ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Esi verbaal nit Rnssiscb-Polen. No. 1355. Zaterdag 13 October 1908. 18e Ja;; Binnenland. FEUILLETON. BBGSKEN8CHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.62:' en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(j den uitgever C. DIELEMAY te Breskeus. BRESKENS, 30 Oct. 1908. Sluis, 27 Oct. De hedenmiddag go- houden zitting van den gemeenteraad werd bijgewoond door 6 leden; de heer Maenhout was afwezig. Nadat de notulen gelezen en goedge keurd waren, werd mededeeling gedaan van missives van Ged. Staten tot goed keuring van verschillende genomen raads besluiten, en van de gedane kasopne- ming bij den gemeente-ontvanger waar- by bleek aanwezig ƒ1829.82. Alle voor notificatie aangenomen. Ter bevordering van het herhalings- onderwijs aan school A stelden B. en W. voor don heer Goossen mede voor dit onderwijs aan te stellen. De heer Bakker vroeg of de heer Ker- pestein dan had ontslag genomen voor dit onderwijs. Wel neen, antwoordde de voorz., maar het hoofd der school achtte voor de 28 leerlingen, wier aantal nog zal vermoerdercn, beslist 2 leerkrachten noodig. Maar dhr Bakker vond, daar het trac- teraent van Goossen al reeds verhoogd is, en bij die stijgingen in het algemeen is hot niet noodig tot uitbreiding van personeel over te gaan, als de noodza kelijkheid niet is gebleken. En dat is in dit geval juist niet noodig. Onder die 28 zijn er verse heidenen onder een zelfde hoedje te vangen, cn als het on derwijs zóo gegeven wordt, dat een deel les krijgt en hot andere deel schrif telijk blijk geeft het hen geloerde te hebben opgevat, dan is werkelijk een onderwijzer voldoende. De voorz. was van tegenovergesteld gevoelenhij vond het beter dat alle jongens tegelijk les krijgen, en dan is éen leerkracht niet toereikend, maar do heer Bakker handhaafde zijn standpunt. Bij de stemming over dit voor stel bleef hij dan ook alléén staande 5 overige leden stemden voor. Terwijl daarop de heer Goossen met alg. stem men werd benoemd. In zake het herhalings-onderwijs voor meisjes te Heille was door de ouders een verzoek gezonden (opgesteld naar de nieuwe spelling! om de tijd van het onderwijs niet te doen aanvangen van 1 October -1 Maart, maar van 1 No vember—1 April. B. en W. zagen daarvan het nut niet in, want het beroep op het landwerk moge eenerzijds van invloed wezen, dat is 't bij wijziging weer, want van 1 Maart tot 1 April zal er evenzeer nio- mand komen. Volgens dr. Brand zou er proef kun nen genomen worden van half Oct. tot half Maart ingaande het volgende jaar. De adhaesie-betuiging voor den ver bindingsweg tusschen Oostelijk en Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd zonder hoofd, stemming verleend. En daarmee was men genaderd aan de begrooting. Do heer Bakker opende de algemeene beschouwingen mot er op te wijzen, dat enkel ernst voor de belangen der gemeente en der zaken, die ze betreffen hem een drang zijn om voor te stellen deze of geene post te wijzigen en geens zins anti pathie of oppositie tegen Burg. en vVeth. bij hein voor zit doch alloen de zucht om ook zijne medeleden te trachten een andere kijk op de zaken te geven. Zoo trok het zijn aandacht dat in plaats van ƒ3000, zooals voorheen, thans evenals voor dit jaar 8200 voor den hoofd, omslag wordt geraamd. Ten vorigen jare gold de vorhooging hot argument, dat 100 waren bestemd voor de Ambachtssohool te Oostburg en 100 te veel genoten rijksbijdragen. Dit laatste is thans niet het geval, zoodat de verhooging niet dermate ge rechtvaardigd is. De voorz. verdedigde dezen post met de bewering, dat als men voor iets niet toekomt juist het maximum van den hoofd, omslag tot aanvulling dient. En toen de heer Bakker verder sprak over het vergeten van de vorhooging van de vaste arbeiders, maakte de heer De Bruijne de opmerking, dat zulke be schouwingen bij de ond rhavige pest van pas zijn, maar eigenlijk geen alge meene zijn. Daarop werd tot de artikelsgewijze behandeling overgegaan. Er was ƒ150 uitgetrokken voor de aanschaffing van een brandkast voor den gem.-ontvanger. Dhr Bakker hoopte dat de Baad niet zal meegaan met dezen post, omdat, naar hem zoo hier en daar is gebleken, dat, als de raad hierin toestemt, hij zichzelf in gevaar begeeft omdat de ge meente dan aansprakelijk wordt. De voorz. verdedigde den post door er op te wijzen, dat als de kast van de gemeente is, B. en W. bij de opneming van de boeken en kas de zekerheid heb ben dan het geld van de gemeente to hebben gecontroleerd, en anders weten ze dat niet. De boeken kloppen wel met het aanwezige bedrag, maar of dat bedrag is het geld van de gemeente dan wel of daar mogelijk ook bij is van an dere administratiën weet men niet. Zoo wordt het proces-verbaal geteekend zon der met juistheid te weten of 't geld van de gemeente is. Dhr De Bruijne voegde er aan toe, dat op vele gemeente-secretariën en ontvangerskantoren brandkasten zijn, natuurlijk ook uit zekerheidsoogpunt. Het desbetreffend voorstel van B. en W. werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen., die van de heeren Bakker en Metz. De 35 gulden voor de nachtwachts wenschte dhr Bakker geschrapt te zien. Eeuwen gele len was hot noodig dat de menschen wisten hoe laat het was, nu is dat, wijl iedereen klok of-horloge heeft, niet meer noodig, terwijl de te genwoordige functie zelfs do bedelarij nog in de -hand werkt. De voorz. zou juist deze eigenaardig heid uit de oudheid, zoo geheel aanpas sende aan de oudo geschiedenis van Sluis, willen behouden. Dhr Bakker zag er het nut niet van in er is meermalen wat gebeurd, dat had kunnen voorkomen worden. We hebben dus in dezen geen nachtwacht noodig, terwijl het eene nuttelooze uit gaaf is. Om er nu juist geld voor uit te ge- von was dr Brand ook niet erg te vin den, en om aan den anderen kant de monschen de bolooning die ze misschien ook meer kunnen gebruiken, niet te ontnemen, gaf hij den middenweg aan de hand om het gebruik te laten bestaan b.v. van Kerstmis tot en met Nieuw jaar mot het recht van het ontvangen der traditioneele fooi, die dan als scha deloosstelling voor de gem.-belooning kan dienst doen. Hoewel dhr Bakker meende, dat de verbeterde levensomstandigheden ook deze vermomde bedelarij niet wettigden, zoo word toch de middenweg van dr Brand aanvaard en alzoo de ƒ35 ge schrapt. Voor de bewapening en kleeding van den veldwachter is ƒ30 meer geraamd. Hiermee had dhr Bakker geen vrede. „De kleercn maken den man", zegt het spreekwoord, doch in dezen moet hij juist verklaron, dat de kleeren den man niet maken, maar wel het optreden van den man. Gaarne zou hij, wat hij te Ffrt— 47. De jagers, die het eerst op het ter rein van den strijd verschenen, vonden Cecile Wizocka, geknield aan de zijde van den man, wiens liefdo als een ver zengenden gloed haar ziel had getroffen. Zijn bleek gelaat vortoonde geen teeken van leven en zijn linker arm lag bewe gingloos en bloedende langs zijn zijde. Cecile's met bloed gedrenkte swahl was om zijn arm gewonden, doch zijn hoofd rustte op haar borst. Naast hen blies de stervende beer ro chelend zijn laatsten adem uit. Z\j, die haar zoo vonden, hebben nooit geweten en konden dat ook niet gele zen hebben in de kalme, bleeke, maar vastberaden trekken der schoone vrouw, dat zij, toen zij hem te hulp was ge sneld, bevende over al haar leden en met gloeiende wangen had uitgeroepen Gij hebt mij het leven geredVol bewondering voor den wanhopigen moed van haar redder, was zij aan zijn zijde nedergeknield en toen de onduldbare pijnen, die zijn gebroken arm en de ga pende wonde in zijn zijde hem veroor zaakten, hem het bewustzijn hadden doen verliezen, toen had hij zijn hoofd met haar zachte armen ondersteund en het tegen haar borst god rukt. Een oogenblik later had hij de oogen weder geopend en met zwakke lippen gepoogd een kus te drukken op haar blanke vingers. Geef mij een kus, Cecile, had hij gevraagd, met brekende "stom, terwijl zijn oogen in de hare zagen, een kus, de eerstoen de laatste; mijn doodsnik misschien. Van waar was hij gekomen, die aan drift, die haar geheele natuur als met een warmen gloed doorstroomde, die haar oogen deed schitteren van de hoog ste verrukking Zij wist het niet, maar zij drukte vurige, innige kussen op de verbleekende lippen van den man, die haar doodsvijand was. Want, zoolang de wereld bestaat, heeft al wat vrouw was moeten zwich ten, voor de bekoring, die uitgaat van schitterende uitingen van porsoonlijkon moed. Vijf minuten, nadat graaf Etienne op de plaats des onheils was verschenen, was het lichaam van den bewusteloozen generaal reeds door een twaalftal boe ren voorzichtig overgebracht naar een der boschwegen. Het vuren was ge staakt en de van alle zijden opdagende drijvers omringden met domme verba zing de fiere reeën, wooste beren, grim mige everzwijnen en grauwharigo wol ven, die hun ook thans nog, ofschoon dood en verstijfd, angst schonen in to boezemen. Tal van poolsche vrachtwagens, met diepe, bijna tot op den grond reikende bakken, kwamen langs de mulle bosch paden naar het jachtterrein, om den oogst van den dag naar het kasteel over te brengen. Hoofdschuddend vertelden de boeren elkander van Milutin en zijn moedig ge drag en met ongeveinsde bewondering werd daarbij een blik geworpen op de reusachtige berin, wier klauwen nog de bloedige sporen droegen van de vreese- lijke worsteling. Talrijk en veelsoortig was het wild in de eenzame wouden van Nimovitch, doch een kolossus als die, welko daar op den grond lag neer geveld, had nog geen der landlieden ooit onder de oogen gehad. Op een in al lerijl vervaardigde horde werd het reu zen-lichaam in triomf naar de wagens gebracht. Toen de boeren, die don gowonden Bus behoedzaam vervoerden een vra- gonden blik wierpon op don graaf, om te vernemen, waar zij hun last zouden nederleggen, was hot de gravin, dio ant woord gaf en met zachte klanklooze stem zoideBreng hem hierDe ge wonde werd in het rijtuig geplaatst en het vaalbleeke hoofd gemakkelijk neer gelegd op pelsen en bonten mantels, terwijl do gravin naast hem plaatsnam om hem te ondersteunen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1