BimsenlaiuL Gemengd. of schending van vertrouwen heeft plaats gehad, moet men meer van de andere omstandigheden weten, dan in het arti kel van den Dail. Tel. gtzogdis. Er kun nen dingen aan voorafgegaan zijn, die de aanroering dezer aangelegenheid in een vertrouwelijke briefwisseling ten minste verklaarbaar maken. Dat in het artikel vele uitdrukkingen te sterk zijn, geldt in de eerste plaats van het ge deelte," waar de keizer gezegd zou heb ben, dat de meerderheid van het Duit- sclie volk Engeland vijandig gezind is. Tusschen Duitschland eii Engeland heb ben misverstanden bestaan, maar hij weet zich eensgezind met den heelen Rijksdag in de opvatting, dat het Duit- sche volk wederzijdsche achting en vriendschappelijke betrekkingen met En geland wenscht, en hij constateert dat de sprekers van alle partijen zich in gelij ken geest hebben uitgesproken. Het gedeelte betreffende onze belangen in de Stille Zuidzee is in een voor Japan vij- andigen zin uitgelegd. Ten onrechte. Wij hebben in het verre Oosten nim mer aan iets anders gedacht,, dan voor Duitschland een aandeel in den handel van Oost-Azië te verwerven en te be houden. Aanvallende oogmerken zijn bij den bouw van de Duitsche vloot verre gebleven, zoowel in de Stille Zuid zee als in Europa. Voor het overige is de keizer geheel dezelfde meening toe gedaan als de verantwoordelijke leider dor buitenlandsche politiek. Do erken tenis van de beroering, die het artikel in de Daily Tel. heeft verwekt, zai den keizer er toe leiden, in de toekomst ook in particuliere gesprekken zich zoodani ge terughouding op te leggen, als voor een eenvormige politiek alsmede voor het gezag der Kroon dringend noodza kelijk is. Ware dit niet zoo, dan zou noch hij noch een zijner opvolgers de verantwoordelijkheid kunnen dragen. Voor do fout, begaan met hot hand schrift, neemt hij do volle verantwoor delijkheid .op zich. Hij betreurt liet, dat het departement van Buitenlandsche Zaken is gebleken niet geheel in orde te zijn. Hij staat er voor in dat dit zich niet zal herhalen. De indiening van zijn ontslag is hem niet zwaar ge vallen. Hot ernstigste en zwaarste be sluit van zijn politieke leven was, den wensch des keizers volgende, zijn ambt to blijven bekleeden. Hij hield het voor zijn politieleen plicht, in dezen moeilij ken tijd den keizer en hot land verder te dienen. Wij mogen in hot huidige oogenblik voor het buitenland geen kleinmoedig heid aan den dag loggen, een fout niet als een ramp doen schijnen. Het na deel is niet groot, dat het met onzich- tiglieid niet weder goedgemaakt kan worden. „Laten wij die bezonnenheid toonen, welke met den ernst van don toestand overeenkomt." 6RESKEMS, 13 Nov. I3G8. Onder een buitengewone belangstel ling had Woensdagmiddag do 'plechtige teraarde-best.elling plaats van hot stof felijk overschot van wijlen burgemees ter Gerritsen. Na het vertrek van de mid iag-trein stelde de lijkwagen bedolven onder een schat van hloemeu-kransen van alle denkbare corporaties die tot den over ledene in meerdere of mindere nauwe betrekking stonden, in beweging, ge volgd door familieleden, vrienden, de raad van commissarissen van de Stoom tram-Maatschappij, de gemeentebestu ren van Breskens, Groede en Nieuw- vliet, hot bestuur der zeewering van het Calumitens Waterschap Oud en Jong Breskens, waarvan de overledene voor zitter was, vertegenwoordigers van de vereeniging van burgemeesters en secre tarissen in het voormalig 4e district, do schoolcommissie in het arrondissement yiissingen, enne deputatie van de on derwijzers-vereeniging in hetzelfde ar rondissement, hoofden en personeel van de scholen der 3 gemeenten, agenten en afgevaardigden van het personeel van de stoomtram, het bestuur der Wilhel- mina-Bewaarschooi, eene deputatie van het bestuur der Ambachtschool te Oost burg, het bestuur en de werkende leden van het muziekgezelschap „Uit het Volk- Voor het Volk", met het met rouw floers omhangen vaandel, benevens en kele belangstellenden. Indrukwekkend was do lange stoet, die. langs een dichte haag van monschen voorbij schreed. Op uitdrukkelijk verzoek van de fa milie werd aan de groeve niet gespro ken. De broeder van den overledene dank te namens de familie voor de groote be langstelling bij de ter-aarde-bestelling betoond. -- Met ingang van 16 November a.s. is op liet post- en telegraafkantoor al hier geplaatst de klerk der posterijen en telegrafie 2e kl. J. B. Walhnga van Amsterdam. De Dinsdag geopende najaarszitting van de Provinciale Staten werd bijge woond door 41 leden de heer Van Waes- berghe, Hulst, was afwezig. De lieer P. van Houte legde in han den van den voorzitter de voorgeschre ven eeden af, en nam daaróp, na door den voorzitrer met zijne benoeming en met zijn herstel te zijn geluk gewenscht, zitting. Een voorstel van den heer Dekker tot betere regeling van de jaarwedden van de opzichters, bureel-ambtenaren en ar beiders' der provincie werd aangehouden tot de zomer-vergadering. Eveneens werden aangehouden de adressen om steun uit de provinciale kas voor den aanleg van tramwegen aan de IJzeridijksche stoomtram-maat schappij de en aan die van Breskens- Maliioghom, alsmede dat voor den ver bindingsweg tusschen het 4o en 5e di strict. Op een vraag van den heer Vorster- man van Oyen inzake de verlichting van den weg, die van de boot naar Breskens leidt, wees dhr van Rompu op de aanwezige en goed voldoende fak kels, wier aantal, zoo noodig, nog kan worden uitgebreid. Naar do plaatsing van lantaarns zal do mogelijkheid wer den onderzocht. Aardenburg, 9 Nov. Eene algemeen be kende persoonlijkheid, vierde lieden ha ren bOsten geboortedag. Hoewel dit feit nu op zich zolf niet zoo bijzonder is, zoo werd toch aan deze zeer populaire jubilarisse een groote hulde-botooging bereid. In den vroegen morgen werd zij reeds uit haar slaap opgeschrikt door een eere- saluut-geschut. En toen zij buiten de deur kwam, was ze vol verbazing over wat haar oog aanschouwde. Haar huis was als herschapen in een tuin van groen en bloemen, terwijl een sierlijke eerepoort met een toepasselijk gedicht voor hare woning was opgericht. Den ganschen dag liep het af en aan; ieder en niet het minst degenen, die ze al jaren lang bij den neus genomen heeft, wilde de barbierster J. F. Ros komen gelukwenschen. Zelfs autoritei ten, als burgemeester, wethouders en de oud-burgemeester kwamen haar compli menteeren. Het was werkelijk een ongekende vreugde-dag voor deze eenvoudige vrouw, die niet weinig vereerd was door zoo veel en velerlei belangstelling. In de Dinsdagmiddag te Middel burg gehouden vergadering van het hoofdbestuur der maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, is onder andere zaken besloten om voor rekening van de maatschappij twee onderwijzeressen naar België te zenden om het onderwijs bij te wonen aan een hoogere landbouwschool, ten einde later belast te worden met het onderwijs aan jonge dochters en boerin nen in landbouw groententeelt, bloemen teelt, veeteelt, zuivelbereiding, huishoud kunde, beginselen der opvoedkunde, ge zondheidsleer, begrippen over handel en boekhouden, nuttige handwerken voor meisjes, zooals dat gegeven wordt aan de in België bestaande landelijke huis- scholen. Een dezer onderwijzeressen zal gezonden worden naar de Katholieke hoogere landbouwschool de Leuven, de andere naar de neutrale school bij Ant werpen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg. Ook werd de heer Hennequin herbe noemd als lid-afgevaardigde naar het Nederlandsche landbouwcomité. Aan den zuivelconsulent zal, wegens diens uitgebreide werkzaamheden een assistent worden toegevoegd. De algemeene vergadering en tentoon stelling zal in 1909 worden gehouden in de afdeeling en de gemeente Kruinin- gen. Aan den Breeweg onder de gemeente Middelburg is het lijk gevonden van een vrouw W. G. genaamd, die sedert Maan dag vermist werd. Daar men meende dat er sporen van geweld op het lijk aanwezig waren, is de justitie te Middelburg met het voor gevallene in kennis gesteld, en vertrok het Parket derwaarts tot het instellen van een gerechtelijk onderzoek en het schouwen van het lijk. Gistelenmiddag is H. M. de Ko ningin van Het Loo naar de residentie vertrokken. H. M. wandelde op het station Het Loo langs een daartoe aan gelegde breede brug naar Hr. Ms. sa'on- rijtuig, waar vrouwelijk personeel den dienst waarnam. De Koningin nam op eén rustbed plaats. De gordijnen van het rijtuig waren neergelaten. De trein vertrok ruim 1 uur en kwam om half vier in de residentie aan. 14. M. wandelde over een hellende loopplank naar de wachtkamer van het Staatsspoorstation. Van de wachtende rijtuigen werd geen gebruik gemaakt, daar H. M. vanaf liet station langs den Koekamp en de voet paden van het Voorhout naar liet pa leis wandelde. H. M. zag er zeer welvarend uit en werd door de buitengewoon groote me nigte, langs don weg opgesteld, eerbie dig en hartelijk gegroet. Te Serooskerke (W.) werd voor eenige dagen een landbouwer door zijn hond gebeten. De wonden zijn van dien aard, dat de geneesheer er hij geroepen moest worden en thans is de toestand zelfs bedenkelijk. Om verder onheil te voorkomen is de hond gedood. --g- w.Y-T, tui-.**!.'.-jyy Zondagmorgen heeft te Noordwolde een treurig ongeluk plaats gehad. Een 18jarige jongeling schoot een haas met een dubbelloops geweer. Daar het dier nog niet dood was, gaf hij het een slag met de kolf van een jachtgeweer, waar door het tweede schot afging en hem trof in de borst, zoodat hp bijna onraid- delijk stierf. Te Grijpskerk is bij het binnenko men van een goederentrein een wissel wachter overreden en zwaar gewond. Dadelijk werd hij op last en onder be geleiding van een geneesheer naar Gro- ningeq vervoerd om in het Academisch Ziekenhuis te worden opgenomen. Toen de trein te Groningen binnenkwam, ble ken bij den ongelukkige de levengeesten te zijn geweken. Op des poorlijn van Cetten naar Bor deaux (Frankrijk) is een ernstig spoor wegongeluk voorgekomen. De ramp had plaats om vijf uur in den morgen, naby het dorp Grissoles de trein kwam in volle vaart aanstui ven, toen hij even voor het viaduct, dat de lijn daar overbrugt, kwam te derail- leeren. Vijf waggons liepen uit het spoor. De locomotief, de tender en de goode- renwaggon konden, hoewel buiten de rails, het viaduct nog onderdoor komen, maar de postwagen botste tegen do lin kerpo Ier der brug, zoodat de twee vol gende derde klasse waggons letterlijk in elkaar werden geschoven. In deze waggons zat een groot aantal reizigers, waaronder talrijke manschap pen der genie, die uit Avignon terng- keerden. Onmiddellijk snelden agenten van het station Grisolles en bewoners uit het dorp, wakker gesehrik door het donderd geraas der ineenschuivende wa gens ter hulp, en tusschen de totaal versplinterde waggondeelen werden al spoedig een aantal dooden en zwaar ge wonden te voorschijn gebracht. Een passagier, die in den achtersten waggon de reis medemaakte, verhaaldo dat de ontsporing had plaats gegrepen op het oogenblik, dat de trein over een aschgat reed, waarvan een der steun balken, waarschijnlijk vergaan, was be zweken, zoodat de spoorstaaf aan die zijde plotseling was gezakt. Barthou, de minister van Openbare Werken, heeft zich onmiddellijk naar Crisolles begeven, ten einde een onder zoek in te stellen naar de oorzaak van de ramp, die aan 8 soldaten en 2 gen darmen het leven heeft gekost, terwijl 4 passagiers op het uiterste liggen en een twintigtal meer of minder zwaar gewond is. Onder Driebergen is een spoorweg wachter door een trien overreden en gedood. Een pas bij de Staatsspoormaatschap pij in dienst gekomen en dus nog on ervaren poetser stond Dinsdagochtond nog op de treeplank van den achtersten wagen van den eersten sneltrein, toen deze 6 u. 20 m. van het stationvertrok. De man durfde er niet afspringen we gens liet gevaar om tusschen den trein en de steenen stationskaden te geraken, kroeg 't bij Voorburg te benauwd en liet zich toen op de spoorbaan vallen. Tegen den dag werd hij liggende op den wog gevonden en bleek hij een zwa re wonde aan het hoofd te hebben op gedaan. Met den eerstvolgenden trein naar het station vervoerd, word hem daar de eerste hulp verleend door den lieer Israël, stationsassistent, die als spoorwegamb tenaar den cursus in verbandleer heeft gevolgd. Daarna werd de wond door een geneesheer verbonden. Te Schiedam had weer een ern stig ongeluk plaats met de electrische tram Rotterdam-Schiedam. Een 81- jarige man had het ongeluk bij het uit stappen, dat gebeurde voor dat de trein geheel stilstond onder {de tram te ge raken. Ernstig gekwetst aan borst en armen werd hij naar het Stadszieken huis vervoerd. Te Dordrecht is een kind in een pot kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Hamm in Westfalen had een groote mijnontplofling plaats. Van de 400 zich in de mijn bevin dende mijnwerkers zijn tot dusver 36, grootendeels zwaar gewonden en 3 doo den naar boven gebracht. De in schacht 2 ingesloten 150 mijn werkers acht men allen verloren. Te 12 uur waren reeds 27 dooden naar boven gebracht. Ongeveer 300 mijnwerkers bevinden zich nog in de schacht. Het vuur breidt zich uitde kans op redding is zoo goed als buitengesloten. Te Zevenbergen is een schippers knecht aan boord door kolendamp ge stikt. Een lezer van do „N. R. C." deelt

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2