ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. W jarliBilalr Nienwiaar No. 1343. Zaterdag 19 September 1908. 17® Jaarg. FEUILLETON. It R K S k K S1 II t: COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgie ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond b(j den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. is j.l. Dinsdag aangevangen met de ope ning van de Kamers der Staten-Gene- raal, ditmaal door de ministers, en niet, zooals dat immer gebruikelijk is door H. M. de Koningin, die in de troonrede liet zeggen, dat zij tot haar leedwezen verhinderd was te verschijnen. Omtrent het geschil met Venezuela heet het, dat in de vriendschappelijke verhouding tot deszelfs regeering eene storing gekomen is, naar welker vreed zame opheffing door Hr. Ms. regeering wordt gestreefd. Verder wordt een overzicht gegeven van den toestand van landbouw, scheep vaart, handel en nijverheid en gewaagd wordt, gelijk reeds algemeen bekend is van de groote malaise in vele takken van nijverheid. Er wordt nog al wat werk ter afdoe ning in uitzicht gesteld, waarvan het meerendeel wel niet het Staatsblad zal bereiken, dat wil zeggen in het zitting jaar, waarvoor het zou bestemd zijn, te minder nu de zitting periode van de Tweede Kamer het volgend jaar ten einde loopt, en de algemeene verkiezin gen weldra voor de deur staan. Weinig opwekkend is in de openings rede de tirade aangaande de financieele moeilijkheden en ter voorziening waar van voorstellen zullen worden gedaan tot heffing van een matig aantal op centen op de vermogens- en bedrijfsbe lasting en tot verhooging van den ac cijns op het gedistilleerd, waarvan de opbrengst in de toekomst zal kunnen strekken tot aequivalent van een verla ging van den accijns op de suiker. Voor de dekking van het tekort komen voor zoover dit gerekend moet worden blij vend te zullen zijn, naar het oordeel van den minister, in aanmerking een verhoo ging van de successierechten alsmede de invoering van een algemeene inkomsten belasting met afschaffing van de Bedrijfs belasting en omwerking van de Vermo gensbelasting tot een aanvullingsheffing. Ofschoon ook de inkomstenbelasting, na al den arbeid reeds aan de samen stelling van het ontwerp van het vorige Kabinet besteed, betrekkelijk spoedig gereed zal kunnen zijn, laat het zich toch geenszins verwachten dat van ge noemde maatregelen tot blijvende ver sterking der middelen reeds het dienst jaar 1909 de vruchten zal kunnen pluk ken. Mitsdien zag de minister zich genoopt om te zien naar middelen tot tijdelijke dekking van het tekort, welke terstond ter beschikking kunnen zijn en waarvan tevens zoodanige opbrengst te verwach ten, dat het geraamde tekort binnen zoo eng mogelijke grenzen wordt terug gebracht. Het behoefde wel niet gezegd te wor den, dat, waar voor dat doel een bedrag ten minste van 7 a 8 millioen gevor derd wordt, verschillende maatregelen noodig zijn. Door tijdelijke verhooging der directe belastingen is slechts een bescheiden bedrag te verkrijgen. Wanneer men daaruit het gansche benoodigde bedrag wilde verkrijgen, zoude een zoodanig aantal opcenten op de bedrijfs- en ver mogensbelasting en op de personeele belasting moeten worden geharen, dat de verhouding, die tusschen den voet van heffing bij de verschillende belas tingen en verschillende inkomens be staat, er ten eenenmale door zoude worden verstoord, daargelaten dat de directe heffingen daardoor te zeer over wegend zouden worden. Het grootst deel van het benoodigde zal dan ook noodzakelijk moeten worden gevonden door verhooging van indirecte belastingen. Het valt niet te ontkennen, dat deze belastingen elke op zichzelve beschouwd, tot tydelijke dekking minder geschikt zijn, omdat achtereenvolgende verhoo ging en verlaging daarvan zeer onge- wenscht zijn te achten. Doch dit be zwaar vindt een oplossing, nu er zich onder de te onzent één bevindt, tegen welks blijvende verhooging, naar het oordeel van den min. van financiën weinig bezwaar bestaat en een andere, welks blijvende verlaging tamelijk eenstemmig hoogst wenschelijk wordt geacht, te we ten de accjjnzen op het gedistilleerd eener- en die op de suiker anderzijds. De tijdelijke dekking kan nu verkre gen worden door de verhooging van den eenen accijns eenigen tyd te doen voorafgaan aan de verlaging van den anderen, hetgeen tevens dit onmisken bare voordeel heeft, dat de risico, welke de belastingverschuiving voor de schat kist medebrengt, er in hooge mate door wordt verminderd. Die belastingverschuiving toch draagt twee onzekere factoren in zich, te we ten in welke mate zal de hoeveelheid veraccijnsd gedistilleerd afnemen door de verhooging van den accijns en in welke mate zal de hoeveelheid verac- cijnsde suiker toenemen door de verla ging Eventueele misrekening aan bei de zijden zoude voor de schatkist schro melijke gevolgen kunnen hebben. Te beschikken over het antwoord van de praktijk op de eene vraag, alvorens men overgaat tot den maatregel, waar bij de tweede vraag is te stellen, acht de minister een voordeel van zeer groo te beteekenis. Ten einde vast te leggen, dat de ver hooging van den accijns op het gedis tilleerd slechts tijdelijk zal dienen tot dekking van een tekort op de begroo ting, doch op den duur zal kunnen strekken om een verlaging van den accijns op de suiker mogelijk te maken, heeft de minister reeds in het betrok ken wetsontwerp de bepaling opgeno men, dat uitsluitend in 1909 hetgeen de gedistilleerdaccijns meer opbrengt dan bij den bestaanden voet van heffing voor 1909 zou kunnen worden verwacht, rechtstreeks zal worden toegevoegd aan de middelen tot goedmaking van de uitgaven, doch dat dit meerdere in vol gende jaren gereserveerd zal moeten worden en de bestemming daarvan bij de wet zal moeten worden geregeld. De bedoeling is, dat deze wet een op zichzelf staande wet zij en niet de al gemeene Middelenwet. Wordt de accijns op het gedistilleerd verhoogd met ƒ27 per H.L. dus tot 90, cijfers welke voldoende worden geacht om te zijner tijd tot een behoor lijke verlaging van den suikeraccijns te kunnen komen, dan zal - gesteld het verbruik neemt, zooals te verwachten is, door de accijnsverhooging met circa 5 millioen liter af de meerdere op brengst 6.6 millioen bedragen. Tot dekking van het tekort is dat bedrag nog niet voldoende. Zoowel hier om als omdat de minister het niet wenschelijk acht als tijdelijk dekkings middel alleen de opbrengst van een ver hoogde indirecte heffing aan te wijzen, doch ook de directe belastingen tot die dekking wenscht te doen bijdragen, zal binnen weinige dagen, tegelijk met het wetsontwerp tot verhooging van don accijns op het gedistilleerd en voorloo- pige regeling van de bestemming van de opbrengst dier verhooging, een ont werp de Kamer bereiken,"strekkende tot heffing van 10 opcenten op de vermo gensbelasting en op de bedrijfsbelasting over het belastingjaar 1909/1910. Van deze heffing zal ongeveer een bedrag van ƒ1.130.000 aan het dienst jaar 1909 ten goede komen, zoodat in Het kan zijn, dat graaf Etienne wordt opgehouden. Daarom wil ik voor u een bal organiseerenlachte zij, met een flauwe opflikkering van bevallige gast vrijheid. Want, hoezeer ook verdeeld door geloofsverschil en politieke gevoe lens, gastvrijheid bloeit overal, zoowel in Polen als in Rusland 1 Geen gast wordt ergens ter wereld met meer warm te ontvangen, dan in de woningen dezer Oost-Slavische landheeren, wier deuren altijd open, wier lampen altijd branden de zijn. Met de waardigheid eener chatelaine van zuiveren bloede maakte gravin Ce cile toebereidselen, om haar gasten be zig te houden, tijdens de afwezigheid van haar gemaal, echter zonder haar verwerende houding ten opzichte van den galanten Rus prijs te geven. En het was aan hem dat zij dacht, toen zij, tot haar spiegel fluisterde, na zich met buitengewone zorg voor het diner te hebben gekleed„Het zal hem niet gelukken mij ooit te zien sidderen, onder den greep van ons geluk 1 De tactvolle houding en volkomen zelfbe- heersching van den plannenmakenden generaal lieten zelfs den meest scherp- zienden Pool geen blik slaan in zijn binnenste, maar als echtgenoot vreesde Cecile hem instinctmatig, omdat zij hem als de belager van haar gemaal be schouwde, als moeder haatte zij hem, omdat zij in hem den man zag, die haar kind tot armoede zou brengen, en als vrouw wantrouwde zy hem, doch vreesde hem niet, krachtig door het zelfvertrouwen, dat de deugd schenkt en dat zelfs den koensten belager op de vlucht doet slaan. Het zal een harde strijd zijn, zei- de zij zachtjes tot zich zelve, toen zij zich voorbereidde om den kamp te gaan wagen aan eigen haard den kamp ter wille van al wat het lot haar nog had doen behoudenvan alles wat haar hei lig was, en ter wille van den man, die roekeloos den gouden sleutel van haar hart had weggeworpen, den sleutel, dien zij eenmaal vol toewijding in zijn on trouwe handen had neergelegd. Toen zij, in al den glans van jeugd en schoon heid verscheen te midden van haar be wonderende gasten, in de groote eetzaal van het slot, waren het Vassili Milu- tin's oogen, die als het ware vonken schoten. Met geweld onderdrukte hij zijn gewaarwordingen en wendde den blik naar buiten, schijnbaar om zich te verlustigen in het verrukkelijk schoon uitzicht, dat het meer aanbood, doch inderdaad om den wreeden gloed, die in de staalblauwe diepte zijner oogen glom, te bedekken. Zij speelt haar par tij goed! mompelde hij, al te goed zelfs Toen hij met diepen eerbied boog voor zyn beminnelijke gastvrouw, was hy zich zelf echter weder volkomen mees ter en was er niets op dat stalen aan gezicht waar te nemen, dat gegronde reden tot wantrouwen zou hebben kun nen doen koesteren. Iedere groote harts tocht hecht zijn eigen merkteekeu aan zijn vasallen, - en Vassilli Milutin's kloppend hart, hoe koud, hoe bereke nend, hoe zelfzuchtig het mocht zijn, droeg het stempel van de dwaze, mis dadige, hopelooze liefde, die zich van hem had meester gemaakt. Hij was de slaaf geworden van haar, die hij in zijn netten dacht te vangon 1 Een keizerin, door Natuur zelf ge kroond, een koningin bij Gods gena de mompelde hij, toen de avonduren verstreken en hij steeds nieuwe bekoor lijkheden, hoogere aanvalligheid, onver wachte talenten en door de ontplooiing van een fijnbesnaard gemoed, een schat van rein gevoel ontdekte in zijn schoo- ne tegenstandster. Cecile Wizocka was govormd van de fijnere stof, die door den vinger van den levensgenius op het schoonst ge boetseerd wordt. Van af haar meisjes jaren had zij, gevoelvol en gevoelig als zij was en door de natuur begiftigd met het hoogste en beste, wat een menschen- kind kan worden geschonken, een bo- tooverenden invloed uitgeoefend op ie der, die haar, met kristalheldere stem, de liederen van haar geboorteland, of de dichterlijke klachten van een glorie rijk verleden hoorde bezingen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1