ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Ei vertaal nil ItaiscMoli- No. 1375. Zaterdag 9 Januari 1909. 188 Jaartr. Buitenland. FEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per S maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.S25 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Bij de Nieuwjaarsontvangst ten hove heeft de Duitsche Keizer tot de generaals een zeer belangwekkende rede gehouden over den Eurupeeschen politieke» toe stand. In het midden van Europa dus zside Z. M. staan Duitschland en Oostenryk onbeschermd, ro.ndom eromheen achter schansen en in ioopgraven de overige mogendheden. Aan den militairen toe stand beantwoordt de staatkundige. Tusscben do insluitende en ingesloton mogendheden bestaan moeielijk weg te nemen tegenstellingen. Frankrijk heeft de wraak, die het in 1871 gezworen heeft, niet opgegeven. De gedachte van weerwraak heeft heel Europa onder de wapens geroepen, en zij is ook het punt, waar de algeiueene staatkunde om draait. De grootsche vlucht, die zijn nijverheid en zijn handel hebben genomen, heeft Duitschland een nieuwen onverzoenlyken vijand bezorgd (Engeland). De haat te gen den vroeger verachten mededinger kan noch door verzekeringen van op rechte vriendschap en hartelijke gene genheid' verzacht, noch door opruiende woorden aangewakkerd worden. Geen gevoelsopwellingen, maar debet en cre dit bepalen de mate van den wrok. Rusland blijft eveneens door zijn erfe- lijken afkoer van de Slaven tegen de Germanen, door zyne traditioneels gene genheid voor de Ramanen en zjjne be hoefte aan léeningeu aan den ouden bondgenoot gekoppeld en werpt zich nu ook -in de armen van de mogendheid, dié het de meeste afbreuk kan doen (Engeland). Italië, belemmerd in alle uitbreiding naar het Westen, acht het terugdringen van de vreemdelingen, die eens over de Alpen in de vruchtbare velden van Lombardye zyn neergedaald, Rit blad verschijnt eiken Rinsilasr- en Vrijdagavond bjj den uitgever C. DIF.li'.JIW te Rreskens. •S6H-—o 61. Het was tevergeefs, dat Capii, ginds in het zuiden als een nimf opdook uit de saffieren waterentevergeefs, dat Isehia en Amalfi haar schoonheden ten toon spreidden, en de Vesuvius met in drukwekkende kalmte nederdaatde op de bedolven steden der Romeinen, aan haar voet. Wat hij zocht waren de slanke vormen der beminde vrouw, die hom in korten tijd zoo onuitsprekelijk dierbaar was geworden. Hij was een andet man geworden, sinds de dagen van Nimovitch. Daar gloeide een fris- scber leven op zijn gebronsde wangen een vroolijker licht scheen uit zijn staal blauwe oogen. Helaas, de gelukkige maanden, die dit alles hadden bewerkt, zij spoedden onverbiddelijk ten einde. De zaligste uren van zijn bestaan worden bedreigd, dpor het Damocles- zwaard eener scheiding, die nu reeds nog niet voltooid. Het wil hen noch aan de zuidelijke hellingen van het ge bergte, noch aan de kusten van de Adri- atische Zee dulden. Het is niet uitge maakt, dat deze hartstochten en begeer ten tot gewelddadig handelen zullen leiden. Maar er zijn toch ijverige po gingen aan den gang, om al deze mo gendheden tot een gemeenschappelijken aanval op het midden samen te trek ken. Op een gegeven oogenblik moeten de poorten geopend, de ophaalbruggen neer gelaten worden en de legers van milli- oenen soldaten over de Vogeezen, de Maas, de Königsau, den Niemen, den Boeg en zelfs over den Isonzo en de Tiroler Alpen verwoestend en vernieti gend naar binnen dringen. Het gevaar lijkt reusachtig groot. Het neemt eenigs- zins kleinere afmetingen aan, indien men het wat nader bekijkt. Engeland kan den Duitschen handel niet vernietigen, zonder zijn eigen han del ernstig te benadeelen. Zijn welbe grepen voordeel verlangt, zijn veraf- schuwden mededinger, die echter tege lijk zijn beste klant is, in het leven te laten. Eer het de aangekondigde lan ding in een Jutsche haven uitvoert, zal het telegrammen uit Afrika, Indië, Oost- Azië en Amerika afwachten. Wanneer het de wereld in brand steekt, hoeft 't betere dingen te doen dan zyn leger naar Bismarckiaansch voorschrift in Sleeswyk vast te leggen. Rusland had in het volle bezit van zyn kracht en zijne macht aan alle verlokkingen van zijn bondgenoot tot een aanval weer stand geboden of het nu, nadat het 't karakter van den hedendaagschen oorlog heeft leeren kennen, zulk een aanval aanlokkelijker acht, moet in twijfel ge trokken worden. Frankrijk heeft zich voorgenomen, het genot van de koud geworden wraak alleen in gezelschap van goede vrienden te smaken. Allen voelen bedenkingen wegens de ontzag lijke kosten, do mogelijke groote verlie zen en hét roode spook, dat op den achtergrond verschijnt. De algemeene weorplicht, die hoog en laag, rijk en arm als kanonvoeder van dezelfde waar de wil gebruiken, heeft de vechtwoede verminderd. De onneembaar geachte vestingen, achter welke men zich warm en veilig voelt, maken het minder aan lokkelijk, om naar buiten te stormen en de borst in het gevecht bloot te geven. De wapenfabrieken, kanongieterijen, de stoomhamers die de pantsertorens har den, hebben meer vriendelijke gezichten en beminnelijke tegemoetkoming gescha pen dan alle vredescongressen hebben kunnen doen. Iedereen heeft dus evenzeer bedenkin gen, om een sterken, goedgewapende!! tegenstander aan te vallen, en iedereen deinst er ook voor terug, zijn eigen ver- derfzaaiond werktuig te gebruiken, dat hij met moeite vervaardigd heeft, waar van hij echter niet goed weet, of hij het ook zal weten te hanteeren. En wan neer nu zelfs alle bedenkingen ter zijde gestold, alle moeielykheden weggenomen zijn, het besluit gerypt is, dat de ge weldige opmarsch van alle kanten moet beginnen, moet in ieders borst de bange vraag ryzen Zullen ook „de anderen" komen, zullen ook de verre bondgenoo- ten rechttydig ter plaatse zijn, zal ik niet alleen en veriaten aan den knots slag van den overmachtigen vijand bloot staan Deze twyfel dwingt tot stil staan, afwachten, uitstel van de wraak, tot opsteken van het zwaard, dat men al uit de schede los maakte. „De coa litie is klaar", roept men \fan de over zijde van het Kanaal. Dat zy tot oorlogsdaden zal overgaan, is niettemin twijfelachtig en ook voor- loopig heelemaal niet noodig. De stel lingen, die de verbonden mogendheden hebben ingenomen, zijn zoo gunstig, ilat zij alleen door hunne aanwezigheid een gestadige bedreiging vormen en van zelf ook op het Duitscue zenuwstelsel, dat door den oeconomischen stiijd en de handelscrisis verzwakt is, hun invloed doen gevoelen. Om aan dezen druk te ontkomen, moet men neiging gevoelen, om toe te geven, zich te schikken naar andermans eischen, het een voordeel na het andere prijs te geven. „Terwijl op deze wijze gestreden werd, heeft het plotseling een ander aanzien gekregen. Tengevolge van de jongste gebeurtenissen op het Balkanschiereiland, ziet Oostenrijk zich voor geruimen tijd aan dien kant de handen gebonden. Hot verlangt van zijn bondgenoot stouu, maar kan hem zelf geen steun verleu nen. Aan de taktiek van de tegenstan ders is het gelukt, aan elk van heidon een afzonderlijk oorlugsterrein aan te wijzen, hen te verhinderen, mot ver- eonigde, vernietigende ovennacht eerst den oenen, daarna den anderen tegen stander te verslaan. Oostenrijk moet zijn front naar het Zuiden, Duitschland naar het Westen keeren, Rusland be houdt zich de keus voor om met voile kracht hier of ginds deu doorslag to ge ven. Ondanks den zooveel gunstiger ge worden toestand, schynen de vijanden rondom nog altijd niet naar de wapens te willen grijpen. De vele bedenkingen zijn nog niet terzijdegesteld. Ook ge scheiden zijn Oostenryk en Duitschland nog altijd te sterk. Zij moeten eerst door inwendige twee spalt verzwakt worden. In Oostenryk wordt de twist tusschen nationaliteiten door vriendschappelijke vertoogeii van de diplomatie, dow afvaardigingen die tot stryd opwekken, en door het krijgs geschreeuw van de pers vlijtig aauge- rimpels van zorg op zyn effen voorhoofd had gegroefd. Zyn keizer had hem op geroepen. Een post van vertrouwen, een waardigheid, die het koninklijk pur per in glans nabij kwam, wachtte hem. En toch werd zijn hart gefolterd door angstige gedachten, die hem rust noch duur lieten. Hij voelde het maar al te zeer, hoe bitter hem het scheiden zou vallen, voor langen tijd, wanneer zelfs enkele uren van afwezigheid, in deze gulden dagen, hem een troostelooze eeuwigheid toescheen. Myn God I Neen, hot is onmoge lijk I Ik kan niet meer zonder haar le ven I mompelde hij, terwyl hy driftig opstond en opnieuw vorschende blikken in het rond wierp, in de hoop eindelijk de bevallige gedaante, die hy zocht, te zullen ontdekken, tusschen de bevallige ilexbosohjes, of wuivende cypressen. Een groot ryk, een machtig vorst, hadden behoefte aan zijn hulp. Rusland's zegewagen verpletterde éen voor éen de koninkrijkjes en vorstendommen van het hart der wereld. Azië zou het ar beidsveld zijn van den generaal en nog slechts éen maand, een enkele maand was hem gelaten. De uren die hem nog scheiden van zijn afreizt, krompen angst wekkend snel in I Het lieftallig wozen, dat gebeefd had, toen de deuren van Nimovitch zich voor altijd achter haar hadden gesloten, had hem aan haar zyde geketend, door de zoete bekoring eener liefde, die hem ge heel tot haar slaaf had gemaakt. Maar helaas, die liefde, hoe zoet zij haar mocht zijn, zij kon haar niet doen vergeten 't moederlooze wicht, dat een Draconische wet van haar zyde had gerukt, om het te geven aan den man, die vader heet te. En evenmin konden Vassili Milu- tin's teedere zorgen de tranen drogen, die in haar schoone oogen opwelden, wanneer zy dacht aan het lot harer rampzalige huisgenooten, wier wanhopig verzet tegen Rusland's ijzeren vuist ge ëindigd was met de vernietiging van alles, wat ooit de hoop der Patriotten had uitgemaakt. Te Warschau is ten laatste de orde hersteld. Zoo hadden de dagbla den bericht. De studenten waren neergeschoten door de soldaten van Mouravieff, een tijger in menschengedaante, voor wien schuld noch onschuld konden gelden, wanneer hy met ontembare wraakdorst zijn op de weerlooze ruwe horden Polon aanhitste. De gevangenissen waren overvuld met verdachten de algt-muene begraafplaatsen konden de lijken der vermoorde rebellen te nauwernood be vatten, en op het veld lagen de onbe graven lijkeu der neergeschoten opstan delingen, als aas voor de roofvogels en wolven. HelaasDe ijzeren discipline der Russische troepen had schitterend gezegevierd over het wanhopig verzet der half-waanzinnige, van aanvoerders verstoken, Poolsche boeren. In hun wildernissen hadden zy zich verschanst, in ontoegankelijke moerassen hadden zij zich in hinderlaag gelegd. Maar de Rus sen hadden nieuwe wogen gekapt in de onherbergzame wouden, moerassen over brugd en de eene wijkplaats na de an dere met ontembare geestkracht over meesterd. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1