Binnenland. GemengtL we Du^sche oorlogsschepen niet ge- bouwcf worden, om lange reizen naar den Stillen Oceaan te maken." Gelijk een Duitsch blad zeer terecht opmerkt is llfet niet wel mogelijk in minder woorden meer wantrouwen te leggen en kan men moeilijk duidelijker bewijzen, dat 's keizers verklaringen juist het tegendeel hebben uitgewerkt, van wat ze bedoelden. De Times werkt de balans van de woorden des keizers wat verder uit. Het blad verbaast zich over de vol slagen miskenning van het Britsche ka rakter, die uit het geheele gesprek blijkt en vervolgt „Du zoo rauw uitgesproken mede- deeling, dat een groot deel van den middenstand en de lagere klassen van het Duische volk ons vijandig gezind is en dat met den Keizer slechts een min derheid de betrekkingen tusschen beide volkeren jwenscht te verbeteren, is op zichzelf al voldoend om het Britsche volk te versterken in zijn wantrouwen van de Duitsche staatkunde. De tegen stelling tusschen deze woorden en 's Kei zers verklaring in Guildhall moest wel een diepe indruk op ons maken. In Guildhall verzekerde Z. M., dat goede betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland de eerste voorwaarde en den grondslag zijn van den wereldvrede. Hij beloofde deze te zullen bevorderen en voegde daarbij „Dit wenscht het mij ook het Duitsche volk". Dat was een heter middel om onze vriendschap te winnen, dan ons te vertellen, gelijk hij nu doet, dat de meerderheid van het Duitsche volk ons vijandig is en dat hij deze meerder in bedwang houdt." Ook ten opzichte van de tweede be doeling, Engeland te vervreemden van Frankrijk en Rusland, is de opzet mis lukt. De Times schrijft daarvan „Als volk zijn wij steeds bereid misschien wel al te spoedig om het verleden te laten rusten. Had Duitsch land ons, even duidelijk als Frankrijk en Rusland, na den oorlog bewijzen gege ven van den oprechten wensch om met ons op vriendschappelijken voet te ko men, dan zou de meerderheid van ons ook vergeten hebben, welke houding het Duitsche volk in de dagen dien oorlog aangenomen heeft. De dagen van dien oorlog aangenomen heeft. De poging om deze oude grieven op te rakelen heeft geleid, en moest leiden, tot nau were aanholing van de banden, die de drie mogendheden samenhouden." H. M. de Koningin heeft het voorne men Donderdag 12 dezer voor haar ge woon jaarlijksch verblijf naar 's Graven- hage terug te keeren. BRESKENS, 6 Nov. 1908. Naar wij vernemen is de toestand van burgemeester Gerritsen vooruit gaande. Te IJzendijke is opgericht eene zangvereeniging voor gemengd koor, die trachten zal door uitvoeringen in de Hervormde Kerk het kerkgezang te steunen en verbeteren. De heer I. J. van Rosevelt, onderwij zer aldaar, heeft de leiding op zich ge nomen. Hedennacht zou de broeder van den molenaar Aalbregtse te Cadzand eens buiten kijken om na te gaan of 't soms waaide, "toen hij aan den molen onraad bemerkte. Bij nader zien;.bleek hem dat men zich toegang tot den mo len had verschaft door het indrukken van een ruit. De molendeur stond open en de zakken met graan waren omver geworpen, maar er werd niets vermist. Op het vernemen der voetstappen had men het hazenpad gekozen, zonder eenig adres achter te laten, en waar van het te bezien zal staan of men het vindt. Zondagavoud, omstreeks negen uur, werd te Bergen-op-Zoom in de St. Jo- zefstrant een vreosclijk drama afgespeeld. Een zekere A., die zich verdekt had op gesteld, bracht als een sluipmoordenaar den wachtmeester R., der veldartillerie, die daar met zijn meisje passeerde een messteek toe. Onder de maagstreek ge troffen, moest de gewonde naar het hos pitaal worden gevoerd, woar geneeskun dige hulp spoedig aankwam. Hij is gis termorgen overleden. De dader, die naar men beweert, uit minnenijd handelde, is naar Brede ver- vervoerd. Een pleziertocht die hun heugen zal maakten eenige menschen uit Ant werpen. Met een gezelschap van 3 hee- ren, 8 dames en 2 kinderen voeren Zon dagmorgen in een motorboot de Schelde^ op en waren voornemens tot Hansweert te gaan. Het mistte wel een weinig maar men hoopte dat de mist zou optrekken. In plaats daarvan evenwel werd de mist al dikker naarmate zij verder van de stad kwamen. Daarom besloten zij niet verder dan Walsoorden te gaan, waar zij dineeiden. In den namiddag klaarde het weer wat op en zij waagden den terugtocht, maar het duurde niet lang of de mist werd zoo dik als hij nog niet geweest was, men kon letter lijk geen hand voor de oogen zien. Eik schip *-0u in zulke omstandigheden geankerd nebben, maar men zag er bezwaar in uen nacht door te brengen in een open uoot, zonder verwarming of eeten. Dus voer men verder, op goed geluk, totdat de boot vastraakte op een zand bank. Nu moest men langen tijd wach ten op den vloed en toen deze de boot weer vlot gemaakt had, was het al nacht geworden. De mist was nog even dik en in de duisternis moest men trachten tusschen de vele zandbanken, die de Schelde op deze hoogte heeft, door te komen. Het duurde niet lang of de boot strandde weer. Het was inmiddels Maandagmorgen geworden. In den na middag waren de ongelukkigen nog in denzelfden toestand, reeds hadden zij 24 uren doorgebracht zonder eten, behalve eenige peren. De dames en kinderen lagen reeds bij na bewusteloos en verkleumd van kou de in de boot. Er was geen hoop, dat zij door een of ander stoomschip zou den worden opgemerkt, want wegens den mist was de scheepvaart gestremd. In den namiddag, toen de mist weer eenigszins optrok, besloot men een uiter ste poging te wagen. Een der heeren zou bij eb trachten over de zandbanken den oever te berei- om hulp te gaan vragen, onverschillig waar. Het was een levensgevaarijke onderneming. Maar een was er, die het aandurfde. Meermalen moest hij zwem men van de eene zandbank naar de an dere en op de banken zakte hij soms tot aan de knieCn in de slijk. Einde lijk kwam hij toch aan land en liep nu voort tot hij huizen bereikte. Hij wist zelfs bij benadering niet waar hij was. Het eerste huis waar hij aankwam was de sanatorium „De Doel". De verschij ning van een doernatten, met slijk be dekten man maakte groote opschudding. Eerst hon hij afgemat als hij was, niets dan onsamenhangende klanken uit brengen, maar toen men hem wat had opgewekt, vertelde hij wat er op de rivier gaande was. Ongelukkigerwijze viel de avoed weer en was het onmo gelijk de boot te gaan zoeken. De 12 menschen moesten dus den nacht in hun vreeselijken toestand blijven. Zij geloofden dat hun tochtgenoot verdronken was en, geheel uitgeput, be reidden ook zij zich op den dood voor. Dinsdag bij het aanbreken van den morgen vertrok een boot van het sana torium om hen op te zoeken, en deze bracht hen naar „De Doel", waar zij liefderijk werden opgenomen. In den namiddag, toen het weer hel der was geworden, bracht een sleepboot hen en hun boot naar Antwerpen terug. Te Amsterdam viel een 69jarige schildersknecht van een derde verdie ping van een perceel aan de Rozen gracht waaraan hij werkzaam was. Do man was onmiddellijk dood. Een molenaarsknecht te Oudewa ter, vader van 7 kinderen, is dood op zijn werk gevonden. Zaterdagmiddag viel te Assen een jongentje uit den trein, en is aan de gevolgen overleden. Op de teekenschool te Velp is een 16jarige jongen plotseling ineengezakt. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Tusschen Assen en Groningen is een kind uit den middagsneltrein gevallen. Het kind is ernstig verwond. Een 15-jarige nageljongen aan de rijkswerf te Amsterdam is ongemerkt te water gevallen. Zijn lijk is opgevischt. Te Emmerik is een SOjarige met selaar uit Didam bij den bouw der Evan gelische kerk van een 20 meter hoogen steiger gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Te Katwijk-aan Zee is een zesja rig jongetje, dat verleden week door een ander van vier jaar met een op het hoofd werd geslagen, aan de gevolgen overleden. Dinsdagnacht had op een suikerfa- briekop de Lij nbaansgracht te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. Op de vijfde verdieping was men bezig een hijsch- katrol te smeren. Plotseling schoot de rolbrug vooruit, met het noodlottig ge volg dat twee mannen achterover van de leuning sloegen èn door het 14 Me ter diepe hijschgat vielen. De ongeluk kigen werden dood opgenomen. Een derde werkman wist op het critieke oogenblik een touw te grijpen, waardoor hij zich van een wissen dood redde. Vrijdagavond is zekere V. G. in een herberg te Tilburg door een 16-ja- rigen jongen met een mes doodelijk ge wond. De stoot werd toegebracht in de linkerzijde, zoodat de long er uit puilde. De getroffene werd naar het ziekenhuis vervoerd en de dader gear resteerd. Zaterdagavond halftien, torn het schip „Cannet", te Rotterdam wilde bin nenkomen, liep het bij de Waalhaven aan den grond. Later werd een zeeloods vermist, woonachtig te Maassluis. Hij bleek overboord geslagen te zijn en verdron ken. Zijn lijk is nog niet gevonden. In de 2e Anjelierstraat te Am sterdam stiet een vrouw bij ongeluk een pot thee om. De kokende thee liep over het kind, dat zij den schoot had. Het kind wtrd deerlijk gebrand naar het Binnengasthuis gebracht, alwaar het overleed. Een glazenwasscher, die bezig was op de tweede etage van een perceel aan het Spui te Amsterdam, viel plotseling. De man werd ernstig verwond dadelijk naar het Binnengasthuis vervoerd. Te Denekamp is het lijk opge vischt van een fabrieksarbeider, die sinds 27 October was vermist. Van een Engelsch stoomschip lig gende te Rotterdam is een stuurman overboord gevallen en verdronken. Te Papenburg nabij Nieuweschans (Gr.) is een arbeider bij het lossen hij het lossen van hout in het spoordok gevallen. Een zware balk trof hem op het hoofd. Vrijdagmorgen is de man overleden. Op de Centrale Werkplaats der Staatsspoorwegen te Tilburg heeft een ketelmaker bij het stukbakken van hout, voor het verhitten van een ring, het ongeluk gehad een stukje hout in het linkeroog te krijgen, met het noodlottig gevolg, dat hij het gebruik daarvan waarschijnlijk voor altijd zal moeten missen. Te Leerdam kreeg een tienjarig knaapje een hevigen slag van een paard. Donderdag is het kind aan de gevolgen bezweken. Een 14-jarige jongen te Leek is bij het overvaren van de Leek uit zijn schuitje gevallen en verdronken. Een landbouwer te Gheel (N.-B). keerde met zijn geheele gezin van een bezoek bij een familielid per wagen huiswaarts. In het donker stiet het voertuig tegen een verhevenheid langs den weg, waardoor de wagen omviel en in het water terecht kwam. De in zittenden beliepen allen kwetsuren van min of meer ernstigen aard. Een acht jarig zoontje bekwam zulke ernstige verwondingen verwondigen dat het kort na het ongeval aan do gevolgen over leed. De verkiezingsdrukte in Amerika is afgeloopen. President Roosevelt die als zoodanig periodiek aftreedt en voor eene herkiezing beslist niet in aanmer king wilde komen, is vervangen door minister Taft. Woensdagavond is te Enschedé in de buurt een m&ord gepleegd op een zeer gunstig bekend staanden koopman. Nabij zijn woning werd hij door 2 on bekende personen plotselng aangevallen en zoodanig met een hard voorwerp op het hoofd geslagen dat hij bewusteloos ter aarde zonk. Ongeveer 2 uur is hij blijven liggen vóór hij bemerkt werd, en naar het ziekenhuis vervoerd kon worden. Bij aankomst aldaar overleed hij spoedig daarop. De daders zijn onbekend. Een mijner vrienden zoo ver telt de Amsterdamsche briefschrijver van de „Pr. Gr. Ct." heeft zich de weel de veroorloofd van een vrij talrijk ge zin, flink opgeschoten jongens en meis jes, dio natuurlijk, allen fietsen. Het gezin beschikt wel over meer dan een half dozijn rijwielen, waarvoor in de woning zelfs een speciale fietsenkamer is ingericht. Maandag kwam de rij wielhersteller voor een of andere repa ratie aan huis en toen hij daar de col lectie rijwielen zag, vroeg hij den des huizes, of deze die verzameling ook had vermeld op zijn beschrijvingsbiljet der personeels belasting. Natuurlijk, vriend dat wil de wet. Maar, mijnheer, neem me niet kwa lijk, dat ik het u ronduit zeg, maar dat toch zonde van het geld Hoe dat zoo Och, u kunt dat toch best wat goed- kooper. Stal bij mij eenvoudig de heele collectie. Dan wint u niet alleen ka mer, doch bovendien behoeft u geen rij wielen meer aan té geven. Ik ben dan tegenover de belasting de houder der rijwielen en verhuur inquassi de fietsen, waarvoor ik, volgens de wet, heel wat minder belasting behoef te betalen dan u. Dat doen alle menschen uit de buurt ze hebben er nog nooit een sikkepitje last door ondervonden, terwijl ik er een zoet winstje uit maak. Nu, vriend, ik ben je dankbaar voor je mededeelingen. Ik hoop er gebruik van te maken, want, ik zal het je maar zeggen, ik ben lid van het college van zetters en ik zal zeer zeker mijn best doen, dat een eind wordt gemaakt aan een dergelijke ontduiking.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2