Binnenland. Gemengd, Dat het met een sisser zou afloopen was te denken, maar toch gaat het niet zoo vlug van stapel als verwacht zou worden. Nu loopt de kwestie over den etiqet- te-vorm wie van de twee mogendheden het eerst excuus zal vragen. Frankrijk stelde voor in eene formule gelijktijdig hun leedwezen over het ge beurde uit te spreken. Maar daar wil Duitschland niet aan. Het eischt, dat Frankrijk excuus zal vragen. Zou nu over zoo'n kleinigheid eene internationale verwikkeling moeten ko men Het sop is de kool niet waard. Maar waarom blaast Duitschland dit onbedui dend dingetje dan zoo op. Is het om de aandacht af te leiden van den binnenlandschen toestand? Als laatste nieuws vermeldt uit Ber lijn het telegram, dat Duitschland de Fransche formule niet kan aannemen en, op last van den Keizer, blijft vasthou den, op het uitspreken van leedwezen voor Frankrijk wegens beleediging van den Duftschen consul. Het moet- wel eene grenzeloos hoog hartig standpunt zijn waarop Duitsch land zich plaatst, indien het om zoo'n werkelijke kleinigheid een oorlog zou willen doen ontstaan. Naar men verneemt, is het antwoord van Castro op de tweede nota van het Nederlandsche gouvernement aan dat van ^Venezuela thans hier te lande ontvan gen, maar zal 't eerst over eenige da gen door do Regeering in overweging kunnen worden gènomen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft in de Kamer medegedeeld, dat, aangezien de President van Vene zuela heeft laten verstrijken den ter mijn tot intrekking van zijn decreet van 14 Mei (betrekkelijk belemmering van den handel op Curasao) de Nederland sche Regeering aan den gouverneur van Curaqao heeft opgedragen de tijdelijke schorsing van het verbod van uitvoer van wapenen naar Venezuela. De minister meende verder dal onder deze omstandigheden tevens de geheim houding is opgeheven van de Regee- ringscorrespondentie inzake de Venezo- laansche quastie, een geheimhouding waarvan de noodzakelijkheid gegrond was op de overweging, dat zoolang de bovenbedoelde termijn niet was verstre ken diende vermeden te worden, dat door een publieke bespreking van de gedragslijn der Regeering, eenigerlei in vloed op president Castro's beslissing zou kunnen worden uitgeoefend. ÖRESKENS, 10 Nov. 1908. In de hedenmorgen gehouden buiten gewone zitting van den gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond, wijdde de waarnemende voorzitter, de heer H. Weijkman, eenige zeer waar- deerende woorden aan de nagedachtenis van den ontslapen burgemeester Gerrit sen, waaraan door de gemeente veel verloren wordt. Het was een man van groote werk kracht, niet alleen voor deze gemeente maar ook voor het district, ten bewijze de totstandkoming van de tram, die een uitkomst was voor het algemeen. Van mevr. de wed. Gerritsen-Lens- hoek was eene kennisgeving ingekomen van het vrij plotseling overlijden van haren echtgenoot, welk schrijven met een brief van rouwbeklag zal worden beantwoord. De raad bood de familie, uit erkente lijkheid en ter eere van den overledene, de vrije beschikking van een eigen graf ruimte. De heer L. T. H. Pieters, hoofd commies bjj 's rijks belastingen wordt verplaatst van Oostburg naar Gulpen. De minister van waterstaat heeft gunstig beschikt op het verzoek van de tram maatschappij Vlissingen—Middel burg, tot het verkrijgen van concessie voor den aanleg en exploitatie van een electrische tram tusschen deze gemeen ten. Aan den eervol ontslagen brieven besteller K. R. van Tatenhove te Axel is een pensioen toegekend van ƒ321 's jaars. De commies 3e klasee B. Krop te IJzendijke is bevorderd tot de 2e klasse. Bij de verpachting van 4 tollen in den Eiland- en Brandkreekpolder onder IJzendijke werden de vorige bewoners weer pachters, hoewel de bedragen be langrijk hooger werden. Voor tol no 1, pachter P. du Burck, steeg de prijs van ƒ130 tot ƒ160id. no. 2, pachter P. Verheije van ƒ130 tot ƒ151id. no. 3, pachter H. Mornhout, van ƒ125 tot ƒ168, id. no. 4, pachter P. Paulus, bleef de som ƒ198. Het geheele bedrag vermeerderde dus van ƒ583 tot ƒ677 dus met ƒ94. Zondag werd op de landen van de heeren Lippens, het zoogenaamde „Ha- zegras" nabij Retranchement, een groote klopjacht gehouden op hazen, konijnen, fazanten, patrijzen enz. De 12 heeren jagers werden vergezeld van een groot aantal drijvers en vele nieuwsgierigen uit het IVe district van Zeeland. Ge schoten werden 160 hazen, 600 konijnen, 70 fazanten, verscheidene patrijzen en ander wild. De wildstand is veel geringer dan op andere jaren, wat voornamelijk wordt toegeschreven aan het ongestadige voor- jaars en zomerweer. Ook op Walcheren krijgen de land bouwers gebrek aan water. Terwijl an ders in dezen tijd van het jaar de re genputten ten boorde toe gevuld zijn, moeten thans velen het benoodigde wa ter aan den gemeente-regenbak gaan koopen. Te Gapinge is het gebrek zoo groot, dat reeds 10 cent voor een emmer wa ter wordt betaald. Een landbouwer te St.-Laurens ver zocht en verkreeg van 't gemeentebe stuur van Middelburg toestemming om zijn hoeve te doen aansluiten aan de waterleiding. Enkele anderen zijn nu voornemens eenzelfde verzoek tot het gemeentebestuur te richten. De „Matin" meldt uit Belgrado, dat een Bosnische bende de Oostenrijk- sche kazerne te Konitza door dynamiet in de lucht heeft laten springen en dat 170 soldaten daarbij zijn omgekomen. Drie kooplieden, per dogcart van de Hengelosche paardenmarkt terugkee- rende, reden te Enschedé in woeste vaart tegen een petroleum-tankwagen. Het drietal, dat onder den invloed van sterken drank verkeerde, kwam on der dezen wagen terecht, met het treu rig gevolg, dat het been van een hun ner, zekeren v. R., op 3 plaatsen gebro ken werd. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd en zal het been moeten missen. De 18-jarige dochter van den heer Goddefroy, sigarenwinkelier aan het Rembrandtplein te Amsterdam wilde een brandend spirituslampje vullen, toen plotseling het lampje omviel, de spiri tus vlam vatte en over haar kleederen stroomde. In een oogwenk stonden de kleederen van het meisje in brand. Op haar hulp geroep snelden haar ouders en broer haar te hulp, rukten haar de kleedereu van het lichaam en trachtten de vlam men te dooven. De inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het Binnen gasthuis noodzakelijk. Het meisje is deerlijk verbrand en verkeert in zorg- wekkenden toestand. Ook haar moeder en broer hebben ernstige brandwonden aan de handen bekomen. De Rechtbank te Heerenveen heeft een ossendrijver bij den ploeg der Ned. Heidemaatschappij, die noodeloos de os sen bij herhaling met een stok sloeg, wegens dierenmishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Ook stond terecht iemand uit Gorre- dijk, die zijn paard een touw om de bo venlip bond en daaraan trok, om zoo het arme dier aan het loopen te krijgen. De man zag daarin een dressuurmiddel, maar de politie achtte het dierenmis handeling. De wachtmeester der ma- rechausee te Heerenveen, die als des kundige weid gehoord, noemde de daad van bekl. geen dressuur, maar een ruwe, wreede mishandeling. Het O. M. eischte ƒ25 boete of 15 dagen hechtenis. Vrijdagnacht bij de bewoonsters van perceel Overtoom te Amsterdam waar toe de ongewenschte gasten zich door middel van valsche sleutels toegang verschaften. De beide dames, zusters, die dit perceelsgedeelte bewonen, lagen ter ruste en werden niet in hun slaap gestoord. Alleen meende een der dames een der beide Iersche setters te hooren brommen, waarop zij na een „stil Bop" weer insliep. De dieven brachten een bezoek aan de slaapkamer en aan de aangrenzende voorkamer. Ongeveer ƒ300 aan geld en eenige gouden en zilveren voorwerpen worden vermist. Een gerucht, dat de dieven met chloroform de dames en de honden bedwelmd hebben, is bezijden de waarheid. Een der dames is verpleegster en be zit als zoodanig, windsels en jodoform- gaas, waarvan er op den grond ver spreid zijn gevonden. Wie den diefstal pleegden, is nog onbekend. Een andere inbraak had plaats en wel bij den heer W. Willemsen. Bellamy- straat. Deze heer drijft een wasehin- richting, doch van de goederen der klan ten moet niets vermist worden. De dief of dieven schijnen het meer voor zien te hebben op de eigendommen van den heer Willemsen zelf, een gouden horloge enz. Wat er vermist wordt en de omstandigheden, waaronder do diefstal plaats had, wilde men nu niet mededeelen. De daders zijn nog niet gevonden. In de bosschen tusschen Blerik en Maasbree is de wed. Pubben, een arme vrouw, door een onverlaat aangevallen, ernstig mishandeld en van 8 gulden, die zij bij zich had, beroofd. De dader zekere J. P., is later te Ven- loo aangehouden. Hij bleek een berucht persoon te zijn, die reeds 30 jaren in de gevangenis doorbracht. In de Halvemaansteeg te Amster dam is een jongetje van 12 jaar door een auto aangereden en aan inwendige kneuzingen overleden. De chauffeur had geen schuld. Een dienstmeisje uit Kethel zou Zaterdagmiddag naar Valkenburg bij Leiden gaan om den Zondag bij haar vader door te brengen. Te Schiedam stapten drie personen bij haar in de damescoupé, waarin zij had plaats genomen. Toen de trein in beweging was, werd zij aangegrepen en een mes op haar keel gezet met de bedreiging dat het er door zou gaan, indien zij eenig ge luid gaf. Daarna werd zij van al haar geld, circa ƒ10, en eenige sieraden beroofd, waarna de onverlaten in Den Haag den trein verlieten. Zaterdagmiddag is de 12-jarige Jan Weiters, een ouderlooze knaap, die door den Voogdijraad was uitbesteed bij het hoofd der school te Zoeterwoude in den Rijn verdronken. De jongen was een dag bij het hoofd der school te Leiderdorp, en zou op de fiets een boodschap voor dezen doen naar Leiden. Een klein meisje zag hem in het wa ter rijden en riep om hulp. Toen deze kwam opdagen was het reeds te laat. - Men haalde het lijk op. Zaterdag begaf zich de omstreeks 45-jarige grondwerker P., wonende te Amsterdam, naar Buiksloot, met het plan wraak te oefenen op een vrouw uit Amsterdam, die zich echter kort gele den te Buiksloot vestigde. P. heeft den ganschen dag in de omgeving van Buik sloot rondgedwaald en begaf zich tegen negen uur in den avond naar de woning van de vrouw. Deze thuis vindend, overstelpte hij haar met verwijten, be werende dat zij zijn liefde had versmaad. Ten slotte bracht hij haar met een zak mes een aantal messneden over het hoofd toe, waardoor ernstige wonden ontstonden. De vrouw had nog de kracht, door luid geschrei de buren te waarschuwen. In een oogenblik was heel Buiksloot in rep en roer. De bedrijver van den aanslag maakte van de verwarring ge bruik om de vlucht te nemen. Hij snel de door de velden in de richting van Amsterdam. De politie, spoedig op de hoogte gesteld van het voorval, zette hem na, een klopjacht organiseerend door do velden, die echter geen resul taat had, daar, zooals later bleek P. zich met een roeibootje over het IJ had laten zetten en zich regelrecht naar zijn woning aan de De Wittenkade had be geven. Er bleef alzoo niets anders over dan de politie te Amsterdam te waarschu wen. Deze slaagde er reeds tegen elf uur in om P. in zijn woning te arres teeren. Dadelijk legde hij een volledige be kentenis af, en beweerde dat hij in lief desbetrekking heeft gestaan met de vrouw, die ter wille van een anderen 'man, door haar werd verbroken, wat deze beslist ontkend. Zooals reeds gezegd, bracht P. haar verschillende messteken toe aan gezicht en hoofd. Haar toestand is echter vrij bevredigend. P. is door de Amsterdamsche politie Zaterdagavond overgeleverd aan die van Buiksloot en bracht den Zondag door in het arrestantenlokaal aldaar. Het slachtoffer is werkster van be roep en weduwe. Ze heeft drie kinde ren, waaronder nog een dochter van 17 jaar. P. is gehuwd en vader van verschei- dene kinderen. De vrouw verhuisde naar Buiksloot om aan de vervolgingen van P. te ont komen. Deze was tot op heden nog niet met de justitie in aanraking ge weest. Te Tilburg heeft, zooals wij mel den, verleden week een slecht befaamd sujet, een jongen van 16 jaar, een man die met zijn vader twist had met een mes levensgevaarlijk gewond. De politie arresteerde hem en sloot hem op. Waarschijnlijk vervuld met de ideën van Frans Rosier, kwam bij hem al gauw het denkbeeld op, middelen te beramen het arrestantenlokaal te ontvluchten. Des nachts schijnen deze droombeelden hem bezig gehouden te hebben en den volgenden dag, dus Woensdag, trachtte hij ze in verwezenlijking te brengen, hetgeen hem ook gelukte, naar de „Tel." meldt. Het luikje in de deur van het arres tantenlokaal was niet voldoende gesloten zoodat hij er met het hoofd door heei kon. Toen hij dit gedaan had, zag h( kans den bovensten grendel weg tf schuiven en nu wrong hij zich zoovel door de opening, dat hij den onderstel ook weg kon krijgen. Hij was dus a' een heel eind gevorderd. Nu nog man

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2