ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4£ DISTRICT. 16 En verbaal til Eassb-Poleo. No. 1377. Zaterdag 16 Januari 1909. I8e Jaan FEUILLETON. IIRESKENSCIIG COÜRA Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.82s bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C BIELEMiV te Breskeus. Men zal zich herinneren dat laatst in ons nummer een ingezonden stukje voor kwam waarin enkele lijnen werden aan gegeven waarlangs ons gemeentebestuur ziJh diende te bewegen. Zoo hier en daar is dat schrijven nog al gunstig opgenomen. Nu heeft het uiten van klachten steeds deze verdienste, dat ze spoedig aanhan gers vinden. Maar daaruit mag nog niet geconclu deerd worden dat ze niet voor eene andere opvatting vatbaar zouden zijn. Wijl tot dusver niemand de pen daartoe scheen op te nemen, willen we dat schrijven nader beschouwen, te gereeder omdat mede nog éene tirade was ge wijd aan ons persoonlijk adres. Doch daarover nader. Allereerst kwam de geachte schrijver, na eene korte beschouwing over het voorstel van het Dagelijksch Bestuur tot het verleenen van een subsidie aan de Stoomtram-Maatschappij Bres- kens-Maldeghem voor een lijn Bres- kens-Terneuzen, tot de slotsom, dat de aanneming van dit voorstel onverant woordelijk zou zijn van deze arme ge meente, te meer daar er voor haar in eigen midden nog zooveel te doen is. Als we nu zeggen, dat we in dezen de meening van den Schrijver niet dee- len, dan wil dit niet bedoelen, dat we een pleit zullen leveren ten bate van de stoomtram, alsof haar wel en wee van dat subsidie zou afhangen, maar willen het tegenstrijdige aantoonen van wat in dat stukje „een donkere wolk" de zaak nog meer duister maakte. De geachte schrijver stelde het voor beeld dat, als in onze gemeente een fa briek wordt opgericht, dit wel in het belang der gemeente is, doch daarmede geenszins gerechtvaardigd zou zijn het verleenen van een gemeentelijk subsidie aan zoo'n tak van nijverheid. Nu, daaraan twijfelt niemand. Toch zijn de zaken niet hetzelfde. Wat we reeds vroeger opmerkten, dat als de tram in 't leven geroepen was om bij voorhand te zien dat ze onmogelijk kan rendeeren, dit stellig een dwaas heid genoemd zouzyn in hoofdzaak door hen die op de tram al aardig wat af te dingen hebben gehad nu ze floreert, maar dat alles neemt niet weg, dat, waar zoo'n middel van vervoer is, en in onze streek bij voorkeur, het alge meen belang daarbij onafwijsbaar is betrokken. Behalve de geheele streek die ze doorsnijdt, is vooral onze gemeente daarvan het sprekend bewijs. Doch we zouden afdwalen. Deze zijsprong was echter noodig,om te kunnen aantoonen het verschil van een algemeen belang ontstaan door een algemeen e zaak en van dat door een fabriek teweeggebracht, hetwelk toch altijd maar een rechtstreeksch b e- perkt belang geeft. Het is ons bekend dat de afwijzing door onzen raad van een seortgelijk verzoek door de IJzend. St. tr. mij., jammer is gevonden, al had men nog zoon gering bedrag gevoteerd bij wijze van sympathie met hot plan der ver binding naar het vijfde district. We weten echter stellig dat die af wijzing niet voortsproot uit antipathie, maar louter uit de onmogelijkheid om iets te kunnen afstaan voor eene zaak waarbij dc gemeente gansch niet was geïnteresseerd, en mede met het oog op de nu aangehouden aanvraag, waarbij het belang der ingezetenen wèl betrok ken is. Het toestaan van een subsidie noemt de Schr. een donkere wolk, voorname lijk omdat de gemeente arm is, en om dat er zoovoel te doen is. Eene berekening van den Achterweg komt mede op dat program. Zou het den ,,sGhr. ook bekend zijn dat de achterweg in zoo'n desulaten toestand is gebracht juist sints door dien weg een vervoer gaat dat wijst op het centrum de nijverheid in onze ge meente. De groot-industrie en de groot-handel van onze ingezetenen concentreert zich daar schier geheel. Als nu ten bate van een stoomtram- lijn de gemeente geen subsidie mag ge ven, in weerwil dat zoo'n verbinding in het algemeen belang is, dan mag de gemeente zeker die Achterweg niet verharden op eene zoo kostbare wijze als men dat bedoelt, omdat dit juist zou zijn een bevorderen niet van het -alge meen maar van het par i e r belang, nl. dat van de aanpalende in- dustriëelen en handelaars, dooF wier zaken-uitbreiding de weg onbruikbaar is geworden. Maar dat wil niet zeggen dat die toe stand zoo moet blijven. Integendeel. We wilden alleen aantoonen, dat als de schr. het eene krankzinnigenwerk zou noemen, het andere volgens eigen rede neering in nog sterker mate dit zou zijn. Men dient zichzelf gelijk te blijven. We willen dit betoog besluiten met enkele cijfers te noemen. De kosten van bestrating van den achterweg met rioleering hebben we door een deskundige eens hooren berekenen op een ƒ4500. De le Zandstraat zou dat dan ook wel kosten, en waarom niet de 2e en 3e Zandstraat, Oesterput, Boulevard, Papenrecht, het pad beneden de zeedijk? In elk geval met 10,000 komt men niet toe. Doch nemen we dit cij fer als basis, en dan mogen we aanne- bien dat van dat uit de gemeentekas ƒ2000 vloeit in de zakken der gemeen tenaren uit werkloonen enz. stellen we dat voor de verbetering van den achter weg de belanghebbende handelaren, al daar, gezamelijk 2000 per jaar meer verdienste hebben dan kan do gemeente daarvan 3 pCt. of 60 aan hoofdelijken omslag hebben. Mogelijk gaan dan ook nog eenige aanpalende perceelen in waarde vooruit, maar dat is louter particulier belang, niet waar Nemen we nu eens een oogenblik aan dsfc de lijn Breskens -Neuzen wordt aangelegd. Zou dan van grond- en polderwer kers, opzichters, ingenieurs en »wat niet al, die gedurende enkele jaren aan den aanleg van zoo'n tram bezig zyn niet meer dan ƒ2500.- ii<Breskens, hetzij eind of beginpunt,, blij ven hangen? De aanvoer van materialen enz., die toch zeker voor het deel tot aan den Braakman via Breskens zouden moeten komen, schatten we het voordeel voor de gemeente op ƒ500 zeker wel niet te hoog. Tot zoover nog maar alleen de voor- deelen tijdens den aanleg, waarbij van de exploitatie wel kan gezwegen worden doch laat ons om 'n cijfer te noemen spreken van ƒ1000 per jaar of ƒ30 hoofdelijke omslag. Dus voor ƒ10.000 aan straatkeien ontvangt de gemeente ƒ2000 aan werkloonen enz. 60 aan hoofdelijke omslag, benevens het onderhoud. Voor 2500 subsidie tram ontvangt de gemeente 2500 aan werkloonen. 30 aan hoofdelijke omslag en geen onderhoud. De raad zou heusch hoogst onpractisch handelen wanneer ze dat voorstel onder K-tfrl— 68. De zon zonk lager en lager het scheen alsof de zee in een vloed van levend goud was herschapen. Eindelijk vatte Milutin moed, om het stilzwijgen te verbreken. Koeriers en geheime agen ten hadden in de laatste weken bericht op bericht gebracht en nog geen uur geleden had hij van graaf De Berg, te Warschau, een cijfertelegram ontvangen, waaruit hem maar al te duidelijk bleek, dat hij weldra zou geroepen worden, tot de taak, die hem wachtte. Zijn praatzieke zoon, nog altijd ver bonden aan den staf van den Goever- neur-generaal, had hem in zijn brieven tal van bizonderheden gemeld omtrent een nieuwen veroveringstocht ln Azië, door het Russische Goevernement be raamd en, bovendien, iedere week brach ten de Brindisibooten hem t^jd-wg van een man van historische vermaardheid, die met geduld en bekwaamheid een duister net van Russische intrige spon aan des Sultan's hof. lederen dag kon de oproeping volgen. En dan zou het te laat zijn 1 Wel wist Milutin, dat de vrouw, aan wie hij de schoonste dagen zijns levens dankte, nooit te bewegen zou zijn de Russische of Poolsche grenzen te overschrijden. Want, ook al zou het droevig verleden haar niet met geestenvinger daarvoor gewaarschuwd hebben, dan toch zou de overweging, dat zy thans geen recht had op een wettigen naam, haar daar van hebben teruggehouden. Milutin sid derde wanneer hij bedacht, hoe hulpe loos zy zou zijn, zonder hem en hoe haar jong leven, te nauwernood aange vangen, reeds was verwoest, op twee- en-twintigjarigen leeftijd. Hij had op alle wijzen getracht een middel te vin den, ten einde haar naam te redden, doch het was hem onmogelijk gebleken. Want de nieuw-geboren generaal Mi chael Waldberg genoot op opzichtige wijze, zoowel te Konstantinopel als te Kaïro de vruchten van zijn door schan de gewonnen fortuin, en al mocht de verrader wellicht nu en dan sidderen, wanneer hij dacht aan zijn ten doode gewond vaderland, het vergeten viel hem zoo gemakkelijk. Zijn onschuldig kind was veilig geborgen in een dier stille kloosters van zuidelijk Frankrijk, maar hijzelf had wijselijk besloten ver re te blijven van zijn overigens zoozeer geliefd Parys. Immers Parijs was nog steeds het broeinest van Poolsche patri ottische plannen. Wat nog gespaard was gebleven van den Poolschen adel, was daar bijeen. Weinig hadden zij echter elkander te geven, weinig anders dan hun onmachtige wraakzucht jegens den Russischen overweldiger. Michael Waldberg had derhalve zijn donker verleden prijs gegeven aan de vergetelheid en het land van de lotus bloem en van de opgaande zou tot zijn woonplaats verkoren. De Russische con suls en zaakgelastigden zagen zich, hoe zeer dan ook met weerzin, wel ver plicht om zijn officiële geloofsbrieven te eerbiedigen en hem te ontvangen met een schijn van onderscheiding, waarop zyn geheime diensten aan hun gouver nement hem aanspraak deden maken. Maar verder dan tot een officieële in troductie waagde hij zich, hoewel het leven in Egypte verlokkend genoeg was en het hem licht viel om, gezeten op de veranda van zijn huis aan de Shöu- brah-promenade en genietende van de zalige weelde der van balsemgeuren zwangere nachten, zijn schaamtegevoel het zwijgen op te leggen. Wat Milutin betrelt, de wetenschap, dat hij weldra zou worden weggeroepen van haar zijde, om, in het verre Azië, zijn talenten te wijden aan de eervolle post, die zijn keizer voor hem had be stemd, pijnigde hem zonder ophouden. Want hij gevoelde maar al te wel, dat hij niet bij machte zou zijn, om Cucilö naar behooren te beschermen tegen den ruwen greep der werkelijkheid. Hij durf de er niet aan denken haar voor te stel len hem te volgen, gelyk zij was, in de schitterende eenzaamheid der Aziatische steppen, ten prooi aan de speurende blikken zijner officieren. Hoe zou hij ooit in staat zijn haar teeder gevoel te behoeden tegen het grievend leed, dat daar haar deel zou en moest worden (Wordt vervolgd,j

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1