ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E.DISTRICT. I nit Russi No. 1351. Zaterdag 17 October 1908. 18' iia, Buitenland. FEUILLETON. Main IIlit;SkESIIi; I'01 IIAT rfoalognJt o(I ob ussri Ins 19 gnileobod irrnov joII qADis ifijib os "dag o-Jjilog i elr. ofi>f imT Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgiö ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, ttke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en middag te twee ure. r .A .id aJaJiscb o£ iüb noT - -b—uoiumil Dit itlnil verschijnt eiken Dinsdag- eu Vrijdagavond by den uitgever C. D1ELEJ1AV te Breskens. De opgewondenheid in zake de Oos- tersche kwestie is eenigszins aan het bedaren. Er was ook weinig anders te verwachten. Nu op stelt en spror.g een oorlog to beginnen, is waarlijk geen kleinigheid. Uit welingelichte bron verneemt men, dat de Turkscho regeering heeft beslo ten het denkbeeld aan een oorlog op te geven. Mocht Bulgarije echter den oor log willen, dan is Turkije gereed. De regeering is zich wel er van bewust, dat zij door haar vredelievende houding aan de reactie oen wapen in de hand geeftzij is echter vastbesloten de ro- actie, zoo zij hut hoofd mocht verheffen, krachtdadig te onderdrukken. Do regeering is, na hot opmaken van een balans van het Turksche bozit, tot de overtuiging gekomen, dat hut beste zou zijn de gebieden, die feitelijk reeds lang als verloren beschouwd konden worden, eenvoudig af te schrijven en hetgeen overblijft rationeeler dan tot dusverre te beheeren. „Maar", voegt de berichtgever hieraan toe, zelfs als men aan de verzekeringen geloof mag hechten blijft het nog de vraag, of de regeering wel voldoende macht heeft om bare vreedzame bedoe lingen uit te voeren. De jong Turksche pers doet intusschen haar uiterste best om de bevolking dui delijk te maken, dat een oorlog slechts aan de reactie ten goede kan komen en misschien aan de pas herstelde grond wet een spoedig einde zal bereiden. De „Tanin" zegtDen oorlog bevor deren staat gelijk met het plegen van verraad, tenminste zoolang de toestand een oorlog niet aanbevelenswaardiger maakt dan ieder ander toevluchtsmid- del. Onze eerste grondwet verdween ten gevolge van een oorlog en wij zullen niet dulden, dat men ons ten tweedon male onze nationale grondwet ontrooft, door nog eens in de val te loopen, die ons reeds voor 30 jaren werd gesteld Men is van moening, dat een oorlog gemakkelijk zou kunnen leiden tot her stel van het despotisme en acht het daarom een plicht de ware belangen van het land te beschermen. „Een der gelijk optreden zal onze ware vrienden genoegen doen en een teleurstelling zijn voor onze vijanden". Blijkens mededeelingen van den mi- nister-president van Oostenrijk in de commissie voor I uitonlandsche za' i n, heeft Oostenrijk stellig niet het verdrag van Berlijn geschonden, omdat er meL geen enkel woord in gerept wordt van de souvereiniteit van den Sultan over de beide ingelijfde provinciën. De mogendhoden hebben door het toe staan van de kapitulaties in de bezette provincies Bosnië en Herzegowina er kend, dat Oostenrijk de geheele, werke lijke souvereiniteit bezat. Zij is tot een formeele gemaakt toen Oostenrijk het plan vormde om aan deze provin cies een grondwet te verleenen. De Serviërs zijn nog de moest roeri- gen. Een telegram uit Belgrado, hun hoofd stad, bericht, dat de Servische volksver tegenwoordiging in zeer besliste termen het Servische leger ter beschikking van de regeering stelt. In verband hiermede is het zeker niet onbelangrijk, dat de „Matin" een reeks particuliere telegrammen uit Belgrado heeft, die bijna zonder uitzondering melding maken van de groote anti- Oosten rij ksche opwinding, die in Servië heerscht. Te Weonen verneemt men, dat een lichting van het Servische leger onder de wapenen is geroepen door het ge heele land worden treinen met munitie geëxpedieerd. Een vrijwilligerkorps, dat den lugu- beren naam van het „Legioen der doo den" heeft aangenomen, zou reeds 17000 manschappen tellen, die bewapend en geoefend wordon. De kroonprins heeft het bevel over dit korps aanvaard. Verder heeft Cieusot een zending ka nonnen geëxpedieerd, die over Brindisi en Saloniki naar Servië gebracht zullen worden. De bevolking van Belgrado is grootcn- deels buitengewoon oorlogzuchtig ge stemd, wat vooral blijkt uit hot optre den der jeugd, die allerlei luidruchtige botoogingen houdt. Op geen enkele hoe- gure onderwijsinrichting werd les gege ven. De schooljeugd trok met banieren voorop naar het ministerie van buiten- lundsche zaken en gaf daar uiting aan haar misnoegen, dat de protestnota te gen de inlijving niet in krachtiger be woordingen was gestold en dat zij van compensaties spreekt. Toen de toegang tot het ministerie werd geweigerd, wer den eeuige ruiten verbrijzeld. Daarna kwam de gendarmerie opdagen, er ont stond een kloppartij en eerst toen een compagnie soldaten tegen de jeugdige betoogers optrad, ruimden deze het veld. Het orgaan van de oud-radicalen, de Samaprova, dat tot dusverre regeerings- gezind was, is evenmin ingenomen met de protestnota. Het blad verklaart n.l. dat in die nota niet gezegd is, wat Servië op dit oogenblik moet verlangen, n.l. geen compensaties, maar een her ziening van het verdrag van Berlijn en de verzekering van het Vrije nationale bestaan van Servië, zoowel voor Servië zelf als het geheele Servische volk. Opmerkelijk is het, dut de oud-radica len, met Pasjitsj, Stojof en Protitsj aan het hoofd, een meer of minder oorlogs- I ölnnoü - )o wuod zuchtigen toen aanslaan en het "tafttnié» verwachten, dat in de spoedig tandbe nen Skoepstjina deze oorlogzuchtige! stemming zich ook wel zal uitentiil nob Een radicaal Servisch blad bevatqaow merkwaardig artikel, dat den tegenwc*Mtë( digen zielstoestand van het Servische volk weergeeft en tevens toont, welke verwachtingon door het verleden 'f$iY den Koning worden wakker geroeptëffP* Het artikel herinnert, dat koriili^ Peter indertijd als hoofd der opstaiïflê'' lingen in Bosnië streed, en eindigt fl&tt' met het volgende beroep op den Ko ning „Gij, Peter Mrkonjitsj, zijt thans ko ning van Servië. Bosnië is het eenilge land, waar men u kent, waar gij popips 1 lir zijt, waar men uwe heldendaden uit1 den tijd toen gij als insurgentenleideY' strijd voerdet voor de vrijheid van Bos-1' nië, waardeert. Thans is de tijd geko1' men, dat gij u dankbaar moet toonerïj aan de Bosniërs en Bosnië moet red-' den. Gij kunt niet meer terug! Als gij dit oogenblik niet gebruikt, wee dan u en de uwen Als gij Bosnië niet redt, zal het geheele land u het verlies van Bosnië toeschrijven. Snel den Bosniërs te hulp, de eenigen die aan uwe heldendaden gelooven 1" Dit is de beste illustratie van de moeilijkheid, waarin koning Peter door de omstandigheden in den Balkan ge wikkeld is, en van de drijfveeren voor de oorlogszuchtige stemming in Ser vië. In Turkije worden weer andere mid delen toegepast tot verweer. Daar boy cot iugd de Oostenrijksche en ook de Duitsche goederen. De Oostenrijksche boycot berokkent aan den handel aanzienlijke schade. Zoo werden Zaterdag voor 100.000 francs bestellingen aan goederen hor- roepon. *h8H- 43. Een honderdtal drijvers, onder lei ding van jachtopzieners, stonden aan den ingang van het bosch en wachtten den naderenden stoet af. Het woud lag stil en somber voor hen en in het on peilbaar duister dier boomenzee liet zich geen enkel geluid hoe zwak ook, hooren. Met snelle, onhoorbare schreden trok ken zij eindelijk langs de boschwegen voort, in tientallen en geleid door de opzieners. Het jachtgezelschap volgde en ver deelde zich over de verschillende sta tions, die door de drijvers in een kring werden omgetrokken. Mannen en jon gens, in nauwsluitende wollen buizen ge kleed en met stokken gewapend, ver scholen zich op de hun aangewezen plaatsen in het kreupelhout, in afwach ting van het signaal, dat voor hen het teeken was, om met oorverdoovend ge schreeuw en geklop van stokken op de boomstammen, naar het middenpunt van het jachtterrein door te brengen en aldus het wild op te jagen naar de plaatsen, waar de jagers het met gela den geweren stonden af te wachten. Graaf Etienne had nog geen woord gewisseld met zijn vrouw. Toen de stoet halt maakte op een punt, twee mijlen binnen de buitenste grenslijn van het bosch, gaf de graaf zijn paard de sporen, om zijn voornaamsten gast, den gene raal, op te zoeken. De stralen der opgaande zon verlicht ten nu reeds den met een dikke laag bladeren bedekten, zandigen boschgrond, als het ware bezaaid met dennennaalden en eikels. Op een afstand kon men reeds het zwakke hallo geroep der drij vers vernemen en de jagers, door hun schoone gezellinnen gevolgd, begaven zich naar de stations, hun door den jagermeester aangewezen en stelden zich in positie, om den woudbewoners, zoo dra zij zich zouden vertoonen, een war me ontvangst te bereiden. Herten, be ren, wolven en ander groot wild waren de voornaamste inzaten dezer eenzame bosschen en in ademloozo spanning, met één knie rustende op den zacht glooien- den boschgrond, oog en oor op post en den vinger aan den trekker waren de jagers bereid, om hun verschrikte prooi zegevierend te verslaan, zoodra deze zich in hun bereik zou wagen. Ik hol) de boste plaats voor u ge reserveerd, generaal, zeide graaf Wizoc- ki, terwijl hij vluchtig, doch met een zweem van teederheid zijn vrouw be groette. In den bloei van mannelijk heid, met zijn donkere, uitdrukkingsvol le trekken, was de graaf het toonbeeld van een cavalier, toen hij op galante wijze zijn echtgenoote behulpzaam was bij het verlaten barer troika. Zij zag marmerbleek, onder haar hoedje van kostbaar donker Khamschatkasabelbont, de tengere gestalte besloten in een na tionaal jacht kostuum van donker groe ne kleur, met bont afgezet, en haar oogen zochten die van den graaf, toen zij met angstige verbazing een blik van verstandhouding had zien wisselen tus- schen hem en den Russischen generaal. Wat boteekende die zonderlinge vertrou welijkheid? Haar hart kromp ineen, doch met fierheid hief zij het hoofd op, zij, de dochter der Jagolionen, toen zij den jagermeester volgde naar een afge legen deel van het woud, dicht bij het meest bezochte looppad van het wild. Ten laatste had graaf Etienne afscheid genomen met een paar haastig gespro ken woorden, die zij half fluisterend, en zonder recht te weten wat zij zeide, be antwoordde. De graaf sprong in het zadel en ga loppeerde heen, alsof de stormwind hem voortdreef. Thans was zij alleen met haar vijand 1 Toen Cecile de bevallige gedaante van haar echtgenoot uit het oog verloor, meende zij een glans van victorie te bespeuren op het gelaat van den dicht naast haar voortschrijdenden Milutin, wiens tred, geoefend op de eindelcozo wegen, die de Alpen en de Cacasus ver binden en het verre Irkutsk, met de beschaafde wereld, vlug en zeker was als die van den geboren woudlooper. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1