Binnenland. GemeugcL hoogen. Maar daarbij komt nog dit: Wanneer de drie schepen op éen werf gebouwd worden en éen deugt ten slot te niet, dan ligt het voor de hand, dat zij alle drie niet deugen en moeten worden afgekeurd. Worden de drie schepen echter op verschillende werven gebouwd, dan bestaat de mogelijkheid, dat bijv. twee der schepen worden goed gekeurd en het derde afgekeurd. In dat gevat wordt de maatschappij de du pe van de geschiedenis, want dan zit zij met twee schepen, waarmee zij niets kan uitvoeren, omdat dit onvoldoende getal niet past in het kader harer or ganisatie en den dienst in de war zou sturen. inmiddels is de inschrijving geopend zoowel voor binnen als buitenlandsche werven tot 1 November e. k., doch tot haar leedwezen ontving ze van uit Ne derland tot dusver geen aanbieding van een der drie werven in Nederland om de 3 schepen op éen hunner te bouwen. i)e teekenen van ontstemming uiten zich reeds zooals blijkt uit de mededee- ling van iemand, die schrijft dat hij drie of vier maal per jaar naar Enge land gaat en altijd met de „Zeeland", al kost hem dit een vervelende spoorreis. Waarom'? Uit nationaliteitsgevoel, uit sympathie voor deze Nederlandsche on derneming. Hij voegt er bij, dat velen zijner vrienden er evenzoo over denken en vreest, dat de Zeeland door haar werk buitenslands te geven die sympa thie bij ons publiek zal verliezen. Een ander deelt mee van zijn erva ring op reis en verklaart, dat de velen, die hij sprak, zeer onder den indruk waren vau het besluit. Een vertegenwoordiger van een groote tinna deelde mee, dat van zijn huis niemand meer met de „Zeeland" mag reizen, als de booten buiten Nederland worden gebouwd. Hij vraagt dat de reizigers, die even zoo denken aan de „Zeeland" hun kaar tje zullen zenden. Nu zullen wij niet zeggen, dat al deze dreigementen tot uitvoering zullen komen, maar als bewijs hoe sterk ve len het voorbijgaan der Nederlandsche nijverheid voelen, mogen zij worden meegedeeld. flRESKENS, 27 Oct- 1908. Toen Donderdagavond de tram uit Middelburg te ongeveer half zes de keersluis te Vlissingen naderde, was mej. Joz. Verschelling van uit deze ge meente blijkbaar in de meening, dat aan de 1 rug niet zou worden gestopt, wes halve ze van de toen nog in volle vaart zijnde tram sprong, met het niet onver wachte doch treurige gevolg, dat ze in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Toevallig was dokter Bruist uit Vlis singen in den tram, die onmiddellijk de eerste geneeskundige hulp verleende en de overbrenging naar het R. C. Wees huis gelastte. De toestand is thans redelijk wel. Hedenmorgen vergaderde de ge meenteraad alhier wegens ziekte van den Burg meester, onder voorzitterschap van den heer H. Weijkman. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. De voorz. doet mededeeling le dat door den Commissaris der Koningin zijn herbenoemd de h.h. H. Weijkman en A. du Burck 2e dat de vigeereude schoolgeld-ver ordening is goedgekeurd tot 1 Juli 1911. 3e dat bij de gehouden kasopname de boeken en kas in orde waren bevonden en 1068.61'/2 aanwezig was. 4e een verzoek van de bewoners dei- Zandstraat tot plaatsing van een lan taarn, wordt als zijnde ongezegeld, ter zijde gelegd. In eene volgende verga dering zal de verlichting nader ter spra ke worden gebracht. be een verzoek van den heer W. C. de Priester, om ontslag als onderwijzer aan school no. 1, werd eervol verleend met ingang van 1 Jan. a.s. De voorz. doet mededeeling dat de Raad heeft te voorzien in de vacature bestaande in de commissie tot wering van schoolverzuim ontstaan door het overlyden van den heer J. Z. de Bui- sonjé. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen benoemd de hier M. Eijke, hoofd van school no. 2. De kohieren schoolgeld voor het 2o halfjaar 1908 worden vastgesteld voor de dagschool no 1 op ƒ349.68 en voor de dagschool no. 2 op ƒ32.82en het onderwijs in de Fransche taal op ƒ9,60. De begrooting voor 1909 wordt daar na met algemeene stemmen vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 13745,801/2 met een bedrag voor onvoorzien ii 435,24. De Voorz. brengt alsnu ter tafel een schrijven van den Districts-schoolopzie- ner, houdende bemerkingen op ruimte, inrichting, licht en ligging van school no. 1. Na voorlezing van don brief zegt de voorzdat waar do zaak bij B. en W. nog in behandeling is, eene discussie daarover nu niet vruchtbaar zou kun nen zijn. Wanneer een en ander behoorlijk is voorbereid zullen de noodige voorstellen aan 's Raads beslissingen worden voor gelegd. Daarna wordt de zitting gesloten. Oostburg, 25 Oct. De hedenmiddag gehouden algemeene vergadering van de maatschappij voor ooft- en tuinbouw werd in hoofdzaak bijgewoond door le den van Oostburg in verband met de in 1909 alhier te houden 3 jaarlijksche tentoonstelling. Deze zal plaats hebben op een weide van den heer I. J. van Houte—Tromp even buiten Oostburg alwaar de landbouwtentoomtilling werd gehouden. Het programma, omvattende de deel neming voor particulieren en voor kwee kers, handelaars enz. werd goedge keurd. Als leden der Feest-commissie uit de Oostburgsche leden der Maatschappij werden benoemd de heeren Iz. van Houte, tot eere-voorzitter, H. S. Grata- ma, Iz. Risseeuw, J. II. van Peenen, A. Mijs, R. J. Versluijs, I. .T. van Houte Tromp, E. H. de Milliano, E. A. H. le Grand en J de Vos. Groede, 26 Oct. In de heden gehou den zitting van den gemeenteraad, die bij afwezigheid door ongesteldheid van den burgemeester werd gepresideerd door den heer J. A. Risseeuw, is de be grooting ongewijzigd vastgesteld. Een adres van de bewoners van Kruis- dijk om aldaar een paar lantaarns te plaatsen is aangehouden. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Van Dunnépolder E. Cuelenaere te Philippine en tot gezwo renen T. M. J. de Clercq te IJzendijko en A. de Milliano te Philippine. UITSLAG Loting Nationale Militie, lichting 1909. Aardenburg. 1 C. A. Meertens, 2 J. I. O. de Pree, 3 P. J. van Waes, 4 W. F. do Bruijne, brd., 5 W. F. Stohn, brd., 6 G. Pieters, 7 P. de Wandel, brd., 8 E. Corthals, brd., 9 J. L. Roman, 10 L. C. Vercruijsse, 11 II. E. J. Nunnink, 12 A. A. Quataert, brd., 13 E. S. Ceulonaere, 14 P. J. do Mollennaar, t.k., 15 P. W. Jansen, brd., 16 E. M. Lam po. Retranchement en Cadzand. 1 L. C. Risseeuw, brd., 2 J. J. Moqué, in Ame rika, 3 J. de Cocq, C., 4 J. Risseeuw, brd 5 R. T. Toussaint, C., 6 A. van Hal, 7 J. J. de IIullu, C., 8 .T. J Chris- tiaansen, 9 I. de Visser, C., 10 I. Ris seeuw, gobr., 11 A. P. van der Lijke, C. De achter sommige namen geplaatste letter C. duidt de lotelingen aan Van Cadzand. Sluis. 1 H. J. Bogaard, 2 T. Bossaer, 3 P. J. Jongbloed, t. k., 4 L. F. van Damme, 5 J. Bogaerd, 6 A. F. Ver- meesch, 7 A. Vermeulen. 8 E. A. Lan- noije, 9 J. J. Verhage, 10 A. C. Robe sin, 11 A. Plasscbaert gebr., 12 J. J. Coppens, 13 E. van Morrelgem brd., 14 E. A. van den Broecke, geb., 15 H. J. Geijsels, 16 A. Zonnevijlle, 17 P. J. Bre vet. brd., 18 F. A. van den Berghe, 19 Th. J. Descamps, 20 M. A. Coppens, i.d., 21 A. A. Cauwels, 22 H. M. Iserbijt, 23 C. L. Caniere, 24 P. Rijkborst, brd., 25 J. P. Derboer, gebr., 26 K. W. Bee- rens, gebr. St. Kruis en Eede. 1 J. L. Herweijer, 2 Th. Steegers, 3 A. Fonteijne, 4 H. M. Paridaen, 5 Th. Mille, E., E. Dhoe- nens, E., 7 E. Vorstraete, E., 8 M. A. de Rijcke, E., 9 A. B. de Smet, gebr., 10 P. A. de Lijzer, 11 H. van den Bun der, 12 J. J. Dnininck, 13 A. van den Dorpe, E., 14 A. Sturtewagen, E. De achter sommige namen geplaatste letter E. duidt de lotelingen aan van Eede. School- en Kerknieuws. Tot onderwijzeres te Vlissingen is benoemd mej. J. van den Heuvel te Rilland. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Ot- terloo (Geld.) ds H. Logcher te Nieuw en St. Joosland. Aangenomen naar Kleverskerke door H. J. Visser, cand. te Delfshaven naar Numansdorp door ds F. Breen te Oost- kapelle. Groede. In de Zondagmiddag gehouden godsdienstoefening nam ds Homburg, wegens zijn vertrek naar Goes afscheid van de Ned. Herv. Gem. alhier met de woorden van II Cor. 6 1. Een overtalrijke menigte woonde de laatste predikatie in deze gemeente van den geachten leeraar bij, die hem aan hot einde der plechtigheid de zegenbe de, vervat in het laatste vers van Ps. 121 toezong. Namens de gemeente werd den schei dende een hartelijk woord van dank toe gebracht door den consulent ds II. van Essen van Nieuwvliet. Ger. Kerk. Beroepen te Broek op Langendijk M. Uytenhoudt teZaamslag. In de stad Plymouth is onlangs een verbitterde strijd gestreden om het bezit van een kind, de kleine Edith Burley. Jaren geleden reisden de ouders van het kleine meisje, arm geworden, naar Nieuw-Zeeland en gaven de baby ter verpleging aan miss Burley, een zuster van de moeder. In die Australische kolonie geraakten de ouders weer in welstand en in een brief aan hare zuster verzocht de moe der het nu 9 jaren oud geworden meisje terug te zenden. Op dien brief ontstond in het huis van de zuster een groote opwinding, omdat in dien tusschentijd de kleine Edith voor de tante onmisbaar gewor den was. Na voel zielenstrijd kwam de tante tot de conclusie, dat ze van het kind niet meer kon scheiden zelfs niet ter- wille van de moeder, en zulks meldde ze per brief terug. Na dit antwoord besloot de moeder dq 18.000 K.M. lange reis te onderne men om de dochter te halen. De liefhebbende tante werd echter bijtijds gewairschvwd en toen de moeder het huis te Plymouth bereikte vond ze de ramen gesloten en de deur gebarri- kadeerd. Een moederhart echter vermag veel. Tegenover de vreemde verschansing van mevrouw Burley ging ze tot de politiek der belegering over. Ze kampeerde voor de deur en stelde op het traject van het huis naar de school van het meisje een geregelden wachtdienst in. Ze trof alle voorzorgeu om bij de eerste de beste gelegenheid het kind met geweld te ontvoeren. Toen de kleine Edith eindelijk eens legen don middag de school verliet, stortte de moeder zich uit een hinder- 1 lag te voorschijn, greep het kind en eer de tante van haar schrik bekomen was, was ze reeds in een klaar staand rijtuig gesprongen, dat zoo snel mogelijk wegreed. Met de haar eigen scherpzinnigheid kwam de tante tot de conclusie, dat moeder en dochter naar het nabijzijnde station gereden waren. In allerijl vormde ze uit de getrouwe buren en vrienden een kleine strijdmacht en begon de vervolging. De troep bereikte het station nog voor dat de trein was binnengeloopen en wat er toen volgde was een chao tische strijd tusschen beide partijen. Tengevolge van de overmacht zege vierde de tante en in triomf werd het huilende kind naar huis teruggedragen. Toen een dagblad correspondent aan het huis der tante kwam vragen, trad de resolute dame hem met een stok tegemoet en hij moest snel zijn verkla ring afleggen wilde hij een pak slaag ontloopen. De in den strijd om haar kind ver slagen moeder reisde ontgoocheld naar Londen om aldrar stappen te doen langs wettelijken weg de teruggave van haar kind te eischen. Donderdagavond heeft te Leiden een man van middelbaren leeftijd, al daar thuisbehoorend in een volksloge ment aan de Beestenmarkt aldaar, een aanslag gepleegd op een vrouw van den zelfden leeftijd, met wie hij gedurende 18 jaren in buiten echtelijken staat had geleefd doch die hem in den laatsten tijd had verlaten. Hij had al eerder gedreigd haar te zullen vermoorden. Donderdagavond viel hij in genoemd logement haar met een scherp mesjaan en bracht haar zware verwondingen toe. De vrouw werd naar het academisch ziekenhuis vervoerd, waar de verwon dingen, hoewel ernstig, niet levensge vaarlijk bleken. Op het kruispunt bij den Krane- burgerweg en Groot-Hertoginnelaan te 's-Gravenhage, heeft een hevige botsing plaats gehad tusschen een electrische tram en de stoomtram, komende van Scheveningen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehadalleen is een bestuurder der electrische tram licht gewond. De materieele schade is groot. De oorzaak is onbekend. Te Loon-op-Zand is een treurig ongeluk gebeurd. Een vrouw neemt de lamp in de hand om ze uit te blazen voor ze naar bed gaat en valt er mee achterover. Haar kleeren vliegen in brand en eer er hulp kon opdagen, was geheel haar onderlijf tot boven de ledenen deerlijk gebrand. De ongelukkige lijdt vreeselijke pijnen en ligt op sterven. Toen vorige week in den vroegen morgen een vrouw te Briessuu (Fr.) zich onderweg bevond met eenige kooi en, die zij naar de „veemarkt van Leeuwarden moest vervoeren, is zij daarbij door de dieren op den grond geworpen en daarop aan de gevolgen is overleden. Te Aarle—Rixtel is een vrouw dood in haar woning gevonden. Hoewel de vrouw een aardig vermo-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2