RRESKENSCR1 COURANT, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Nededand en Venezuela, Esi TBTM lit RlSSiStll-Pil- No. 1370. Woensdag 23 December 1908. 18® FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.62;> en voor Amerika 0.82s bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- eu Vrijdagavond by den uitgever C. DIRLRMAS te Breskeus. Uit hoofde van het Kerst feest zal het volgend No. in plaats van Vrijdagavond, I>on- derdng'avond verschijnen. DE UITGEVER. «sa Na het in beslag nemen van Venezo- laansche regeeringsvaartuigen door Ne- derlandsche oorlogschepen begint 't in Vonezuela te spannen, en loopt blijk baar voor Castro mis. De bevolking van Caracas is 14 dezer tegen Castro in opstand gekomen. Het woedende gepeupel kon niet door de po litie in toom gehouden worden. Als een stormwind overweldigde de menigte de straten der stad en sloeg aan het plunderen van particuliere eigendommen. De leiders der opstan delingen namen beelden en schilderijen, Castro voorstellende, die zich in de so ciëteiten en andere gebouwen bevonden, wog. Vervolgens verbrandde het ge peupel den buit op het Bolivarplein. Men heeft hier den indruk gekregen, dat het uit is met de regeering van Castro in Venezuela. Er heeft geen bef- tooging tegen Nederland plaats gehad. Alle betoogingen waren tegen Castro cn Gomez, den vice president, gericht." Tengevolge van de-onlusten op 14 de- zor te Caracas heeft men daar dien dag de krijgswet moeten afkondigen om het oproer en de plundering te ondeidruk ken. Het gepeupel had, voor de over heid tusschenbeide kon komen, reeds een aanval gedaan op eonige particulie re eigendommen. Geen enkelen vreem deling werd overlast aangedaan. 15 dezer) werd de toestand weer normaal. Het gepeupel heeft ook het gebouw van het loterij monopolie aangevallen en daar de meubels stuk geslagen en op straat geworpen duizenden loterijbiljet ten zijn vernietigd. De opstandelingen hobben verschillende drogistwinkels, aan den schoonzoon van Castro en den vroe- geren min. van Financiën toebehoorende, leeggehaald. Beeld en schilderijen den president voorstellende, werden in een vreugdevuur op het Bolivarplein ver brand. De kantoren van het blad „El Constitucional" zijn geheel leeggeplun derd. Een aantal opschriften, de deug den van den president vermeldende en zijn macht verheerlijkende, op openbare monumenten gegraveerd, werden weg- gekrabt en onleesbaar gemaakt. Van het aanbreken van den dag tot 1 uur n.m. was het gepeupel meester van de stad, maar er ontbrak een lei der. Een afdeeling troepen werd te hulp geroepen. Generaal Gomez vaardigdo een manifest uit, waarop de bevolking rustig werd en zich verstrooide. Voor de kantoren van El Constitucional zijn verscheidene dooden gevallen. Een straf rechterlijk geding is ingesteld tegen Ri- vas, den hoofdredacteur, en andere be ambten van dat blad. Zjj worden beschuldigd verantwoor delijk te zijn voor het schieten, daar zij zelf naar beweerd wordt, het eerst op het gepeupel geschoten hebben. De ver schijning van „El Constructional" is ge schorst. In Caracas verschijnen op het oogenblik geen bladen. Een ontzaglijke menigte beweegt zich in de straten. Men verwacht nieuwe onlusten. Blijkens een mededeeling in het or gaan van den Algemeenen Nederland- schen Bond „Vrede door Recht" is in de jongste gehouden hoofdbestuursver- gaduring uitvoering van gedachten ge wisseld over de vraag of er voor den Bond aanleiding bestaat in zake moei lijkheden, waarin ons land met Venezu ela is gewikkeld, stappen te doen bij de Regeering. Het hoofdbestuur heeft evenwel na discussie gemeend, dat er geen aan leiding bestaat niet in te stemmen met het in de Nederlandsche Regeering door de Tweede Kamer gestelde vertrouwen en dat het niet op zijn weg ligt eeni- gen aandrang op de Regeering uit te oefenen. Hieruit volgt dat het hoofd bestuur, hoe vredegezind ook, weinig gevoelt voor het optreden in dezen van het pas gevormde Comité voor vrede en overleg met Venezuela. Bij de bekende vredelievende neigin gen van Regeering, pers en natie in de Venezuela-verwarring, komt zulk een comité het hoofdbestuur overbodig voor en dienvolgens in deze minder gewenscht. Men heeft de verwachting uitgespro ken, dat Castro de tusschenkomst van Duitschland zou inroepen. De corespon dent van het „Hbld." te Berlijn heeft daarover eens het gevoelen gevraagd van een hooggeplaats diplomaat aldaar, die het niet onmogelijk achtte, dat Castro werkelijk een beroep zou doen op de Duitsche Regeering, om als bemiddelaar ster op te treden tusschen Venezuela en Nederland. „De absolute negatie, welke Castro tijdens zijn dictatoriaal gezag getoond heeft voor alle groote mogendheden wanneer zij hem niet 't mes op de keel zetten -, sluit niet uit, dat hij thans zich wendt tot een dier mogendheden om hnlp. Zijn bru taliteit is er groot genoeg voor om, wanneer hij in den knoei zit, over deze „kleinigheid" - de schaamte van een mensch met gewone menschelijke gevoe lens, die het vervelend vindt een beroep te doen op iemand, vroeger onaange naam bejegend heen te zetten. Het opbrengen van de Alix moet grooten indruk gemaakt hebben op den president, omdat nu, tijdens zijn verblijf in den vreemde, waardoor hij zijn per soonlijk gezag niet kan laten gelden, het eeuwige spook van de revolutie er nog krachtigor dan anders het hoofd kan opsteken. En in zijn angst zal Castro een be roep doen op wien hij kan. Zijn ziekte bracht moe want dat hij werkelijk ziek is, staat vast zoo spoedig mo gelijk Spanje te verlaten. Anders zou hij misschien de Spaansche Regeering aangeklampt hebben. De Fransche Re geering was de minst geschikte, om in den arm genomen te worden. En nu zal hij, zoodra zijn gezondheidstoestand 62. Nog meer listen, nog meer kunst grepen riep zij uit. Wat is dat? Ge neraal Michael Waldberg en familie 1 lachte zij hoonend, terwijl zij het pas poort doorliep. Juist, luidde het kalme antwoord van den generaal. Zoo zullen voortaan naam en titel luiden van uw echtge noot. Mot oen blik, die triomfentelijk had kunnen zijn, wanneer niet tegelijkertijd vlijmende zielesmart daarin ware te le zen geweest, wendde de gravin zich tot den Rus. Welnu, ik ben tot uw dienst 1 Iedere leugen zal thans ontmaskerd, al wat valstrik moet heeten, in dit warnet van listen en lagen, blootgelegd worden. Etienne Wizocki is niet de man, om schande te brengen over zijn huis en zijn land. Liever, oneindig liever, zou hij het lot willen deelen van zijn onge lukkige vrienden 1 Zij was heerlijk om aan te zien. Welnu, ge kunt hem dit alles zelf vragen. Neem de papieren mede en, bespreek tegelijkertijd het noodige met hem, want morgenochtend vertrekt het konvooi naar Odessa. Hij neemt het kind mede. Dat is zijn uitdrukkelijk verlangen. De blik, die de arme, beroofde moeder hem toezond deed hem verbleeken. Zij was een Niobé, toen zij langzaam op haar eigen kamer toeschreed en een oogenblik later weder te voorschijn trad, met het jachtmes van den generaal, waaraan nog het bloed van mensch en dier kleefde, in de plooien van haar kleed verborgen. Generaal Milutin ging ernstig aan haar zijde. Voor de vertrekken van den graaf gekomen zeide hij op rustigen toon tot den dienstdoenden officierDe ze dame moet in de gelegenheid wor den gesteld den gevangene ongestoord te zien en te spreken. Deuren en ven sters blijven echter bewaakt. Hjj wacht te een oogenblik en opende toen eigen handig de deur, om Cecile toegang te verschaffen. Ik zal hier op u wachtenzeide hjj op half-luiden toon, toen zij den drempel overschreed, en, met het oog onafgebroken gevestigd op de weder ge sloten deur bleef h(j, gelijk een wild dier pleegt te doen, dat, van zijn vrij heid beroofd, in een enge kooi is opge sloten, met onverstoorbare kalmte en toch zichtbaar in spanning verkeerende in de ledige zaal heen en weder ioopen. Het Noodlot zou hem opnieuw een offer toevoeren, geljjk reeds eenmaal te voren 1 Naast een man, die met het hoofd in de handen, in gebogen houding op een sofa zat, stond Cecile Wizocka. In haar linkerhand hield zij de papieren en haar rechter omklemde een blinkend voor werp. Ofschoon zij zachtjes den schou der van den man aanraakte, bleef hij onbewegelijk zitten. Hij gaf geen tee- ken van leven en hief het hoofd niet op. Een gevoel van onuitsprekelijken angst beving de vrouw, die haar gan- sche bestaan, haar vrouwenwaarde tot pand had gesteld voor zijn eer als man. Etienne 1 zeide zij zachtjes, doch het scheen, of ieder woord een aard kluit was, die op een doodkist neder- viel, als deze papieren waarheid behel zen, dan scheiden wij, voor eeu wig I Ik ben hier gekomen, en haar stem trilde bij dit beroep op het verle- dene, om u te vragen, bij de herinne ring aan den dag toen gij de mijne werdt, of een Wizocki een verrader kan zijn! (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1