IIRESKENSCII1 0 E B AI ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Sint Nicola taliaiTuniBiscl-Ila- No. 1365. Zaterdag 5 December 1908. 18e Jaarg. post voor Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per door het geheeJe rijk 0.55, voor Belgiö ƒ0.626 en Amerika 0.82" bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiön van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdair- en Vrijdagavond by den uitirever C. DIfil.EttA\ te Breskens. «e*K93MKMStaa «rara 5 C dlÜa Geen ftvst dat zoozeer deelt in do Jgemecne belangstelling, als dat van b Drcwnber. Wel ia de jeugd, die nog altijd in karen onscliuldigen eenvoud gelooft aan Ja verzekeringen van vader en moeder, dat St. Nicolaas des nachts de mandjes door zijn zwarte knecht laat vullen, er het meest bij betrokken, maar ook gtoo- teren, wien deze naïve gedachte reeds lang boven het hoofd is gegroeid, inte- Iresseeren zich niet minder voor dé eer- 9 dagen van wintermaand. De kleinen loopen reeds geruimen tijd in afwachting of de goede Sint hen iets zal hebben toebeschikt, en waarin het 1 bestaan. Het is werkelijk niet moeilijk om in dien tijd de luidruchtigen onder de klei nen te temperen, door hen het schrik- beold voor oogen te stellen, dat, als ze stout zijn, en dit ter kennis wordt ge bracht van St. Nicolaas, zij stellig niets zullen ontvangen. Dagen te voren worden reeds de ver schillende uitstallingen in de winkels bewonderd. Met een begeerig oog rich ten zich aller blikken naar de suiker en chocoladewerken, naar pop en paard, naar trom en geweer. De voorwerpen hunner aanschouwing zijn de onderwerpen der gesprekken, en het schijnt alsof zij in die dagen voor niets anders oor of oog hebben dan voor St. Nicolaas-gesprekken of artikelen. Heusch, het St. Nicolaasfeest is voor vele kleinen een belangrijke periode in hun leven. Als de avond is aangebroken waarop de goede Sint zijne inkoopen zal doen om de mandjes te vullen, dan kost het voor moeder hoegenaamd geen moeite om de kinderen vroeg ter ruste te bren gen. Met blijde verwachtingen droomend van geluk wordt de slaap gevat, hoop vol en met stralend gezicht wordt de morgen te gemoet gezien. Bij het ontwaken is reeds eon meer dan gewone levendigheid in de kleine wereld waar te nemen. Onder elkander wordt druk geieJe- no.ird over de gekoesterde verwachting en .met bewonderenswaardige gedwee heid laat ieder zich kleeden en was- schen. Als eindelijk de toegang wordt ont sloten tot do plaats waar Sint Nicolaas heeft vertoefd om ieder overeenkomstig zijne wenschen te bedenken, dan is voor de kleinen een onuitsprekelijk geluk aangebroken. En wanneer vader eu moeder zoo van ter zijde een blik slaan op het levendig toonoel, dan maakt zich ook van hen een zalig geluk meester. Want wie in het geluk zijner kinde ren deelt, levert het toonbeeld van een welgeordend gezin. En toch zijn weer niet alle kinderen zoo gelukkig om het St. Nicolaasfeest mêe te vieren. Hebt ge wel eens gedacht aan 'den arme Moot dezo niet derven, waar anderen mot overvloed zijn toebedeeld? En toch zijn er onder dezen nog vele die met een koek meer tevreden zijn, dan anderen bij hun massa suiker- en Hoe veler doffe uitdrukking van hun gelaat of gemoed o,er te weinig verraadt niet een geest van ontevredenheid. Ze zijn er bij massa's, wier de groote hoeveelheid geschenken schier geen blik meer waardig is. Niet omdat ze niet welkom waren, evenmin omdat ze mooi zijn, doch alleen wijl de zinnen zóo overbevredigd zijn, dat de geest bijna niet meer ontvanke lijk is voor nieuwe indrukken. Het is daardoor een der eerste plich ten van de opvoeding om de jeugdige en onbeproefde zinnen niet zoo te over laden. En toch liggen de feiten voor het grijpen, dat vele kinderen van hunne jeugd af reeds het zingenot te zeer be vredigd zien. Dat daardoor onvoldane karakters ge vormd en moeilijke humeuren gekweekt worden, wie zal het ontkennen Een groote deugd, die de jeugdige harten kan worden ingeprent, is de mededeelzaamheid. Wanneer ge als 't ware baadt in overvloed, en een arme kleine onmogelijk in het Sint Nicolaas feest heeft kunnen deelen, och, laat dan de kinderen iets afzonderen, van het ge ne zij zoo ruimschoots ontvingen. Aldus wordt in het jonge hart, dat voor alle indruk nog ontvankelijk is, liefde tot den naaste aangekweekt en tegelijk de begeerlijkheid geweerd Dan zal de doffe uitdrukking van on voldaanheid wijken en plaats maken voor een glimlach. En ook het gemoed veranderen in een toon van dankbaarheid om anderen te kunnen geven en wél te doen. Wel kleven der kleinen wereld ge breken aan, als eene afschaduwing van die der groote maatschappij, doch even, als jonge boomen te buigen zijn, even zoo jeugdige harten te neigen en te lei den tot het goede. Bij een welgevormde jeugd zal menig een het leven met vaster treden ingaan, dan wanneer het jeugdig hart is ver vormd tot een ijdel mensch. Zoo zijn de verrassingen van het le ven gelijk aan de surprises van een Sint Nicolaas-avond. De een die voorbereid is op alle hij- komende omstandigheden en op de wis selvalligheden van hot noodlot, zal zich niet zoo spoedig teleurgesteld zien. Hij stelt immers de verwachtingen van liet leven niet te hoog, uit over weging, dat het hem slechts ten deole geven kan van wat men iri den regel wenscht. Neemt men echter de voorspiegelin gen van het leven al te gunstig op of stelt men te veel vertrouwen in scliijn- vertoon, dan ziet men maar al te vaak zijn droombeelden in rook vervliegen en zijn luchtkasteelen als zeepbellen uit eenspatten. Het is dus noodig het leven met een zekere ernst aan te zien. Dan is het mogelijk, dat men hij do tegenspoeden het hoofd kan opbeuren en de toekomst met meer gelatenheid te gemoet gaan. Wie kent den tevredene niet, die hij een bescheiden stuk brood, een gelukkig leven leidt, en vrede heeft, niet hij den overvloed, maar bij het matig deel, dat het lot hem heeft toebedacht. De zulken zijn gelijk te stellen bij die kinderen, wier St. Nicolaasmand slechts karig bedeeld is, doch niet temindaarin nog stof tot dankbaarheid vinden. En hebben ze niet oneindig voor op hen, wien het aan niets ontbreekt, om al wat stoffelijk is, te kannen bemach tigen, en nogtans daarin geeno voldoe ning vinden. Noch rust of tevredenheid kan door goed of geld worden eigen gemaakt. Levert het verwende kind, dat bij een goed gevulde St. Nicolaastrommei het gezicht als naar schreien zet, omdat het aanwezige öf niet aan zijne ver wachtingen voldoet, öf minder is dan waarop was gehoopt, daarvan niet het sprekend voorbeeld Teleurstelling is hier de vrucht van een te hoog gespannen verwachting. FEUILLETON. -7— s- 57. Zoo dacht zij. Maar wellicht had een Pool zijn broeders verraden? Cecile knielde neder voor het ebbenhouten kruisbeeld, dat gerust had in de handen harer stervende moeder, en bad God, om den man te straffen, die, een twee- "den Judas gelijk, den Poolschen naam opnieuw geschaudvlekt en het allerwe- ge in verzet gekomen landvolk van zijn leiders en aanvoerders beroofd had. De orders door generaal Vassili Milu- tin aan majoor Dournof gegeven, toen hij het rapport van dien officier had aangehoord, waren kort en bevelend ge weest De gevangenen moeten vervoerd worden naar Sarny. Geef den eerstaan- wezenden kapitein last, om met een Sotnia de overbrenging te bewaken en laat hij mij een geschreven ontvangst bewijs kunnen toonen voor eiken gevan gene. Aan u blijft het kommando te Nimo- vitch opgedragen, totdat ik mijn kamer zal kunnen verlaten. Is het onderzoek reeds begonnen Majoor Dournof boog toestemmend. De vier politiemannen, ieder door twee soldaten vergezeld, zijn reeds vroeg aan het werk getogen, zeide hij. De generaal glimlachte flauwtjes en ver volgde In dat geval kunt ge uw troepen hierheen dirigeeren en alles gereed ma ken voor uw vertrek naar Odessa. Gij kent uw orders, Majoor, WachtZend een uwer luitenants, die den ovorval geheel heeft bijgewoond, als berichtge ver tot generaal Mouravieft. Hij kan dan later als regeeringsgetuige dienst doen. Mouravieft' zal over de gevange nen beslissen. Mijn taak is geëindigd, zoodra uw konvooi naar Odessa zal zijn afgereisd. De generaal sloot de oogen en onder steunde het hoofd met zijn op de tafel rustende handen. Dournof maakte het militair saluut en verliet het vertrek. MouraviefT zal beslissen I Moura viefT zal beslissenjuichte het in Miiu- tiu's biuuenste. In later dagon, toen de boomen van het woud behangen waren met benge lende lichamen toen op de kerkhoven, tengevolge van het kort recht der krijgs raden, de lijken bijna niet konden wor den geborgen, toen waren het dezelfde woorden, die allerwege als ravengekras gehoord werden MouraviefT zal heslis sen I Want de man zonder mededoo- gen zou weldra zijn bloedig werk be ginnen. Polen's schande zou nogmaals Polen's vloek worden I En weder was het avond geworden op Nimovitch Geen ander geluid werd vernomen, dan het geregeld gestap der schildwachten, toen majoor Dournof op de legerstede van den generaal toetrad en zeideDe gravin wenscht u te zien, generaalHij boog het hoofd als om den blos te bedekken, die zijn eerlijk krijgsmansgelaat purperde. Want Alexis Dournof was de man, om eer en lauwe ren te garen, op grooter veld, voorede ler zaak, dan door het uitvoeren van de geheime bevelens eens meedoogenloozen meesters, door het overrompelen van vreedzame landhuizen, ter bereiking van verborgen oogmerken. Wil zoo goed zijn Madame la Com- tesse te zeggen, dat het mij leed doet haar niet voor morgen ochtend tien uur in het salon te kunnen ontmoeten. Op dat uur zal ik tot haar dienst zijn. En toen de majoor zich stilzwijgend ver wijderd had, verwonderd over de zon derlinge orders, die hem hij voortduring werden opgedragen, looste Vassili Milu- tin een diepen zucht van verlichting. De troepen van den Czaar telden nu bij duizenden. In zijne onmiddellijke nabijheid waren officieren bij tientallen te tellen en stonden afdeelingen lichte ruiterij gereed, om elke rustverstoring van het landvolk onmiddellijk den kop in te drukken. Sarny was reeds tot zwijgen gebracht. In den ledigen westelijken vleugel van het kasteel huisten thans officieren van den Czaar en de eenige overblijfselen van den nachtelijken overval, waren de beschadigingen aan den voorgevel en de bloedvlekken op do muren en de vloe ren der kamers. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1