AL8EËEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. 1 nit Ressisct- No. 1344. 17" Jaarg. Buitenland. Phmenland. IIIIE S h U S IIE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door bet geheele rijk 0.55, voor Belgiö ƒ0.626 en voor Amerika O.S2r' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. AdvertentiOn van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote lettere naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. mzxunE*-»ss.«7JEn Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAiV te ftreskens. De nota van Frankrijk en Spanje in zake Marokko, gezonden aan de regee ringen, die do acte van Algeciras onder teekenden, is dan openbaar geworden. De nota begint met de meening, dat beide landen, als met hunne belangen speciaal bij Marokko betrokken, als van zelf zijn aangewezen voorstellen te doen. Verder stellen zij op-den voorgrond, dat de nieuwe Sultan gehouden is, de volgende waarborgen te geven, eerstens erkenning van de bovengenoemde acte, meer bepaaldelijk van de aan Frankrijk en Spanje verleende rechten om te wa ken tegen den smokkelhandel in wapens op zee, mede erkenning van alle andere tractaten en verplichtingen door de Ma- rokkaansche regeering aangegaan met andere regeeringen en pariculieren ver der aanvaarding van de verantwoorde lijkheid voor de schulden van de oude regeering schadeloosstelling van Casa blanca geen heiligen oorlogmaatrege len voor de veiligheid van de havens en de voornaamste wegen, terwijl de mogendheden het recht zouden behou den om van den nieuwen Sultan te ei- schen de regeling van de kwesties die haar particuliere belangen raken, meer in het bijzonder die van Frankrijk en Spanje, zooals teruggave van de oorlogs uitgaven en schadeloosstelling wegens moord door inboorlingen. Ten slotte achten zij het gewenscht dat de nieuwe Sultan aan den ouden Sultan een eervolle behandeling verze kert. In Duitschland heeft deze nota al een slecht onthaal. Voornamelijk om het financieel deel er van. Hoe zal dus vraagt de pers Ma rokko de militaire uitgaven kunnen be talen, daar tegenover 3 millioen ont- FEUILLETO «i. 36. Het was aan den avond van den vol genden dag, dat graaf Etienne langzaam huiswaarts reed, in sombere gedachten verdiept. Hij had de uiterste grens van zijn domein bereikt en beschouwde zuch tend de welbekende plekjes, in de groo te, oude bosschen, die hij zoo lang en zoo goed gekend had. Met de wanhoop in het hart keerde hij huiswaarts, want ook prins LuDomirski was verplicht ge weest hem te antwoorden: Breek mij het hart niet, door het onmogelijke te vragenIk kan niet, zelfs nu gij het mij vraagtZie, dat gij met dien een overeenkomst sluit anders moet Nimovitch verkocht wor den De rijknecht, die op eerbiedigen af stand en in dezelfde pas zijn meester volgde, ontging de ontroering niet waar aan de graaf ten prooi was, toen zijn blijde jeugd hem aan het geestesoog vangsten 16 millioen uitgaven staan. Het heeft er alles van of Frankrijk zich hierdoor de afhankelijkheid van Marok ko voor langen tijd wil verzekeren. En hoe nu denkt men er in Marokko over Ten einde dat te weten te komen, heeft een correspondent van een Fransch blad zich gewend tot den vertegenwoor diger van den nieuwen Sultan. Deze was echter, uit den aard der zaak, zoo wel om persoonlijke redenen als in het belang van de zaak, die hij voorstaat, zeer gereserveerd in zijn uitlatingen. Hij verklaarde nochtans, dat hij de nota in het algemeen volkomen goed keurt, ofschoon hij de zinsnede over den heiligen oorlog overbodig vindt, niet o adat hij een voorstander is van zulk een oorlog, maar omdat hij van oordeel is, dat de aan Moulay Hafid opgelegde verplichting zonder eenig resultaat zal blijven. En daarbij redeneerde hij als volgt: Men kan de verplichtingen aan Moulay Hafid opgelegd, ter verkrijging zijner erkenning, beschouwen als een verdrag tusschen twee volken. „Waar is het nu ooit voorgekomen, dat in een verdrag tusschen twee vol ken een clausule werd opgenomen, die aan een van beide verbiedt aan het an dere den oorlog te verklaren Daar de oorlog de verbreking van alle banden tengevolge heeft, is deze clausule dus niets anders dan een kinderachtige be paling". Inmiddels wordt uit Casablanca ge seind, dat sedert drie dagen de tenten van Abd-el Azis streng worden bewaakt. Als reden voor dien maatregel wordt opgegeven, dat ae Sultan zich zou heb ben beklaagd over den overlast, dien hij van nieuwsgierigen ondervindt. Verder deelt genoemde berichtgever mede uit goede bron te hebben vernomen, dat er met den Sultan onderhandeld wordt over de voorwaarden voor zijn aftreden. Hij zou den eisch hebben gesteld, dat hem een dienstpersoneel van 200 perso nen zou worden gelaten. Tegen afstand van zijn titel maakt hij, naar het heet, geen bezwaar, mits hij ook in het ver- volg. met de onderscheiding, verhonden aan zijn tegenwoordigen rang, zou wor den behandeld. Hij schijnt er echter niet gemakkelijk voor te vinden te zijn, het land te verlaten, daar hij in het diepst van zijn hart nog steeds de hoop blijft koesteren de verloren macht eens te kunnen herwinnen. Paus Pius X herdacht Vrijdag zijn 50-jarig priesterschap, bij welke gelegen heid Z. H. in St. Pieter ze've een mis celebreerde. Tal van kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen, de leden van het con gres van de Katholieke jeugd en 4000 genoodigden waren tegenwoordig. De paus ontving ook 2500 Katholieke turners, die met vaandels en vlaggen hun plechtigen intocht hielden, om hem te komen gelukwenschen en hem een gouden kelk als geschenk te overhan digen. De wacht van Zwitsers maakte even wel bezwaar, dat drie Italiaansehe vlag gen binnengedragen zouden worden. De ze vlaggen moesten bij de wacht achter blijven. Maar alle vlaggen, ook de Ita liaansehe, ontvingen later de pauselijke herinneringsmedaille. In St. Petersburg heerscht in erge ma te de cholera. Niet minder dan 1700 personen zijn aangetast waarvan er een 500 zijn gestorven. Het Roode Kruis tracht de ziekte zoo veel mogelijk tegen te gaan en heeft reeds 100.000 roebel beschikbaar gesteld voor de oprichting van zalen, waar gra tis thee wordt verstrekt, opdat minder w.J. --anuriarv bedorven water uit de rivieren en ka nalen gedronken worde. Hoe treurig het met do hygiënische toestanden te St. Petersburg is gesteld, moge uit het volgende blijken Aan oen der groote markthallen ligt het Wja- semski-klóoster", zooals het in den volks mond heet. In het gebouw vinden eenige duizen den personen, tot de volksklasse behoo- rende, onderdak. Het gansche gebouw is een groote „kloake" en dat nog wel midden in de stad, grenzende aan de groote markthallen. Daar wonen vele straatventers, die in het afval en de bedorven waren uit de hallen handel drijven, voornamelijk ook in gestorven gevogelte, dat zij uit de vuilnishoopen halen. Een van deze lie den was het eerste slachtoffer van de cholera te St. Petersburg. Dwars door de stad loopt het Fontan- k: -kanaal. Ook aan dit kanaal zijn vele nachtasyls gelegen. Do menschen ver dringen zich soms in grooto hoopm voor de ingangen van deze jammervolle ge bouwen om toegelaten te worden en dan ziet men hoe velen om hun dorst te lesschen, het water drinken uit het Fontanka-kanaal, waarin de meeste ri olen uit de buurt uitmonden. Het slechte drinkwater is voor de tal rijke arbeiders een groot gevaar, zoodat men zich niet over de snelle uitbreiding van de cholera behoeft te verwonderen, het integendeel eer bevreemden moet, dat de gevreesde ziekte nog niet vaker en meer slachtoffers maakt Uit de verzegelde zakken van de post, welke Maandag uit Den Haag naar Den Bosch werden gezonden, zijn dien dag 2 aangeteekende brieven gestolen. voorbijtrok, bij het aanschouwen dier fluisterende pijnboomwouden, dier for- sche, eeuwenheugende eiken, dier zilve ren berken en goud getinte ahornen, dier groote notenboonen, waarin de eek horentjes lustig rondsprongen, en dier statige olmen, die donkere, koele scha duwen wierpen op de vette weiden aan hun voet. Alles sprak hem van blijde jonkheid, van zorgeloos doorgebrachte uren, van weelde en geluk, en alles riep hem luide toe, dat diezelfde handen, die thans moedeloos op den nek van zijn trouwen klepper rustten en die ledig terugkeerden tot zijn meedoogenloozen schuldeischer, roekeloos-vernield en ver worpen hadden, wat een goedgunstig lot hem mildelijk in den schoot had gewor pen. Ik maak een eind aan mijn leven! mompelde hij somber, toen ten laatste de witte muren van het slot in het ge zicht kwamen. Maar Cecile klonk hot luide in zijn binnenste. Maar Cecile Nooit had hij het gewaagd, om zijn dwalingen op mannelijke wijze te belei- den aan haar, wier zachte, van liefde er. toewijding sprekende oogen, een stom verwijt hadden doen lezen, toen zijn britska gereed stond, om hem weg te voeren naar Parijs, en zij hem nastaar de, met haar kindje tegen het bonsend hart gedrukt. Hij had zich "erhard te gen het gevoel van schaamte en zelf verwijt, dat hem vaak bekroop en zich met cynische lafhartigheid verscholen achter haar fierheid, die hem geen ver wijt wilde makon van het verwoesten j van haar leven en levensgeluk. Liefhebbend, jong, vertrouwend en vurig als zij was, had zij in haar hart een troon opgericht voor den man, aan j wiens lot zij het hare had v?roonden. En hij had haar verlaten, door haar rang veroordeeld, om haar dagen in een zaamheid te sluiten en haar jong hart te verteren in smart en weedom aan een ledigen haard. De lentezon had haar bespied, terwijl zij met smachtend verlangen uitzag naar hem, die verre wasde zomer was gekomen en had haar gevonden, zij, die een vrouw was, gelijk een andere, al vloeide patricisch bloed door haar aderen, in eenzaamheid ronddolende in haar park, bij het lispe len van den avondwind door de takken der hoornen. In de volle schoonheid harer jeugd, ofschoon haar lippen ver zegeld, haar hart gegrendeld was, was zij ten prooi geweest aan onrustig ver langen en was de gulden zon, die bloed rood ondergirg achter de pijnbossciien van Nimovitch, haar, jaren lang, niets anders geweest, dan de seinlamp van een in troosteloosheid ton einde brach ten dag. Want de natuur verleen altijd en overal gelijke krach' sterkste burchten zün vaak b - aar on verwachts aanvallen, - onbew: ak te muren. Dag aa 1 ag Cecile mot smartelijk verlangen de terugkomst van haar echtgenoot tegemo 11 Zonder echt vriend en raadgever, zonder broeder of maag, toch was zij sterk gebleven, al was haar liefde door verwaarloozing verhard en verste 'ld. Maar toni, ten laatste, door de faam verbr ld, tb tij ding tot haar kwam, dat Etienne in den vreemde op misdadige wijze haar liefde had verraden, toen had Cec ile Wi- zocka de lippen krampachtig samenge perst en was, met gebroken ha. t neerge vallen op haar bidstoel. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1