ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT Een yerteal uil Riissisct-Polen. No. 1349. 18" Jaarg. Buitenland. FÊUILLÈTONl Binnenland. BRESKENSCHE C0IJRAT. m. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.82:' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEM.W te Breskens. De groote gebeurtenissen op staat kundig terrein in het werelddeel volgen elkander met duizelingwekkende snel heid op. Dat de spoorwegstaking in het Oosten een middellijke oorzaak zou zijn tot de onafhankelijkheidsverklaring van Bulga rije, wie had het durven voorspellen En toch, is het ongedachte gebeurd. Het is alsof de omwenteling in Tur kije, waar het volk een grondwet word beloofd, het voorspel is geweest van het groote feit van den dag. Laten we in het kort de geschiedenis van Bulgarije nagaan. Omstreeks 30 jaar geleden de groote Russisch Turksche oorlog beëindigd door het vredesverdrag van San Stefano. Daarbij werd bepaald dat Bulgarije met Oost-Roemelië van Turkije geschei den, een afzonderlijk rijk zouden vormen. Maar Oostenrijk en voornamelijk En geland konden zich met dit verdrag niet vereenigen, omdat zij niet wilden dat Turkije door Rusland zou worden ver minkt. Het gevolg van dit verzet is geweest, dat eené conferentie van de mogendhe den werd gehouden te Berlijn en aldaar een verdrag werd gesloten waarbij Bul garije, zonder Oost-Roemelië een vor stendom zou worden, doch zou zijn oen vasal-staat, dat is afhankelijk van Tur kije. Al dien tijd heeft, men dien toestand betreurd. Het is steeds gebleken, dat de ver wijdering van Oost-Roemelië van Bul garije een verkeerde zet was, omdat zich steeds een natuurlijke drang der Roemeliërs naar Bulgarije openbaarde. Men zag in de vorming van een on afhankelijk Groot-Bulgarije een gevaar 41. Hij wees, dit zeggende, op de groote Poolsche graf kruizen, waarvan een aan tal, gebroken op den grond lagen, of in wanorde over elkander hingen, boven de graven hunner lang vergeten dooden. Voor de helft Russisch werk, grom de de veteraan. Zijn oog rustte, toen hij dit zeide, met een weinig goeds be lovende uitdrukking op Vassili Milutin's krijgshaftige gestalte, die met onnavolg bare gratie aan de zijde van Cecile's troika reed. Want geen ruiter ter we reld kan halen bij den Rus, den erfge naam in rechte linie van de mythische Scythen. De zon brak door en wierp een zee van gulden licht over de met rijp be dekte velden, die Nimovitch van het Noorden tot het Westen omringden. Een als met paarlen doorvlochten grij zen sluier, van ochtendnevelen geweven, onttrok alsnog de donkergroene pijnbos- voor het Turksche Rijk door de verster king van het Russische element in het zuid-oosten van Europa. Maar men had mis gezien. Nadat in April 1879 de grondwet was aangenomen en prins Alexander van Battenberg als vorst van den jongen staat was uitgeroepen, keerde de voor eene goede ontwikkeling noodige rust niet terug. Do woelingen in Oost-Roemelië hiel den aan en leidden tot eene revolutie tegen Turkije, met het gevolg, dat deze provincie de vereeniging met Bulgarije proclameerde, onder bestuur van vorst Alexander. Hoewel de vorst voorzag, dat de aan vaarding dezer benoeming hem in con flict zou brengen niet alleen met den Sultan maar ook met alle Europeesche mogendheden, die de conventie aan Ber lijn hadden onderteekend, zoo aanvaard de hij toch in het belang van Bulgarije in Sept. 1885 de regeering over Noord en Zuid-Bulgarije. De machts-vergrooting van Bulgarije bleef niet zonder genoegen. Koning Milau van Servië verstoord over deze uitbreiding maakte aanspraak op het tot Bulgarije behoorende oud- Servië en verklaarde Alexander den oorlog. De Servische troepen werden evenwel verslagen. En Rusland, door dit schitterend suc ces nog meer verbitterd, gaf voldoende voedsel aan eene samenzwering, die Alexander noodzaakte in Augustus 1886 afstand te doen van de regeering en 't land te verlaten. In het volgende jaar werd prins Ferdinand van Coburg tot vorst geko zen. Zij ïie regeering ving aan onder even weinig bemoedigende omstandigheden. Rusland erkende hem niet alleen, maar schen, waarheen de tocht was gericht, aan het oog. Forsche eiken, wier met donkerbruine bladeren beladen takken als reuzen-ar- men uit den nevel waren opgeheven en gouden ahornboomen, in groepjes bijeen, vormden als het ware de voorposten van het woud en drongen ver door in de lachende vallei, waar de groene spriet jes van het winterkoren te voorschijn kwamen tusschen de verschrompelde en verdorde takjes en halmen van het stop pelveld. Kalm vloeide het heldere water der beek tusschen haar romantisch be groeide oevers en haar zacht rimpelen de golfjes voerden stilzwijgend de gou den gaven der herfst mede naar het verre zuiden. Kraanvogels en ganzen vlogen luid snaterend op en in het blauw van den hemel zweefde statig, op for- schen wiekslag, de adelaar der Poolsche wouden. "Vassili Milutin, wiens bijge- loovig hart den indruk van den heerlij ken ochtendstond niet gevoelde, had echter slechts oogen voor een vlucht raven, die hun grauwe vleugels loom bewogen en met onheilspellend, krassend geluid hun tocht over de velden ver drong er bovendien bij de Turksche re geering op aan hem uit het land te drijven. De Porte, hoewel Ferdinand evenmin als een der andere mogendhe den erkennende, weigerde echter aan Ruslands verzoek te voldoen. Met een zekere gelatenheid aanvaard de hij het bewind. Hij deed in het land orde en rust ont staan, die werkelijk gedijde, nu de ver wijdering van Rusland, hem geen last veroorzaakte van officieele raadgevers. De financieöle toestand van Bulgarije werd geregeld, een spoorwegnet aange legd en het leger georganiseerd. Al deze werken ten goede brachten den naijver der Slavonische volksstam men gaande, en hunne agenten ontzagen zich niet om tot moord en doodslag over te gaan. De haat tegen Rusland werd er des te sterker door. Zoolang de vorst ongehuwd was, wijdde hij zich voorbeeldig en met suc ces aan de welvaart van het land. Maar na zijn huwelijk met prinses Maria Louise van Parma, was die fei telijke regeering van Bulgarije niet meer voldoende en wenschte de vleugels verder uit te slaan. Niet tot uitbrei ding van macht, maar voor erkend, in de eerste plaats door de Turksche re geering en voor Rusland. Die drang werd hoe langer hoe ster ker. Eens zeide de vorst, dat hij tot nog toe alles met geduld had gedragen toen hij alleen was, maar nu hij vrouw en kind had, was de zaak veranderd en moest hij er aan denken zijn huis te bevestigen. En Ferdinand kreeg de erkenning. In 1896 werd de oudste zoon van den vorst naar den Orthodoxen ritus ge doopt, waarbij de czaar van Rusland als peet fungeerde, tevens onder erken ning van vorst Ferdinand ook de Sul tan kwam in hetzelfde jaar daartoe, volgden. Nu reedsmompelde de Rus, toen hij de sombere vlucht haar weg zag kie zen over de hoofden der rusteloos voort- dravende Polen. Nu reedsen onwil lekeurig voerde hij zijn paard dichter naar de troika, waarin Cecile Wizocka was gezoten. Ofschoon geen stafofficieren den gene raal vergezeld hadden op zijn tocht naar Nimovitch, toch stonden een in den dienst vergrijsde sergeant en vier sol daten dag en nacht tot zijn orders ge reed. Dien ochtend, lang voordat de eerste schemering van den dageraad in het oosten zichtbaar was geworden, had Vassili Milutin in zijn eigen vertrekken, bij het schijnsel der waslichten in het salon, en terwijl de overige tochtgenoo- ten haastig een ontbijt gebruikten, met oogen, die van wilde vreugde gloeiden, kennis genomen van een spoeddépèche, die zijn lijfknecht hem had ter hand gesteld. Iwan, wie heeft dien brief gebracht? zeide de generaal, terwijl hij zijn jacht kostuum begon aan te trekken. Een van Majoor Dournofs koeriers en de Europeesche mogendheden sloten zich daarbij aan. Nog was Ferdinands ideaal niet be reikt. Macedonië moest nog aan Bul garije worden toegevoegd en den vorst een onafhankelijke koningskroon op het hoofd worden gezet. De strijd om het eerste heeft reeds geduurd sints al de jaren van zijn be wind. Europa heeft die samenvoeging niet gewild, omdat dit de volledigheid van het Turksche rijk zou beletten, en het evenwicht van het Balkan-Schier eiland zou kunnen doen verbreken. De Macedonische kwestie is er een, die doet denken aan moord en roof, dief stal en brandstichting, en al de pogin gen om hoogst noodige en gewenschte hervormingen in te voeren z\jn ijdel ge bleken zoolang er strijd bestaat tusschen de aangrenzende bevolkingen. En nu heeft Ferdinand ook het stou te stuk gewaagd om de onafhankelijk heid van Bulgarije en Oost-Roemelië te proclameeren en als een Groot-Bulgarije te verklaren. Wat zal van deze ingrijpende gebeur tenis het gevolg zijn? Zal zij een oor log teweegbrengen en zoo ja, zal zich dan deze bepalen tot een Oosterschen of zoude Europa daarmee gemoeid zijn? Zoover zien we het evenwel nogniet komen. Zooals men weet, is de oud-minister van financiën mr N. G. Pierson, lid van de Tweede Kamer voor Gorinchem, eenigen tijd geleden naar Zwitserland vertrokken om daar herstel te vinden voor zijn geschokte gezondheid. Met leedwezen zal ongetwijfeld ver nomen worden, dat, naar ons van be trouwbare zijde wordt verzekerd, de heeft den brief aan den sergeant gege ven, Excellentie, op do aangeduide plaats. Goed, zeide de generaal nadenkend, terwijl hij zijn met bont gevoerde jacht- muts op het hoofd zette Dournofs troe pen zijn dus bij de hand. Maar het zal mij benieuwen, of twee sotnias cavale rie voldoende zullen zijn. Er zijn hier meer dan vijftig van die zoogenaamde rebellen. Enfin, wij zullen zien 1 Hij stak een cigarette aan en maakte zich gereed, om zich bij het overige te voe gen. Het doet trouwens wenig ter za ke, aldus besloot hij, tot zichzelf spre kend en zijn gedachtengang vervolgen de, of een stuk of wat van die knapen hier, of een paar mijlen verder, worden gegrepen. Dournof heeft natuurlijk alle wegen doen bezetten en ontvluchten is dus vrij wel onmogelijk. Zooals hij daar voortreed, op zijn fle ren appelschimmel, de breede borst be dekt door een lederen wambuis, met as trakan afgezet, een gordel om het mid del, waarin een revolver en een groot mes zichtbaar waren, de beenen bedekt door hooge kaplaarzen en de handen ge stoken in lederen handschoenen, was de

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1