De Balans. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1373. Vrijdag 1 Januari 1909. 18® Jaartr. BBESKENSCHË COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post I jT| Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke door het geheele rijk 0.55, voor Belgie ƒ0.625 en voor gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats- Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. ruimte. Bij abonnement lager tarief'. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag- gaarders aangenomen. IpSBW I middag te twee ure. Bit. blad verschijnt eiken Binsda<r- en Vrijdagavond bij den uitgever C. BIELEMAN te uw iw.manrsx&i c «nu Zoo staan we dan weer aan het begin van een nieuwen jaarkring. Die overgang, in werkelijkheid niets verschillende van die des eenen dag op den anderen, vormt toch een soort mijlpaal op den levensweg, die den reiziger de gelegenheid biedt een blik achterwaarts te werpen. Al naar gelang de omstandigheden waaronder ieder in den afgeloopen jaarkring heeft geleefd, slaat de balans der gebeurtenissen over. Zoo heeft de een 'n jaar achter zich rijk aan droevige herinneringen, 't Zij korte of langere ziekbedden zijn opgevolgd door den onverbidde- lijken dood, doen deze overpeinzin gen op zich zelf reeds de balans naar de debetzijde overslaan. En wie kent ze niet, die dagen van overspanning, van een heen en weer slingeren nu naar hoop dan naar vrees. Ook in onze gemeente zijn in den afgeloopen jaarkring treffende sterf gevallen voorgekomen, die voor de betrokkenen onherstelbare verliezen zijn. In de eerste plaats denken we dan aan het plotseling verscheiden van onzen geachten burgemeester. Na al hetgeen te dezen opzichte reeds is gezegd, valt daaraan weinig meer toe te voegen om den om vang van het verlies voor onze ge meente aan te duiden. Ook andere jeudige krachten, de steun van vrouwen en kinderen, zijn weggerukt en gevallen onder de zeis des doods, als korenhalmen onder de scherpte des sikkels. We denken ook onwillekeurig aan de felle slagen die Schoondijke te boekstaven heeft. Zoo verloor het den oud-notaris den heer De Smidt, die tevens lid van den gemeenteraad en lid der Prov. Staten was. Ook de gemeente-ontvanger werd plotseling uit den kring der zijnen en van zijn drukken arbeid weg gerukt. De r.-k. parochie verloor haren pastoor, die getoond had ook voor andersdenkenden een zeer minzaam man te zijn. En aan het eind van het jaar betreurde de gansche gemeente het afsterven van haren geachten bur gemeester, die in tal van colleges zich een zeer nuttig man getoond had. En immer rolt dat leven in breede banen voort. Het stelt zijn eischen onverdroten of daar jeugdigen of ouden van jaren worden weggerukt van de zijde dei- hunnen, of daar harten tot in het diepste worden getroffen, of daar wonden worden geslagen, die niet meer geheeld kunnen worden. Voort moet het en voort zal het. De golfslag van de levenszee is even rusteloos als die van den oce aan en ongestoord volgen eb en vloed zich regelmatig op. Zoo is het ook met de groote menschenmassa, met de al omvat tende maatschappij. Ons land maakte het afgeloopen jaar een crisis door op staatkundig gebied, die werd opgelost door het optreden van het Kabinet - Heems kerk. Maar een andere crisis vertoonde zich aan den politieken hemel. We bedoelen het geschil met Ve nezuela. Wat zal daarvan het ein de zijn. Zal, om 't tot een oplossing te brengen naar de wapenen moe ten worden gegrepen Men hoopt dat bloedvergieten niet noodig zal zijn, en wellicht is het vertrek van den president uit zijn land naar Europa een waarborg, dat het nu niet zoover zal behoeven te komen. Maar verwikkelingen zijn soms zoo samengesteld, dat niet zelden de op ruiming van de eene moeilijkheid een andere in het leven roept. Hopen we dat de regeering de juiste middelen weet te kiezen om langs den besten weg tot oplossing te komen. Met onverdeelde belangstelling is de tijding vernomen van de blijde verwachting waarin het Koninklijk gezin verkeert en dat de heugelijke gebeurtenis aanstaande zou zijn in Februari van het nieuwe jaar. Het is heusch niet te veel gezegd, dat in die blijde verwachting schier gansch Nederland deelt, omdat zij de vervulling van een algemeene wensch des volks in zich sluit. Hope ieder er het beste van Aan den anderen kant zal van een groot deel der natie weer een belangrijke plicht worden geëischt. We staan weer aan den vooravond van de groote verkiezingen. In verhouding tot de vorige peri ode, toen om dezen tijd reeds alles in volle actie was, heerscht er nu een zekere matheid bij de Staat kundige partijen. Is het somwijlen een stilte die aan den storm voorafgaat Of zul len de hartstochten dermate niet ontketend worden als we in zoo he vige mate zagen bij den vorigen al gemeenen stembusstrijd. Hopen we ook hierbij er het bes te van Er heerscht in ons land nog eene crisis, die tot dusver evenmin is op gelost. En eene crisis waarvan de oplossing hoogst moeilijk is. Het is de werkloosheid, de algemeene ma laise op velerlei gebied. Zij mag stellig niet worden vergeten bij het opmaken der balans, hoezeer ze ook naar de debetzijde doet overhellen. En die crisis maakt men overal door, Ook ver over onze grenzen. Het buitenland leverde het afge loopen jaar heel wat stof tot be schouwingen. Onze zuidelijke naburen kregen, na langdurigen strijd de Kongo voor eigen rekening en eigen beheer, waardoor het tot een koloniniale staat werd verheven. Duitschland had een inwendigen strijd te voeren tegen het alleen re- geerstelsel van zijn Keizer, die door eene welbekende loslippigheid een storm van verontwaardiging deed opsteken in eigen kring. Breskens. tmrnmummmm u mu vjwm&xr* Zal het optreden van den Rijks dag, tot gevolg hebben dat er een ander regime uit wordt geboren Het zal nog te bezien staan Treurige feiten als het mijnon geluk in West-falen zijn weer te boekstaven als nationale rampen, waarin algemeen en ieder welden kend menseh van harte deelneemt. Op ander gebied staat deze voor uitstrevende natie aan de spits. Graaf Zeppelin met zijn lucht scheepvaart heeft een belangrijk aan deel in dit nieuwe middel van ver plaatsing. Frankrijk is in Marokko nog steeds niet klaar, hoewel de strijd er niet zoo fel meer is. De belangrijkste rol in de bui- tenlandsche staatkunde heeft het oosten gespeeld. Eerst de hervormingen in Turkije dat door den Sultan met de her stelling van de grondwet werd ver blijd. Daarop is gevolgd de onafhanke lijke verklaring van Belgrado waar door een geweldige schok ontstond, nog bemeerderd door de gelijktijdige annezatie van Bosnië en Herzego- wina door Oostenrijk. Men spreekt er nog steeds van om voor dezen gewijzignen toestand een conferentie te houden. De vereenigde Staten hebben den minister van oorlog Taft tot presi dent gekozen in plaats van Roose velt die periodiek aftreedt. Over het algemeen verwacht men in deze verwisseling weinig veran dering van koers. In onze Oost kan men den toe stand vaijwel stationnair noemen. China verloor zijn Keizer en des- zelfs moeder, die eigenlijk meer re geerde dan de Keizer zelve. De balans is biedt alzoo noch noemenswaardige vooruitgang, noch teruggang. Hopen we maar weer op beter tijden. Allen heilAllen voorspoed Zoo zij het

Breskensche Courant | 1909 | | pagina 1