BRESKEiVSCHE COURANT, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Een vertaal alt Rassiscï-Polei No. 1353. Zaterdag 24 October 1908. 18e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Abonnement per S maanden 0.50, franco per post I jr v~| Advertentiön van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats- Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. I ruimte. Bij abonnement lager tarief. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven TtjujÊT I Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag- gaarders aangenomen. AfyHint I middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond by den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. We willen nog eenige punten wijden aan de Balkan-crisis, waaruit heuschzal op te maken zijn, dat het wel tot een oorlog zal komen. Zoo heeft het Berlijnsche Dagblad den Turkschen gezant en de in Berlijn aan wezige diplomaten der Balkanstaten ge vraagd hunne meening te zeggen over den tegenwoordigen toestand. Aan hunne mededeelingen, die door het blad vermeld worden, is het volgen de ontleend De Turksche gezant wees er op, dat Turkije hopend op de rechtvaardigheid der mogendheden, van een beroep op de wapenen heeft afgezien. De regeering te Konstantinopel heeft zich bepaald tot een formeel protest te gen de onafhankelijkheidsverklaring van Bulgarije en de annexatie van Bosnië z\j wil gaarne aan de uitspraken der conferentie zich onderwerpen, wanneer daarop geen quaesties ter sprake komen, die een verkleining der rechten van Tur kije bedoelen. De regeering heeft zich er nog niet over uitgesproken of zij de thans vol trokken wijzigingen zal erkennen en welke compensaties zij daarvoor zal ver langen. Zij wacht de voorstellen der mogendheden af. Den Griekscben gezant, Rangabé, werd zijn meening gevraagd over de annexatie van Kreta. Hij zeide, het tot stand komen der conferentie verzekerd te achten, en geen oorlog te verwachten. Hij acht de erkenning der annexatie van Kreta bjj Griekenland eveneens verzekerd, wanneer de conferentie den nieuwen toestand in Bulgarije en Oos tenrijk goedkeurttemeer daar Grieken land niet de hand in het spel had, en 46. Had zij toen geweten, dat haar echt genoot een oogonblik te voren, door een snelbegrepen blik, den generaal kond had gedaan van de aankomst van Dour- nofs huzaren, misschien zou dan op dien heerlijken ochtend, edeler bloed b' zijn gevloeid over de dorre bladeren aan haar voet, dan dat van wolf of beer. Cecile zou een Judith hebben kunnen zijn. Maar wat zij thans vreesde was laaghartigheid van een anderen aard. De rijke vreemdeling, haar gast, had naar bet scheen Nimovitch terug ge schonken aan haar echtgenoot. Welk loon had hij daarvoor bedongen Hoe kwam het, dat die man het durfde wa gen de oogen tot hilar op te slaan, op een wyze als zooeven Op een vooruitstekenden boomstronk gezeten, mot de oogen gericht op het mos aan haar voeten, dwaalden haar gedachten terug naar de dagen, toen zij zich passief hield. Breedvoerig zette Rangabé uiteen, wat Kreta voor de vereeniging met Griekonland had gedaan De Kretensers zijn Grieken zij heb ben zeven oorlogen gevoerd voor de vereeniging en hun recht daarop is grooter, dan dat van Oostenrijk op de geannexeerde provincies. De bevolking van beide provincies is voor Oostenrijk een vreemd element, en Bulgarije annexeert Oost-Roemelië, waar 150.000 Grieken en 350.000 Mohamme danen wonen, terwijl Kreta voorname lijk bewoond wordt door Grieken. De Bulgaarsche gezant sprak in zeer vredelievenden geest. Als Bulgarije tot do conferentie als gelijkgerechtigd met de andere mogend heden wordt uitgenoodigd, zal het gaar ne daaraan deelnemen het vernacht van de mogendheden erkenning van de Bulgaarsche onafhankelijkheid, die het feitelijk reeds lang bezat. De quaestie van den Orientspoorweg zal, naar de gezant verzekerde, op be vredigende wijze worden geregeld. De regeering te Sofia stelt zich ver antwoordelijk voor alle schade, die de spoorwegmaatschappij door de inbezit neming van de lijn lijdt. Maar de annexatie was noodzakelijk; het gaat niet aan, dat op Bulgaarsch gebied een spoorweg ligt, die niet aan het toezicht der regeering onderworpen is. Door het aankoopen der lijn is voor Bulgarije de zaak opgelost. De gezant vroeg echter, waar de an nexatie van Bosnië en Herzegowina bij Oostenrijk door de mogendheden wordt erkend, waarom nog een conferentie noodig is. Door de handelii»gpn van Bulgarije en Oostenrijk wordt aan het feitelijke bezit van Turkije niets veranderd, en het congres kan die handelingen toch niet nog een dartel onschuldig kind was. Hoe had zij toen gedroomd van den onbekende, die eenmaal haar minnaar, haar echtgenoot zou zijn, en in wien zij het pronksieraad aller mannen, den trots van Polen meende te herkennen. Die droom was gevolgd door een droe vig ontwakenDe dagen, toen zij met Etienne Wizocki, arm in arm door de romantische lanen van Villanow wan delde kwamen haar weder voor den geest en zij zag zich weder vereerd en bemind als destijds, zij, de dochter der Potockis en Lazienskis, de erfgename der Radziwills en Zamoyskis. Hoe lief had zij hem gehad en hoe trotsch was zij op hem geweest! Voor het heilige beeld der moedermaagd in het oude slot der Kazanowskis had zij hem den hei ligen eed doen zweren, alvorens hem haar hand te geven, dat hij, haar ter wille, altijd trouw zou blijven aan Po len I En zij hadden gedweept en ge droomd, bij het schijnsel der kuische maan, op het marmeren terras van het kasteel Lazienski, waar het bronzen beeld staat van koning Johan Sobieski, dat de kinderen van het „Land H«- ^ul ongedaan maken. Wanneer langs directen weg een over eenstemming kon worden verkregen zou het congres overbodig zijn. Maar komt het bijeen, dan hopen wij, zeide hij, dat het een vredelievend einde zal heb ben. Ook de Roemeensche gezant, Beldi- man, heeft zich over het congres uitge sproken. Zijn land wenscht niet, dat Turkije nog meer gebied zal verliezen. En daarom juicht Roemenië een Eu- ropeesch congres toe, dat den wensch der mogendheden zal uitspreken, de integriteit van Turkije te handhaven. Hiermede is de erkenning van de Bulgaarsche onafhankelijkheid en van de annexatie van Bosnië en Herzegowina niet in strijd evenmin als de erkennjng der samenvoeging van Kreta en Grie kenland, wijl daardoor de feitelijke inte griteit van Turkije niet wordt aange tast. Of de openstelling der Dardanellen een verlies voor Turkije zou zijn kan de gezant niet beoordeelen, als hij de voorwaarden niet kent, waaronder deze zou plaats hebben. Ter verklaring omtrent de vredelie vende ommekeer, die Zaterdag .-plaats had, deelt de Temps mede, dat ministor Pichon den Turkschen ambassadeur had ontboden en hem had medegedeeld, dat de koning van Bulgarije in een telegram, door tusschenkomst van den Franschen gezant te Sofia gezonden, aan president Fallières en de Fransche regeering had kennis gegeven van zijn plan den vre de te handhaven, waarvoor hij een be roep deed op de vriendschap van Frank rijk, terwijl hij aan deze mededeeling toevoegde, dat hij besloten was zich met Turkije te verstaan en het beginsel dei- compensatie te aanvaarden. De ambas sadeur van Turkye seinde deze mede smarten" wijst op vervlogen glorie Wees een man I Wees wat 'njj Wasen wees de mijnez<yj had zy gelispeld, het vurige meisje t'oen haar minnaar haar zijn póaen van eeuwigen trouw zwoor. Bolen's zangers, Polen's dichters, z.j vonden weerklank in het fiöi"0 tart der jonkvrouw. Be legenden van haar land, zij waren de geschiedenis van haar geslacht. Haar dappere voorvaderen waren het, die, aan Sobieski's zijde voor Weenen hadden gekampt, die de Turken hadden versla gen en hun aandeel hadden gehad in den dank van een uit angst en boeien bevrijd Christendom In de lommerrijke lanen van Mary- mont, waar de dwalende voetstap van Sobieski's bruid nog steeds vernomen wordt, op de bloemrijke paden, daar was het geweest, dat zij, blozende en door maagdelij kon schroom bevangen, haar teeder handje gelegd had in die van haar minnaar. En het was haar voor gekomen, nlsof koningin Maria haar ze gen had gogeven op dit verbond dei- harten Heerlijke droomen van het verledene t deelingen onmiddellijk naar Konstanti nopel en zoodoende was het aan de tusschenkomst van Pichon gelukt de be gonnen mobilisatie te doen staken. De plaatselijke stemming o.a. in de hoofdstad van Servië is nog zeer vij andig. Zondagavond rukte een talrijke me nigte betoogers van de winkels der Oostenrijksche en Hongaarsche kooplie den de schilden en naamborden af, die vernield en stukgeslagen werden. De gendarmerie poogde tevergeefsch de betoogers uiteen te drijvenzij vluchtten in naburige straten, maar kwamen telkens weer bij elkaar. Te 9 uur werden twee compagnieën infanterie ontboden om de orde te her stellen, hetgeen te 10 uur geschied was. Een groot aantal arrestaties hadden plaats. BRESKENS, 23 Oct. 1908. Bij de gehouden aanbesteding van baggerwerk in de haven alhier geduren de 6 jaren werd ingeschreven door T. van Haaften te Zalt-Bommel voor ƒ8245 per jaar- In vereeniging met deze werken in de buitenhavens van het kanaal door Walcheren te Vlissingen en te Yeere en in de Wester- of Koopmanshaven te Vlissingen werd het laagst ingeschreven door A. F. Volker te Sliedrecht voor ƒ119.982. Aardenburg, 20 Oct. Bij de heden van wege de vereeniging „Welbegrepen Ei genbelang" gehouden aanbesteding werd de levering gegund aan 481.000 K.G. superphosphaat 14 pCt. Mot schrik ontwaakte zij uit haar gemijmer, toen de stilte eensklaps werd verbroken door geweerschoten, ter rech ter en ter linker zijde. Neen, dat was de wereld harer droomen niet 1 Dat land, waar de mannen trouw en edel, de vrouwen schoon en kuisch waren, en het betooverende lied der liefde altijd, altijd door bleef klinken, in den grond toon van verheven, eeuwige waarheid. Waar was het? Haar hart zeide het haar, dat alles, wat zij in blijder dagen gehoopt en ge loofd had slechts de rooskleurige afspie geling geweest was van haar oigen schoone jeugd. Een voor een waren zij haar ontvallen, de rijkgetinte illusién en op het altaar, dat zij met onbegrensde toewijding in haar hart had opgericht, woonde niet langer de godheid, wie zjj zelf daarop een plaats had gegeven. Valsch, - valsch zelfs tegen mij 1 klaagde zij, toen zij opnieuw werd op geschrikt door een blik uit Milutin zijn oogen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1