ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. verlaal i Rassiscl-Poli. No. 1345. Zaterdag 26 September 1908. 17e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON". li li i;s k i; sr li i; cour ant, Abonnement per 3 maanden f 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.G2® en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskeiis. Het ziet er bedroevend uit in de nij- Irheid van Engeland. 'Terwijl de werkloosheid op schier elk ibied hoogst bedenkelijke verhoudingen nneemt, zoodat men zich, met name de groote steden, niet zonder angst praagt„Waar moet dat heen in de mende wintermaanden komt nu de sluiting in de groote centra der ka- in-mijnen, met name in Lancashire, toestanden in niet geringe mate ver eren. n de katoennijverheid zag het reeds lert maanden hoogst bedenkelijk uit. fabrikanten zaten met groote voor- len afgewerkte goederen en de alge- lene economische en financieels toe- inden zijn van dien aard, dat de vraag pr hun producten niet groot was en prijzen lager waren dan ooit te voren. Onder die omstandigheden zagen zij ih genoodzaakt de loonen met 5 pCt. 'gaan verlagen, uitgaande van destel- g dat in tijden van tegenspoed de irklieden evengoed tijdelijke schade |lden te lijden als de fabrikanten zol- )p zich zelf zouden de werklieden sschien dien maatregel wel als billijk bben willen aanvaarden, ware het it dat de overeenkomst van 1893, een einde maakte aan de hoogst istige werkstaking van die dagen, n niet in den weg gezeten had. immers zegt die overeenkomst, dat het vaststellen van de loonen, ncn een jaar daarna geen verande- daarin kan worden gebracht. En werd door de werklieden op grond irvan gevreesd, dat zij aan een loons- :laging met 5 pCt. zouden vastzitten geheele volgend jaar, zelfs bijaldien 1909 de toestanden zich mochten verbeteren. Gevolg daarvan is geweest dat de spinners en kaarders degenen, die de katoen eerst voor de spinnerij gereed moeten maken met groote meerder heid het voorstel der loonsverlaging verwierpen. Toen is gevolgd een tweede stemming, waarvan het gevolg was dat de spinners in de loonsverlaging toe stemden, bijaldien deze eerst zou in gaan met Januari e.k., doch de kaar ders bleven bij hun weigering en had den voor jl. Zaterdag niet de gelegen heid om een tweede stemming te hou den en het gevolg is geweest dat de fabrikanten als gevolg van hun be dreiging "de fabrieken op Zaterdag jl. gesloten hebben weigeren do kaarders verder te werken, dan kunnen de spin ners ook niets doen en als straks de gereed liggende voorraad gesponnen goed afgewerkt is, dan zullen van zelf de wevers tot nietsdoen worden ge doemd. Gevolg is dat thans bij de staking betrokken zijn niet minder dan 140,000 spinners en straks 260.000 wevers. En de werklieden, beschikkende over sterke weerstandskassen en rekenende op den steun van de Federatie der Trade-Uni ons, durven den strijd aan. „Ik heb, dus zeide een hunner leiders Zaterdag tot een vertegenwoordiger van de „Morning Post", „alles gedaan wat ik kon om den „lock-out" te voorko men, doch nu gooi ik het er bij neer. De fabrikanten meenen, dat een veer tien dagen stilstaan van de machines den handel goed zal doen. Dat geloof ik gaarne, maar als de strijd eens be gonnen is, zullen wij maar niet dadelijk klaar staan weder aan het werk te gaan als zij het zullen verlangen. Wat het einde van den strijd zal wezen en hoe lang die zal duren, is niet te zeggen, men weet dat de mannen van Lancas hire weten wat strijden is. De laatste groote werkstaking begonnen wij met f96000, waardoor wij het twintig we ken konden volhouden. Toen hadden wij 20.000 leden en gij kunt zelf uitre kenen wat wij nu kunnen doen voor 38.000 leden met een kas van een 3 millioen gulden en een krachtigen.steun van de Federatie". Gedurende de eerste week zullen de werklieden aan loon derven ongeveer f1200.000, maar als de wevers er ook bij betrokken worden, zal die loonderving ongeveer f3000.000 bedragen. De spin ners beschikken over een kas van meer dan f6000.000, die van de kaarders be draagt f3000.000 en met de hulp der Federatie wordt berekend dat aan de stakers ongeveer f300.000 per week zal kunnen worden uitbetaald. „Wij hebben", zeide een secretaris der spinners-vereeniging, „geen geschil met de kaarders. Wij stemden en han delden in overeenstemming met den uitslag van die stemming. De kaarders hebben geen gelegenheid gehad hun tweede stemming te houden en wij meenen, dat hun daartoe alsnog de ge legenheid had moeten gegeven worden. Wij gaven toe aan den wil onzer leden en aanvaardden het voorstel der fabri kanten. Maar nu kunnen onze mannen niet werken en daarom moesten wij hun thans vragen niet weer aan den arbeid te gaan Van dit oogenblik af zullen wij de kaarders terzijde staan". Zóó kunnen de Union-leden en al de centra der belangrijke Engelsche textiel nijverheid, het eenigen tijd uithouden, doch men houde daarbij in het oog, dat de ellende voor tal van gezinshoof den, die bij den strjjd betrokken zijn en geen Union achter zich hebben, da delijk voor de deur staat. En bij de betrekkelijk lage uitkeerin- gen uit de weerstandskassen zullen als vanzelf duizenden anderen, dio niet tot de textiel-nijverheid behooren, bakkers, kruideniers, kortom zoovelen die indirect ook afhankelijk zijn van een rustigen gang dezer belangrijke industie, scha de lijden, en dat in dagen dat alles toch reeds zoo slecht gaat. Inderdaad, de toestanden zijn ernstig en droevig. Men hoopt dan ook, dat een langdu rige en ernstige strijd als die van 1893, waaraan allen, die er toen bij betrokken waren, nog met huivering terugdenken, aan het nijvere Lancashire bespaard zal blijven, en dat men althans tot een voor beide partijen bevredigende over eenkomst zal kunnen komen. Zondagavond, juist toen de brand in hot warenhuis „La Ville de Saint Dé- nis" had uitgewoed, werd Parijs door een nieuwe brandramp getroffen en een die meer algemeen nadeel en hinder ver oorzaakt het centraAl-bureau der tele foon aan de rue Gutenberg is afgebrand. Om half acht nam men in de straten een scherpe lucht van brandend gutta percha waar, die tot in de huizen door drong. Deze straten, die op Zondag vrij stil zijn, vulden zich weldra met een nieuws gierige menigte en deze zag eensklaps een troep dames, die in wilde haast door de rue de Louvre snelden. Het waren juffrouwen van de tele foon, zij hadden haar dienstkleeding nog aan en sommigen droegen zelfs nog haar „hoofdstel". Nu vernam men spoedig, dat het telefoon-bureau in brand stond. Het bureau is gevestigd in een huis van vier verdiepingen, de eerste ver dieping is ingericht voor den intercom- munalen-, de 2e voor den internationa len- en de 3e en 4e voor den stadsdienst. »K§H' Ia uren van nameloos wee te heb- doorleefd, die een vrouwenhart :hts eenmaal kan verduren, had zij 1 gouden trouwring, die eens hun har had vereenigd, van haar fijnen vin genomen. Bittere tranen had zij chreid op het kleine pakje, dat zij gvuldig wegborg in een kistje, dat r als meisje had toebehoord, en waar geschreven stond „Voor mijn kind", zelfs Etienne Wizocki, ginds in Pa- het schouwtoneel van ijdelheid en leugd, hij zou van schaamte gebeefd hen, wanneer hij het gelaat zijner oone gade had kunnen zien, toen haar pen, de lippen die hij het laatst ge it had, het allerlaatst, bevend fluis- i: „Nooit meer!" Het was geen lichting, geen verzachting van het tdeel, dat haar gewond hart over hem 1 uitgesproken, dat hij dit nooit ver- ju uit haar mond. Eenmaal zou hij het weten, en de wraak der vrouw treft plotseling en onverwacht, gelijk het hemelsvuur. Het was dus tot zijn van hem ver vreemde echtgenoote, wier streng afge bakend pad van plicht en eer haar van hem scheidde, dat de graaf, van droeve gedachten vervuld, terugkeerde. Hij had de verandering nooit opgemerkt, of schoon de liefde was gedoofd, gedoofd op het altaar, dat zij had opgericht voor hem, in wiens adel van hart zij had ge loofd. Met een gemoed vol wrok en bitterheid reed Etienne Wizocki dien avond zijn park binnenZijn houtves ters hadden hem reeds het vertrek be richt van sommigen zijner gasten, wel ke tijding hem zeer had ontstemd en bovendien vreesde hij zijn Russischen crediteur onder de oogen te komen en had hij zijdelings vernomen, dat men hem niet tot de adelmaarschalk zou herkiezen. Zelfs de boeren, die hij op zijn weg ontmoet had, hadden een ge voel van domme verbazing bespeurd, bij het zien van hun meester, en met dubbel ontzag hun vuile hoofddeksel van de kroesharige schedels genomen. Met strak gezicht had hij de onder danige begroetingen beantwoord zijner lijfeigenen, wanneer dezen hem, in hun door kleine stieren of half wilde poney's getrokken karren, hadden ontmoet. Die boeren zijn gelukkiger, dan ik van avond ben, mompelde hij. Toen de heer van Nomiviteli zijn paard deed stil staan voor den hoofdingang van het kasteel zag hij een lief, maar strak ge laat, dat uitzag naar hem van dezelfde plaats vanwaar eenmaal een minnend vrouwtje hem haar bekoorlijkste lachjes en groeten had toegezonden. Mijn God! Wat moet ik doen? Zij mag het niet wetenjammerde hij, toen hij haastig uit den zadel was ge sprongen, en in stilte beraamde hij een plan, om generaal Milutin tevreden te stellen, het eenige middel om zijn trots te behoeden voor de zelfvernedering, die hij zoozeer vreesde. Erkenning zijner fouten behoorde, in het oog van den speler en verkwister, ook nu nog tot de onmogelijkheden. DwaasHij wist niet, dat de vrouw, die maandenlang verkwijnd had in on beantwoorde liefde, in onvergolden ge negenheid, gelukkig en tevreden aan zijn zijde zou zijn geweest, al ware armoede en ontbering haar deel geweest, wan neer hij niet met moedwillige hand den fakkel hunner liefde had gedoofd. Tee- der en trouw, edeldenkend en onzelf zuchtig als zij was had Cecile Wizocka om haar zelfs wil niet gemord over het versmelten van hun vermogen, toen de liefde voor haar man nog in haar hart gloorde. Dochter van vorstelijken hui ze kon zij de buitensporigheden van een met geldzaken weinig vertrouwd edel man gemakkelijk door de vingers zien. Maar ook nog in deze oogenblikken van zorg en verdriet zou Etienne's hart zijn ineengekrompen, wanneer hij den blik van sombere smart had kunnen opvan gen, waarmede zijn ongelukkige gade destijds het vonnis over haar bedrogen liefde had vernomen. Voortaan sta ik alleen in de we reld had zij vastbesloten gezegd, en ofschoon geen afscheidsgroet, geen zucht hoe zacht gelispeld ook, ooit zijn oor had getroffen, de schutsengel, die eenmaal aan zijn zijde ging en hem het pad verlichtte, had hem voor altijd verlaten. (Vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1