ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Ei ratal uit Rassiscb-PolBD. No. 1359. Zaterdag 14 November 1908. 18e Jaa; r. Buitenland. FE UI I. L ETON. BRESKENSCBE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief, f Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Breskens. Er is dan althans eenige ontspanning gekomen in zake het Casablanca-incident tusschen Duitschland en Frankrijk. Eerstgenoemde moet dan bereid zijn er genoegen mee te nemen, dat het reeds meegedeelde voorval voor een scheidsgerecht wordt gebracht. Met een zoet lijntje zal dus toch de gedach te aan groote aan groote verwikkelin gen om zoo'n nietigheid worden afge wend. Hoe Engeland denkt over de nieuwe toestand in het Oosten, blijkt uit eene redevoering van den minister-president Asquith bij het Lord Mayor's banket. De minister zeide dan, dat met be trekking tot Bulgarije, Bosnië en Herze- gowina de Engelsche Regeering een dui delijke houding heeft aangenomen. Zij stelde zich op het standpunt van de overeenkomst tusschen de mogendheden, welke op de Conferentie van 1871 tot stand kwam. Internationale verdragen kunnen niet gewijzigd worden door een der partyen zonder toestemming van de overige. „Wij meenen dat dit in zich sluit wijziging van het tractaat van Berlijn, dat voorzag in hetgeen is ge schied, en dat om geldige wijzigingen aan te brengen eerst de toestemming der mogendheden, Turkije daaronder begrepen, moet worden verkregen. Ondergeschikt aan dit belangrijke be ginsel wenschen wij alles te doen wat wij kunnen om een algemeene overeen komst te bevorderen. Er is nimmer een schijn van grond geweest voor het denk beeld, dat wij gekant zijn tegen recht- streeksche onderhandelingen tusschen Oostenrijk, Turkije en Bulgarije, maar de overeenkomst moet worden gecon trasigneerd door de overige partijen. Turkije, het meest benadeeld zijnde, moet een regeling hebben, die overeen komt met zijn eer en belangen. Maar Turkije moet eerst met zichzelf te rade gaan en dan de voorwaarden voorstel len. Mochten Oostenrijk of Bulgarije tot een rechtstreeksche oplossing komen, dan zou de weg voor een algemeene re geling meer geëffend zijn. De gevoelens zijn zeer geprikkeld in de Balkanstaten; wij doen wat wij kunnen om ze te ver zachten. De opgewekte verwachtingen zijn een groote voldoening voor ons. De beraadslagingen met Iswolski toon den aan, dat Rusland en Engeland ten aanzien van de Oostersche kwestie dezelf de zienswijze koesteren. Rusland heeft een groote gematigdheid aan den dag gelegd ten aanzien van de woelingen in Tabriz, Engeland en Rusland drongen er bij den sjah op aan, den Perzischen op standelingen amnestie te waarborgen. Wij wenschen niet Europa in groepen verdeeld te zien. Wij leven in volledi ge sympathie met Frankrijk maar zijn even oprecht met Duitschland en Italië. Wij nemen een geheel belanglooze stel ling in en vragen niets voor ons zelf. Alleen wenschen wij te handhaven de rechten van Europa, een rechtvaardige behandeling van Turkije en zoodanige schikking, dat de weg geopend wordt voor vrijheid en een goed bewind in dat land". Betreffende de Engelsch-Duitsche be trekkingen, zei Asquith, dat het onmo gelijk was te vergeten „de door den keizer afgelegde nadrukkelijke verkla ring, toen hij verleden jaar o >ze gast was, dat het overheerschende doel van zijn politiek is den vrede in Europa en de goede betrekkingen tusschen Enge land en Duitschland te handhaven. Het is deze geest, welke ons leidt bij alle onderhandelingen inzake de tegenwoor dige moeilijkheden in de Europeesche politiek. Indien, zooals we gelooven, de andere mogendheden dezelfde bedoelin gen hebben, dan zullen de wolken, die thans het uitspansel der Balkanlanden en elders verduisteren, wel overtrekken, zonder dat er een storm losbarst en de atmosfeer zal gezuiverd zijn van achter docht en wantrouwen. Er moest geen sprake zijn van isolee- ring of vijandige groepeering tusschen mogendheden, die de bewakers zijn van de beschaving en den vrede in de we reld, terwijl niets ons er toe zal bren gen onze verbintenissen te kort te doen of ontrouw te zijn, zelfs voor een oogen - blik, aan bestaande vriendschapsbanden. Wij zullen geen hand weigeren, die ons met goeden wil wordt toegestoken. Ons besluit om het onbetwistbare over wicht onzer vloot te behouden, is, zoo als elke buitenlandsche mogendheid weet, niet met het oog op aanvallende bedoe lingen genomen, maar om den elemen- tairen plicht te vervullen door het Rijk en zijn handel buiten gevaar te stellen van een met goed gevolg uitgevoerden aanval. Niets zal worden nagelaten om de vloot ten volle te doen beantwoor- aan de nationale èn algemeene behoef ten van het Rijk." Onder eene zeldzame belangstelling kwam Dinsdag de Duitsche Rijksdag bijeen. Er waren interpellaties aangekondigd in zake de gepubliceerde gesprekken van den Keizer. Alle partijen protesteerden tegen het persoonlijk bewind, ontstaan uit het temperament en het karakter van Wilhelm II. De Duitsche keizer en Pruisische koning zat voor de Duit sche Volksvertegenwoordiging op de bank der beklaagden. Het oude begin sel dat de keizer geen voorwerp van parlementair debat mag zijn, is plotse ling in een tijd van opwinding en va derlandslievende bezorgdheid losgelaten zonder dat er tegen geprotesteerd werd. En Bülow trad als eenig verdediger op. Hij zou niet ingaan op alle punten, door de sprekers aangeroerd. Hij moest op de uitwerking zijner woorden in het buitenland letten en wil niet een nieuw nadeel voegen bij het groote nadeel dat door het bericht in de „Daily Tel", werd toegebracht. Z. M. heeft op verschillen de tijdstippen zich tegenover Engelsche particulieren vertrouwelijk geuitdie uitlatingen, aan elkander gevoegd, zijn in de Daily Tel. openbaar gemaakt. Hij moet aannemen dat niet alle bijzonder heden juist zijn weergegeven. Van éen weet hij, dat die niet juist is: de ge schiedenis van het plan van den veld tocht tegen de Boeren. Het betreft hier eenige zuiver academische gedachten, die de keizer in zijn briefwisseling met wij len koningin Victoria heeft uitgespro ken. Generaal von Moltke en diens voor ganger, graaf Schlieffer, hebben ver klaard, dat de generale staf nimmer een zoodanig plan de campagne of een der- gelijken op den Boerenoorlog betrekking hebbenden arbeid van den keizer onder zocht of naar Engeland doorgezonden heeft. Hij moet echter ook onze politiek verdedigen tegen het verwijt dat zij te genover de Boeren dubbelzinnig is ge weest. Wij hebbon de Regeering van Transvaal er te rechter tijd opmerkzaam op gemaakt, dat zij in het geval van een oorlog met Engeland alleen zou staan. Wij hebben haar rechtstreeks en door de bevriende Nederlandeche Re geering in Mei 1899 in overweging ge geven zich in vrede met Engeland te verstaan. De Daily Tel. heeft de zaak te veel aangedikt. In de quaestie van inter ventie kan geen sprako zijn van een onthulling. Om te kunnen beoordeelen 61. Maar het kwam niet bij hem op, dat, behalve het jachtavontuur, waarvan zijn vrouw verhaald had, nog een tragedie van veel ernstiger natuur op dezelfde plek was afgespeeld. Het is een won der, dat hij niet gedood is, merkte hij op, toen de gravin zweeg. De berin was zeer oud en haar gebit afgesleten, dat is zijn geluk geweest, anders zou zijn arm zonder twijfel in splinters zijn gebeten en de scherpe klauwen van het dier zouden het overige hebben gedaan Maar niettemin, hij heeft zich dapper gehouden 1 Hij trok haar niet aan zijn borst, hij bedekte haar lippen niet met kussen, hij genoot niet van de zalig heid, zijn levensgezellin veilig te weten en gered uit dreigend gevaar. Daar lag een afgrond tusschen hem en haar en hij liet de oogen zinken, toen zij pein zend en op halfluiden toon herhaalde Hij heeft zich dapper gedragen, zeer dapperEensklaps stond zij op, greep het mes, dat op de tafel lag en begaf zich naar een aangrenzend vertrekje, waar zij het wegsloot in hetzelfde kist je, waaraan zij eenmaal, onder tranen en zuchten, haar gouden trouwring had toevertrouwd. Nog vóór hij het hoofd weder had opgeheven stond zij aan zijn zijde en legde haar hand zacht op zijn schouder. - Etienne, vroeg zij. Wat voerde dien man hierheen? Waarom blijft hij Bestaan er geheimen tusschen hem en u? Ge weet, dat weldra het tijdstip aanbreekt, waarop een nieuwen Maar schalk moet worden gekozen. Is het dus wel goed gezien, zoo in het. oogloo- pend vriendschappelijk te verkee'ren met den vijand van uw land Er is hier alleen sprake van een uitnoodiging tot een jachtpartij, luidde het eenigszins dralend gegeven ant woord. Zijn wonden zullen hem waar schijnlijk verplichten nog eenigen tijd hier te blijven, althans, dat veron derstel ik. Dat klonk natuurlijk en eenvoudig en het kwam den lafhartigen bewaarder van een duister geheim voor, dat zijn antwoord volkomen afdoende was. Hebt ge u, op de een of andere wijze, ontslagen van de eereschuld? vroeg zijn vrouw weder, terwijl zij hem uitvorschend aanzag. Ja, die zaak is in orde, stamelde hij. Dat komt in ordeherhaalde hij, terwijl hij de oogen afwendde. Ge bedriegt mij, Etienneant woordde zij koeltjes en zonder een woord meer te spreken verliet zij het vertrek. Een uur, nadat alle lichten in het kasteel waren gedoofd betrad Etien ne Wizocki zijn eigen appartementen. Het groote huis lag stil en droomend in het schijnsel der maan, die zilveren lichtbundels wierp op het kabbelende meer en de licht ruischende boomen van het park. Boven hem, op de muren, troffen de wapenschilden zijner ridderlijke voorva deren zijn oog en hij zag de zegetrofeën, die vorige geslachten daar hadden opge hangen. Een plotselinge gedachte ver helderde zijn brein. "Voor hem, op de tafel, lagen twee prachtige Lefaucheux pistolen. Aan de zuiverheid van deze duelwapens had hij eens zijn leven te danken gehad, toen een Oostenrijksch edelman hem de veile lachje van Del- phine, de Parijsche lionne h la mode, had durven te betwisten. Hij nam een der pistolen op en drukte de loopmonding tegen zijn voorhoofd. De aanraking van het kille staal bracht hem echter tot bezinning. In den geest zag hij reeds hoe het onbevlekte schild der Wizocki's bespot werd met hoon en verachting en hoorde hij hoongeroep over den laatsten telg van den edelen stam. Doch zijn flauwhartigheid be haalde de overwinning. Hij wierp het pistool weg en schonk zich een glas vu- rigen wijn in. Geen mensch ter wereld zal ooit de toedracht der zaak weten, mompelde hij. Ik kan mij op Milutin's eerewoord verlatenZijn knieën knik ten, toen hem plotseling voor den geest doemde, hoe hij het hooit meer zou kunnen wagen den blik vrij en zonder schroom te verheffen tot haar, die hem eenmaal het liefste op aarde was ge weest en naar wier in rook vervlogen genegenheid hij thans haakte, met ge heel zijn hart. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1