K K K S K K S H E I) I it A T, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Ebd vertol uit Rnssiscli-Folen. No. 1371. Vrijdag 25 December 1908. BERICHT. nieuwjaars advertentiën FEUILLETON. 18e Jaaru. FsLia m.' Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.623 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by dléii uitgever C. MELKMAN te B-eskens. Het nummer 'van dit blad van 2 Januari zal op Vrijdagmorgen 1 Ja nuari verschijnen. Daarin kunnen als naar gewoon te worden opgenomen a 25 cent mits ter grootte van hoogstens 7 regels. Zij worden ingewacht uiterlijk 31 Dec. nam. 2 uur. DE UITGEVER. De Koningin. Minister Heemskerk heeft Dinsdag in de Kamer medegedeeld Door Hare Majesieit de Koningin daartoe gemachtigd en met groote dankbaarheid heb ik de eer aan de Kamer mede te deelen, dat het Ha re Majesteit de Koningin heeft be haagd, den Raad van Ministers uit te noodigen openbare bekendheid te geven aan de volgende verklaring. „Gravenhage, 21 December 1908. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw, Wij achten ons gerechtigd tot de verblijdende verzekering dat bij Uwe Majesteit ontwijfelbaar zwangerschap Lffi-I—s- [63. Zij legde daarop de papieren, die zij van Milutin had ontvangen naast hem neder en wachtte. Haar hart klopte hoorbaar in haar boezem, doch hij bleef bewegingloos en scheen den moed te missen, om de oogen tot haar op te heffen. Zie mij aan, Etienneriep zij in wanhoop uit, laat mij in uw oogen lezen, dat, al wat hier geschreven staat, leugen en bedrog is. O, God, Etienne haar stem daalde bijna tot een langen zucht en zij zonk op de knieën naast hem neder, zeg het mij toch, dat gij niet vrijwillig van hier gaatdat gij het Judasgeld niet zult aanraken en uw eer niet voor eeuwig hebt bevlekt. Spreek tochZeg het mij, of ons kind, ons arm kind, het kind van bestaat en dat deze tot in de 2e helft van haar duur is gevorderd. Het verheugt ons tevens te kun nen verklaren, dat alle verschijnse len in overeenstemming zijn met den toestand van volkomen ongestoor de gezondheid. Dr. Roessingh. Prof. dr. B. J. Kouwer. De Volksvertegenwoordiging stemt, daarvan is de Raad van ministers overtuigd, van harte in met den in- nigen wensch, dat dit onder Gods zegen mogen strekken tot heil van de Koningin en Haar Huis en van het gansche Nederlandsche volk. Met groote blijdschap zal alom in den lande deze medodeeling worden ontvan gen, die een einde maakt aan de gissin gen—een antwoord geeft op de vragen of H. M. de Koningin al of niet in blij de verwachting verkeerde. Waar de Pers in den laatsten tijd eene gereser veerde houding in acht nam bij wat zij vermeldde omtrent den gezondheidstoe stand van H. M., mag zij thans met te meer ingenomenheid van deze heugelijke tijding melding maken. En wij weten dat wij de tolk van al onze lezers en lezeressen zijn, wanneer wij hier eer biedig den wensch uitspreken, dat de hoopvolle verwachting, thans door het Koninklijk Echtpaar gekoesterd, te ha- rer tijd in blijde vervulling moge tre den. Moge de droevige teleurstelling, die reeds meermalen aan deze verwachting den bodem insloeg, thans onze geliefde Vorstin en den Prins worden bespaard en de trouwe zorg, waarmee zij wordt omringd, de hygiënische voorschriften die zoo nauwkeurig worden opgevolgd in deze beste resultaten hebben Der Vorstin, die vurig verlangt naar een erfgenaam van den troon, der Vrouw die nu naar wij innig hopen de moeder vreugde zal mogen smaken, zij bij deze onze eerbiedige gelukwensch aangebo den. De voorzitter van de Twoede Kamer, staande het woord nemende, daDkte de Regeering voor de verblijdende mede- deeling en sprak namens de Kamer de hoop uit dat de hooggespannen verwach tingen onder Gods zegen verwezenlijkt mogen worden. De Kamer stemde met luid hoera ge roep hiermede in. De heer Troelstra vraagt onder ge gons der Kamer het woord. En toen werd geroepen Eruitniet spreken De voorzitter kon den heer Troelstra het woord niet weigeren, naar aanlei ding der Regeeringsverklaring. De heer Troelstra verklaarde, dat er voor hem geen aanleiding bestond de verantwoordelijkheid voor de demonstra ties welke in de Kamer plaats vonden te aanvaarden, welke verklaring met ge fluit, gesis en gejoel werd begroet. Binnenland. Ingevolge de Aanschrijving van het Departement van Oorlog d.d. 17 Decem ber j. 1. zal met 1 Januari 1909 eene nieuwe Instructie op de werving in werking te treden. In verband daarmede wordt thans reeds de aandacht van belanghebbenden gevestigd op enkele der voornaamste en hieronder vermelde wijzigingen t. w lo. de duur der verbintenissen wordt van tien jaar teruggebracht tot vier jaar, met dien verstande, dat het den aangenomenen zal vrijstaan tegen het einde van het eerste dienstjaar zeiven te verklaren of zij verlangen den duur hunner verbinding te bestendigen. 2o. bij jaarlijksche vooruitbetaling wordt aan eiken vrijwilliger van mins tens 17jarigen leeftijd eene premie toe gekend van ƒ80 per jaar (voor den ge- oefenden milicien het eerste jaar ver hoogd tot ƒ40) welke premie van ƒ30 door hen, die zich vóór hun 17e jaar verbinden, mede genoten wordt, zoodra zij dien leeftijd bereikt hebben, en wel ke premie gedurende tien jaar kan wor den genoten. 3o, na onafgebroken zosjarigen dienst wordt bovendien eene premie in éene som uitgekeerd, ten bedrage van 180, ƒ120 of ƒ90,—, al naar gelang de vrij williger alsdan den rang van onderoffi cier of van korporaal, dan wol den stand als soldaat bekleedt, mits hem vergund zij of worde, om zich te reëngageeren. een verrader, van een Judas, moet zijn I Nog altijd bewaarde hij een ijzing wekkend stilzwijgen. Zij sprong op en wierp het mes dat zij had medegebracht met een wilden schreeuw op de tafel. Ziedaar 1 Yoor u en voor mij, als gij een eerlijk man zijt gebleven Laat ons te zamen sterven, op dit oogenblik, en mijn laatste zucht zal een zucht van liefde zijn en dankDe klomp van beenderen en zenuwen bewoog zich ein delijk, onder den gemengden invloed van schrik en vrees, dat zij in haar wan hoop het mes in eigen boezem zou ste ken. In een ander land, kunnen wij veilig zijn, w(j en ons kind 1 mompelde hij, bijna onhoorbaar en voor het eerst, sedert dien noodlottigen nacht, toen de geweersalvo's in het middernachtelijk uur hadden geknetterd, richtte hij den blik op haar. Geen woorden waren thans meer noo- dig, om haar te overtuigen, dat die menschenziel was afgedwaald tot den diepsten afgrond van zedelijk verval. Ellendeling 1 siste het tusschen haar bleeke lippen en verschrikking straalde uit haar vlammen schietende oogen. Gal en God moge u een een zaam sterfbed schenken, den dood van een hondZij greep de papieren en het mes en verliet het vertrek. Met een ruk opende zij de deur. In het sa lon was niemand, behalve Vassili Milu tin, die haar onbewegelijk afwachtte, de armen over de borst gekruist. Zij trad op hem toe, terwijl het jachtmes in haar hand glinsterde: Bezweer my,dat die papieren de waarheid spreken 1 Zij wierp den bundel aan zijn voeten, zweer het mij, bij het graf uwer moeder 1 Haar oogen drukten een bede uit, zoo innig, zoo vurig, dat een steenen hart vermurwd zou zijn geworden. Hij zonk op de knieën voor haar neder met de armen slap langs het lichaam. Door steek mij het hart, maar het is de waar heid I Ge weet, dat ik niet lieg 1 Zij wierp het mes weg. Het viel klette rend neder in de holle, stille ruimte. Zij snelde naar een der vensternissen en verborg het gelaat in de handen. Daarbuiten gierde de storm over veld en bosch, terwijl Milutin de nederge- worpen papieren zorgvuldig verzamelde en bij zich stak. Toen zij zich om wendde was haar gelaat verlicht door een gloed, die tot dusver daaraan vreemd was geweest. Vlug en buigzaam als een luipaard naderde zij hem en greep zijn polsen, die zij in haar teedere han den klemde. Haar oogen zochten de zijne en er scheen een wereld van droef vaarwel, een wereld van beloften voor de toekomst te liggen, in dien eenen, langen blik, (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1