Gemengd toestand van den heer Pierson zeer weinig vooruitgaande is. De oud-minister is zijn eigenlijke kuur daardoor nog niet eens kunnen begin nen. Het staat dan ook vast, dat hij aan de parlementaire werkzaamheden niet meer zal deelnemen en bij[ de verkie zingen in 1909 zijn mandaat zal neder- leggen. In het hoofdkiesdistrict Ommen zijn officieel candidaat voor de Tweede Kamer gesteld dr Kuyper on mr Th. H. de Meester. BRESKENS, 9 Oct. 1908. In verband met den brand bij den landbouwer Abr. van 'Houte te IJzen- dijke, is de landbouwersknecht M. B. door de politie aangehouden en in ver hoor genomen. Volgens opgave van Ged. Staten heeft de stormvloed van 12 Maart 1906 van de polders in deze provincie een uitgave vereischt van /2.742.149.171/2. Dit is niet enkel voor herstel van schade, maar ook voor versterking en verhooging van dijken. Woensdagavond is op den Nieu wen Middelburgschen weg onder Sou burg een stoker van een der mailboo ten, die per fiets naar Middelburg te rugkeerde, door het breken van de vork, van zijn fiets gevallen. De man brak hierdoor een arm en liep verder verschillende verwondingen op. Hij werd eerst naar het wachtlokaal der tram te Souburg gebracht en hem daar hulp verleend, waarna hij per tram naar Middelburg werd vervoerd. Een zeer ernstig feit heeft zich aan het postkantoor (afdeeling quitan- ties) te Amsterdam voorgedaan. Een ambtenaar, die met verlof afwe zig was, is na het verstrijken van zijn vacantie niet teruggekeerd. Dit heeft aanleiding gegeven tot een onderzoek, waarbij is gebleken, dat de man zich geruimen tijd aan vervalsching heefti schuldig gemaakt van borderels en afrekeningen. Men spreekt van een bedrag van ƒ30,000, dat door hem door handige vervalsching zou zijn ontvreemd. Eenige dagen geleden viel mevr. V. te Zutfen van de trappen, waardoor zij beide beenen brak. Zij is thans in het Ziekenhuis aan de gevolgen over leden. Een matroos uit Spaarndam, die op een Rijnschip vaart, is bij Bingen overboord gevallen en verdronken. De overledene laat een jonge weduwe en een kind na. Te Uden is een 9jarige jongen, die op de tram wilde springen, een voet af gereden. Terwijl de moeder even een em mer water SGhepte, viel een 2-jarig meis je te Raamsdonk in een tobbe water en verdronk. knappe generaal het type van een jager van goeden huize. Zijn geweerdragers stapten op eerbiedigen afstand achter hem aan en hijzelf bleef trouw deeere- wacht vervullen bij de troika der schoo- ne gastvrouw, een post, die geen der andere gasten hem had durven betwis ten. Graaf Etienne zelf reed, als hoofd der jagers en als Adelsmaarschalk, aan den spits der jachtgezellen en was op dit oogenblik reeds op verren afstand yan zijn vrouw en zijn hoogen gast. (Wordt vervolgd.) De stad Antwerpen maakt eén crisistijd door. Een tijd van verslapping van handel en nijverheid op reusachtige schaal. Natuurlijk als groote havenstad is die toestand hot best in de haven zélve waar te uemen. Alle verkeer schijnt daar lam geslagen en de meeste schepen liggen stil en wachten op lading. De booten die nog in dienst zijn, zijn die van de vaste lijhen, welke echter slechts voor een derde geladen worden. Verschillende buitenlandsche firma's bieden hunne schepen te koop aan én geven hunne werklieden gedaan. De werkloosheid in de stad is dan ook schrikbarend toegenomen. Van de 168 kranen aan de haven wer ken er slechts een 30-tal, zoodat alle groote maatschappijen niet alleen hun los personeel ontslagen hebben, maar zelfs een gedeelte van hun vaste arbei ders. Men schat de havenarbeiders, die nog aan het werk zijn op 7000, terwijl dat aantal in gewone tijden 20.000 bedraagt. Maar behalve de werkloosheid in de haven heerscht er eveneens een angsti ge malaise toestand iti de takken van industrie. Zoo hebben de verschillende groote machine- en ijzerfabrieken meer dan de helft van hun personeel moeten ontslaan. Bij het bouwvak dezelfde misère. Dit jaar kwam bij het stedelijk be stuur niet de helft van de aanvragen tot bouwen in als in andere jaren. Niet te verwonderen dan ook, dat de Antwerpsche werklieden met angst den naderenden winter tegemoet zien. Maar het eerst waar nu naar omge keken wordt is de tusschenkomst van stad en staat. De stad heeft 30 duizend frs. ter be schikking gesteld. De socialistische afgevaardigden zul len echter een voorstel doen om alsnog 200.000 frs. te storten in de kas der werkloozen. Woensdag hebben de socialisten eene betooging van werkloozen gehouden. Kinderen en vrouwen gingen vooraf, gevolgd door de manneii. en, na een optocht door de stad, werden afgevaar digden door den burgemeester ontvan gen, wien zij een verzoekschrift met de vraag overhandigden, dat de gerneen- trraad in zijn zitting eene som van 200.000 frs. zou stemmen ten behoeve der werklooze arbeiders. Natuurlijk heeft de burgemeester, die omringd was door de drie socialistische raadsleden en door M. Thyssenev van de rechterzijde, eenvoudig het verzoek schrift kunnen in ontvangst' nemen, met de belofte dat hij de aanvrage aan den raad zou voorleggen. De woordvoerder Chapelle deelde over den toestand het volgende mede In de metaalnijverheid zijn werkloos 23 pet van de werklieden die tot vak bonden behooreu, gewoonlijk zijn deze ook de beste elementen. De overige werklooze werklieden uit deze nijverheid bedragen nog 50 pet. Zij die nog aan het werk zijn werken maar 40 uren, terwijl zij anders 60 uren per week werken. In de sigarennijverheid zijn 40 pet werkloozen. Uit die cijfers blijkt wel dat de stad Antwerpen een hoogst ernstigen crisis tijd doormaakt, een tijd, welke volgens kenners de moeilijkste dreigt te wor den, welke de handelsstad ooit beleefd heeft. Zondagmiddag viel een driejarig kind aan den Voorweg te Zegwaard on opgemerkt in de Vaart. Toen men het ontdekte en het er uit haalde, bleken de levensgeesten reeds geweken. Vrijdagavond werd aan een woning in de Adamshoflaan te Rotterdam ge beld. De 32-jarige dochter zou opendoen, doch sleepte bij het opstaan met haar rokken een petroleumstel af. Biqnjoor.pnjtstqnd qen begin van brand dat 'door eêfr m'aOToi gèlftuscht werd, die daarbij „eenige brandwonden hekw.-im De jonge dochter was do trap afge gaan, dpch bemerkte, toen zij .bonede», was, dat zij zelf ook in b- and stond. Zij vloog de straat op, waar buren haar opvingen en het vuur doofden. Zij bleek intusschen zoodanige ver wondingen aan beenen en onderlijf be komen te hebben, dat zij op last van oen ontboden geneoshéer, naar.' hét ziekenhuis moést 'vervoerd worden, waar ook do broeder moest verbonden worden. Notaris van der W. te Amster dam is bedwolmd door gas in zijne wo ning gevonden. Het moet thans blijken dat zijne za ken in de war zijn. Hjj stak diep in de schulden on zij ne woning is op last van don huisheer wegens huurschuld-ontruimd, waarop de inboedel naar een meubelbewaarplaats werd overgebracht. Zijn klerk, die Zaterdagavond de me- dedeelingen ontving dat hij Maandag niet behoefde te komen, hoeft met de politie, welke gewaarschuwd was, de achterdeur der woning geforceerd en toen vond hij zijn patroon in het kan toor liggen. De heer v. d. W. was 69 jaar en on gehuwd. Indien het mooio, heldere weer nog wat aanhoudt, kan men genieten vau het prachtige gezicht, dat de och tendhemel aan den zuidelijken en zuid oostelijken kant 'thans oplevert als men een keer vroeg opstaan er voor over heeft. Tegen vijf uur, terwijl de schoone winter-sterrenbeelden Orion, Kleine en Groote Hend, hoog door den meridiaan gaan, verrijst in het zuidoosten de Loew met de „koningsster" Regulus. Vlak daarbij nu fonkelt in schitterend wit licht de planeet Venus, de ster naast haar hoewel deze nog van de eerste groote .is zóó overstralende, dat deze in den lichtkrans bijna schuil gaat. Wat dieper naar den horizont, links, staat Jupiter, gewoonlijk alle andere sterren en planeten te boven gaande in glans, maar nu met zijn beeldachtig licht niet te vergelijken bij Venus. Deze planeet „Lucifer" zouden do Ouden hem genoemd hebben komt dezer dagen omstreeks vier uur op Jupiter om halfvijf'. Beide bewogen zich oostwaarts (naar links) tusschen de sterren doorbij Venus is de zeer snelle verplaatsing gemakkelijk na te gaan als men haar enkele dagen achtereen waarneemt. Men herinnert zich de welgeslaag de inbraak in den goud- en zilversmids winkel van den hoer Pampus aan de Leidschestraat te Amsterdam, waar "vóór één kapitaal "van bijna 20.000 j aan gouden en zilveren goederen ont vreemd werd. Men weet ook, hoe de politie voor ongeveer vier weken een der vor'moe- delijko daders op het spoor kwam. Bij een winkelier waren toen gouden broches etc, te koop' aangeboden, waar aan de diamanten ontbraken. De winkelier toonde toen de voor werpen aan den heer Pampus, die ze positief als zijn vroeger eigendom her kende en ze terugkocht. De verkooper had de domheid begaan, een der voorwerpen af te leveren in een apothekersdoosje, waarop de naam Vos stond te lezen. Van de familie Vos, wonende Staring plein 14 te Amsterdam, werd toen aan stonds een zoon gearresteerd. Dezer dagen vervoegde zich, naar men verneemt, een bejaard heer bij een van de Amsterdamsehe transportonder nemingen en stelde zich voor als de heer Van Eist, die naar Brussel wilde verhuizen. Bezwaar om, zooals gebruikelijk is, de helft der transportkosten vooruit te storten, had hij niet, en bij dq .trans portonderneming bestond niet het'mfnste wantrouwen. Miiiindagöt li tend was de inboedel die evnne.ens jjaa indni|, gaf^dyt men met een flink gozin te doen ha.fl, reeds ge- heeT'on nljirj de tapissière gepakt, toen de officier vin justitie mr Do Jong ten toonot'le verscheen en orper gaf tot ontladen. De familie die verhuisde, was.n.l. niot 'de- familie Van :Elst, doch do fa milie Vbsj waarvan ziCli éeii' zöon nog altijd in preventieve hechtenis bevindt. Verdachte voorworpen werden echter niet gevonden, zooals wollicfit wel kon worden verwacht. Indien men voorwerpen naar eldors heeft te verzenden, bestaan er nog wel middelen oin dit op minder in hot oog looponde wijzo te doen geschieden. Zoo vernoemt men, dat de Vossen, die aan de Jacob van Lennepkade eeni- gen tijd een woning gehuurd hadden, waar 'dag'en'nacht de kachel - brandde, o. a. zich reeds eenige malen por auto mobiel naar Parijs hebben begeven. De inboedel mocht weder in do ta pissière worden gepakt en is thans reeds te Brussel gearriveerd. Doch wie niet to Brussel arriveerde, dat was een der zoons, naar schatting 24 of 25 jaar oud, die met oen overjas over den arm en een wandelstok in do hand zich ter plaatse bevond, on dooi de rechercheurs, vier in aantal, werd gearresteerd en geboeid werd wegge bracht. Dinsdagmorgen is liet verhoor aan gevangen en was ook dc hoor Pampus gedagvaard. Nog kwam een interessante bijzon derheid in verband met de inbraak ter oore. Eenige dagen voor den diefstal kocht een heer sigaren in een winkol, eenige huizen van den lieer Pampus, belang stellend informeereml, waarop de huizen van achter uitzicht hadden. Niet onmogelijk, dat deze sigaren handelaar alsnog met don nu gearres teerde zal wordon geconfronteerd. Zondagmorgen, omstreeks 11 uur, waren 5 kinderen aan het spelen in dón IJpoidor bij de Spaarndammo^straat, waarbij bij wijze van vermaak, met eenige centen kruis óf munt gespeeld werd. Dit merkte de agent V., die, vrijaf hebbende, vanaf het balcou zijner wo ning, waar hij zat te lezon, het spel i gadesloeg. Daarop ging hij, loerend, doch doende alsof bij las, een boek voor zijn gelaat houdend, op de kinderen af, en greep plotseling den 16-jarigen knaap Jan Bakker, zoon van een parkwachter, beet, en diendo hem eenige slagen toe, waarop de andere kinderen vluchtten en Jan hun voorbeeld wilde volgen. Hij liep weg, doch had het ongeluk te struikelen, waarop de agent in „bur ger" hem weder, greep en mot, zijn wa penstok, dien hij had meegenomen, over den rug s.triemdèi Cjp; do kbejit van zijn slachtoffer, dat hij niet 'op kon'staan, dreigde' de agent 'hem zijn „pooten"'te zullen stukslaan, de daad bij het woord voegende, en don knaap een been stuk slaande. Het arme slachtoffer kon zich niet verroeren, doch riep slechts: „Mijn been is stuk", waarop de agent hem toeriep: „Blijf dan maar liggen als een zwijn". Uit de verte zagen do andere kinde ren dit alles, en ook 3 volwassenen waren getuigen van de mishandeling zonder direct hulp te bieden. Onmiddellijk nadat de agent weg was, werd om een brancard gestuurd, welke met moeite gekregen werd en de jongen naar hot Binnengasthuis vervoerde, waar bleek, dat zijn eene been verbrijzeld is. Zijn toestand is ernstig, want hot is nog niet zeker of het been gezet kan worden. Natuurlijk, is Zondag direct een klacht

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2