1$ It I! S K K S U E 101 IIWT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. I ElSSi No. 1361. 18" J mi nr. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIKLEIIAV te Breskens. In „de Locomotief' is de heer J. O. Gerritsen in deze voege herdacht Onze vriend Gerritsen is overleden Wie onzer zal niet onder den indruk verkeeren van die noodlottige tijding Ons aller vriend, want dat was hij, is heengegaan We zullen hem, den trouwen vriend, niet meer zien op onze vergaderingen waarvan hij de ziel was. De oude garde heeft een onherstelbaar verleis geleden in onze Vereeniging kan zijn plaats niet worden aangevuld. Het kost moeite er zich in te den ken, dat de dood hem, na een kortston dige ziekte, aan de zijnen en aan zijn vrienden heeft ontrukt. We zien hem nog op onze laatste vergadering, vroolijk en joviaal, zooals alleen hij kon zijn. En hoe zuilen ook de vrienden hem missen, die het voor recht hadden meer intiem met hem sa men te zijn geweest gedurende de da gen van het congres te Munchen. Een man uit éen stuk altijd vol be langstelling in het wel en wee onzer vereeniging, een tramwegman met hart en ziel, steeds vaardig met zijn oordeel, dat immer getuigde van helderheid en een ongekende oprechtheid iemand, die zijn hart van goud voor andereu tracht te te verbergen, wat hom .nimmer ge lukte, want hij droeg het op de tong. Schijnbaar kon hij ruw zijn, doch al len, die hem ook maar eenigszins ken den, wisten dat achter dat masker een ontvankelijk, warm gemoed schuilde, dat voelde en leefde voor zijn omgeving. Hulpvaardig was hij in woord en daad en als zoodanig zal zijn dood een gevoe lige slag zijn voor zijne gemeentenaren, wier burgervader hij niet alleen slechts in naam was 1 Als schrander opmerker wist hij de ontvangen indrukken aangenaam cau seur als hij was - ongeénenaard gees- F®-t- 53. - Ik ben niet meer dezelfde 1 zucht te zij treurig, toen zij de verlaten zaal langzaam verliet. Een oogenblik toefde zij nog voor een der vensters en zag met weemoed neer op het in de avond zon glinsterende meer, op de bosschen, waarheen de liefde zoo vaak haar schre den geleid had, op de lachende vallei, het tooneel van zooveel heldhaftig ge dragen kommer. Wellicht zal spoedig een vreemde heer en meester zijn van dit domein, klaagde zij; wellicht zal ik spoedig als balling rondzwerven in den vreemde en zal mijn arm kind beroofd zijn van haar erfdeel, maar, ach, als Etienne zijn eed van trouw gestand doet; als hij, als zoon van Polen voor zijn vaderland ten strijde wil trekken, mis schien zouden wij dan nog eenmaal te zamen gelukkig kunnen zijn en zou mijn hart hem weder kunnen toebehooren, gelijk voorheen 1 tig weer te geven hij wist ook, of schoon het hem aan ernst waarlijk niet ontbrak, van alles de lichtzijde en den koraisehen kant te ontdekken en als zoo danig gaf zijn tegenwoordigheid steeds tot eene aanstekelijke opgewektheid aan leiding. Zijn humor was altijd frisch en gezond en nooit ten koste van zijne omgeving, tenzij deze er aanleiding toe had gegeven. En dat gaf men niet zoo licht, want men kende zijn opmer kelijk groote gevatheid, de kracht van zijn geestig woord. Gerritsen was een persoonlijkheid, een aangename, natuurlijke persoonlijkheid, die zich gaf zooals hij was, zonder jacht op effect of streven naar populariteit. En die persoonlijkheid moeten we he laas missen 1 De slag is snel en hard 1 Een woord van diep gevoeld leedwe zen bieden we hier de weduwe aan, voor wie de overtuiging, dat zij, die Gerritsen hebben gekend, hem nooit zullen vergeten en hem altijd zullen blijven missen, een troost moge zijn in deze dagen van droefheid on smart. Reeds kort na zijn optreden als bur gemeester in 1882 vroeg hij con- sessie voor den aanleg van een stoom- tramlijn van Breskens naar Maldeghem en Sluis, waarvoor het voorloopig ont werp werd gemaakt door den toenmali- gen arrondissements ingenieur Castendijk te Breskens, terwijl later door den in genieur Schotel de plannen, bestekken enz. uitgewerkt, zoodat de totstandko ming der onderneming door beiden werd voorbereid. Hoewel reeds 11 Dec. 1882 door den minister van waterstaat de vergunning was verleend tot het gebruik maken van den grooten rijksweg van Breskens naar de Belgische grens, werd eerst op 19 Februari 1886 de concessie op Bel gisch grondgebied verkregen. Zij wendde den blik af van het be koorlijk landschap aan haar voeten en betrad de kamer waar haar kindje sliep in het kostbaar, mollig wiegje. Hier zal voortaan mijn plaats zijn, hier, aan de zijde van mijn kleinen engel! zeide zij, terwijl zij zich nederzette aan het wiegje en het slapend kind met moeder lijke teederheid beschouwde. Voor haar oog verrees het beeld van haar echtgenoot toen hij, stralende van blijdschap, voor de eerste maal de erf gename der Wizocki's met verrukking in de armen had genomen en op het blozende kopje den eersten vaderlijken kus had gedrukt. Haar hart werd wee- ker, toen zij bedacht, dat hij, aan wien haar lach, haar liefde niet meer behoor de, de vader was van het rozeknopje vóór haar. Ik moet voor Marguerite's veiligheid zorgen, ingeval 1 et tot op stand mocht komen 1 prevelde zij, en in haar gedachten zag zij het eerwaardig slot van een harer bloedverwanten vóór zich, ver weg, aan de Gallicische gren zen. Daar zal zij in veiligheid zijn, dacht zij, terwijl haar vader onder Polen's glo- Door de provincie Zeeland, door 10 gemeenten en 14 polders werden tien jarige subsidies toegezegd, terwijl de eerste rijkssubsidie voor tramwegengroot ƒ200.000 werd toegestaan. Een ieder die weet met hoeveel moeite in dien tijd rijkssubsidies waren los te wringen, kan zich een voorstelling ma ken van het onwrikbare doorzettings vermogen van onzen Gerritsen, aan wiens bemoeiingen het succes in hoofd zaak te danken is geweest. Den 24 April 1886 werd de maat schappij opgericht en Gerritsen benoemd tot gedelegeerd Commissaris, welke be noeming, na het overlijden van den heer mr. N. J. C. Snouk Hurgronje, gevolgd werd door die van president commissaris der maatschappij. Zijn heengaan is voor de maatschap pij, waaraan hij al zijn krachten, al zijn energie wijdde, een zeer groot verlies. Rusteloos werkzaam had hij sedert een vijftal jaren zich er voor gespannen om een betere verbinding tot stand te bren gen van Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, dat, door den Braakman gescheiden, slechts over België of Vlis- singen te bereiken is. De door het domeinbestuur in uitzicht gestelde inpolderingen in het oostelijk gedeelte van den Braakman, gaven hem de te nemen richtidg aan, en wel van Breskeus over Hoofdplaat en Biervliet door de in te polderen schorren in den Braakman, langs Hoek naar Ter Neuzen. Deze plannen, die den besten en kortston verbindingsweg beoogen, zijn verder dooi den ingenieur Schotel uitgewerkt en, gelijk men weet, aan de Provinciale Staten aangeboden. Een verbinding van Breskens over Cadzand naar Knocke, van Belgische zijde opgezet, werd krachtig door hem gesteund. Jammer, nogmaals jammer, dat hij de vruchten van zijn inspannenden arbeid niet heeft mogen belevenhij leefde voor de ontwikkeling der streek, waar hij zijn werkkring luid gevonden en waar h|j ongetwijfeld nog zooveel ten goede zou hebben verricht. Dat de regeering zijne verdiensten er kende door zijne benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, is be kend. In de Vliss. Crt. komt van de hand van een onderwijzer de volgende schets voor. Het komt gepast voor met enkele woorden te herdenken wat door den be treurden doode voor het lager onderwijs in Vlissingen is verricht. Bij de reorganisatie van het school toezicht in 1901 werd hij, die reeds sedert 1880 als schoolopziener in het toenmalige arrondissement Oostburg werkzaam was geweest, tot gelijke be trekking in het nieuw gevormde arron dissement Vlissingen benoemd. Als zoo danig kon hij dadelijk zijn volle ar beidskracht geven aan de invoering van de wet op den leerplicht, waardoor hij tevens een goede gelegenheid kreeg om zich van den toestand der verschillende scholen in deze gemeente op de hoogte te stellen. Op wolk een voortreffelijke wijze hij zulks gedaan heeft, kunnen allen getui gen die daarbij met hem hebben mede gewerkt. Telkens en telkens maakte hij de reis over de breede Schelde om bij voorkeur door mondelinge bespre king allerlei moeilijkbeden die zich bij de nieuwe wet voordeden, op te lossen. Kort daarop toen er gewichtige vraag stukken aan de orde kwamen ten op zichte van de scholen C en D bracht hij daaromtrent belangrijke adviezen uit en wist hij voor de gereorganiseerde school C een nieuwe richting aan te ge- rierijke vanen ten strijde trektInnig verheugd, dat zij althans nog éen weg open zag, die het mogelijk zou maken, om haar echtgenoot zijn vroeger zoo eervolle positie te doen herwinnen, trachtte zij te vergeten hetgeen zijn los zinnig gedrag der laatste jaren haar had gekost. Terwijl zij daar zat, bij haar slapend kind, en droomde van hem, dien zij nu in het midden zijner mede-patriotten dacht, beraadslagende over hetgoen hun te doen stond, wanneer eenmaal de groote dag daar zou zijn, kon zij niet hooren, hoe Vasilli Milutin, onder haar eigen dak, op zachten toon zich onder hield met een der Russische bedienden, die gedurende de beide laatste dagen zonder ophouden om het slot hadden gezworven. Zijn alle papieren in orde? Is alles klaar had de generaal gevraagd. En toen de man stilzwijgend maar be vestigend had geantwoord, had Milutin, terwijl het vermoeide hoofd hem op de borst zonk, vervolgdWelnu, zorg dan dat gij allen hier tegenwoordig zijt, zoo dra de anderen zullen zijn teruggekeerd. Beschenen door het maanlicht trok de lange rij van jachtgezellen op naar Ni- movitch. Een rit van dertig wersts, het opbreken te middernacht en het na zetten der gewonde elanden, door poe len en moerassen, had hen uitgeput. Maar het groote doel van hun samen komst was ten volle bereikt. Op den langen terugweg, veilig door de stilte op de eenzame wegen, hadden zij, twee aan twee, hun geheimste hartewenschen geuit en de zaak hunner droomen ten vurigste bepleit. Het was een uur vol beteekenis voor die braven, die zich ge heel wilden geven voor datgene, wat zij hun eed en plicht achtten te zijn die alles op het spel wilden zetten, goeden bloed, om de eer van hun land te red den. Maar niet als van ouds zou hot zijn, toen de Bloem van Polen met vliegende vanen en schitterende lansen langs de heirbanen optrok, om hun Russische onderdrukkers te verjagen uit het Pool- sche land. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1