Gemengd. dienst en er zijn in de gemeenteraden personen die daar hun loonen opdrijven. Dat is het plutocratische stelsel ten toppunt voeren. De heer Troelstra meent dat de bur gerij maar alles moet betalen, de gehate bourgeoisie moet de hooge loonen van de arbeiders betalen en de slachtoffers worden getroost dat zij het in de toe komst beter zullen hebben. Het tegenwoordig economisch stelsel kan allen niet rijkelijk voeden, maar ieder een menschwaardig bestaan ver schaffen, al kleven er misstanden aan. Men breekt echter dit stelsel af. Al les moet gedaan worden voor kostelooze verzorging van den arbeider. Maar men vermindert de productiviteit. Door het afbreken van het bestaande stelsel veroorzaakt men de werkloosheid, in het bijzonder in de bouwvakken, waar men door allerlei bouwverordenin gen den menschen belet te bouwen, ter wijl de gemeenten zelve ook niet bou wen. Wat nu de plicht der Regeering aangaat, wanneer zij was hoofd van een maatschappelijk bedrijf, zou zij in de behoeften der maatschappij moeten voor zien. Maar de Regeering is hoofd van den Staat. De maatschappij moet zelf voor haar behoeften zorgen. Niet alleen de arbeider lijdt, ook de middenstand en de winkelior lijdt, wiens zaak niet gaat. Maar voor hen vraagt men nooit. Men laat hun over aan eigen energie, terwijl de werkliedenstaud in het algemeen te zorgeloos is. Die stand moet het besef hebben dat hij voor zich heeft te zorgen. Men moet, door in het vooruitzicht te stellen Re- geeringssteun, dit besef niet verslappen. Dan nog zullen er velen te helpen zijn. Maar dat moeten de gefortuneerden doen, de christelijke weldadigheid, wier work man niet moet verkleinen. Wan neer de gefortuneerden stank voor dank krijgen, trekken zij zich terug. Die wil helpen, verdient dank. Natuurlijk moet ook uit de publieke kas onder buiten gewone omstandigheden geholpen wor den, maar niet moet het beginsel voor opstaan dat Regeering en Volksverte genwoordiging moeten helpen. Dan ver zwakt men het" bosef van selfhelp bij het volk. Men weet niet of de werk loosheid algemeen is en wij moeten niet beslisson dat 't aan den Staat is om de armbesturen te helpen. Daarvoor zou de Armenwet eerst gewijzigd moeten zijn. Dr Kuypor hoeft het lidmaatschap der 2e Kamer voor hot district Ommen aangoliomen en mitsdien voor Sneek bedankt. Uit het Voorloopig Verslag der Tweode Kamer blijkt, dat vele leden zich niet konden vereenigen met het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd en de voor- loopige regeling van de bestemming van de opbrengst dier verhooging. Verwezen werd naar de bezwaren tegen het wetsontwerp van den vorigen minister van financiën ingebracht. Nader werd betoogd dat het niet wenschelijk is de financiën des rijks in nog ruimer mate dan reeds het geval is, afhankelijk te maken van de op brengst van een accijns op sterken drank. Uit een moreel oogpunt achtte men dit niet wenschelijk, terwijl men ook vreesde dat het de smokkelarij in de hand zou werken. Meer achtte men te zeggen voor het voorstel van den vorigen minister, die verhooging van den drankaccijns gepaard wilde doen gaan met verlaging van den suikeraccijns. Beschouwd als middel tot dekking van het tekort achtte men verhooging van den jenever-accijns weinig aanbe velenswaardig. Intusschen strekt blijkens de ïnil- lioenennota het voorstel niet tot tijdelijke, maar tot blijvende verhooging van den accijns. Dit voorstel heeft naar veler oordeel pen halfslachtig karakter, omdat men de verhooging later wil bestemmen tot verlaging van den suikeraccijns. De wetenschap dat er een fonds zal bestaan waarvan eventueele tekorten gedekt kunnen worden, zal allicht meende men, tot uitzetting van uitga ven aanleiding kunnen geven. Ook had men bezwaar tegen do vor ming van het in het wetsontwerp be doelde fonds. Andere leden verklaarden met hot voorstel des ministers te kunuen mee gaan. Voorts werd door enkele leden betoogd, dat de verhooging van den accijns voor de branders nadeelig zal zijn. Gevraagd werd hoe de regeering denkt over verhooging van den wijnaccijns. Dat navordering enkel geschiedt als de aanwezige voorraad meer dan 25 L. bedraagt, werd door sommigen niet goedgekeurd. Sommige leden achtten de bepalingen betreffende de peilingen van sterken drank, niet alleen bij inkoopers en han delaren, maar ook bij particulieren te ingrijpend. 6RESKENS, 20 Oct. 1908. Even buiten deze gemeente is de koopman Suwijn van IJzendijke, terwijl hij huiswaarts keerde en zijlings op zijn kar zat, door een wagen overreden, door dien zijn honden op eens uitschoten naar de paarden. Een zijner beenen moet erg gekneusd zijn. De opmerkelijke weersgesteldheid van dit najaar geeft aanleiding tot de moest ongewone spelingen der natuur. Men merkt o.a. rozeboompjes op nieuw in bloei, aardbeien worden voor de twee de maal geplukt, terwijl te Cadzand bij Iz. de Ridder zelfs de erwten in bloei staan alsof het zomer is. Schoondijke, 16Oct. Hedenavond hield de gemeenteraad eene openbare zitting, waarin wegens buitenlandsch verblijf afwezig was dhr Cammaert. Bij de opening zeide de voorzdhr P. van Houte, zich na de lange afwezig heid, genoopt, zijn diepgevoe-lden dank te brengen aan de wethouders, de leden van den raad, den secretaris, en ook aan de gansche gemeente voor de veler lei bewijzen van belangstelling hem ge durende zijne ziekte betoond. Ilij sprak de hoop uit dat het hem nog lang zou gegeven zijn de belangen der gemeente te kunnen behartigen. Ook sprak hij zijn dank uit aan de wethouders en aan den secretaris, die tijdens zijne ziekte de werkzaamheden, aan zijn ambt verbonden, hadden ver vuld. Hij wenschte verder weder op even vriendschappelijke wijze de taak op te vatten en de belangen der ge meente gezamenlijk te behartigen. De heer Anth. Luteijn was er van overtuigd niet alleen de tolk van deze vergadering maar ook van alle ingeze tenen te zijn wanneer hij den voorzit ter geluk wenschte met zijne tegen woordigheid te dezer plaatse, ten blijke dat zijne aanvankelijke beterschap van goeden aard was en waarvan hij hoop te dat ze zou leiden tot een algeheel herstel. De voorz. dankte ook voor dit wel komstwoord, waarna met de eigenlijke zaken, aan de orde, werd aangevangen. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Ged. Staten hadden bericht dat de gemeente-rekening was goedgekeurd. Voorlezing werd gegeven van het ver zoek van den Bond voor Staatspension- neering. B. en W. stelden voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Dhr Luteijn verklaarde zich wel in eenigszins moeilijk parket te bevinden om eenerzijds als wethouder te advi- seeren dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, anderzijds voorzitter van de hier bestaande afdeeling, die zulk eene pensionneering bedoelt. Als men op zoo'n lezing is, gelijk ook hier is gehouden, dan wordt men on willekeurig meegevoerd, doch indien hij alles te voren had geweten, dan zou hij stellig daarvan geen voorzitter zijn geworden. Een pensioen te geven aan iedereen zonder onderscheid daarmee kan hij niet medegaan, en zonder bij drage vindt hij ook niet goed, wel heeft 't zijne instemming om pensioen te geven aan hen, die daaraan behoefte hebben. Zoo werd het adres voor kennisge ving aangenomen. In de geldleening ten behoeve van het gemeentehuis waren door B. en W. de aandeelen 4 en 37 uitgeloot. Bij gedane kasopname bij den gem.- ontvanger bleek aanwezig te'zijn f2196.88. In zake adhaesiebetuiging vond het verzoek voor den verbindingsweg van het vierde met het vijfde district een beter onthaal. Met sympathie werd de adhaesie verleend aan het te dezer za ke aan de Prov. Staten gericht adres, uit overweging dat het een algemeen belang kon genoemd worden. Uit de onvoorziene uitgaven werd op een paar potten eenige te kort komende bedragen overgeschreven. Op het suppletoir kohier van de hon den-belasting werd gebracht 2 aansla gen in de le klasse voor een half jaar, 1 in de 2e voor een geheel en 6 voor een half jaar tot een totaal bedrag van ƒ5.-. Tot onderwijzer voor hot herhalings- onderwijs werd benoemd de heer P. Brakman. De borgtocht van den te benoemen gem.-ontvanger werd bepaald op ƒ1600, en de jaarwedde op ƒ350. Bij de gedane oproeping voor deze betrekking had zich een sollicitant aan gemeld. Voldoende aan de desbetreffende be paling der gemeentewet boden B. en W. en W. den raad eene aanbeveling aan bestaande uit de heeren M. A. Blei- ker de eenige sollicitant en Joh. Ris- seeuw, die bij de benoeming van een tijdelijk ontvanger eveneens was aanbe volen. De heer Bleiker werd met algemeene stemmen benoemd. De voorzitter wenschte hem hiermede geluk en hoopte dat hij deze betrekking vele jaren zou mogen waarnemen. De heer Bleiker dankte de vergade ring voor het bewijs van vertrouwen in hem gesteld. De behandeling der gem.-begrooting gaf tot geene enkele op- of aanmerking aanleiding. Alleen lichtte de voorz. de post „be strating", waarvoor 200 is uitgetrok ken eenigszins toe. Het ligt in de bedoeling om den achterweg bij Kanse ook in voldoenden toestand te brengen, waardoor het com plex achterwegen er werkelijk goed zal uitzien. De raad kon zich hiermede vereenigen. De hoofdelijke omslag is uitgetrokken op ƒ4100; mocht het blijken noodig te zijn dan zal het volgend jaar iets meer worden geraamd. Afgelost zal woiden op de loeningon gemeentehuis ƒ400, rouwkoetshuis ƒ200 en keiweg ioo. Dhr Luteijn wenschte een punt on der het oog te zien, n.l. de begraaf plaats. Als de pachttermijn ten einde loopt, zou hij dien willen intrekken, om dan het gras te laten maaien als 't noodig is, want hij vindt het beter er wat aan toe te leggen, dan te zien zooals het nu is, en het gras slechts tweemaal wordt gemaaid. Hij vroeg of het niet mogelijk zou zijn met den tegenwoordigen pachter alsnog in overleg te treden, dat hij het gras driemaal maait. De voorzitter zou dat beproeven. Daarna werd de begrooting vastge steld tot een bedrag van ƒ13.3 in ontvang en uitgaaf. Ter behandeling van het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag werd, nadat bij rondvraag geen der leden meer iets in het midden had te brengen, Over gegaan in geheime zitting. Te ongeveer halfacht Woensdag avond is een ledige vleeschtrein van Vlissingen, die, op de thuisreis naar Groningen, vanwaar hij 's morgens te een uur was vertrokken, in botsing ge komen met den bietentrein, die dage lijks loopt van Groningen naar Breda. Vermoedelijk is de oorzaak van de botsing deze. De bietentrein stond voor het afstands signaal bij Echten, toen trein 1001, de ledige Vlissingsche vleesch trein, die te Echten moest stoppen, doorreed en in volle vaart op den stil- staanden bietentrein liep. Dat 1001 doorreed en niet stopte vindt vermoe delijk zijn verklaring hierin, dat bij de vorige zomerdienstregeling 1001 te Ech ten doorreed. Door de botsing geraakten de beide machines en een wagen van den bieten trein uit de rails, zoodat de weg daar geheel versperd was. Aan het tram-comité Hontenisse- Belgische grens is een rijkssubsidie toe gekend op voorwaarde dat ook eene zijlijn tot stand kwam naar Sas van Gent. Het comité is thans tot het besluit gekomen om de ontworpen lijn te leggen over Zuiddorpe-Westdorpe-Sas van Gent en van daar naar Selzaete, waardoor geene zijlijn noodzakelijk zou zijn. Reeds zijn vanwege het tram-comité met de gemeentebesturen van Zuiddor- pe, Westdorpe, Sas van Gent bespre kingen gehouden in verband met de te veranderen richting. Kan de noodigo overeenstemming verkregen worden, dan zal het lJzen- dijksche comité, dat bij zijne ontworpen tramlijnen ook had opgenomen eene lijn van Sas van Gent- over Westdorpe naar Axel in aansluiting met de ontworpen tram Hontenisse-Selzaete, die zijlijn laten vervallen, waarvoor een aanzien lijke besparing in de kosten van aanleg zal ontstaan. Biervliet. Door een meisje van 13 jaar is aan H. M. de Koningin toestem ming gevraagd tot- het aangaan van een huwelijk. Binnenkort is eene officiëelo mede- deeling te wachten van de blijde ge beurtenis die eerlang in het Koninklijk gezin is te wachten. School- en Kerknieuws. Mej. J. van den Heuvel te Rilland staat als no. 1 op de voordracht ter benoeming van onderwijzeres te Vlis singen. De heer P. Barontsen te Oostburg heeft tegen 1 Jan. a.s. eervol ontslag aangevraagd als directeur der Rijks Nor maallessen aldaar. Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) te Groededs J. W. van Petegem te Hor sten (prov. Groningen.) te Aalburg en Heesbeen ds G. A. van der Hooft te Domburg. Bij het Station der H. IJ. S. M. te Tiel liggen ijzeren vaten met zwavel zuur. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur schijnen een paar jongens de onvoor zichtigheid te hebben gehad, om op een vat of op een bom daarvan te slaan, waardoor laatstgenoemde er eensklaps afsprong en een der knapen, een zoon tje van zekeren Van Haaften, een golf van het vocht ovor het lichaam en in het gelaat kreeg. Zijn handen en voeten en vooral het gezicht kregen erge brandwonden, ter wijl de kleedoren van zijn lichaam brand den. Schreeuwende van pijn kwam hij in het goederenbureau loopen, waar men

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2