Binnenland. Dr. A. DE VLIEGER. (iemengd. stookt. Hoe in Duitschland hetzelfde doel met éen kort krantenartikel (van de Daily Telegraph), met arglistig sa mengevoegde verjaarde aanklachten te bereiken is, is pas kortgeleden geble ken. En toch is voor den verderen strijd, hij moge met de wapens in de hand of met andere middelen gestreden worden, ten minste naar binnen toe, een „eens gezind volk van broeders" noodig en een groot, sterk, machtig leger, dat door vaste hand geleid wordt en met onvoor waardelijk vertrouwen bezield is". De Keizer eindigde, volgens de Tagl. Rundschau, met den wensch, dat het leger de Oud-Pruisische eigenschappen van eenvoud en zuinigheid, ook in de levenwijze van den enkeling, in eere zou houden. De generaal-veldmaarschalk v. Hahn- ke bedankte den Keizer met eenvoudige en toch grooton indruk makende woor den en verzokerde hem van de onwan kelbare trouw en aanhankelijkheid van het leger. De wijze, waarop de Keizer de bevel voerende generaals deze maal ontving, maakte, zoo besluit het blad, op allen een diepen indruk. „De Keizer was iets anders dan gewoonlijk,maar volstrekt niet in dien zin, dat er iets van neer slachtigheid, waarover men verzinsels heeft rondgestrooid, bij hem te bespeu ren viel. Zijn optreden was majestueus, zelfbewust, maar oenvoudig en ken merkte zich door een zeer voorname, kalme zekerheid." De Reichsbote meldt, dat de generaals vol bewondering waarnamen, „hoe de Keizer zichzelf had overwonnen". De heer mr. Bevers, minister van wa terstaat is Dinsdagavond plotseling overleden. De heer Bevers had om vijf uur op gewekt en wel de vergadering van den ministerraad verlaten, waarin hij nog aan de beraadslagingen had deelgenomen. Hij nam, daar het nog niet al te laat was, den weg langs het voetpad van de tegenover de Boschbrug loopende groote laan van het Haagsche Bosch, die 'sa- vonds helder electrlsch verlicht is. Daar ontmoette de minister mevrouw van W. de vriendin zijner familie. Nauwelijks had hij met haar gespro ken, of hij viel, onder het stamelen van enkele woorden, achterover op den grond. Zeer verschrikt schreeuwde mevrouw v. W. luidkeels om hulp, die spoedig kwam aansnellen. Er moest, daar er geen an der vervoermiddel was, op dat oogenblik worden gebruik gemaakt van een met een paard bespannen transportwagen, die juist passeerde. Op dien wagen werd het lichaam, met het hoofd rus tende op de bonten kraag, waarvan de dame zich had ontdaan, nedergelegd en huiswaarts vervoerd. Mevrouw Bevers kwam juist van eeni- ge bezoeken in de stad terug toen haar 090 Ongetwijfeld hebben tal van kennis nissen en niet minder de vele bloedver wanten in onze omgeving van dr A. de Vlieger met deelneming van diens over lijden kennis genomen. Men stelde ons in de gelegenheid ter wille van die velen een korte levens schets en de begrafenis van dien begaaf den man. te kunnen vermelden. Maandagavond den 30 Nov. leidde hij eene vergadering, waarin een lezing ge houden werd over stemvorming en toen hij thuiskwam even na tienen, klaagde hij over pijn in de borst. Daar hij dacht dat het een lichte stoornis in de spijs- vorteering was, ging hij naar bed. Toen bij den volgenden morgen geroepen werd, kreeg men geen antwoord, waar op zjjn Zwitsersche dienstmaagd binnen ging en zag, dat hy was heengegaan in echtgenoot in huis gedragen werd. Zij nam nog zelf alle maatregelen om ge neeskundige hulp in te roepen, maar het bleek, dat de beroerte, waardoor haar man getroffen was, onmiddellijk door den dood gevolgd was, zooals reeds da delijk vermoed werd. Dinsdagmorgen is mr. J. H. M. baron Molerus van Westkerke, Commis saris der Koningin in Gelderland, plot seling aan hartverlamming overleden. De heer Mollerus was herstellende van een ernvtige ziekte. Hij bereikte den ouderdom van 68 jaar en vervulde se dert 1880 het ambt van Commissaris der Koningin in dit gewest. Onder presidium van mevrouw Van Leeuwen Waller, de echtgenoote van den Amstei damschen Burgemeester, heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de medewerking te ver werven van de Amsterdansche vrouwen en meisjes tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van de heuglijke komende gebeurtenis. Eerstdaags zullen op ruime schaal cir culaires worden verspreid, waardoor ieder in de gelegenheid zal worden ge steld deel te nemen. Ook wordt eon dasmescomité gevormd tot aanbieding van een geschenk aan de Koningin bij de te verwachten heuge lijke gebeurtenis. In Den Haag bestond aanvankelijk het plan te trachten tot een nationale hul de te komen, doch toen daarvoor mede werking werd verzocht te Amsterdam, bleek dat men daar reeds voor een ste delijk geschenk aan het werk was. De drie groote steden gaan dus pu elk haar eigen weg. De minister van landbouw, nijver heid en handel, de heer Talma, is be last met de tijdelijke waarneming van het depaitement van waterstaat. Alle ministers zullen a. s. Zaterdag bij de begrafenis van hun collega, deel uitmaken van den stoet. Bij de regeering is thans bericht ont vangen dat het decreet van 14 Mei in zake belemmering van den handel op Curacao door Venezuela formeel is op geheven en tevens dat het bewijs van toelating aan alle Nederlandsche consuls in Venezuela is teruggegeven. 6RESKENS, 8 Januari 1909. Breskens. De loop der bevolking de zer gemeente was over 1908 als volgt Op 31 Deeember '07 bestond zij uit M. Vr. Totaal vermeerderd 1106 1085 2191 door vestiging met 67 57 124 door geboorte met 36 40 76 1209 1182 2391 Zij verminderde door vertrek met 73 56 129 overlijden met 17 14 31 90 70 160~ den slaap. Dr de Vlieger was geboren te Oost burg in Nederland op den 18den Mei 1866 en bereikte dus den leeftijd van 42 jaar. Nadat zijn studie in Holland voltooid was, nam hij een Academische benoeming aan te Calioub in Egypte. Gedurende zijn verblijf aldaar maakte hij verscheidene reizen naar het Oosten, Op een van deze bezocht hy Palesti na en ontmoette zyn toekomstige vrouw, Miss C. C. Coote, de dochter van Sir Algernon Coote van Ballyfi in Ierland, die arbeidde in het Zendingswerk te Bamallah dicht bij Jeruzalem. Zij trouw den te Cairo in 1896 en dadelijk daarop gingen zij naar Amerika, en aangespoord door den raad van vrienden van de Amerikaansche Presb. kerk besloot bij zich voor het leeraarsambt voor te be reiden. Hier behaalde hy den graad M. A. en B. D. en zette zijne theologische studie voort, Zijn groote belangstelling en bestond alzoo op 31 Dec. 1908 uit 1119 m. en 1112 vr., samen 2281 en ver meerderde alzoo met 40 zielen. Er werden 18 huwelijken gesloten, 4 levenloos aangegevener vertrokken 17 m. en 12 vr. naar het buitenland en uit het buitenland vestigden zich 4 m. en 6 vr. - Twee douanen uit Wachtebeke ont moetten Woensdagnacht eenige mannen die Nederlandsch vee wilden binnen smokkelen. Na een langdurige achtervalding en een hevigrn strijd gelukten de ambtena ren er in een koe ter waarde van ruim 500 francs in beslag te nemen. School» en Kerknieuws Tot onderwijzer aan oen der openbare scholen te Haarlem is benoemd de heer R. M. van der Hart te Hilversum. Ter bevordering eener behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs is een buitengewoon rijkssubsidie verleend o.m. aan de gemeente Clinge ƒ4360, Koewacht ƒ2000, Zuiddorpe ƒ1385 en Schore 800 Maandagmiddag kwam te Coevor- den een ernstig ongeluk voor. De tram die om 5 uur naar Klasinaveen vertrekt, was even buiten het station, toen ze kere A. Huibert en zyn aanstaande echtgenoote, de 27-jarige Willempje Veenstra van Barger Compascum er in den gang in wilden stappen. Eerstge noemde gelukte dit, doch laatstgemelde kwam, daar het donker en glibberig op den weg was, te vallen en geraakte on der den personenwagen, die door de schok uit de rails liep, terwijl de twee volgende wagens eveneens derailleerden en dwars over den weg kwamen te staan. Door krachtig remmen van den machi nist brak een koppeling, doch de tram stond bijna onmiddellijk. Door het trampersoneel en andere toegeschoten personen werd de vrouw onder den wagen weggehaald, waarby bleek, dat de beide beenen haar letter- lyk waren afgereden, By na onmiddelyk was hulp aanwezig en de ongelukkige werd naar de zieken- inrichting vervoerd. De inmiddels ver schenen doctoren Lokker en Homan be proefden nog een amputatie, die helaas niet gelukte. De gewonde overleed bin nen een half uur. Te Apeldoorn is een 19 jarige tim- mermau uit de in aanbouw zijnde lucht koker op het dak van de papierfabriek „Wilhelmina" gevallen en in den kelder onder de papiermachine terechtgekomen. In bewusteloozen toestand werd hy het kantoor binnengedragen, alwaar hy echter spoedig werd bygebracht. On danks zijn 15 meter hoogen val heeft in Oostersche litteratuur en taalweten schap leidde hem tot het besluit, om te promoveeren aan de Universiteit te Lou- sanne. Na aldaar 2 a 8 jaar geweest te zyn, ging hij naar Egypte om eene aanstel ling als hoofdonderwyzer aan te nemen aan de groote Arabische kostschool, maar voornamelyk met de bedoelidg om daar te studeeren en zich voor te be reiden op een stelling. In het begin van 1903 bood hy zyne stelling aan, aan den Senaat der Universiteit en ont ving zijn Doctoraat in de Letterkunde. Omstreeks denzelfden tijd werden hem 2 voorname professoraten aangeboden in Europeesche Universiteiten en ofschoon hy veel geneigdheid had om het profes soraat in het Arabisch aan de Univer siteit aan te nemen, voelde hij toch meer lust tot geestelyke werkzaamheden. Toen hi) in 1908 in Engeland kwam op de synode der Preeb. kerk, en boor- hij slecht één rib gebroken bovendien kreeg hy eenige ernstige hoofdwonden. Onder Nes is een 8 jarig knaapje verdronken toen hij zich op het zwakke ijs waagde. Gisterenochtend werd een bejaard echtpaar te Leiden, bij hun kinderen in wonende, bewusteloos te bed gevon den. ®Na veel moeite konden bjj den man de levensgeesten worden opgewekt, doch bjj de vrouw bleven alle pogingen daar- t_e vruchteloos, ^Gelijk de sterke gaslucht reeds deed vermoeden ls het ongeluk veroorzaakt door het niet geheel dichtsluiten van een kraantje van een gastoestel. Geruimen tijd kon men Dinsdag avond te Haarlem een zelden voorko mend natuurverschijnsel waarnemen. Om de maan vertoonde zich een hel der witte ring en daaromheen concen trische ringen, in de kleuren van het spectrum. Door de zachte, ineenvloeiende tinten was het schouwspel van groote beko ring dat veler aandacht trok. Te Maastricht is een jongen van 15 jaar door het ijs gezakt en verdron ken. Te Garijp (Fr.) heeft de politie pro ces-verbaal opgemaakt tegen een zeke ren K. aldaar wegens afschuwelijke die renmishandeling. Zijn oud paard kon den wagen met grint niet trekken waarop K. een bos stroo onder het paard neerlegde en het stroo in brand stak. De vlammen verbrandden de huid en pooten, maar 't arme dier ging niet ver der het kon de vracht niet trekken en bleef op de plaats staan. Een landbouwer en zijn vrouw, wonende te Schalkwijk, reden op Nieuw jaarsmorgen met een wagentje naar de 'kerk aldaar. Nadat zijn vrouw uitgestapt wa9, heeft h(j by het keeren vermoedelijk den draai te kort genomen, zoodat het voer tuig omviel en de man er onder geraak te, waarna het paard op hol ging en hij een eind meegesleept werd. Zwaar verwond en geheel buiten ken nis werd hy in de pastorie gedragen ea later huiswaarts gebracht. Zondag is de ongelukkige gestorven. Een man te Eindhoven die onlangs door een noodlottig toeval onder de tram geraakte, is aan de gevolgen daar van overleden. Te Rotterdam is een 12jarige jon gen door het ys gezakt en verdronken. Het gebeurde te Utrecht bij een weduwe met een dochter Beiden gingen 's avonds ter ruste de van zijn Academische loopbaan, zijn kennis van vele talen en van zyne be kwaamheid om in acht talen te pree- ken, boezemde zij veel belang in hem. In November van datzelfde jaar, toen de Presb. diensten begonnen, was er een voorganger noodig en dr de Vlieger werd zeer aasbevolen door ds Mc Gran en ds J. Scott. Hy kwam tot Chorlton den 6den December 1908 en op den 6en Dec. 1908 werd den beminden leeraar, gevolgd door zyne gemeente, die hem lief had, naar zyn laatste rustplaats ge bracht, te midden van buitengewone bewyzen van deelneming. Een onwrik baar Calvinist was hy, een vrooiyk en geestig man, de ziel van zyn Presbyte rium, wiens leden hem beminden. Zyn onderwijs, dat degelyk en grondig was, was tevens eenvoudig, hoewel hy een geboren geleerde was en zeker de be- scheidenste van allen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 2