ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E Du E8Ï vital it RBcMm No. 1357. Zaterdag 7 November 1908. Buitenland. FEUILLETON. ItRESKENSClIE I'III RA Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, ei,ce gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Uinsdag- en Vrijdagavond bij den uitjrever C. DIELF.HAN te Breskens. Na de groote Balkan-gebeurtenissen en de conferentie der betrokken mogend heden, die daarvan het gevolg zal zijn, zeiden we, dat wellicht andere groote gebeurtenissen daarovor zouden zijn ge gleden, als deze samenkomst zou plaats hebben en men schier niet meer dacht aan de plaats gehad hebbende omwen telingen. En ziehier, daar komt op eens als een donderslag uit een onbewolkten hemel de gesprekken van den Duitsehon Kei zer als 't ware Europa op zijn grond vesten doen schudden. De keizer moet dan aan een tot nog toe onbekend Engelsch diplomaat in een gesprek met dezen hebben gezegd dat hij zelve wel vriendschap met Engeland wil, doch dat zijn v,olk dit niet begeert. Verder had hij het bouwen door Duitschland van een groote vloot ver dedigd door te wijzen op alle mogelijke gebeurlijkheden in hot Verre Oosten, oin tevens het verrassende geheim me de te doelen, dat Z. M. destijds don En- gelschon oen veldtochtsplan tegen den Booren had geleverd, terwijl eindelijk zou gezegd zijn, dat Frankrijk en Rus land aan Duitschland het voorstel zou hebben gedaan om gczamelijk een einde te maken aan den oorlog tegen Trans vaal op eene voor Engeland vernederen de wijze. Een storm, niet het minst in Duitsch land zelf, is daarover opgestoken. Zelden zijn de Duitscho kranten van welke richting ook het zoo met elkaar eens in de beoordeeling. Van streng conservatief, cleric-ml tot sociaal-demo cratisch toe hebben zij op enkele uitzonderingen na niets dan scherpe woorden van afkeuring. Nu het vrij zeker schijnt te zijn dat het interview is teogestaan met het be wuste doel van een publicatie, is de stemming er veel slechter op geworden. De keizerlijke mededeeling geauto riseerd dat het Duitsche volk vijan dig gestemd is jegens het Britsche, heeft kwaad bloed gezet. Omdat nu de En- gelsche regeering het mooiste wapen in de hand is gegeven voort te gaan met het bouwen van een sterke vloot. Wie toch waarborgt, dat de opvolger van Wilhelm II even vriendschappelijk zal zijn jegens Engeland als hij zeifis? Wie waarborgt-, dat het Duitsche volk zijn vijandige gezindheid niet krachtig zal uiten, wanneer niet een vredesvorst de teugels van het bewind in handen houdt Een doeltreffende maatregel om alle vreedzame manifestatie van de laatste jaren ongedaan te maken had niet be dacht kunnen worden. Wat geven nu allo bezoeken van burgemeesters, gees telijken, journalisten, arbeiders-afgevaar digden, wat alle interparlementaire unies, wanneer de regeerende zelf erkent dat hij alléén, tegen den volkswil, den vrede handhaaft Neen een diplomaat is keizer Wilhelm II niet. Of de diplomaat, die de verantwoor delijkheid draagt voor dit interview, Rijkskanselier Von Bülow, iets geweten heeft èn van het vraaggesprek zelf èn van de aanstaande publicarie Op deze vraag is het antwoord nog niet gegeven. Zal ook wel niet gegeven worden voor de Rijksdag bijeen is geweest op 4 Nov., waar natuurlijk de regeering geïnter pelleerd zal worden over deze voor Duitschland zoo netelige kwestie. Het zwaarst getroffen wordt het mi nisterie van buitenlandsche zaken, met name de Rijkskanselier, wien de mede gedeelde feiten bekend geweest moeten zijn, en die do mededeeling niet verhin derd heeft. Want de mededeeling van het Russisch-Fransche voorstel naar Londen had toenmaals door den Rijks- kanselaar tot eiken prijs verhinderd moe ten worden, al zou het gegaan zijn ten koste van zijn functie. Wat kan de Regeering nu doen om het zoo ernstig geschokte vertrouwen te herstellen, nu zij op hetzelfde oogenblik, dat zij tracht tot overeenstemming te geraken met Rusland en Frankrijk te gen de Engelsche dwarsdrijverijen, ge troffen wordt door dezen slag toege bracht aan het vertrouwen in de Duit sche politiek Wat zal de Rijkskanse lier antwoorden, wanneer hij, wat stel lig gebeurt, in den Rijksdag ter verant woording geroepen wordt Verwondert men zich, dat thans in den Rijksdag maatregelen gcëischt worden, die de Duitsche politiek beschermen tegen per soonlijke neigingen, daar de Duitsche natie do gevolgen van een foutieve po litiek dragen moet en reedsjaren draagt Inmiddels heeft de Rijkskanselier zich uitsluitend verantwoordelijk gesteld en den keizer zijn ontslag aangeboden, dat door dezen evenwel niet werd aange nomen. Wil men nu weten, hoe in breede kringen van het Duitsche volk wordt gedacht over hot feit, dat de Keizer den Engelschen een veldtochtplan tegen de Boeren leverde, dan leze men de vol gende aanhaling uit de „Rheinisch-Westf. Ztg." „Zeer diep zal het Duitsche volk zijn getroffen door de mededeeling, dat zijn Keizer het veldtochtplan heeft ontwor pen, waardoor het dappere stamverwante Boerenvolk ten onder is gebracht. De Duitsche Keizer, als ongevraagd strateeg, tegenover een Nederduitsch volk, dat is een beeld, dat tientallen van jaren niet kunnen uitwisschen. j Engeland voerde destijds niet alleen ■mwi.un' .vi-naur*, oorlog tegen Duitsch bloed, maar ook tegen onze belangen het mishandelde en verachtte Duitsche onderdanen als Only Germans, hut legde beslag op on ze Rijksposlboi ten. Chamberlain belee- digde onze strijders van 1870 en den ouden keizer diep en nu vernemen wij, dat onze keizer destijds het veld tochtplan tegen onze dappere stamver wanten ontwierp en in zeer nauwe be trekking stond tot de Britsche oorlogs partij. „Is dat onzijdigheid „Is dat de hulp, die den ouden Kru- ger in 1896 werd aangeboden? „Heeft de Keizer dan ook deel aan het plan, waarnaar 30,000 Boerenhoeven verwoest en geplunderd en de vrouwen en kinderen in de doodaanbrengende concentratiekampen werden opgesloten „Wij kunnen en willen het, ondanks de officicuse verspreiding van het ge sprek niet gelooven. „Want zoo heeft tot dusver nooit een Duitsch Keizer gehandeld, en zoo mag een Duitsch Keizer nooit handelen. „Niets heeft het beeld van Willem II in het hart van zijn volk zoozeer ver duisterd, als deze openbaarmaking. Wanneer dit waar blijkt te zijn, dan moeten wij niet alleen bekennen, dat wij onzen Keizer niet meer begrijpen, maar ook dat wij zijn daad zeer diep beklagen en betreuren-" In hot algemeen moeten de uitlatin gen des keizers, als om de Engelschen in het gevlei te komen, eene mislukking heeten. Wat betreft het bouwen van een groo te vloot voor een mogelijk optreden in den Stillen Occaa, weet de Keizer zeer goed, dat zijn schepen niet naar het Verre Oosten kunnen gaan, of althans daar niet kunnen verblijven, zonder ko len in te nemen in Britsche havens, en vloot-deskundigen beweren dat de nieu- 49. Kort waren de bevelen geweest, kor ter nog hadden de snelle antwoorden van den sergeant geklonken, doch zij schenen den generaal te hebben voldaan, want met een flauw lachje, dat tevre denheid kon aanduiden, liet hij het moe de hoofd weder op het kussen zinken. Toen hij de oogen opnieuw opende, stond de gravin naast hem en zag hem aan met een blik, die hem als een elec- trischen schok door de aderen voer. Ik ben gereed, zeide zij. Een kort schrijven aan graaf de Berg, te War schau, waarin de zieke verzocht, om hem onverwijld den besten militairen dokter van het garnizoen te willen toe zenden, was de inhoud van hetgeen de vlugge vingers der secretaresse op het papier wierp. De koorts had zich inmiddels verhe ven. De wonden begonnen te gloeien en te branden en de ontwrichte arm deed den lijder onduldbare smarten ver duren. Geef het mij, fluisterde hij, en zag de gravin daarbij aan met een blik, die haar een huivering door de leden joeg. Met bevende vingers greep hij de pen en voegde een paar half onleesbare let ters als onderteekening aan het door Cecile geschrevene toe. Daarop zich wendende tot den sergeant, riep hij drif tig en luide, als wilde hij gehoel zijn ziel in dit eene woord nederleggen Ga! Nog voor de man zich in allerijl naar buiten had begeven was de generaal reeds weder in een diepe bezwijming gevallen. Cecile zat op een stoel bij het bed en gaf met ingespannen aandacht acht op den heelmeester, die met ijver bezig was om het eerste verband en de eerste verzachting aan te brengen. De arm, verklaarde hij, was niet ge broken en dank zij het jachtbuis van den generaal, dat bijzonderen weerstand had geboden aan de klauwen van de berin, waren geen edele deelen in de zijde geraakt. De koorts zal toenemen, zeide de heelmeester, terwijl hij voor de edel- vrouw boog, maar binnen een week zal, wanneer ik mij niet vergis, het ergste achter den rug zijn. Zonder een woord te spreken verliet Cecile Wizocka de kamer en niet dan na verloop van een uur, toen de zieke in een gerusten sluimer lag, keerde zij terug en bleef een oogenblik verzonken in de beschouwing van den slapenden man. Zij was kalm, vreemdsoortig kalm, maar een blik op haar gelaat zou wel in staat zijn geweest om hem, die haar alleen had kunnen laten in de eenzaam heid van het Volhynisch woud, alleen met haar naar liefde smachtend hart, tot nadenken te brengen. Want de na tuur wreekt altijd en met onwrikbare rechtvaardigheid de misdrijven tegen haar gepleegd en steeds zoekt zij daar toe den kortsten weg, al lijkt haar keus vreemdsoortig in de oogen van den kort- zichtigen mensch. Een hart, dat eenmaal het giftig zoet van ongebreidelde levenslust proef de een hart dat gebloed heeft onder de pijniging van zelfbedwang en zelfverge- tenhet wischt ze uit onder den drang van het Noodlot, de zedewetrten door de moralisten van alle tijden uitgedacht, in vromen ijver. Als door een plotselinge ingeving ge leid legde de gravin haar hand zachtjes op het voorhoofd van den slapende, doch sprong terug, als door een adder gebeten, toen de van koortsgloed tril lende lippen zich schenen te bewegen. Verschrikt door de vermeende gevol gen van haar daad vluchtte zij snel en zonder gedruisch naar haar eigen ver trekken, doch haar hart was achterge bleven. Toen zij een oogenblik later, na zich hersteld te hebben, de gezelschapzaal betrad, om zich aan haar overige gas ten te wijden, reden twee Circassiërs in woesten ren langs den straatweg van Sarny, met een order voor majoor Dour- nof, en snelde een andere boodschapper, vlug als de wind, iangs de heirbaan, die naar Warschau voert, om den briof van den generaal ter bestemder plaatse te bezorgen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1