Binnenland. GemengcL In het geheel zijn er 1400 telefonis ten, maar wegens den Zondagdienst waren er op het oogenblik slechts 400. Om kwart over zevenen roken de dames op de 4e verdieping de lucht van brandend gutta-percha en een on middellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat de grondkabels niet meer werk ten, waarschijnlijk ten gevolge van een kortsluiting, waarvan men den omvang nog niet kon vaststellen. Weldra kwam er bevel dat de dienst onmiddellijk gestaakt moest worden en alle dames zoo snel mogelijk het gebouw moesten verlaten. Het was inderdaad hoog tijd, want nauw waren de telefonisten op straat of de brand brak op de 4e verdieping met groote heftigheid uit, terwijl een dikke rook het gebouw omhulde. De ruiten sprongen door de hitte en de vlammen sloegen naar buiten. De 3e verdieping werd eveneens door het vuur aangetast, nog voor de brand weer ter plaatse was, die dus een ge heel brandend gebouw vond, dat van het eerste oogenblik af als verloren was te beschouwen. Van de daken der omliggende huizen werden door de brandweer een 80-tal stralen op het vuur gericht, maar om 9 uur was het gebouw één vuurgloed en om 1 uur 's nachts was het totaal afgebrand. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad en men is er ook in ge slaagd de boeken en bescheiden der administratie, welke haar kantoren ge lijkvloers had, te redden. Terwijl het gebouw nog in brand stond had minister Barthon reeds een onderhoud met den postdirecteur om maatregelen te beramen tot herstel van den dienst. Wat de verbinding met het buiten land betreft was men zoo gelukkig, dat Maandagavond om 10 uur weer verbin ding met Brussel was.verkregen, terwijl op beurs-uren van de beurs met Londen kan worden getelefoneerd. Er zullen 3 maanden noodig zijn eer de dienst geheel hersteld kan worden door den bouw van een nieuw centraal- bureau. In afwachting daarvan zal men echter een hulp centraal-bureau oprichten, maar dit zal ook minstens een maand vorde ren. De schade wordt op 40 millioen ge raamd. 6RESKENS, 25 Sept. 1908. Gelijk we bereids meldden zal a.s Dinsdagnamiddag de Ambachtsschool te Oostburg worden geopend. Dat zal plaats hebben met eonig ce remonieel, vooral nu ook de minister van binnenlandsche zaken, mr Th. Heemskerk, die opening met zijne tegen woordigheid zal vereeren. Z.Exc. zal per rijtuig aan de provin ciale boot worden afgehaald en dan over Groede den tocht naar Oostburg onder nemen. Zou 't nu ter eere van het hooge be zoek al passeert men dan slechts on ze gemeente, ze is toch ook weer de plaats van aankomst en vertrek niet gewenscht zijn, dat de ingezetenen hun ne vlaggen uitsteken Ons dunkt dat daartoe eene gereede aanleiding is en wekken ieder op zulks te doen. Aan den wachtmeester der kon. mar. J. Paape, brigade-commandant al hier, zal bij gelegenheid van zijn 24-ja- rigen dienst op 27 Sept. a.s., de zilve ren medaille worden uitgereikt. Men wijst ons op de onaangename wandeling die de passagiers bij duister nis thans moeten maken wanneer de prov. avondboot bij eb aan den buiten steiger aanlegt, en men vraagt of het niet in het belang der reizigers zou zijn die verder van de tram gebruik moeten maken, dat deze trein opder die om standigheden tot aan het eind der lijn rijdt om alsdan die passagiers te kunnen opnemen, wijl toch mag verondeisteld worden, dat deze reizigers niet genoeg zaam met dat pad bekend zijn. Ons dunkt dat daartegen niet het minste bezwaar bij de tram-directie zal bestaan, indien het maar te voren be kend is, dat de boot buiten aanlegt. Met ingang van 24 Sept. is de heer F. J. van Haneghem te Water landkerkje aangesteld tot kommies 3e klasse bij de rijks dir. bel. en accijnsen te Oud-Gastel (N.-B.) Biervliet. De heer J. Groen, arts al hier heeft wegens vertrek eervol ontslag aangevraagd tegen 1 Oct. a. s. als ge meente-geneeskundige. De heer Groen was ook gemeente-geneesheer van Hoofd plaat en lid van de Gezondheidscom missie. J.l. Zondag heeft diefstal plaats gehad in de woning van D. de Jonge aan den Zaamslagschen weg bij Drie wegen gemeente Ter Neuzen. Man en vrouw ontdekten het feit des namid dags bij hun thuiskomst nadat zij na genoeg den geheelen dag waren afwezig geweest. De schuur stond open, in de woning hing een gordijn scheef en was de gren del van de achterdeur. Een lade van de kast was geopend doch vertoonde geen sporen van braak. Echter was uit een doos in die lade het geld, ruim 30, verdwenen, verder een spaarbankboekje en twee gouden knoopen. Een snoer kralen en een zilveren ket ting had men echter laten liggen. Omtrent dader of daders schijnt nog niets bekend te zijn. In het kanaal bij Ter Neuzen kan telde een zolderschuit der Heeren Van Hattum en Blankevoort, waarmede stee- nen werden vervoerd. De twee opvarenden vielen te water. Een wist zich te redden, doch de 23- jarige H. Imkje, uit Werkendam, ver dronk. Sluis, 24 Sept. Hedenmiddag hield de gemeenteraad eene zitting die door zes leden werd bijgewoond de heer H. C. Bakker was met kennisgeving afwezig. Na de lezing en goedkeuring van de notulen deelde de voorzitter mede, dat hem een verlof is toegestaan tot 24 Oct. e. k.dat de onderhandsche aan besteding der straatverlichting te St. Anna ter Muiden en te Heille door Ged. Staten is goedgekeurd. Het verzoek van den Bond voor Staats- pensionneering tot het verleenen van adhaesie aan een adres van dien Bond aan H. M. de Koningin om ook hier te lande te komen tot een ouderdoms- pensionneering vanwege den Staat, werd voor kennisgeving aangenomen, als niet liggende op den weg van het gemeente-bestuur. Ingevolge de terugzending van de begrooting aan het burgerlijk armbestuur van Sluis wegens de niet-goedkeuring van het gemeentelijk subsidie ad ƒ850 is door dat bestuur de begrooting der mate gewijzigd, dat thans kan worden volstaan met een subsidie van ƒ800. De begrooting werd andermaal goed gekeurd, nu tot een balanscijfer van 1013.56 en met vorenstaand subsidie uit de gemeentekas. Het besluit tot wijziging der alg. po- litie-verordening houdende verbod van het drijven van koeien in wijken a. en b. en het rijden met mallejans is voor alsnog niet door Ged. Staten goedge keurd, omdat de afzonderlijke regeling der strafbepaling behoort te worden aan gebracht in dat art. waarin alle straf bepalingen voorkomen. Dienovereenkom stig werd besloten. In de gemeente-begrooting voor 1908 werd op den post advertentiën onder- derwijs nog ƒ75.— bebracht wegens de vele plaatsing van advertentiën voor de zen tak van dienst. Als hoofd van school A werd met alg. stemmen benoemd de heer H. M. Kerpestein, met ingang van 15 Oct. e.k. met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als onderwijzer. In die vacature zal thans eene nieuwe oproeping worden gedaan. Daarna werd de openbare zitting ge sloten. School- en Kerknieuws. Sluis. Tot hoofd der school in de kom der gemeente is benoemd de heer H. M. Kerpestein, onderwijzer te Sluis. Met hem stonden op de voordracht de hee ren .T. Roda, hoofd der school te Bier vliet en J. van Iloute, onderwijzer te Oostburg. Oostburg. De voordracht ter benoe ming van een hoofd der openbare school bestaat uit de heeren T. J. van der Werff te Amsterdam, G. den Toom, hoofd der school te Aardenburg en F. W. Morren te Amsterdam. De heeren J. van Houte te Oost- buig, W. C. de Priester te Breskens en P. Lutejjn (van Groede) te Oosterland komen voor op de voordracht ter benoe ming van een hoofd der school te Geers- dijk, gem. Wissekerke (N.-Bev.) De heer A. J. van de Putte te Oostburg heeft de benoeming als onder wijzer naar Nieuw-Beierland aangeno men en alzoo voor die naar Puttershoek bedankt. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Groede door ds M. van Empel te Biggekerke. Predikbeurten. Zondag 27 Sept. Ned. Herv. Kerk. Biervliet v. 9 u dhr van Beuge. Breskens v. 9 Vï u ds Meeuwenberg Oogstpreek. n. 2 u Geen dienst. Groede v. 9 u ds Homburg. n n. 2 u Geen dienst. Hoofdplaat v. 9 u ds Noest. Nieuwvliet v. 9 u ds van Essen. Schoondijke v. 9 u ds Nieuwburg. Waterlandk. n. 2 u ds Carsjens. IJzendijke v. 9V2 u ds Carsjens. Evangelisatielokaal Schoondijke. vm. 9 u dhr Lensvelt. nm. 2 u dhr Lensvelt. Evangelisatielokaal Oostburg. nm. 6 u dhr van Beuge. Ev. Ldth. Geü,. Groede v. 9 u ds Snijder. Geref. Kerk Schoondijke. v. 9 u ds Merkeleijn. n. 2 u ds Merkeleijn. Hoogwatergetij Breskens. DAGE N. voorm. nam. Zaterdag 26 Sept. 1.16 1.40 Zondag 27 1.53 2.17 Maandag 28 2.28 2.52 Dinsdag 29 3.04 3 28 Op het stoomschip „Liberia", va rende langs het eiland Groot-Inagua (een der Bahama-eilanden) heeft men gezien hoe een orkaan bezig was de stad Mathewtown geheel te verwoesten. De huizen werden in hun geheel op genomen door den wervelstorm, zoodat de kapitein van het schip gelooft, dat alle inwoners ongeveer 700 om gekomen zijn. Op den Franschen kruiser „La- toche Tréville* is weer een ernstige ramp voorgekomen. Op het oogenblik der aflossing van matrozen had eensklaps eene geweldige ontploffing plaats, vermoedelijk ontstaan door de ontleding van het kruit wegens de heerschendo warmte door het vooraf gaande vuren. Een der matrozen geeft als volgt weer, wat hij van de ontploffing waar nam Wij hoorden eensklaps een geweldige ontploffing en snelden naar de achter zijde van de boot. Daar kregen wij een vreeselijk schouw spel te zien. Er heerschte een ware paniek. Voor ons lagen de schrikkelijk ver minkte lijken en wij weenden als kin deren bij dit vreeseeiijk schouwspol. Wij moesten de stukken der lichamen bijeenrapen. Terwijl men de gekwetsten verzorgde, las men de namen af. Dertien onzer gezellen gedoodtwee er van waren in zee geworpen. De dooden waren zoozeer verscheurd, dat men, om ze te herkennen, moest afgaan op de nummers, op schoenen en kleedingsstukken. De bevelhebber der afdeeling in den toren werd enkel aan 't hoofd ge kwetst. Met welk een kracht de ontploffing plaats had, blijkt hieruit, dat het 9 c.m. dikke pantser als glas vernield werd en dat door de opening in den toren de lijken tot 30 meter hoog ge slingerd werden. Overal zag men afschuwelijke over blijfselen van menschenlichamen. Maandagavond had aan den Hem, nabij Schoonhoven, een droevig ongelnk plaats Het 7-jarig zoontje van den landbou wer H. Baas was 's avonds 7 uur neg niet thuis. Ongeveer halfzeven was hij nog bij zijn vader op het land geweest en deze had hem gezegd naar huis te gaan. Toen de vader thuiskwam was zijn zoontje er nog niet en direct werd het ergste gevreesd verdronken. Men toog er op uit met lantaarns en stokken en werd het water op verschil lende plaatsen doorzocht, doch niets werd men van het ventje gewaar. Tot eindelijk de landbouwer A. Schouten een paar klompjes in de wetering zag drijven en begreep dat de jongen ver dronken moest zijn. Men vond hem mot het hoofd naar beneden, rechtop in het water staan. Direct werd alles in het werk ge steld de levensgeesten op te wekken, doch niets mocht baten. Toen besloot men den jongen thuis te brengen, waar de moeder radeloos van smart den jongen ontving. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. In het Zeisterkamp, legerplaats nabij Soesterberg, had een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen De milicien K., van het 9e regiment infanterie zag bij het oprollen der tent van luitenant-adjudant A., een revolver aan diens krib hangen. De soldaat nam het wapen in de han den, bekeek het eens nauwkeurig, span de den haan en legde schertsend aan op den dichtba staanden schildwacht. De haan ging over, zonder dat er verder iets ongewoons plaats had. Intusschen speelde de milicien, die nog nooit een revolver in de handen had gehad, steeds door met het gevaar lijke wapen. De haan werd opnieuw gespannen, nog eens werd gemikt, eindelijk trok hij nog eens af en plotseling weerklonk tot aller schrik een schot, met het noodlottig gevolg, dat hij zichzelf door de hand schoot. Dit voorval bracht vrij wat opschud ding in het kamp teweeg. De luitenant-adjudant, die volgens militaire voorscl riften geen met scherp geladen wapen in de legerplaats mag hebben, heeft den kolonel van het regi ment direct met het voorgevallene in kennis gesteld.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2