ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Een ratal uit Eussiscl-Piilei No. 1350. Woensdag 14 October 1908. 18e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitgever C. I)IELE#1.V te Breskeng. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. De groote veranderingen in den bin- nenlandschen toestand van Turkije, dag- teekenen nog slechts van korten tijd. De Sultan heeft, toegevende aan den drang des volks, de grondwet hersteld, waardoor de maatregelen van de mogend heden om in het Ottomaansche rijk her vormingen aan te brengen, voorloopig zijn gestaakt in afwachting van de wer king der gewijzigde nationale politieke gebeurtenissen. In overeenstemming met die goede verwachtingen, deed Oostenrijk bij de Turksche regeering een stap, waardoor aanvankelijk heel wat beweging ontstond. Het bedoelde namelijk tot aansluiting van de spoorwegen in Bosnië met het Turksche net. Niet het minst zag Rusland hierin een versterkte positie van Oostenrijk in het Balkan-Schiereiland. Maar de storm is bedaard, nadat Rus land er was van overtuigd, dat Oosten rijk allerminst bedoelde dezen nabuur een echec te bereiden. Oostenrijk heeft verklaard den aanleg van elke nieuwe spoorlijn in die stre ken met sympathie te begroeten, als zijnde een nieuwe schrede op den weg van den vrede en van de ontwikkeling van de belangrijke Turksche provincies. Als men nu de verschillende gebeur tenissen der afgeloopen week in hun onderling verband beschouwt, dan is er volkomen reden aan te nemen, dat in weerwil van de onschuldige en evenzeer goed bedoelde verbeteringen in de Turk sche toestanden, deze het onverwachte voorspel zijn geweest van de geduchte crisis in den Balkan. Meer nog dan de onafhankelijkheids verklaring van Bulgarije, treedt de in lijving van Bosnië en Herzegowina door Oostenrijk-Hongarije op den voorgrond. Het is voornamelijk Servië, welks be volking als uit den band springt. Het eischt van den Koning dat hij aan Oos tenrijk den oorlog verklaart en zoo niet, dat hij dan aftrede, om zijn zoon, die zich voor den oorlog heeft verklaard, op den troon te brengen. Nu, dat koning Peter, die langs een moorddadige manier, den weg tot den Servischen troon heeft gevonden, er evenzeer langs een eigenaardige wijze zou worden afgestooten, behoeft niet te verwonderen het zou eenvoudig zijn de straf op de zonde. Intusschen heeft de regeering van Servië door middel van zijn gezant te Weenen bij de Oostenrijksche regeering protest doen aanteekenen tegen de in lijving der vorengenoemde provincies. Maar dat protest werd niet aanvaard. In ons vorig overzicht roerden we even het verdrag van Berlijn aan, rege lende de verhoudingen in den Balkan. Nu is op eens door Oostenrijk, hoe wel mede-onderteekenaar van dat ver drag, dit contact verbroken, geschon den door de inlijving der Turksche pro vinciën. En nu is de groote vraag, of de mede- contracteerende mogendheden, met dit voldongen feit genoegen zullen nemen. Immers men moet uitgaan van de veronderstelling dat een contract bindend is voor wederzijdsche partyen, en mits dien het verdrag van Berlijn van kracht is voor alle mogendheden die het onder teekenden. Er is grond voor om aan te nemen, dat de contract-breuk van Oostenrijk niet van zulke verstrekkende gevolgen zal zijn, als men zich aanvankelijk voor stelde. Het is waar, dat er meer dan gewone aandacht aan wordt geschonken, en dat komt wellicht hierdoor, dat de groote gebeurtenissen in het oosten elkander zoo snel opvolgen. Maar van die contract-breuken gewaagt de geschiedenis van legio gevallen. Niet het minst komen die op reke ning van Engeland, welks staatslieden en dagbladen zich thans uiten in de meest krachtige protesten. Doch daar bij zal het wel blijven, zoolang anderer belangen niet geschaad zyn. Overijling kan veel kwaad stichten, en voornamelijk in het groote Balkan wespennest. Men zou kunnen zeggen, nu die con tract-breuk door Oostenrijk schier straf feloos wordt volbracht, bestaat er ook kans, dat Rusland, hetwelk krachtens het Berlijnsche verdrag, mede eene ver plichting heeft na te komen, deze thans ook wel kan verbreken. We bedoelen namelijk het verbod om met zijn oorlogsvloot door de Dardanel- len, dat is de straat, die van de Zwarte Zee uit door de zee van Marmora, toe gang geeft tot de Middellandsche Zee langs de Ege'ische Zee, te passeeren met geene andere bedoeling natuurlijk dan om Rusland als maritieme mogend heid ten deele buiten de Middellandsche Zee, en daardoor buiten de groote wa tergemeenschap te houden. Dat hierdoor het optreden van dat deel dier vloot, die de Zwarte Zee be- heerscht, buiten d6szelfs gebied onmo gelijk wordt gemaakt, en mitsdien de kracht van de Russische vloot wordt gehalveerd, behoeft geen nader betoog. Tegen het onverhoopt verbreken van die in noodzaak afgedwongen en wel is waar voor haar onbillijke bepaling, zou den natuurlijk de sterkeren zich ver zetten. En hot is weer Engeland, dat zal zor gen voor de naleving van wederlandsche contracten voor zoover zijne belangen dat eischen. Met zoo'n stroom van opgehoopte ge beurtenissen, weet men niet precies vooruit te zoggen, wat er nog uit zal voortvloeien. En zoo is niet te voorzien, dat de heele Oosterscho warwinkel, deze en gene de handen bindende, ook voor Rus land een welkome gelegenheid zou kun nen zijn om zijn Zwarte-zeevloot uit zijn gevangenis te doen ontsnappen. Men verdiept er zich in, dat het pro test van de zijde der Engelschen tegen de schending van het Berlijnsche trac- taat zijn voornaamste oorzaak vindt in *de beklemde vrees voor de handelingen van Rusland. De werkloosheid neemt in Engeland schrikbarende afmetingen aan. De rapporten van de Trades Councils in de verschillende steden toonen, dat overal in het land duizenden arbeiders werkloos zijn en wat nog erger is, in de meeste rapporten worden ook de vooruitzichten voor don winter slecht genoemd. Te Deptford heeft do werkloosheid reeds aanleiding gegeven tot relletjes. Hier werd een deputatie uit de werk- loozon ten raadhuize ontvangen, maar zij kreeg ten antwoord, dat het stede lijk bestuur zich met de regeering in verbinding zou stellen om de noodige maatregelen te overwegen. Toen de leider der deputatie dit ant woord overbracht aan de werkloozen, wilden deze een betooging houden voor het raadhuis, de politie kwam tusschen- beide en een botsing volgde, waarbij vele arrestaties plaats hadden. De bereden politie slaagde er ten slot te in de menigte uiteen te drijven. -t-e-t-— 42. Toen Vassili Milutin op het oogen- blik van vertrek met eerbiedige hoffe lijkheid tot de gravin genaderd was en haar om de eer verzocht had haar ge leider op het jachtveld te mogen zijn, toen hadden de peinzende oogen van Cecilei een oogenblik geschemerd, doch spoedig had zij zich hersteld en met een lichte hoofdbuiging het beleefde aanbod van den Rus aanvaard. De vol harding waarmede haar zonderlinge aan bidder haar vervolgde had haar geen oogeriblik uit het veld geslagen. Het was fhaar niet ontgaan, dat hij in de laatste dagen opzettelijk meer aandacht aan''de andere dames had geschonken dan ''.aan haar, en een angstig gevoel, wa: "van zij zich geen rekenschap kon gev i, een wonderlijke trilling harer ze nuw m, schonk haar de overtuiging, dat de s uwe Rus met berekenend overleg aldi had gehandeld, om zonder opzien te baren den geheelen, langen jachtdag met haar alleen te kunnen zijn. Het is een beproeving te meer, zuchtte zij, maar Goddank, de laatstewant de bei de volgende dagen zouden door de da mes op het kasteel worden doorgebracht en gewijd zijn aan de toebereidselen tot het bal, dat de jachtfeesten zou beslui ten, en waarvoor tal van genoodigden, zelfs uit het verre Warschau, werden verwacht. De vreemde houding van haar echt genoot had haar ten zeerste verbaasd. Geen zorgen schenen hem meer te druk ken en de toon, waarop hij zich met zijn vrienden onderhield, was weder de oude, luchtige, zelfs vroolijke toon van voorheen. Maar tot een openhartige verklaring was het tusschen de echtge- nooten nog niet gekomen en Etienne bleef zelfs hardnekkig den vragenden blik der gravin vermijden. Eenmaal had zij hem rechtstreeks gevraagd Heeft prins Lubomirski u gehol pen Neen, nog niet, maar later, misschien zal hij het later doen, had hij op ontwijkenden toon en blijkbaar in verwarring gebracht, geantwoord, en was vervolgens op gezochte wijze en als het ware half vluchtende heen ge gaan. Te nauwernood had hij in deze dagen van vervreemding een oogenblik gewijd aan zijn dochtertje. Cecile was bitter gestemd, door het gemis aan vertrouwen, dat zij had on dervonden. Wel kende zij de vorstelijk- welwillende bedoelingen van prins Lu bomirski, maar het zonderling gedrag van den graaf te haren opzichte en zijn in het oogloopend vermijden van haar byzijn, deden haar vreezen, dat hij zich een kunstig masker voor het gelaat had gebonden, en dat zijn toestand nog al tijd hopeloos was. Na de ontdekking van zijn eerste verraad had Cecile nim mer een poging gedaan, om haar echt genoot af te houden van de vermaken, die hy najaagde. Hij had de kristallen vaas op het altaar van haar hart met een slag verbrijzeld en derhalve stel de zij geen belang meer in hetgeen hij verder mocht misdrijven of misdreven hebben ten opzichte van haar. Want haar baleedigde eer als vrouw had haar voor altijd van hem vervreemd. Alleen zijn zorgen en teleurstellingen wilde zij mèt hem dragen. Eenmaal had zij zich aan hem toever trouwd, in al de reinheid harer maag delijke ziel, met dat gevoel van zelfver loochening, van algemeene overgave, waarmede de geloovigen naderen tot de tafel des Heeren. In den heiligen naam der liefde, had zij haar hand in de zijne gelegd, toen bij het klinken der zilveren bellen, in de groote kathedraal te War schau, hun huwelijk werd ingezegend voor het oog van den Almachtige. En toch had hij niet geaarzeld om 't kleinood harer liefde te vertreden in het slijk der straten. Verraden had hij haar, verraden voor een andere, voor an deren, en hij had zich afgewend van haar warm-kloppend hart, van haar open armen, haar hijgenden boezem Een eeuwigheid van zelfverwijt zou niet voldoende zijn geweest, om de lief de terug te brengen in de borst dier vrouwde liefde voor den man, die haar roekeloos verstooten had, nadat zij hem een hart vol reine genegenheid had geschonken, (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1