RRESKENSCHE COURANT. 18" Jaa nr. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. lit Rnssi No. 1363. Zaterdag 28 November 1908. Buiten land. FEUri.LBTON. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgiö ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiön van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bjj abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blud verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(j den uitgever C. DIFXEJIAV te Breskens. In de Balkanstaten woelt liet nog wat onheilspellend. Waarom Ja, waarom eigenlijk. De door Oos tenrijk geannexeerde provincies waren niet het eigendom van Servië en even min van Montenegro. De eenige hoop vas, dat in een verre, bijna onafzien bare toekomst Bosnië en Herzegowina lan hen zouden ten deel vallen. En dan stond dat nog maar gelijk pet een loterij waarin zi) zoo'n prijs miden hebben kunnen trekken. Bij alk eene misvalligheid nu het hoofd op steken staat gelijk aan den spijt over liet ten deel gevallen prijs, doch waar- Ter men toch niet de dolzinnigste din- ;en gaat uithalen. Een treurig schouwspel biedt een olk, dat een mijn aanlegt om zelf lucht in te springen, omdat zijn tiatsbestaan het leven niet waard is. vraagt men aan Servië, wie er de cbuld van is, dat het zoo achteruitgaat at het nauwelijks meer leven kan. dan shot antwoord steeds Oostenrijk Hon- arjje. Maar is het nog noodig er op te 'ijzon, dat de eenige schuld Servië zelf i? De Serviërs zelf zijn het die de ïste misdaden begingen tegeu hun ,t. De Servische politiek is niets Iers geweest dan een staatkunde van onzweringen en catastrofen. En in leien waanzin dringt men nu het land een nieuwe ramp. Duitschland's financiën eischen eene rsterking, die zeer aanzienlijk mag inoemd worden. iNiet minder dan 500 millioen wordt lit de belastingen meer gevraagd. I De rijkskanselier zeide ter verdedi- ïng van deze onder meer LW^yn^aat^eeiMaatJr^he^ti^i^ perk verschenen. De ontwikkeling van het rijk moet zeer vlug gaan". Steeds nieuwe eischen na leger en vloot, bond- genooten, na bondgenooten handelsver dragen en tol-politiek. Vervolgens met het bloeien van handel, indrustrie en scheepvaart, de koloniale quaestie, om den jongen wereldhandel een vaste ba sis te geven, om wereld-politiek te voeren. De vloot moet vlug gebouwd worden, ook met het oog op deze wereld- en handels-politiek. Veel is gedaan, nog veel blijft te doen. Maar het huis is bewoonbaar, ook voor een volk dat vijftig percent grooter is, dan ten tijde dat met den bouw begon nen werd. Eén ding is bij die ontwikkeling ech ter steeds over het hoofd geziende flnancieele quaestie, die als een bijko mende vraag beschouwd werd. De rnil- liarden van Frankrijk maakten Duitsch- land zorgeloos en deze zorgeloosheid is gestegen, door de ongekende oecouomi- sche welvaart. Bovendien lag het in het karakter van de ontwikkeling van het rijk, dat men nooit te voren berekenen kon, wat er in de volgende jaren noodig zou zijn. Een goede financietle regeling was onmogelijk. Een zwoegende, voorwaarts- strevende tijd legde zorgeloos en vol vertrouwen alle lasten op de schouders van de toekomst. „Deze schouders zijn onze schouders en wij staan voor de moeilijke taak, de zorgeloosheid van het verleden en dit vertrouwen te recht vaardigen". Vervolgens werd een overzicht gege ven van de schulden der grootste staten. Duitschland 1878,189 millioen 1888, 834 millioen1908, 4400 millioen Mark. Engeland, dat begin 1800 twintig mil liard Mark schuld had, loste in den loop van de vorige eeuw niet minder dan 5 milliard af. Door den Boeren-oorlog werd de schuld 8 milliard hooger, maar steeds lost En geland af. Op 81 Maart 1909 zal de schuld 10 millioen Mark minder zijn dan op 31 Maart 1899, vóór het uitbreken van den Boeren oorlog. Frankrijk heeft van 1881 tot 1901 niet geleend, niettegen staande de groote uitgaven voor marine en leger. De staatsschuld is sedert 1890 verminderd. In Duitschland is voortdurend geleend door rijk, staten en steden. De 4 per cent Duitsche rente stond op 81 Augus tus 1908 97.6. De Italiaansche 104.74, Spaansche 96.95, Turksche 96.65, de 2pCt. Engelsche Consols 87.50, de SpCt. Fransche rente 95.80, de 3 procent Duitsche 88. Het gevolg was een stijgende rente voet, grootere uitgaven voor de schul den, verliezen, treurige verliezen, gele den door de bezitters van Duitsche Con sols, en de invloed op het Rijksbank disconto. Nieuwe belastingen zullen voorgesteld worden. De leidende gedachten waren: geen belasting van noodzakelijke levens behoeften hoogere belasting van alge- meene genotsmiddelen, nieuwe belasting voor gas en electriciteit, zwaardere be lasting van het bezit. De vraag directe of indirecte belas tingen, is een theoretische. Wat voor standers van directe belastingen willen, is belichaamd in de hoogere belasting op het bezit en de verhoogde Matriku- lar-bijdragen. Niemand in Duitschland twijfelt er aan, dat het Duitsche volk sterk ge noeg is nieuwe lasten te dragen. In Duitschland wordt jaarlijks meer dan 3 milliard uitgegeven voor bier, wijn en brandewijn. De Duitschers rooken de goedkoopste sigaren ter wereld. Per hoofd bedraagt de bierbelasting in Duitschland 1.28 Mk Engeland 6.51 Mk. de brandewijn-belasting in Duitschland 2.89, Frankrijk 6.76, Amerika 6.47 de tabak-belasting Duitschland 1.37, Oos tenrijk 4 73, Engeland 6.28, Frankrijk 7.56 Mark. In de Duitsche spaarbanken is een kapitaal belegd van 12 millioen. De privaatdepöts in de banken stijgen jaar lijks met 400 millioen mark. Zoo'n land is niet arm, kan grootere lasten dragen, wanneer de veiligheid, de reputatie dit eischen. Dit is geen bank roet. „Maar een moreel bankroet lijden wij, wanneer wij niet breken met de schul denmakerij. Maar de flnancieele hervorming is niet tot stand gebracht door nieuwe belas tingen. Zuiniger moet men zijn in het rjjk, de staten en gemeenten, zuiniger moet iedereen in Duitschland zijn. „Wij waren te lang arm, om aan de verzoeking weerstand te bieden even rijk en luxurious te doen als onze rijke bu ren. Bij ons is een tijd gekomen van luxe, van te groot materieel genot, die een ieder met zorg moet vervullen, wien het hoogste goed van ons volk, zijn in tellectueels beschaving, ter harte gaat. Het zijn de fouten van een overgangs tijdperk Wij moeten allen en overal terug tot grootere zuinigheid en een voud. Wie weinig verdient, maar spaart is nuttiger voor de natie dan hij, die veel verdient en veel uitgeeft. Bij ons kan veel meer gespaard wor den. Wij moeten veel rijker worden. Kijkt naar Frankrijk, het rijkste volk ter wereld. Frankrijk dankt zijn rijk dom aan zijn vruchtbaren bodem, aan de vlijt en handigheid van de bewoners, maar het meest aan de bewonderens waardige spaarzaamheid. Frankrijk is de bankier geworden van de wereld. m- Graaf Etienne sloot alle deuren van onen af, plaatste een paar geladen re ivers op de tafel en wierp zich, ge el gekleed, op een sofa. Voor hem, op den rijk gebeeldhouw- ii •schoorsteenmantel, stond een antiek veren pendule, twee ridderfiguren te oschouwen gevende, die de kroon van len torschten. Nog slechts enkele nuten en een dier ridders zou den opheffen, dien hij in de hand eg, en door een slag te geven op een 'eren schild, het uur van eenen aan- digen. •e zilveren klank liet zich hooren. •raaf Wizocki sprong haastig op, 1> een angstigen blik door de geslo- vensters en naderde toen op de tee- de geheime deur, die toegang gaf tot tamers van den generaal. Ofschoon het oog onttrokken, door een groot pnkabinet, kon de deur toch gemak kelijk worden geopend, door een inge wijde, dank zij een vernuftig aangebracht mechanisme, overblijfsel uit de dagen toen intrigeeren en dartel minnekoozen aan de orde van den dag waren. Ditmaal was het echter geen lucht hartig minnaresje, dat door de wand opening naar binnen keek, doch een man, zoo verdorven als Judas, toen h(j zijn meester verried. Het is tijd fluisterde Wizocki tot den generaal, die liggende op een rust bed, blijkbaar op zijn komst gewacht had. Het glansen van twee vastberaden blauw grijze oogen, het half-oprichten van een in ziekengewaad gekleede ge daante en het wenken van een hand, gaven den graaf te verstaan, dat zijn wensch begrepen was en opgevolgd zou worden. Een minuut later, toen Wi zocki, gebroken en vernietigd het hoofd liet zinken op zijn gevouwen armen en in tranen uitbrak, sprong een der op passers van den generaal, zonder gerucht te maken, uit het lage venster, op het mollige gras en verdween in de duister nis. De maan was schuilgegaan achter dikke wolken en schonk niet langer haar zilveren glansen aan het ongeluk kig land van Polen 1 Etienne Wizocki zat nog steeds aan zijn tafel, met het hoofd op de handen en verteerd door schaamte en spijt, toen hij plotseling werd opgeschrikt, door den hoefslag van een aantal paarden. Een oogenblik later hoorde hij het gillen eener vrouw en het luid gejam mer van een verschrikt kind, en daar op een groot rumoer van stemmen, het breken van glas, revolverschoten en het beuken op de groote deuren van de hal. Vluchtende bedienden vulden trappen en portalen en vergrootten het rumoer. Eensklaps drongen een twaalftal man nen met geweld door de lage fransche ramen van graaf Etienne's eigen kamers. Ofschoon hij snel zijn pistolen greep en schot op schot loste op de wilde horde daarbuiten, toch duurde het slechts eeni ge minuten alvorens de graaf door zijn belagers overweldigd en op den grond geworpen was. Toen de rook was opgetrokken zag hij zich omringd door Circassiërs van de Russische garde eu zag b(j vóór zich majoor Alexis Dournof, die met uitge trokken sabel zijne bevelen gaf. Sluit de deuren en laat niemand binnen I klonk het bevel van den ma joor, die zich vervolgens tot een jong officier wenddeZoek de kamers van den generaal en zeg hem, dat ik zijn orders wacht. Vraag hem, wat wij met dezen gevangene hebben te doen 1 Tal van schoten werden gehoord in de rich ting van den linkervleugel en 't scheen of op dit oogenblik een verwoed gevecht de verschrikkingen van den nacht kwam voltooien. De jonge officier was intusschen te ruggekeerd. De generaal heeft mij ge last, uw terugkomst hier af te wachten! Hij wenscht u te spreken 1 Dit zeggen de richtte de jonge man een pistool op graaf Wizocki, terwijl Dournof, nog steeds met ontblooten sabel op de vertrekken van den generaal toeschreed, om de be velen te vernemen van zijn gewonden chef en den oogst van den nacht in oogenschouw te nemen. Want de Po len waren allen gevangen 1 (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1