ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORKALIG 4£ DISTRICT. aal til No. 1376. Woensdag 13 Januari 1909. 18® Jaarsr Buitenland. FEUILLETON. RRESKENSCRE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.823 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag-en Vrijdag middag te twee ure. Dit liiad versfliijiit eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAV te Breskens. De aardbeving levert als van zelf nog steeds ruim schoots stof' tot berichten, beschouwin gen en wat diens meer zij. Een afschuwelijke welsprekendheid van den omvang van de ramp geven de naakte cijfers. Voor hoever het eenigszins mogelijk is na de eerste verwarring met eenige juistheid berekeningen te maken, zijn er in het geheel 200.000 dooden gevallen, 350,000 gekwetsten, terwijl 50,000 men- schen ziek liggen aan de gevolgen der doorstane ontbering en ellende. De ca tastrophe heeft 2000 krankzinnigen, ter wijl het aantal weezen 1700 bedraagt. Het getal huisdieren, paarden, ezels, schapen enz. die zijn omgekomen, wordt geschat op 800,000. Alle verhalen van wonderlijke en haast ongelooflijke reddingen mede te deeleu, is onmogelijk, want zij zijn le gio, hetzij zij dan werkelijk gebeurd of gephantaseerii zijn. De volgende ge schiedenis kunnen wij echter niet na laten even in het kort te vei melden. Het betreft de redding van vier kinde ren Woensdag uit de puinhoopen van Messina. Italiaansche soldaten, die be zig waren in de ruinen te graven, zagen op een gegeven oogenblik een duif neer strijken op een stuk muur. Een der soldaten die zijn geweer bij zich had (want de redders moeten hun liefdewerk gewapend verrichten 1) schoot op de duif' het dier viel op een lioop puin, en toen de schutter, om zijn buit op te halen, ovër een puinhoop klauterde, hooide hij plotseling stemmen onder zich. Dadelijk riep hij zijn metgezellen, mon ging aan het graven en vond al heel spoedig vier kinderen, die in een door puin geheel overdekten kelder bijna ne gen dagen geleefd hadden van sinaasap pelen, die aldaar in groote hoeveelheden opgestapeld wartn geheel ongedeerd en volkomen gezond. Dezelfde correspondent deelt mede, dat in Palmi de zwarte pokken zijn uit gebroken. Het instituut voor serumbe handeling te Milaan heeft 25,000 buisjes injectiestof gezonden. De directeur van het Etna-observato- rium heeft vastgesteld, dat zich op den met den kust evenwijdig loopenden bergketen om Messina zeer groote sple ten hebben gevormd. Voortdurend blijft de aardkost in trilling, waardoor de menschen, die de groote schokken mee maakten, in een ontzettende zenuw spanning gehouden worden ieder oogen blik, bij het minste ongewone gerucht, vliegen zij op in doodsangst voor een herhaling van de verschrikkingen. De groote menigte geredden, die hals over kop in booten gepakt en in alle havens van het vasteland aan wal zijn gezet, beginnen ongeduldig te worden, dat zij niet spoediger verder vervoerd worden. Zoo had er Donderdag in het station te Mapels een soort oproer plaats onder de daar wachtenden, omdat men hen slechts vrij vervoer toestaat in boe- meltreinen. Zij bestormden een snel trein en verklaarden den aanwezigen politie-commissaris, dat zij nu genoeg hadden van het eeuwige wachten. De Regeering tracht de aanbouw van barakken in Calabrië te bespoedigen om overlading van Napels te voorkomen, waar de meeste vluchtelingen aankomen. Drie groote stoomschepen met hout ge laden zijn reeds naar de verwoeste streek vertrokken. Ook het begraven moest verhaast worden. Als regel worden 130 met kalk overdekte lijken in een kuil begraven. Als men zich, starende op de onafzien bare gevolgen van de ramp weemoedig af- waagt: wat nu? dan geeft iemand die Zuid Italië door en door kent eeno op lossing, waardoor hij blijken geeft in geenen deele de bij velen zwaarmoedige stemming betreffende de toekomst dei- geteisterde streek te deelen. Hij is van oordeel, dat ook hier het merkwaardige feit zich zal voordoen, dat men ook na een oorlog ziet gebeuren, n.l. eene algemeene opheffing. Over eenigen tijd zal voor Zuid-Italië een tijdperk van opleving en snellen opbloei volgen, waarover de wereld ver baasd zal staan In de naastbijzijnde' toekomst zal, om te beginnen, de we deropbouw van de steden een zoo groo te hoeveelheid arbeidskracht vragen, dat de Italiaansche emigratie merkbaar zal afnemen; reeds het herstellen der vuur torens en havenwerken zal talrijke menschen werk geven. Over drie maan den, wanneer de onder de puinhoopen begraven lijken vergaan zullen zijn, kan het werk op groote schaal beginnen. Aan geld zal geen gebrek zijn, daar, behalve hetgeen Italië zelf beschikbaar stelt, de geheele wereld enorme sommen geeft. Na eenige jaren zal Sicilië en Calabrië zich in grooter welvaart kun nen verheugen dan ooit te voren. Is dat, zoo vraagt men aan den an deren kant zich af, tot op zekere hoog te wel verantwoord en geoorloofd. En schoorvoetend, luidt het antwoord daarop ontkennend. Immers, menschen die in de aardbe vingstreek van onze planeet.wonen mis sen het recht, huizen van vijf en zes verdiepingen te bouwen. Hoe wijs wa ren de Nederlanders in Indië. In dit land der vulkanen bouwden ze ruirae- doorluchtige woningen van één verdie ping en lang mogen ze die ge woonte handhaven in Java, waar vul kanen verrijzen en men steeds aan aardbe vingen blootstaat. Die verraderlijke in- breker uit de geheimzinnige onderwe reld verliest een groot dfcel van zijn macht, als hij geef] hooge massieve hui zen krakend en brijzelënd in een kan doen storten. De Italianen weten, waarmede de Vesuvius en de Etna hen steeds bedrei gen. Onophoudelijk beeft en siddert de aarde als er werking komt in de lagere deelen onder de oppervlakte. Telkens weder donderen de vloedgolven van een zeebeving over de lage stranden. Maar toch worden steden en dorpen pal aan zee gebouwd, en hooge huizen van zwa re gehouwen steenen verrijzen boven elkander in plaats van lichte, houten huizen van één verdieping zooals in In dië of papieren woningen als die van Japan. Indien ze de oude fout herhalen en te koppig zijn om door ervaring te loe ren, dan verdienen ze hij een volgende aardbeving geen wereldsteun. i De Italianen noemden Messina een pho< iw, omdat ze telkens jveer levend l opk uil uit de bouwvallen van een gi reeks steden, die, telkens ver brijzeld' en verbrand,-elkander vervin gen. Indien de stad een modern gemeente bestuur had gehad, zou dit den' eige naars der hooge, massieve paleizen, die als voor de eeuwigheid gebouwd sche nen, gelast hebben die gevaarlijke, hooge, sterke krotten van hardsteen en mar mer in het belang der gemeenschap af te breken. Maar voor die dus onbewoonbaar ver klaarde huizen zou het den eigenaars schadeloosstelling hebben moeten betalen. Dit heeft waarschijnlijk het gestrenge raadsbesluit belet, waardoor toch aan tienduizenden het leven gered zou zijn. Want de papieren huizen van Japan en de luchtige huizen in Indië ziju de ware gebouwen voor aardbevinglaiid. ->—.i-a+—f 67. Naar Oost en West, heinde en ver, waren zij uiteongestoven, de leiders de zer te kwader ure ontworpen beweging, en zij, die in handen waren gevallen van de Russen, hadden een gelijk lot ondergaan als de Tolen, die twee maan den te voren to Nimovitch waren opge licht. Vassili Milutin, de agent des Ozaren, hij wist het, hoe het raderwerk van een Autocratische Gouvernement doende was om de laatste sporen van hot oude Poolsche Koninkrijk voor altijd uit te wisschen. De slecht voorbereide op stand was een welkome aanleiding ge weest voor de regeering des Czaren, om Oud-Polen vooi goed in te lijven bij de staten van den machtigen vorst aan de Newa, en Poolsche ambtenaren door Russen, Poolsche wetten door Russische verordeningen te vervangen. En zoo was het geschied. Nog zou den jaren verloopen eer het systeem ten volle zou zijn doorgevoerd, maar reeds thans was de asch verkoeld, op het altaar van het Poolsche Vaderland en zelfs de vurigste Patriot waagde 't niet hoop te blijven koesteren op het herstel van Polen's oude glorie. Zou zij het weten Treurt zij misschien om haar land en haar volk Of denkt zij aan het verledene, aan haai kind? Zoo had Milutin gepeinsd, toen hij met bitter leed ontwaard had, dat haar bleeke wangen vermagerden, zelfs onder de wiegelende myrthen van Sorrento. Daar lag een onuitgesproken beroep op zijn mannelijk gevoel in dien droevigen blik harer oogen. En vaak, wanneer hij haar aandachtig gadesloeg, torwijl zij met saamgevouwen handen, droomend nederzag op het verrukkelijk programma aan haar voeten, had hij het niet durven wagen haar te doen ont waken uit haar stille gepeinzen, zelfs niet door de woorden van teedere lief de, die hem op de lippen brandden. Zij hadden met spoed gereisd. Over Weenen en door den woesten Brenner- pas hadden zij Napels bereikt en nie mand had hen herkend. De kleine vil la bij Sorrento was door den vader van generaal Milutin aangekocht, toen deze zich uit den dienst had teruggetrokken. Geen onbescheiden oogen waagden het hen hier, in dit aardsch paradijs, te be spieden. Ten laatste ontdekte Milutin de be vallige gedaante, waarnaar hij reeds zoo lang en zoo ongeduldig had uitge zien. Langzaam kwam zij nader en toen hij haastig op haar toetrad en mot teederheid haar slanke vingers aan zijn lippen bracht, mompelde hij onhoorbaar „Neen ik kan het haar nu nog niet zeggen". Alweder bespeurde hij op haar gelaat, dien eigenaardigen trek, alsof zij stem men hoorde, die haar wegriepen van de plaats waar zij zich bevond. Hij vrees de, dat zijn woorden haar zouden sto ren en stilzwijgend, doch met zachten drang, voerde hij haar dus mede naar een prieel, van waar zij de baai kon den zien en de vlugge visschersbooten, die voortgestuwd door hun blanke en bruine zeilen, de blauwe golven klief den, als valken het luchtruim. Het uur van scheiden stond hem zonder poozen voor den geest. Dat uur van smart en weedom, dat eenmaal elk ïnenschenhart met zijn bitterheid vervult. Hoe gaarne zou hij haar omringd hebben, met die weelde, en die macht, die van zijn ver heven meester op hem, den welbemin den dienstknecht, afstraalde. Elke dag vond haar bekoorlijker, lieftalliger dan de vorige. Doch, helaas, bergen van goud kannen géén lafenis brengen aan' het gewonde hartpaarlen en juweelen geen licht geven aan oogen, dof van 't weenen en van het staren in het blauw verschiet, naar dat lief gelaat', dat ver, ver werd weggevoerd naar het treurend moederhart. Met zelfverloochening had gravin Ce cile de nieuwe paden bewandeld, die het lot baar had aangewezen, als vrucht harer liéfde. Zonder naam, met verbro ken verleden, waagde de zwakke vrouw het niet, om den blik te .richten naar de toekomst, of te denken" aan de on vermijdelijke ontschakeling van den gou den keten, die haar thans verbond aan den man, die eenmaal haar leven redde. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1