BRESKENSCHE COURANT. algemeen nieuws- en advertentieblad voor het voormalig 4e district. verïaal lit BissiscHÉi. No. 1346. 17" Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgis ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertent'in worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. De cholera in Rusland. Bobalve in St. Petersburg openbaart ih de gevreesde cholera nu ook, na :h te Astrakan, Rostow en Saratow ■nesteld te hebben, plotseling te Kre- mtchoug, aan de Dnieper, in het zui- ,(i van de Ukraine en daarna te Lodz, de grens van Pruisisch Silezië. Op welfde wijze schijnt de cholera St. Pe- sburg bereikt te hebben, voor zelfs Moskou zich te hebben vertoond. De cholera, die haar oorsprong vindt de moerasachtige boorden van de ,nges (waar het niet mogelijk is haar te roeien) neemt voor de versprei- g gewoonlijk een van de drie vol- ide wegen langs de Brahma-Poetra ir China, Korea en Japan 2o in zuid- stelijke richting naar Madras of Bom- (T, om zich daar in te schepen naar kusten van de Roode Zee en groote woestingen aan te richten in Mekka, en en andere havens en soms ook !,r weg te nemen naar de Middelland- :e Zeehavens, als Alexandrië, Smyrna, iels, Toulon, Marseille3o in noord- itelijke richting, de Ganges op, waar het Russische rijk bereikt door Tur- tan en den Kaukasus. Men kan er op rekenen bij dezen laatsten weg, de vreeselijke ziekte van Astrakan t naar Saratow, Moskou en Peters- g en zich dan verder in zuidelijke westelijke richtingen verspreidt. Iet is die weg, laatste route, dien j cholera nu van de Granges-delta uit i omen heeft. Men kan dus veronder- len, naar onze doctoren zeggen, dat demon zijn weg zal nemen naar eden (men verzekert, dat de cholera Is in Finland verschenen is) öf naar Duitsche havens öf naar de Engel- sche kusten. Van waar zij vermoede lijk wel naar andere landen van Europa haar weg zal banen. De toestand van het oogenblik baart ernstige zorg, daar de cholera in omvang toeneemt, naarmate zij in Europa voort schrijdt. Het aantal aangetasten in Ruslands hoofdstad is dezer dagen gemiddeld 100 h 130 gevallen, van wie gemiddeld 50 sterfgevallen. Maar elk etmaal is vermeerdering merkbaar, terwijl het meerendeel der lijders als door den bliksem door den demon getroffen wordtzoo gezond en zoo ernstig, hevig ziek. Verscheidene gevallen zijn er, die niet eens meer in de hospitalen konden behandeld worden. Voordat de getroffenen er waren, was de dood al ingetreden. Meermalen is het pleit ook na een paar uur beslist. Zooals meestentijd, hoeft de ziekte zich te St. Petersburg het eerst in de armenwijken geopenbaard. Echter op verschillende ver van elkander verwij derde punten. Sedert eenige dagen schijnt de oholera zich bij voorkeur weer het centrum van de stad tot zetel te hebben uitgekozen. De doktoren dringen er met alle macht op aan, dat de aangetasten niet alleen, maar ook zij, die in aanraking met de zieken zijn geweest, geisoleerd worden, tenminste niet in aanraking komen met anderen. In den aanvang van het optreden dei- ziekte, had de politie de bewoners van een huis, waar zich een geval had voor gedaan, in een soort concentratie-kamp buiten de stad ondergebracht, maar dit is niet vol te houden, daar dan weldra nagenoeg heel Petersburg het kamp in zou moeten. Ook is men op dolzinnige wijze aan het desinfecteeren gegaan en sprak men er zelfs van alle rijtuigen en andere ver voermiddelen in beslag te nemen, waar in den laatsten tijd aangetasten werden getransporteerd. Overbodige maatregel, daar de cholera zich zelfs daar vertoont, waar men de meest hygiënische maat regelen heeft genomen. De plaatsen, waar men ingeënt of in gespoten kan worden, plaatsen, die vroe ger angstvallig door de groote massa vermeden werden, worden nu als 't wa re belegerd. Velen verlaten de stad, nu het nog niet te laat is, anderen daar entegen geven zeldzame bewijzen van heldenmoed, door juist het gevaar tege moet te loopen. Zij offeren hun laatste vacantiedagen, buiten doorgebracht, op, om hulp te komen bieden aan hun on gelukkige medeburgers. Dames uit de groote wereld vechten met elkaar om de eer ziekenverpleegster te worden, terwijl tal van doktoren en studenten zich la ten inschrijven voor den hospitaaldienst. Schrille tegenstelling met het leed, dat geleden wordt, het is mode gewor den allerlei grappen op de cholera te verkoopen, want de Rus van nature dapper, houdt er van lachend te ster ven St. Petersburg is de laatste dagen overstroomd door voertuigen van aller lei aard. Een deel vervoert de aangetasten naar de ziekenhuizen, terwijl het ande re deel de huizen der behoeftigen langs gaat om gratis gekookt water, suiker en thee uit te deelen, tot niet geringe vreugde der moujiks. In de provinciën breidt de cholera zich van dag tot uit, maar zij schijnt daar niet in omvang toe te nemen, wat het aantal gevallen locaal betreft. Eenerzijds richt zij zich naar Siberië, waar Tomsk aangetast is, anderzijds, doch in erger mate, verbreidt zij zich naar 't zuiden, naar de Ukrafne vooral. Het is nog niet bevestigd, dat Odessa bereikt is, van waar uit Konstantinopel en de havens aan de Middellandsche Zee zouden bereikt worden. Enkele gevallen zijn voorgekomen in Polen, met name te Lublin en War schau. Lodz is ernstig aangetast, evenzoo do omgeving van Jotimir, van waar uit Oostenrijksch Galicië ernstig wordt be dreigd. Te Rostow 30 gevallen per dag met 20 sterfgevallen, te Poltawa 20 ge vallen, te Astrakan 30, te Bakoe 25, enz. St. Petersburg echter is voor 't oogen blik de grootste besmettingshaard Vandaar dreigt het gevaar voor geheel Europa Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd en voor- loopige regeling van de bestemming van de opbrengst dier verhooging. Voorgesteld wordt den accijns per hectoliter gedistilleerd ad 50 percent sterkte, bij de wet van 27 Sept. 1892 bepaald op ƒ63, te verhoogen tot ƒ90. Hoewel, na het tot stand komen van de voorgestelde accijnsverhooging moge lijk eenige versterking van douane-per soneel noodzakelijk zal blijken, zal toch in het begin van 1909 wanneer er door het afloopen van de suikercampag ne een aantal kommiezen beschikbaar komt waarschijnlijk niet terstond versterking van personeel noodig zijn. Mocht zulks nader blijken wèl het geval te zijn, dan zullen tijdig supple- toire credieten daartoe worden aange vraagd meer dan */2 ton gouds zal daarmede echter naar alle waarschijn lijkheid niet gemoeid zijn, terwjjl na invoering van de verlaging van den ienne het boudoir zijner vrouw keek hij haar strak in de h zeide niets. Hebt ge mjj jggen vroeg zij zacht. Ja, hij ets willen zeggen, veel had zeggen, maar een blik op ir, cue daar zat, de handen zenuw- iig samenstrengelende, doch meteen len, vastberaden blik in de schoone in naar hem opziende, deed hem tommen. Als een bliksemstraal trof thans de waarheid. Neen, het zou meer baten. Dat was niet het vu- beminde wezen dat eenmaal gloeiend liefde in zijn armen had gerust. Te |t! Voor haar zijn zaak te bepleiten niet baten. - NietsIk heb niets te zeggen 1 le hij op afgetrokken toon en ver- ien haastig uit het kleedvertrek. )ien avond vernamen de gasten met bazing, dat de groote jacht nog een week was uitgesteld en dat het pro gramma voor die week, het was de gastheer, die dit met een zweem van jovialiteit en galanterie mededeelde aan de goede zorgen der gravin was toevertrouwd. Gedurende vele volgende dagen, die elkaar traag opvolgden, za gen zijn Poolsche vrienden te vergeefs uit naar hun gastheer. Slechts aan de maaltijden en des avonds vertoonde hij zich aan hen, doch gedurende een groot gedeelte van den dag was hij onzicht baar en maakte dan verre rijtoeren met den Russischen generaal. Tot gerust stelling van Cecile Wizocka bleef de speelzaal in den westelijken vleugel on bezocht en, ofschoon zij geen opgeruimd heid bij hem bespeurde, toch scheen het haar toe, dat haar gemaal zich niet meer zoo gedrukt gevoelde als na zijn terugkomst van Rowno. Inmiddels werden de toebereidselen tot de groote jachtpartij met ernst ter hand genomen. Het was een onafge broken gaan en komen van honden, drij vers, gidsen en houtvesters en de onge duldige edellieden wachtten met span ning het sein der hoorns. Want de ge heimzinnige uitstapjes van den graaf en zijn Russischen gast hadden niet meer plaats, en generaal Milutin, die drie dagen afwezig was geweest, om te Sarney, een naburig dorp, aanwezig te zijn bij het doortrekken van Russische waardigheidsbekieeders, was juist in tijds teruggekeerd, om graaf Etienne te verwelkomen, die nogmaals een reis naar Rowno had gedaan. Het schijnt, dat Etienne een be vredigende schikking heeft getroffen, meende een der verontruste Polen. Hij schijnt veel beter op zijn gemak te zijn. Ik heb het ook met genoegen be merkt, liet zich een tweede hooren. Maar hebt ge tijding uit Parijs? voegde hij er fluisterend bij. Ja, het uur van handelen nadert ras. Ik zou van harte gaarne zien, dat ieder onzer zich spoedig naar de hem aangewezen post kon begeven. Die Rus, met zijn diplomatisch tongetje is mij, uit een oogpunt van veiligheid, veel te dicht in de buurt. En de voorzichtige samenzweerder keek met verontrusting het vertrek rond. De uitgewerkte plannen ter voorberei ding van een nieuwen opstand waren aan de ingewijden medegedeeld en het gevolg was, dat de saamgezworenon thans elkander en iedereen wantrouwden. - Kom mede in het park, Stanislas, vervolgde de spreker van zooeven, dan zal- ik u iets mededeelen, dat niet aan het papier kan worden toevertrouwd. En op betrekkelijk korten afstand van generaal Milutin, die op galante wijze hulde bewees aan de schoone slotvrouw, te midden harer bloemen, deed de Pool verslag van hun hopen en vreezen. Het was de oude geschiedenis. De onvermoeide Poolsche patriotten te Parijs, in geheim verbond met de geestelijke raadslieden van keizerin Eugenie, hoop ten den ondoorgrondelijken Louis Napo leon te bewegen tot een werkdadige tus- schenkomst ten behoeve van de revolu- tionnairen aan de Pruissische grenzen. Hij helt meer en meer over tot twee hoofdprincipes van den grooten Napole on, namelijk: de monden van den Rijn onder Fransche controle en herstel van het koninkrijk Polen, om Oostenrijk en Pruisen in toom te houden en Rusland terug te dringen naar het Oosten. En-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1