Binnenland. Gemengd» r\jk moet zeer sterk blijven. De Minister las een laDge verklaring over de Oostersche quaestie voor, waar in vermeld staat, dat dadelijk bij het begin der omwenteling de Fransche Re geering de Turksche Regeering geluk gewenscht en vertrouwen uitgesproken heeft in het nieuwe stelsel. De regee- ringsverklaring geeft een overzicht van de gebeurtenissen in de Balkanstaten. Frankrijk kwam als bemiddelaar tus- schenbeide op verzoek van de belang hebbende mogendheden zelf, met name van vorst Ferdinand. Frankrijk en Ita lië sturen op een conferentie aan, die de heele quaestie zou regelen. Frankryk stelt belang in de vrije ontwikkeling van het jonge Turkije en denkt er al leen aan den vrede in Europa te bewa ren. Het heeft zich niet gemengd in de zaken van Turkije en in geenerlei an dere buitenlandsche quaestie. In dezen geest is Frankrijk te Weenen, Constan- tinopel, Sofia en Belgrado tusschenbeide gekomen. Frankrijk zal trachten voor Servië en Montenegro voldoening te krijgen voor hun belangen en zal zich er voor beij veren, dat de vrede niet verstoord wordt. De Regeering hoopt, dat de bescher mende mogendheden van Kreta de quaes tie met Griekenland en Turkije zullen regelen. Niemand vindt het optreden van Frankrijk verdacht, omdat het gee nerlei voordeel voor zichzelf vraagt. In 't algemeen betuigde men instem ming met de mededeelingen van Pichon. Men wenschte zich geluk met de ge beurtenissen in Turkije en toonde zich optimistisch gestemd over het Oosten. BRESKENS, I Dec. 1908. IJzendijke, 80 Nov. In vervolg op het door B. en W. gedaan voorstel tot ver koop van de Graanbeurs, is thans, naar aanleiding van de gehouden besprekin gen in comité-generaal, door den Raad besloten niet tot verkoop over te gaan, uit overweging, dat de gemeente voor verschillende doeleinden waarvoor zij een lokaal moet aanwijzen, als loting, militie- en landweer-inspectie, oefenin gen wapenhandel het gebouw voor de gemeente in eene behoefte voorziet, en ten andere af te wachten of de beurs niet meer aan haar doel kan beantwoor den, als de tram-verbinding met het 5e district ook aan de graanmarkt mocht ten goede komen. Maar het gebouw zal nu eenige nood zakelijke reparaties ondergaan. Groede, 27 Nov. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het verbouwen van het café „Pas Buiten", ten behoe ve van den heer A. A. Fenijn, waar voor werd ingeschreven door de heeren P. A. van Houte, Breskens, ƒ1860.— Iz. Fortrie, 1854.— J. M. H. v. d. Sande, t 1765.— Anth. Monjé, 1750.— Albr. P. v. d. Sande 1745.- W. Woittiez, 1720.— L. Maas, 1715. P. M. Catsman, 1708.— aan wien het werk is gegund. Groede, 28 Nov. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis met bakkeet enz., behoeve den heer A. Yerhage Pz., al hier, waarvoor werd ingeschreven door de heeren P. Mazure, Groede voor ƒ5583.— "W. Suurland, Oostburg 5532. J. M. H. v. d. Sande, Breskens 5409.— P. A. van Houte, 5407. J. P. W. Besemer, 5326. P. M. Catsman, 5281.— J. van Cruijningen, Nieuwvliet 5248.— Iz. Fortrie, Breskens, 5240.— Jac. van Roo, Groede 5230.— H. Kareis, 5123.72 J. Kareis 4957. Jac. de Ligny, Schoondijke 4900. J. de Winde, 4867.30 aan wien de uitvoering van het werk is opgedragen. Door God. Staten van Zeeland is bepaald de jacht op hazen, patrijzen, fa zanten, korhoenders en kwartels te slui ten op Donderdag 31 December a.s. en die op houtsnippen en waterwild latei- zal worden vastgesteld. Yan een rijtuig derde klasse van den Zaterdagmiddag 4.30 van Vlissingen vertrokken trein, is tusschen Arnemui- den en 's Heer Arendskorke een ruit verbrijzeld tot grooten schrik van de zich in die coupé bevindende passagiers, vermoedelijk door hagelkorrels of door een steenworp. Te 'sHeer Arendskerke werd van het geval aan den stationschef kennis ge geven. Met den laatsten mailtrein is Vrij dagavond te Vlissingen aangekomen een dame in gezelschap van twee Engelsche dames en een Servischen bediende. De dame was zoo ernstig ziek, dat een in middels ontboden geneesheer geen toe stemming gaf om haar te vervoeren. Zij bleef den nacht in het rijtuig over en is hedenochtend overleden. IJzendijke. Zaterdagavond gaf de Brug- sche Symphonie kring „Kunstmin", di recteur de heer O. de Busschere een concert in de zaal van den heer F. de Witte alhier, dat door de talrijke be zoekers dankbaar werd genoten. Als een aardige attentie ving men aan met ons volkslied, waarna de num mers van het rijke programma keurig werden uitgevoerd. Bij het einde van elk stuk gaven de aanwezigen door luid applaus instem ming te kennen met het gehoorde. Op verzoek eindigden de heeren ten slotte met de Brabanconne, waarna men nog eenige uurtjes gezellig bijeen bleef. Gaarne roepen wij hun een „tot weer zien" toe. Te Sluis is een koopman uit West- capelle in de haven geraakt en leven loos opgehaald. School- en Kerknieuws. De heer J. G. Bosschaart, onderwijzer met hoofdacte te Biervliet is benoemd tot hoofd der openb. school te St. Lau rens (Walcheren.) „De inktwerper", door den militairen rechter ontoerekenbaar verklaard, schijnt weer in orde te zijn. Hij is ten minste weer ingelijfd bij het 7e regiment en ligt te Amsterdam in garnizoen, wat natuurlijk niet het geval zou zijn, in dien hij niet weer geheel op orde was. Of het goed gezien was hem in zijn vroegere omgeving terug te brengen, is intusschen een andere vraag, vooral omdat zijn kameraden uit vroegere da gen, kennende zijn droeve historie, zich niet bijzonder tot hem aangetrokken kunnen gevoelen". De opmerking is juist, maar de „inktwerper" is zoo algemeen bekend, bij geruchte ten minste, dat bij over plaatsing naar oen ander garnizoen al was die misschien gewenscht ge weest ook daar al heel gauw zou zijn uitgelekt wie hij was. Te Lhee (bij Meppel) is bericht ontvangen, dat een 32jarig arbeider, die tijdelijk te Halteren in Duitschland bij de rioleering werkzaam was, op nood lottige wijze is omgekomen. Toen een buis van ongeveer 3000 pond naar be neden zou getakeld werden, ontstond onverwachts eene grondverschuiving, waardoor de zware buis naar omlaag stortte en op het hoofd van genoemden man terecht kwam. De ongelukkige was terstond dood. Hij laat eene vrouw met drie zeer jon ge kinderen achter. Men meldt uit Haarlem aan de N. R. Ct." „Van bevoegde zijde werd ons mede gedeeld dat de plichtsbetrachting van de ove~wegwachters aan de H. IT. Spoor den laatsten tijd te wenschen laat. Zoo heeft zich te Halfweg het geval voor gedaan dat een wagen, bespannen met twee paarden, zich op de rails bevond toen er een expressotrein naderde, door dien de boomen niet waren gesloten. Een botsing was alleen voorkomen door het hevig remmen door den machinist. Deze zaak werd heden door den rechter commissaris geïntrueerd. Een nog ernstiger geval is in instruc tie bij de rechtbank te 's-Hage. Daar betreft het het openlaten van de boo men aan een overweg vlak bij Leiden, by mistig weer, nadat de signalen op veilig waren gezet, terwijl een expres- setrein uit Haarlem naderde, een colon ne militaire wielrijders den overweg passeerde. De machinist en de stoker van den trein waren zoo vast overtuigd dooden te hebben gemaakt, dat zij, te Leiden komende, van hun machine vlo gen om te zien of daaraan ook nog menschelijke overblijfselen zaten. De ramp bij Terschelling. De ge moederen beginnen eenigszins tot kalm te te komen, schrijft men van Terschel ling aan het N. v. d. D., en men heeft van redders en geredden verschillende bijzonderheden kunnen vernemen, betref fende de vreeselijke zeeramp op onze kust. Zelfs voor ons eilandbewoners is het niet mogelijk zich eenige voorstelling te maken van den strijd, dien de wakkere roeiers te voeren hebben gehad tegen de geweldige hooggaande zeeën. De af stand was te groot om van onze duinen den loop der dingen te kunnen volgen. Uit den mond van een der geredde roeiers vernamen wij, dat zij nog zelden zulk een woeste zee hadden gezien, en dat zij een uur achtereen hadden moe ten roeien, alvorens het schip te berei ken hunne vereelte handen waren vol groote blaren en wat zij met onuitputtelijk geduld, niettegenstaande het dreigende gevaar, gedaan hadden om de twee nog achterblijvenden ook binnen boord te krijgen. Dat talmen aldus zeide mijn zegs man heeft het ons juist gedaan. En toch is het te begrijpen, hoe die twee ongelukkigen den sprong in den kokenden afgrond niet aandurfden De een, de gezagvoerder, een grijsaard van boven de zeventig, de ander weliswaar nog een krachtig man, doch met een gebroken been. Met bewondering luistert men naai de eenvoudige, onopgesmukte verhalen der stoere visschers, als zij u vertellen van hun worstelen na het omslaan der boot. Ik wist twee riemen te grijpen, zeide mij een van hen, en onder eiken arm een daarvan te knellen, om mij zoo drijvende te houden, totdat de vlet ons kwam helpen. Onderwijl greep mij een mijner kameraads beet, die zeide dat hij mij niet weer zou loslaten. Ik gaf ook hem een stuk riem en zoo werden wij beiden opgenomen in de vlet. Aandoenlijk ook was het van een der anderen te moeten hooren hoe hij, op de omgeslagen boot zittende, zijn broe der moest zien verdrinken. Nog een ander had langen tijd den stuurman der reddingsboot trachten te helpen, totdat deze, een man van onge-- veer 60 jaar, den strijd moest opgeven. Bijna een uur hebben zij zich op de ze wijze moeten bovenhouden, en op 3 na zijn allen gered. Vreeselijke oogenblikken hebben zij doorstaan, die kranige kerels, en onbe grijpelijk is het dat, met uitzondering van slechts twee hunner, allen flink aan wal zijn gekomen. De schipper was hevig gewond aan het hoofd, en een der roeiers was bewusteloos en verkeer de langen tijd in levensgevaar. Wanneer bij deze laatste zich geen andere ver schijnselen gaan voordoen, zijn thans ook zij buiten gevaar. Later is nog éen man gered. Het wa ter was nu vlakker en de reddingsboot kon zonder bezwaar het schip naderen. Volgens de verklaring van dezen ge redde, was de kapitein eenige uren te voren in zee gesprongen. Men meent echter ook te mogen denken aan de mo gelijkheid, dat hij niet in zee, doch be neden in het schip is gesprongen, in welk geval de kans zou bestaan, dat ook hij nog leeft. De burgemeester, in overleg met de Reddingcommissie, wilde nieuwe pogin gen aanwenden het wrak te naderen, teneinde dit te onderzoeken. Het wrak was reeds al geheel vernield, zoodat de ze poging niet behoefde gewaagd te worden. De burgemeester ontving van de Ko ningin en de Prins een telegram van deelneming bij de ramp, vergezeld van eene gift van ƒ100 voor de nagelaten betrekkingen. In het Kipdorp te Antwerpen ont moette een heer een vrouw, die beiden een korte woordenwisseling hadden. Plotseling trok de man zijn revolver uit den zak en loste drie schoten op de vrouw, die badend in haar bloed op den grond neerviel. Daarna richtte de man het wapen te gen zijn hoofd en loste nogmaals een schot. Verschillende getuigen van het dra ma snelden toe, doch daar de misdadi ger- nog het wapen in de hand hield, durfde men hem niet naderen. Doch een werkman dreigde hem met een stuk hout het hoofd te verpletteren, waarop hij zijn wapen liet vallen. De moordenaar werd nu in bedwang gehouden tot de aankomst van een poli tieagent. De vrouw, die geen teeken van leven meer gaf en geheel overdekt was met bloed, werd opgenomen en binnenge bracht in een herberg. De moordenaar had niet het minste letsel en de kogel moet langs zijn hoofd zijn weg gevlogen. Hij was overigens ook zoo opgewon den, dat zijn hand heen en weer sloeg, toen hij het schot op zichzelven loste. Het bleek een echtpaar uit Limburg te zijn. Maar zij had hem met een an der verlaten, en Was in Kipdorp komen wonen waar hij haar nu had opgezocht om te vragen het echtelijk leven te hervatten. Bij haar weigering had hij geschoten. In Denemarken werden al sedert ja ren de doodvonnissen niet meer ten uit voer gebracht, maar in den laatsten tijd kwamen echter ook daar zoovele zware misdaden voor, dat de minister van justitie besloot, om er den schrik in te brengen, het recht voortaan zijn loop te laten. Nu deed zich echter het lastige geval voor, dat men geen beul had. Er was er wel een, maar dezr, was intusschen zoo oud geworden, dat hij zijn functie niet meer zou kunnen vol brengen. Het schijnt dat men onder hands geen liefhebbers voor het grieze lige baantje heeft kunnen vinden want de regeering heeft nu een oproeping van sollicitanten gedaan, tegen een salaris van ƒ700 per jaar en ƒ25 voor elke te rechtstelling. Een duur grapje. Het vorige jaar werd, zooals men zich wellicht herin nert,. tjjdens de kermis te St. Oedenrode (N.-B.) het circus „Roberti", dat op par ticulier terrein was opgeslagen, op last van B. en W. afgebroken. Hieruit ontstond een proces, dat door de gemeente werd verloren. Deze week werd in den Raad medegedeeld, dat de ten laste der gemeente komende proces kosten ongeveer 750 bedragen, behal ve de schadevergoeding. Tot delging van een en ander zal de gemeente een leening moeten aangaan. Een brandstichter. In Oostfries land kwamen in de laatste maanden

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2