ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1364. Woensdag 2 December 1608. I8e Ja:»**;.'. Buitenland. FEUILLETON. lertol lit Rassisch-PBlsB I) R E S K E l\' S C R E COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.82"' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en blieven gaarders aangenomen. Advertentiön van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Rit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DII'I.HJI IV te Rreskeiis. «WW v. Er hoeft dezen zomer een moord >laats gehad te Parijs op den Schilder Steinheil en zijn schoonmoeder, die de justitie steeds heeft bezig gehouden tot klaarheid te brengen. Verleden week is de bediende Rémy louillard gevangen genomen als ver lacht van den moord, aangezien in zijn jurtof'euille eon der na den moord ver niste parelen gevonden werd, In den nop van een scherp verhoor heeft de rtsduwe echter aan don rechter van in- tructie Loydet moeten bekennen, dat eze parel evenmin als de anderen ooit festolen zijn aan tweo dagbladredac- uren die haar aan een waar kruisver- üor onderwierpen, verklaarde zij later bewasten parel in Réuiy's porte- iiiille te hebben gestopt om zoodoende schijn op hem te laten de andere stolen geachte sieraden had ze inder- verborgen om aan diefstal als reden den moord te doen gelooven. Ook heeft zij nog getracht Alexandre 'olff, den zoon van haar keukenmeid, ior den dader te doen doorgaan. Volgens de laatste berichten wijst al- er'op, dat niemand anders dan me- «uw Steinheil zelf de moordenares is echtgenoot en moeder. Waarom? waarschijnlijkste is, dat een lief- sliistorie achter hot geheele geheim Vpoiioppig is mevrouw Steinheil in cliionis genomen en zal de zaak dus wel spoedig geheel eu al tot een op- smg komen. Baast ieder zegt de Matin" ift zijn eigen lezing over de zaak- linheii. Men zegt al, dat de geslui- e dame uit de zaak Dreyfes niemand Iers is goweest dan mevrouw Stein- I. Dat die alios afweet van den dood n Syveton en van Félix Faure, dien het gerucht vergiftigd waande. „Laat men mevrouw Steiheil ook vra gen naar do wond waaraan Cambetta bezweken is. O, als zij spreken wildo, zou zij ons antwoord op al die histori sche raadselen kunnen geven. „Ik heb mij afgevraagd of de zaak Steinheil ook niet de zaak van het halssnoer van de koningin of die van het IJzeren Masker was." Dokter Acheray, de huisdokter van de Steinheils, vertelde, dat mevrouw Stein heil een echte zenuwknoop was en aan leugenziekte leed. Hij had het dadelijk gemerkt. Maar haar salon was zeer ge zellig, er kwamen vele bekende mon- schen samen en mevrouw Steinheil kon voortreffelijk muziek maken. Acheray sprak ook nog van de betrekkingen, die mevr. Steinheil in de hoogo wereld had, met name met de familie Faure. Toon de president op het uiterste lag, tele foneerde zij onophoudelijk ria ir het „Ely- sëe." Toen zij het doodsbericht kreeg, viel zij flauw. De Libre Parole" maakt een toespe ling op geruchten, volgens welke me vrouw Steinheil in betrekking tot Fé lix Faure heeft gestaan en schrijft„In dien waar is, dat mevrouw Steinheil, voor zij haar man en haar moeder uit den weg liet ruimen, president Félix Fauro vergiftigd hoeft, dan kan zij bij dit politieke misdrijf enkel een werktuig geweest zijn. Wiens werktuig? Men zal het moeten weten. De zaak Stein heil is nog niet geëindigd, zij is pas begonnen." De „Action Francaise" schrijft„De buitengewoon vertrouwe lijke verstandhouding van Félix Faure en mevrouw Steinheil was een publiek geheim. Men kon vermoeden, dat er bezwa rende papieren, brieven met onthullin gen nopens het historisch geheim van den dood van den president in het Ron- sinstraatje waren. Men kon weten dat een van de twee slachtoffers getuige en misschien het werktuig bij dien dood was geweest. Het is duidelijk, dat se dert 1899 de mannen van Dreyfus, d. w. z. de Regeering, agenten op wacht in de onmiddellijke omgeving van Stein heil hadden gezet. Men kende de lich te zeden van die dame. De naam van althans een van die schunnige agenten is bekend. Hij leefde met een vrouw, die in het huis van den schilder kwam en wier naam ook hekend is. Deze twee personen zijn nu eenige maanden geleden uit hun woning verdwenen op den ochtend na den moord op Steinheil en van mevrouw Japy. De man ver bood aan zijn concierge aan iemand bi- zonderheden mee te deelen over do wij ze waarop hij en de vrouw leefden. De oud-bevelhebber van het Engelsche leger tijdens den oorlog tegen Transvaal lord Roberts heeft in het Hoogerhuis een onheilspellende rede gehouden over een mogelijken aanval te lande van Duitsche zijde. Die reden wordt natuur lijk op ongekende wijze besproken, ook in het buitenland. De militaire medewerker van de „Ti mes" is het grootendeels met generaal Roberts eens en acht het gevaar, dat van een inval dreigt, buitengewoon groot. „Het is voor niemand een geheim", zoo schrijft hij, „dat Duitschland er op is ingericht om ten spoedigste 150,000 man uit zijn Noordzeehavens te kunnen uitzenden en te ontschepen op onze kusten. Ten einde dit plan te doen gelukken behoeft de Duitsche vloot slechts gedu rende 24 uren onzen eskaders den weg te versperren en wij weten, dat de Duitsche generale staf gaarne een ge heele vloot zou opofferen om een derge lijk doel te bereiken. In de laatste ja ren zouden onze vloten dikwijls achter het net hebben moeten visschon. Tijdens het incident van Huil was een groot gedeelte der vloot in repara tie, gedurende de Duitsche marire ma noeuvres van het vorige jaar lagen er 112 Duitsche schepen bij Schillinghorn en onze eskaders waren ver weg. En nog slechts eenige weken geleden, toen ook Oostenrijk zijn slag sloeg, waren er ook te veel van onze schepen op de werven. Bij de behandeling der begrooting van buitenlandsclie zaken kwam in de Fran- sche Kamer de loop der laatste gebeur tenissen ter sprake. Een der leden zei, dat Frankrijk een bemiddelende rol gespeeld 't voorkwam toch een oorlog, door tusschenbeide te treden tusschen Turkije, Bulgarije, Rus land, Oostenrijk, Engeland en Servië. Frankrijk moet het nieuwe stelsel in Turkije steunen. Onze belangen mach tigen ons do onschendbaarheid en onaf hankelijkheid van Turkije te waarbor gen. Ondanks de goede betrekkingen met Oostenrijk kunnen wij de belangen der Balkanvolkeren niet uit het oog verliezen. Het verdrag van Berlijn kan niet gewijzigd worden zonder toestem ming der onderteekenaars. De Balkanvolken hebben Rusland, Italië, en Engeland op hun hand. In dien Frankrijk al in het verleden en voor het heden den vrede bewaard heeft, om dezen ook in de toekomst te bewa ren, moet de politiek van Oostenrijk overeenkomstig de wenschen van Euro pa gevoerd worden. Of de Conferentie bijeenkomt of niet, Frankrijk is vrij. Deschanel wenschte er zich geluk mee, dat bij gelegenheid van de voorvallen in Marokko, Frankrijk zijn vaderlands- lievenden plicht had begrepen. Frank- s Het kasteel Nimovitch was thans Ie macht van twee sotnias Circas- tot de tanden gewapend Laat den graaf m. t zorg bewaken mag met niemand sprekenBind en zorg, dat hij zijn eigen vertrek- niet kan verlaten Een officier be lt do kamers van de gravinGeen ast, hoegenaamd ook, aandoen Al- enstboden kunnen vrij worden toe- en, maar niemand mag het kasteel ten! Hebt ge de posten uitgezet o luidden de kortaf gegeven beve- >an den generaal Milutin. joor Dournof boog, in antwoord op atstgeilane vraag. ichoon het werk hem tegenstond, oon zijn hart hem zeide, dat het- thans gedaan werd geen soldaten- behoorde te zijn, hij moest ge- tmen. generaal zonk in de sofa-kussens terug, uitgeput van vermoeienis. Zijn laatste woorden waren geweest: „De Polen moet ge in den westelijken vleu gel laten blijven Knevel hen en plaatst bij iederen gevangene een soldaatDe eerste, die tracht te ontsnappen, wordt neergeschotenBreng mij morgenoch tend rapport over alles Toen de ochtend somber en triestig daagde, aanschouwde de gravin de ver woesting, die in haar met zooveel voor liefde en onuitputtelijke toewijding ver zorgden bloementuin was aangericht. In het park graasden de half wilde poney's der Circassiërs en links en rechts lagen gebroken deuren en uit hun heng sels gelichte ramen verspreid, als stom me getuigen van den ruwen overval. Een piket ruiters hield allen, die gaan of komen wilden, terug en zelfs bij het stil kabbelende meer stond een gewa pende Circassiër op post. De verschrikte bedienden waren in allerijl aan het werk gezet, om het kas teel in te richten voor zijn nieuwe mees ters, doch geen geluid weerklonk in de ruime hallen. Gravin Wizocka, ging met haar dochtertje in de armen luid weenend op en neer in haar kamer en klaagde zonder ophouden„Etienne Etienne Het hielp niet, of haar kamer vrouwen haar trachtten te troosten en haar verzekerden, dat de graaf, ofschoon een gevangene in zijn eigen kamers, in leven en gezond was. Jammerend be klaagde zij haar lot en dat van haar echtgenoot, maar voornamelijk griefde haar het leed van de hoofden der Pool- sche noblesse, die thans de gevangenen waren van den grimmigen Russischen generaal. Zouden enkelen ontsnapt zijn Zijn er gowonden of dooden Die vragen deed zij zich zonder ophouden, doch nie mand kon haar antwoord geven en het duurde vier lange dagen voor zij deze kerheid kreeg, dat een der Polen de bajonettenlinie had geforceerd, in het meer was gesprongen en ontsnapt, en dat een andere, vermomd in een oud priesterkleed, dat hij in'de Poolsche ka pel van het kasteel had gevonden, de waakzaamheid der Russen had verschalkt en op het paard van een Poolschen boer spoorslags naar een der door patriotten bezette posten was gereden, om kond te doen van het voorgevallene. Maar Cecile Wizocka vernam niet, dat vier mannen, die trotsch en gelukkig den ochtend van den noodlottigen jachtdag hadden zien gloren, thans verstijfd ne der lagen, onder hetzelfde dak, dat hun gastvrijheid had toegezegd. Wel bracht men haar de tijding, dat de jongste graaf Stanislas met eigen hand een einde had gemaakt aan zijn leven, liever dan zich aan de vijanden van zijn land over te geven. Wanneer Cecile dacht aan den ge wonden generaal, die verpleging had ge vonden onder haar duk, bestormde zij zichzelf met vragen, die haar den adem in de keel deden steken. Zou hij aan deel gehad hebben in deze zorgvuldig overwogen verrassing vroeg zij dan, maar het antwoord luidde en moest wel luidenNeen I Immers was het onmogelijk geweest te voorzien, dat hij gewond zou Taken in de gevaarlijke om helzing van de berin. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1