ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4£ DISTRICT. No. 1356. Woensdag 4 November 1908. 18® J<r Bil 11 5 en land. FEUILLETON. li li i: s k n s i n i; courant. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco door het geheele rijk 0.55, voor België /0.62' Amerika 0.823 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELENAN te Hreskens. sa jum 1 hjhpii ■■jam 8RESKENS, 3 Nov. 1908. Aan het postkantoor Breskens en do, daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Oct. in gelegd /16265.991/2; terugbetaald 10921.76. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje, draagt het nummer 5068. Toen Zaterdagavond de tram van kwart voor zeven de dorpsstraat kwam ingereden is de voorman Seen van Schoon- dijke, ter hoogte van da kazerne met paard en wagen tegen do locomotief op gereden. Het paard sloeg op hol ter- vijl S. deerlijk aan het hoofd werd verwond, en in de kazerne voorloopigis verbonden. Het moet geheel aan zijn eigen schuld te wijten zijn. Aarderiburg. Vervolg en slot van den gemeenteraad. Voor den verkoop van hoornen aan het Rui terskwartier wordt ƒ1800 ge raamd komt men niet aan dat bedrag, dan worden ook olmen genomen bij Cauwels. Dhr van Oyen wees op do hoornen op de markt die overrijp zijn. Men kan misschien weten, dat olmen de eigonschap hebben om bij overrjjp- hoid te gaan inwateren, en dan vermin deren ze snel in waarde. Daarom ves tigt hij hierop de aandacht van B. en W. tegen het volgend jaar. Als men dan jonge zet, zijn die in 4 jaar tijds weer al aardig groot. Men heeft dat op de Kauter te Gent eveneens gedaan. Dhr Wijffels zeide, dat de boomen op do markt het volgend jaar een beurt krijgen. Dhr de Glopper zal daar geenszins voor te vinden zijn, want hot aanzien van de markt zou er zeer door vermin deren. En wat do jeugdige boomen te Gent betreft, vergeet dhr van Oyon er bij te zeggen, dat die boompjes bij de Met verbazing echter zagen de jacht gezellen, die zich nieuwsgierig om de troika verdrongen, dat de schoone vrouw, blijkbaar onbewust van hetgeen zij deed, het groote jachtmes van den generaal, waaraan het bloéd van den beer en van don man tevens kleefde, tusschen de tee- dero vingers hield geklemd. Ook graaf Etienne ontging dit niet, doch toen hij nader trad, om haar met vriendelijken drang het wapen te ontnemen, deinsde hij terug voor den ijskouden blik, dien zij op hem wierp. Ik wil dit mos behouden I zeide zij dof. Het vreeselijk vermoeden, bij haar opgerezen, dat haar lafhartige man, op haar gerekend had, ten einde hem planting reeds 12 jaar telden, en dat zou hij hier niet aandurven. Bij den post geldleening uitte dhr van Oyen zijne verwondering er over, dat hier niets is geraamd voor de door trekking van de in herstelling zijnde straat. Dhr de Glopper zeide dat deze zich daarover niet behoeft te verwonderen, want dat de straat het volgend jaar niet wordt doorgetrokken. Toen steeg de verbazing bij den heer Van Oyen ten toppunt. En waarom niet, vroeg hij. Omdat er niet toe besloten is, repli ceerde dhr de Glopper. Maar dan is het half werk, wierp dhr van Oyen terug. En toch bestaat daar toe geen plan. Sprekende over de straat kwam dhr van Oyen terug op de laatst door den heer Reepmaker gedane vraag in zake de tegels. Er is dezen, na gewezen te hebben op het verschil der tegels die gelegd zijn met het voorgeschreven monster, geantwoord, dat ze volgens het monster niet meer te bekomen waren, en dat dit bij den aanwijs zou zijn gezegd. Nu is het mogelijk dat ze niet meer waren te bekomen bij den leverancier van het monster, maar overigens zijn bij 8, 4 anderen zooveel te krijgen als mon wil de hebben. Na den aanwijs zijn de geleverde te gels gewogen ten ïaadhuize in tegen woordigheid van den burgemeester en den secretaris, en toen bleek, dat het monster 2 K.G. zwaarder was. Er zijn geleverd 6000 tegels, van 2 K.G. min der gewicht, zoodat er feitelijk 12000 K.G. cement minder is geleverd, dan er volgens het bestek geleverd zou moeten zijn. Rekenen we daarbij de mindere vracht, de mindere kosten van legging, dan komt het spr. voor, dat het werk door den raad niet mag worden goed gekeurd, en de tegels niet mogen blij ven liggen. De terrasband is ook niet zooals het behoort. De keien in de straat liggen abominabel slecht en tus schen in zijn nog verschillende soorten, evenwel is er nu zooveel zand op ge strooid, dat niemand het zien kan. Hij durfde beweren dat er geknoeid was met het werk. Er heeft ook omkooping plaats gehad. Voor het langzaam, ge leidelijk wegwerken van een trottoir is een fooi gegeven van 7 kwartjes en een borrel. Hij had destijds gevraagd naar eene teekening van den weg, maar die is hem niet gegeven. Dan hadden we kunnen zien hoe de weg zou loopen en of het talud een boog zou hebben. In tegenstelling daarvan is er niet een boogje in den weg, maar zijn er drie. Dhr Wijffels antwoordde hierop, dat dit niet anders kon van wege de lijn van de tram. Dhr van Oyen beweerde dat het wel kon, maar dat dan de steenen er naar hadden moeten gekapt zijn, doch dat was natuurlijk werkzamer. En geknoeid is er stellig niet, zeide dhr Wijffels. Die bewering van den heer van Oyen is niet waar, zei dhr de Glopper. Dan moet hij maar namen en feiten noemen. Dhr van Oyen had feiten genoemd alleen namen wilde hij niet noemen om de personen zelve. Dhr de GlopperDat durft u niet. Dhr van OyenNiet durven, niet durven Dhr de Glopper: Nu ja, dat durft u wel, en houd dan je praatjes maar voor je- Dhr van OyenHet is voorgekomen bij Leijs, nu weet je 't. Na deze heftige discussies was men genaderd aan de uitgaven. Allereerst hadden B. en W. een post van ƒ150 uitgetrokken voor een amb tenaar ter secretarie. De voorz. lichtte dit aldus toe, dat, als de tegenwoordige volontair eens naar elders mocht gaan, het wenschelijk zou zijn, een ambtenaar tot dat bedrag te kunnen aanstellen. En dat is werkelijk r.oodig, want er is zooveel werk, dat door de uitvoering te helpen den schuldeischer tot lank moedigheid te stemmen, had haar nog niet verlaten. Integendeel 1 Toen de stoet langzaam het kasteel genaderd was, stond daar reeds de dorps dokter zijn patiënt af te wachten. De ontstelde gasten verspreidden zich in de salons en bespraken de gebeurtenis sen van den dag, terwijl de gewonde generaal voorzichtig naar zijn vertrek ken werd gedragen. De invloed van een glas cognac, hem met moeite in de keel gegoten, had hem een oogenblik het bewustzijn doen herwinnen, doch door het schokken van het rijtuig was hij weder in zijn zwijm gevallen. De een voudige dorpsdokter schudde mismoedig hèt hoofd, toen hij de ruwe windsels had verwijdord en de gapende wonde in de zijde, den gekneusden en uit het lid gewrongen arm van zijn patiënt aan dachtig had beschouwd. Bij zijn pogin gen, om een meer geschikt verbind aan te leggen en den ontwrichten arm in het lid terug te dringen slaakte de ge neraal een rauwe smartkreet en sloeg de oogen, waarin reeds den gloed der wondkoorts brandde, verwonderd op. Met verbazing keek hij de omstanders aan en een oogenblik scheen het hem te zijn, of hij bij de een of andere woes te cavalcade onder den voet was ge raakt en nu hulpeloos en bloedende ne- derlag. Langzamerhand echter schoen zijn herinnering terug te keeren. Een flau we glimlach verhelderde zijn door pijn vorwrongen trekken en zijn blik werd zachter, toen hij het bleeke gelaat der gravin ontdekte. Laat de sergeant ko men, dadelijk! klonk het flauw van zijn lippen. Een oogenblik later stond de grijsharige soldaat aan de sponde zijns meesters. Vassili Milutin dronk nog een slok cognac, die de dokter hem had toegereikt en toen, zich tot Cecile won van al de nieuwe wetten wel 3-maal is uitgebreid, dat de secretaris 't alleen niet zou afkunnen. Dhr van Oyen wilde daarover nog wel eens denkenhij vond dat nog al ingrijpend. Dhr de Glopper zag de noodzakelijk heid van dezen post niet in. Zoolang de secretaris bovendien is ontvanger de zer gemeente, burg. en secretaris van St. Kruis, ontvanger van het Gasthuis, en ontvanger-griffier van tal van pol ders, zal er toch wel tijd overschieten voor het secretarisschap. De voorz. hield vol, dat het werk veel vermeerderd is. Dhr de Glopper wees er op, dat de traktementen veel verhoogd zijn. Dhr van Oyen boaamdo dit ten volle hij stelde voor tot aanhouding van den postterwijl inmiddels B. en W. een vergelijkende staat kunnen overleggen. Ingevolge het destijds gedaan verzoek van den gem.-veldwachter om vorhoo- ging van jaarwedde stelden B. en W. voor hem ƒ50 meer toe te kennen. Deze post ontmoet geene bedenkin gen alleen gaf dhr van Oyen in over weging den veldwachter van wege de gemeente een pensioen te verzekeren. De voorz. zou dit bij B en W. be spreken. Naar aanleiding van een adres tot verlichting aan de Draaibrug, stelden B. en W. voor, bij wijze van proef al daar een lantaarn te plaatsen. Dhr van Oyen vond dit minstens éen te weinig. Inmiddels werd met 5 tegen 2 st., die van dhr van den Hemel en van Oyen die voor 2 lantaarns waren, tot plaatsing van 1 lantaarn beslóten. Dhr van Oyen moest nog eens terug komen op de destijds gedane vraag naar het Reglement van orde voor den raad, waarvannaar hij moendewel eens werd afgeweken naar de instructie van den secretaris, die heelemaal strijdt met de praktijknaar dien van den ontvan ger, die we gansch niet kennen, gaf eene wijziging van de alg. politie veror dende, die met groote nauwlettendheid eiken wenk zijner oogen volgde, zeide hij, met inspanning van al "zijn krach ten„Wilt ge een paar regels voor mij schrijven Terwijl de bekoorlijke vijandin van Rusland in allerijl het noodigo schrijf materiaal bij elkander zocht, wendde Milutin zich tot den ouden soldaat en gaf hem op korten toon eenige bevelen. Hij maakte daarbij gebruik van de Cir- cassische taal, die geen der omstanders verstond, doch die de vroolijke jonge Milutin geleerd had in de dagen, toen hij en zijn huzaren, na van den ochtend tot den avond in wilden ren de mannen van SchamyTs vliegende kolonnen te hebben vervolgd, in het bleeke maan licht uitrustten en minnekoosden met de donkerkleurige schoonen van het land. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1