Binnenland. Gemengd. gelegengekomen ook betwistbaar zijn. Er zijn, om 't beoogde doel te bereiken, eenvoudiger en minder gevaarlijke mid delen. Wat Abdel Azis, die binnen de Fran- sche liniën gevlucht is betreft, ver klaard wordt, dat hij die niet weer zal verlaten, om zich naar het binnenland van Marokko te begeven, en deze ver klaring, meer dan elke andere, toont aan, dat de regeering van Moelay Hafid is begonnen, en dat het van hem af hangt, om de huldiging van Europa te ontvangen. de ponton. Onmiddellijk liet de bestel ler van de boot Abr. de Munck, zich langs een touw zakken om den drenke ling te grijpen. Even spoedig hadden behulpzame han den hem beet om hem in de gelegen heid te stellen zijn reddingswerk te voltooien en beiden voor verdrinken te behoeden. Zoo mocht het gelukken S. spoedig boven te krijgen. In het Stoombootsveerhuis werd hij terstond liefderijk opgenomen en te bed gebracht, waar hij van den hevigen schrik en van het ijskoude bad, langza merhand kon herstellen. Den volgenden morgen is hij per tram huiswaarts gekeerd. Dinsdag kon men hier van een zeldzaam schouwspel genieten. Door den opstekenden storm en den vloed was een deel der visschersvloot van Heijst niet bij machte huiswaarts te keeren. Ze dreef zoodoende af naar onze haven. Een vijf-en-dertig tal zwalkte rond op de woelige zee vlak voor den mond der haven, de een na den ander trachtende veilig te kunnen binnenloopen. Maar dat ging met ongekende moeite gepaard. De plompheid der schuiten leende zich daar niet bijzonder toe en door de ster ke stroom dreven ze telkens af. Zoo gebeurde het dat er drie en vier tege lijk poogden binnen te loopen, waarbij het meermalen langs het kantje afging van belangrijke ongelukken. Toch liep dat nog betrekkelijk goed af. Wel was er een gescheurd zeil, bij een ander doorboorde de giek van een derde het fokzeil, evenwel persoonlijke onheilen kwamen niet voor. Enkel hoorden we dat door het schuren van een zwaard een jongmaatje een zijner duimen werd geblesseerd. Onwillekeurig dachten velen dat de mindere bevarenheid de oorzaak was van het gesukkel, maar aan den ande ren kant moest men zeggen, indien dit werkelijk zoo zou zijn, dan waren bij het heen en weer kruisen ongelukken stellig niet uitgebleven. Zoo zal het wel hoofdzakelijk aan de weinine bekendheid met den havenmond en de bomvormigheid der schuiten moe ten toegeschreven worden. Want we zagen de „Br. 3" van schipper Jac. van den Heuvel ook nog naar buiten gaan, en heusch dat was een lust om de zee waardigheid van de ranke hoogaarts te zien. Ze beklom telkens de woeste baren om dan met groote snelheid vooruit te schieten. Zoo bij het terugkeeren, liep ze, na dat geen der andere schuiten haar in den weg was, de haven in zonder eeni- ge moeite. Bij de velen die het indrukwekkende tooneel gadesloegen, kwam meermalen de verzuchting, waarom die tobbers toch niet werden geholpen door onze visschers. En we hebben dat ook nog eens ge vraagd, maar men verzekerde ons, en dat was wel aan te nemen, dat geen roeiboot er heen kon en er evenmin verbinding met den wal kon worden verkregen, daar het uitwerpen van lij nen door den grooten afstand wegens de nog hooge waterstand een onbegon nen werk was. Zeker daarom dat ook geen der Hey- stenaren, die reeds geruimen tijd binnen waren eenige neiging toonden tot het verleenen van hulp aan hnnne dobbe rende medebroeders. Woensdag zijn allen vertrokken. Toch moesten ze nog even voor anker komen van wege de hevige bui die boven deze omstreken dreef. Breskens. De Dinsdagnamiddag ge houden zitting van den gemeenteraad werd bijgewoond door 6 leden de heer P. Risseeuw was afwezig. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat hij namens de ingezetenen een te legram van gelukwensch aan H. M. had gezonden bij gelegenheid van H. D. jaardag waarop een dankbetuiging was terug ontvangen, en dat hem van af 2 September een verlof is verleend van ten hoogste 14 dagen. Goedgekeurd terug ontvangen is het raadsbesluit tot toekenning van een subsidie aan het alg. burgerlijk armbe stuur. Ingekomen en voor de leden ter in zage gelegd een circulaire betreffende de vereenvoudiging der Hollandsche taal. Üp haar gedaan verzoek is aan wed. J. Z. de Buisonjé afschrijving ver leend van den aanslag in den hoofdei, omslag van wijlen haren echtgenoot. Bij het suppletoir kohier zal 1 aren aanslag en die van haar zoon geregeld worden. De heer Eijke, benoemd hoofd der school aan de Nieuwe Sluis heeft zijne benoeming aangenomen en zal blijkens nader bericht op 1 Oct. zijne functie aanvaarden. Ingekomen is een adres van de Sroomtram-Maatschappij Breskens -Mal- deghem houdende kennisgeving van haar tramplan bedoelende de totstand koming van een rechtstreeksche ver binding van Breskens met Ter Neuzen in t 40 a 50 minuten via Hoofdplaat en Biervliet, met verzoek om daaraan een jaarlijksch subsidie te verleenen. In eene latere vergadering zal dit adres nader worden behandeld. De gemeente-rekening over 1907 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op 13.183.715 en in uitgaaf op 12.548.04, alzoo met een batig saldo van 565.675. Als wethouder werd herbenoemd dhr P. Risseeuw met 4 stemmen tegen 1 op elk der heeren N. Valk en A. du Burck. Aangeboden werd de begrooting voor 1909 tot een bedrag van 13.754.80V2. Lijst van de aan het postkantoor Breskens en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbe kendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt, gedurende de 2e helft van Aug. C. Schipper, Anvers,.W. Clachsman, Gand. Van SchoofSÊjJÖ'lQSJfiiXBoogaert, Ostende. Den afzendin uuidt aantiuiulun, up de achterzijde der stukken, hunne adres sen te vermeWek. j^|| Te Waterlandkerkje zijnde besti aftredende wethouders de heeren Aflïïj van Nooren en D. Versprille uit het za^ del gewipt en vervangen door de heeren L. B. Sturm (kath.) en Fr. van Prooijen (lib.) Te Ter Neuzen is als wethouder benoemd in de plaats van den heer P. Moes, die voor eene herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen, de heer D. J. Dees (a-r.) De raad verleen de aan de IJzendijksche Stoomtram-maaa- schappij gedurende 20 jaren subsidie van 1200 's jaars, onder voorwaarde, dat consessie zal moeten zijn verkregen uiter lijk 1 Januari 1910 en ten laatste 3 ja ren na dien datum zal Ter Neuzen moe ten verbonden zijn door een lijn met Philippine, Hoek en Zaamslag. Het subsidie zal betaald worden van af het oogenblik dat de tram Philippine, Hoek, Ter Neuzen, Zaamslag rijdt en be hoorlijk geëxploiteerd wordt. Te Axel is tot wethouder benoemd de heer A. E. C. Kruijsse (lib.) in de plaats van den heer P. Dregmans, die bedankt had. Aldaar werd aan dezelfde Tram-maat schappij een subsidie verleend van ƒ400 's jaars, gedurende 20 jaren, met bepa ling dat op grond van de gemeente Axel de remise, directeurswoningen enz. gebouwd worden aan de „Drie Schou wen" en veiiigheidsmaatregelen worden genomen onder goedkeuring van den raad. Op verzoek van de kerkeraden der Ger. kerken A. en B. en van de Afdee- ling Patrimonium „Bidt en Werkt" om de kermis en dansmuziek op de Chris telijke feestdagen af te schaffen, werd afwijzend beschikt met 6 tegen 4 st., links tegen rechts. Bij het gehouden overgansexainen aan de Rijks-tuinbouw-winter-school te Boskoop, is o. m. tot het laatste cursus jaar toegelaten de heer J. A. Weijkman van Breskens. Cadzand. Woensdag is bij Iz. van Houte en Jac. Fremouw, die in de dui nen naast elkaar wonen, ingebroken. Bij van Houte is ƒ25 en een paar gouden oorbellen ontvreemd en bij Fre mouw ƒ6 De politie doet onderzoek. Dinsdagmiddag is de bierhandelaar D. uit Terborg te Ulft onder zijn wa gen geraakt en overreden.] De man was terstond dood. Te Lodrino (Zwitserland) had een aardverschuiving plaats waardoor een huis instortte en drie vrouwen werden gedood. Zondagavond laat is in het plant" soen van het park Nieuweroord te Utrecht een poging gedaan tot verdrin king van een agent van politie. Omstreeks half 12 hoorde de agent van politie le klas H. A. Smit in een der laantjes van dit park een vrij sterk gekreun als van iemand die door een toeval was overvallen. De politiebeambte begaf zich in de richting, vanwaar het geluid werd ver nomen en vond onder struikgewas langs een der voetpaden een man in het gras liggen, schijnbaar bewusteloos. Toen de agent hem vroeg wat er gebeurd was, antwoordde de man op zwakken toon, dat hij door iemand, die onbekend was gebleven, in de borst was gestoken. De agent bukte zich daarop over den man heen, om nader te zien in welken toestand zich deze bevond. Eenskaps sloeg de kerel de beide ar men Om den halsAt®, dpw agent,tege lijkertijd door gefRate€* Jeek#Afe&!end aan eenige handlangers, die zich op Im'ten aMand In liet pmi buvuudwt. In een oogwenk schoten 6 h 9 per- sftfioh tof: fflo deSf Bgen1j&|lrrompelden en^em'laser he® grift wd naar den vijver slempen,/ijnlïS m^orerking van djpn iers<j£ija die«iwden^iyd liggende, een^verwohmng naavoorgewend. De agent kon dooi^df pvgunacht van de sterke kerels natiAfflijk niets tot verweer doen. Wel droeg hij een revolver bij zich, doch het was hem gansch onmogelijk dit wapen te bereiken, evenmin als zijn sabel, die door de onverlaten werd afge- gespt en in het water van den vijver geworpen. De politiebeambte was dus totaal weerloos, doch schreeuwde uit alle macht om hulp, vooral toen hij bemerk te wat men met hem van plan was. Op dit hulpgeroep kwamen eenige sergeanten en korporaals van de genie, die op weg waren naar de kazerne aan Damlust, toeloopen om te zien wat hier gebeurde. Toen de daders zagen, dat zij ont dekt waren, stelden zij alles in het werk om een goed heenkomen te vin den, daar hun bleek dat hun poging, den agent te verdrinken, toch was verijdeld. Tusschen de militairen en de ban dieten ontstond daarop een verwoed gevechtde kranige geniesoldaten wis ten 5 van de schurken in handen te krijgen 3 of 4 gingen aan den haal en verdwenen in het duister van den nacht, zoodat zij niet meer konden worden gevolgd. Intusschen waren ook burgers toege sneld, die assistentie verleenden, zoodat de 5 aangehoudenen geen kans meer hadden om te ontvluchten. Wel deden de kerels alle moeite om zich los te rukken en trachtten zij tel kens opnieuw meester van het terrein te worden, maar de burgers en militai ren wisten al die pogingen te doen mislukken. Dat er verwoed gevochten is, moge blijken uit het feit, dat een der genie soldaten een wonde bekwam boven het linkeroog, een ander een diepen steek, vermoedelijk met een mes toegebracht, in de rechterhand opliep. Doch ondanks deze blessuren hielden de militairen stand en slaagde men er in met vereen de krachten de woestelingen te over meesteren. Omgeven door een grooten volksop loop werden de vijf kerels naar het po litiebureau aan de Catharij nebrug ge bracht, vanwaar later hun overbrenging naar het hoofdbureau volgde. De politie zoekt de andere ontvluch te daders, van wie de namen alle be kend zijn. Het zijn allen beruchte individuën, bij de politie ongunstig bekend, Een vast beroep oefent geen hunner uit, het zijn menschen, die morgen dit en overmor gen dat doen. De agent Smit heeft gelukkig geen ernstige verwondingen gekregen. De Administratie van het Maand blad „Het Damspel" heeft het licht doen zien de nieuwe Reglementen van het spel en zendt gratis een exemplaar aan een ieder, die er om schrijft of zijn naamkaartje inzendt aan J. Roost, van Ostadestraat 155, Amsterdam. Het boekje is van een handig for maat, juist om in den zak te dragen. De leuke illustratie van een artikel ver hoogt de aantrekkelijkheid, het te be zitten. Maandagmorgen had te Krimpen aan den IJsel een treuig drama plaats: Sinds jaren leefde het gezin van Olie rook met elkander en met de buren in onmin. Een week of drie geleden waren zij uit hun huis gezet en hadden hun ge zin opgeslagen in den stal van den kastelein Visser. Reeds weken lang had de 71-jarige Het geschenk dat door H. M. de Ko ningin-Moeder aan H. M. de Koningin is aangeboden, bestaat in een keurig rieten veranda-ameublement, vervaardigd door de firma De Ridder te Amsterdam. De sierlijke, doch eenvoudige meubel tjes zijn van het beste pitriet (het bin nenste, de pit van het riet), heel mooi wit van kleur en sterk van constructie (handwerk). Ze zijn bekleed met liber- tie-cretonne, lichtgroen met witte tee- kening. De stof, de vorm en het riet zijn door H. M. de Koningin-Moeder zelf gekozen. Een laag gemakkelijk stoel tje met bijzonder zacht kussen is voor de Koningin zelve bestemd. BRESKENS, 4 Sept. 1908. Dinsdagavond had een dame, die per laatste boot van Vlissingen hier was aangekomen, haar parapluie vergeten. Een mede-reiziger, zekere Stern uit Sluis, die de H. Burgerschool te Goes bezoekt, wilde zich er even om bege ven, doch nam blijkbaar een verkeerde weg, want in plaats van de brug naar de boot op te gaan, kwam hij onver wachts te water tusschen de boot en

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2