ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Eea vertol 1 Bnssisc&-Mea- No. 1374. Woensdag 6 Januari 1909. 18® Jas. nr. Buitenland. FEUILLETON. BRESKENSCfll COURANT. Abonnement per 3 maanden f 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgie ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tQt en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit hl!i<l verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bU den uitgever C. DIELEBA* te Breskens. De aardbeving welke hot koninkrijk Italië getroffen heeft, is mot de uitbarsting van den Mont Pélé op Martinique wel de hevig ste ramp, welke de beschaafde wereld in den laatsten tijd getroffen heeft nimmer nog is door de kracht der ele menten een streek op zulk een wijze verwoest als thans Sicilië, een landschap, dat zoowel' door dichtheid van bevol king als door geschiedenis en bescha ving een voorname plaats inneemt. Hoe veel herinneringen zijn verbonden aan deze sagonrijke stroken, welker geschie denis teruggaat tot in de eerste periode der Grieksche koloniseering. Hoeveel strijd is hier gestreden door de naar de beschaving voorwaarts drin gende menschheid en thans heeft de door niets te breidelen natuur door haar mot menschengenie spottende kracht dit cultuurgebied van den eersten rang tot een ontzettende plaats van jammer en ellende gemaakt. Sinds lange jaren hebben de Italianen juist in het zuiden van hun schoon land zich er met alle kracht op toegelegd, de natuurlijke hulp bronnen te ontwikkelen en do welvaart en den vooruitgang te bevorderen des te meer treft deze greep van het nood lot, waardoor als door een bovennatuur lijke macht met 's menschen energie den spot wordt gedreven. De grootste aardbevingen, welke de geschiedenis kent, zijn die van het jaar '79, na Christus, .waarmede een uitbar sting van den Vesuvius gepaard ging, en welke Pompeji en Herculanum ver woestte dan volgen die van de jaren 19 en 526, waarbij ongeveer 120.000 menschen het leven lieten, die van 18 December 1681, die aan 8000 menschen in Napels het leven kostte. In 1692 werd Port Royal op Jamaica verwoest en stierven 3000 menschenin 1693 stortten op Sicilië 54 steden, waaronder Cantania, en 800 dorpen in elkaar, meer dan 60 000 menschen onder de puinhoo- pen verpletterend dan volgt de onder gang van Lima en Callao in Z.-Ameri- ka, de gedeeltelijke vernietiging van Lissabon op 1 November 1755. De ramp van Caracas op 26 Maait 1802 doodde 20.000 menschen. Uit den laatsten tijd zijn bekend de aardschokken, welke in '91 en 93 Centraal-Japan en het eiland Nipon teisterde. Nog versch in het ge heugen liggen de ramp van Mei 1902, welke Martinique trof en 20.000 men schen doodde, die van 1905, toen Cala- brië het laatst getroffen werd, en de ondergang van San Francisco. Uit den chaos van berichten, welke binnenkomen, kan men met vrij groote zekerheid besluiten, dat Messina en Rog- gio di Calabna niet meer bestaan, een voudig van den aardbodem zjjn verdwe nen. Men kan er zich niet indeuken, wij, die hier in het kalme Nederland niet gewend zjjn aan dergelijke exces sen van de natuur, lezen de telegram men en berichten met een gevoel van ontzetting, zonder nochtans een derge lijke verwoesting met ons begrip te kunnen omvattenheele steden vernie tigd, dorpen verdwenen, kustlijnen ver anderd streken, waar twee dagen ge leden voorspoed en welvaart heerschten, menschen leefden en leden, thans een woestenij, een puinhoop, waaruit de vlammen oplaaien, om wat nog staat ter aarde te werpen. Doch waar op zulk een wijze de na tuur vernietigt en doodt, daar toont zich de mensch in al zijn liefde en hulp vaardigheid by een zoo groote ellende. Slechts éen gedachte bezielt gebed Italië, geheel Europa; helpen. Sinds de eerste telegrammen de re geering in Rome bereikten, heeft men de hand aan hot werk goslagen dagen en nachten wordt op de ministeries ge werkt om te organiseeren, bevelen te geven, schikkingen te treffen. De eene trein met troepen na de andere ver trekt uit Rome naar Napels van daar gaan de redders over zee naar de Staat van Messina, daar voorloopig nog geen andere verbinding mogelijk is. Minister Giolitte heeft 100,000 Lire aan den pie- fect van Napels gezonden om een hulp expeditie naar Messina en Rcggio uit te rusten. Met stoomvaartmaatschappijen worden contracten gesloten, om stoom- booten ter beschikking van de regeering te stellen. In Milaan wordt een openbare geldin zameling gehouden. De stedelijke spaar kas gaf 200,000 Lire. In alle grootere en kleinere steden worden comité's ge vormd om geldbijeen te bregen. Met groote veerkracht schijnt het Italiaan- sche volk deze nationale ramp te door staan. De Paus heeft zijn voornemon te ken nen gegeven om, evenals drie jaar ge" leden, naai' de plaats des onheils te gaan- Zijn geneesheeren echter hebben zich met het oog op zjjn gezondheid beslist er tegen verzet. Uit Berlijn wordt gemeld, dat reeds, een hulpcomité, om gelden in te zame len voor de ongelukkige slachtoffers, is gevormd. De Fransche en Engelsche regeeringen hebben hun oorlogsschepen ter hulp ge zonden de beide Duitsche schoolsche- pen in de Middellandsche Zee kregen last terstond levensmiddelen en dekens naar Messina te biengon. De berichten over het verlies aan menschenlevens loopen nogal uiteen, wat natuurlijk zeer begrijpelijk is nog we ken zullen moeten voorbijgaan voor eenigszins nauwkeurige opgaven kunnen verstrekt worden en het juiste getal slachtoffers zal wel nooit bekend worden. Daarvoor is de uitgestrektheid van de ramp te groot. De vloedgolf,, die hon derden meters diep het land indrong, alles ter nederslaaude, heeft tallooze lij ken meegesleept naar de diepte. De commandant van de torpedoboot Saffo, die in de haven van Messina lag op het oogenblik, dat de aardbeving be gon, deelde aan den correspondent van de Kölnische Zeiting het een en ander mede over het ontzettende schouwspel. Maandagmorgen om 5 u 20 minuten ver. hief zich de zee plotgeliug .huilend eeni- 65. Naast haar ging een man, wiens ge heele ziel vervuld was van een teeder- heid, gelijk hij nooit te voren gekend had, en die hem zelfs vreomd was ge- woest, toen het in zijn droomen zonder ophouden had geklonkenIk zal haar terug zien te Nimovitch 1 Vassili Milutin stond stil en drukte haar aan zijn hart. Op mijn eer ais soldaat, Cecile, bij onze liefde, ik zweer u, dat zij, nu en altijd, uw teedere hand zullen bemer ken, in alles wat hun wedervaart -- Laat mij een oogenblik alleen, fluisterde zij. Is het rijtuig gereed? Hij boog stilzwijgend en beschouwde met innig mededoogen hot bevallige ge laat zijner gezellin, waarop zich op dat oogenblik hevige zielesmart afspiegelde. Het was een koude, heldere winter nacht en de lange reis naar de Oosten- rijksche grenzen zou worden aangevan gen. Generaal Milutin wenschte haar weg te voeren, ver weg van de plaats, waar zij had gezucht en gebeden, en vurig hoopte hij, dat zijn liefde in staat zou zijn haar het geleden onrecht te doen vergeten. Langzaam bewoog hij zich in de rich ting van het groote rijtuig, dat, geheel gereed, op de komst der reizigers wacht te. Zijn gewilligheid had haar getroflen. Haastig had zij zich omgewend en op den drempel van de kamer, waar de ongelukkige speelgezellen harer kinds heid den dood gevonden hadden, door Circassische geweren, knielde zij neder kuste de plaats, waar een verdroogde bloedvlek getuigenis aflegde van het drama, dat hier werd afgespeeld, Het is Poolsch bloedzuchtte zij en met neergeslagen oogen verdween zij in de duisternis daar buiten. Het kabbelende meer en de wuivende takken der groote beuken, die eenmaal getuigen waren geweest van een andere liefde, verscholen zich onder den be schermenden sluier van den nacht en riepen haar geen vaarwel toegeen vaarwel van het oude, door het lot zwaar bezochte huis, dat voortaan het hare niet meer zou zijn. Cecile, rnjjn leven, mijn liefde, mijn ziel, zij zjjn do uwe, tot in den dood 1 fluisterden de lippen van hem, die haar teeder in zijn armen sloot, toen de vu rige rossen aantiokken en het gele licht der lantaarns spookachtige schaduwen wierp, op de, als vreesachtig wegijlende boomen van het park. VI. Een zacht brieeye speelde met de dar tele golfjes, die rollend en schuimend het strand bespoelden van een kleine baai, in de nabijheid van het temidden der purperen toppen der Campagna ver scholen, Sorrento. Het was een heer lijke Aprildag en de zon, die langzaam nederdaalde in het Westen, tooverde op de blauwe wateren dor kalme zee, een baan van gulden gloed, die zich uit strekte zoo ver het oog kon reiken, tot aan de zuilen van Hercules. Vassili Milutin had zich een rust plaats uitgekozen, van waar zijn óog vrij kon weiden over het zilveren zand van den baaioever. Van tijd tot tijd, had hij met onmiskenbare teekenen van ongeduld den blik gericht naar een klei ne villa, wier witte muren, uit de sier lijke olijf boschjes die haar omringden, halverwege te voorschijn traden. Zjj had mij beloofd hier te zullen komenmompelde de generaal. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1