar niet in stemming brengen, doch houdt zich niettemin drin gend aanbevolen indien iemand een mid del aan de tiand Weet. te doen om tot eene oplossing te komen. Naardien de inkomsten der begrooting voor 1909 voor wat betreft do rijksbij drage onderwijs te hoog zijn getaamd omdat in de verbooging eerst het vol gend jaar wordt bijgedragen, stelden B. en W. voor 0111 de begrooting sluitend te maken en wijl geen uitgaaf-post voor vermindering vatbaar is, de hoofd, om slag met f200 te verhoogen; men heeft dan ook eenige contanten voor de feest viering ile verwachte geboorte in I het Kon. gezin. Aldus werd goedge vonden. Yerder stelden B. en W. voor tot be taling van de 7. die de overjas voor Baas meer heeft gekost dan hem daar voor is toegestaan, Dhr Bakker vond het jammer dat waar dit volgens verklaring van een kleermaker best in Sluis kon gedaan worden, dit nu toch in Tilburg is ge schied. Hem was verklaard dat het voor 30 kon waar een monster van de stof die den burgemeester ter goed keuring was overgelegd en waarmee hij zich kon vereenigen. De voorz. zeide dat het niet al zoo is. Hij heeft het goed niet gezien. Is dat dus beweerd dan is dhr. Bakker verkeerd ingelicht. Dhr Bakker zeide dat van overbeeke jarenlang de kleeren voor De Backere van Heille töt bevredenheid heeft ge maakt. Dat had nu ook gekund. Dhr De Bruijne zeide dat aan Baas een abonnement is verleend, en dat we nu verder niet moeten gaan uitmeten waar hij dat laat doen. Met 5 tegen 1 st., die van dhr Bak ker, die de jaarwedde reeds voldoende vond, werd het abonnement tot 45 verhoogd. Nu alle pogingen zijn gefaald om een onderwijzer met hoofdacte te verkrij gen, ondanks de verhooging, stelden B. en W. thans voor alle minima van de onderwijzers van bijstand met verplich te hoofdacte met ƒ50 te verhoogen. De heer Plasschaert, vroeger te Hoofd plaat thans te Bussum, die als een zeer goed onderwijzer staat aangeschreven heeft zich moeten terugtrekken. Het voorstel werd aangenomen en gevoel was gezongen sprak de modera tor den zegen uit. Vervolgens werd de kist naar den lijkwagen gebracht en de stoet ging door verschillende straten naar de Zuider begraafplaats. Bij liet graf hetwelk naast het monument van Mr Joh. By- land is, las de Moderator de lijkdienst en ging voor in gebed. Schoone kran sen die den lijkwagen bedekten en vul den waren o. a. van Lady Coote enz. Zondag werden in alle vrije kerken van Charlton gedachtenisdiensten ge houden. In de Presb. kerk werden voorvallen uit het leven en de werken van Dr de Vlieger verhaald, 's Morgens door ds G. M. Williams en 's avonds door ds ijl. Laren.

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2