ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Ei verSaal nit itaiscli-Polt No. 1339. 17e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. IÏRBSKEIVSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.62:' en voor Amerika 0.82r' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Keeren we ditmaal eens terug naar Marokko, waar de omstandigheden zoo snel eene wending namen, gelijk we dat zagen in Turkije. Immers bij Keela heeft een geducht gevecht plaats gehad, dat betrekkelijk I onverwacht een einde heeft gemaakt aan I de regeering van den wettigen Sultan Abdel Azis en de heerschappij feitelijk werd gelegd in handen van den troon- pretendent Moelay Hafid. Een jaar geleden door de nationalis tische partij op het schild geheven, drong Moelay Hafid langzaam maar on- ophoudelijk naar voren. De zuidelijke hoofdstad des rijks, Marakesch, huldig de hemdaarop viel Fez, het tweede machtscentrum, hem bij. Abdel Azis was ten slotte nog slechts op een smal le kuststrook aangewezen. Van daar deed hij een poging om de heerschappij weder aan zich te trekken, maar de stemming voor Moelay Hafid, zijn half broeder, had ook in zijn eigen leger in gang gevondeneen deel van zijn troe pen muitte en minder door militaire overmacht dan wel door de aantrekke lijkheid van zijn politiek programma, i behaalde Moelay Hafid een volledige zegepraal. Tanger, en daarna het groot ste gedeelte van het kustgebied, huldig de hem en Abdel Azis, met moeite aan den slag ontkomen en onder Fransche hoede gevlucht, had afgedaan. Daarmede is de Fransche Marokko- politiek voorloopig geheel en al mislukt. De zwakke Abdel Azis, die voor vreem den invloed zoo toegankelijk was, scheen den Franschen kolonialen politici een gemakkelijk werktuig van veroverings zucht. Fransche zendelingen, onder steund door de diplomatieke vertegen woordigers van de republiek, nestelden zich aan het hof van Abdel Azis en werkten onvermoeid aan het verdringen van den overigen Europeesc! en handel. Het handelsmonopolie moest de eerste schrede zijn om het Mauretanische rijk tot een vazal van Frankrijk te maken. Doch het plan van een vredelievende binnendringer (penetration pacifique), waarvoor de republiek zich van Enge- lands goedkeuring had verzekerd, vond twee tegenstandersDuitschland, dat tegen de uitsluiting van zijn handel pro testeerde, en het Marokkaansche volk, dat de oude onafhankelijkheid des rijks door de Fransche vreemdelingen bedreigd zag. De impulsieve tocht des Duitschen keizers naar Tanger bracht den steen aan het rollen. Frankrijk werd uitge- noodigd de positie van alleen-belang hebbende op te geven en met andere bij de Marokkaansche markt geïnteres seerde mogendheden tot een overeen komst te geraken. In Algeciras werd de open deur voor den vredehevenden handel van alle naties erkend. Toch gaven de Franschen hun plannen met Marokko niet geheel op. Ja, men mag eigemijk zeggen, dat zij in de plaats van de geheime commercieele, een open lijke militaire actie zetten. De politierechten, die hun in Alge ciras waren toegekend, breidden zij tot een formeele militaire bezetting uit, waarvoor eenige aanvallen van opge wonden inboorlingen het voorwendsel waren. Er werden troepen naar Marokko ge voerd en van de kust uit drongen de Fransche generaals het land binnen. Sulan Abdel Azis was niet in staat deze overtreding van de acte van Alge ciras tegen te gaan en zoo hielpen de Marokkanen zichzelfzij vielen van den regeerenden sultan af en schaarden zich om diens halfbroeder Moelay Hafid, die de stammen ter verdediging hunner onafhankelijkheid en hun geloof tegen de vreemdelingen opriep. Toch is Moelay Hafid blijkbaar te slim om het aan te laten komen op een openlijken strijd met Frankrijk, wel wetend, dat hij, althans in het kustge bied, nimmer zou kunnen zegevieren tegen de moderne oorlogswapenen. Maar daarin schuilt dan ook het tweeslachtige van zijn positie. Hij zal de stammen slechts blijvend om zich heen kunnen scharen, wanneer hij hen ten heiligen oorlog voert. Wil hij als geordend sultan leven, dan zal hij weldra moeten ervaren, dat zijn macht in een groot gedeelte van het land, evenals die van zijn voorgan gers, slechts in naam bestaat en voor al zal hij veler sympathie kunnen ver spelen door belastingen te gaan innen, wat toch moeilijk achterwege kan blij ven, vooral, indien het hem ernst is met de belofte, dat hij de schulden der vorige regeering overneemt. Mogelijk zou de thans afgezette sul tan, Abdel Azis, dan nog wel eens een kansje krijgen 1 Het zou ons zeker weinig interessee ren, welke sultan er in naam of inder daad baas was in Marokko, wanneer niet gebleken was bij herhaling, dat dit rijk aan de uiterste noordwestkust van Afrika alle elementen in zich vereenigt om aanleiding te geven tot geschillen tusschen de mogendheden van Europa onderling en vooral tusschen Frankrijk en Duitschland. Het heeft indertijd, vóór tot de bij eenkomst te Algeciras besloten was, maar weinig gescheeld, of Europa had in vuur en vlam gestaan om Marokko. De sympathie van Frankrijk voor Ab del Azis en die van Duitschland voor Moelay Hafid is tot heden een leelijk wrijvingspunt gebleven. Geruststellend is daarom tot zekere hoogte de verzekering van Fransche zijde, dat Frankrijk, met het oog op de veranderde omstandigheden, slechts in overleg met Europa zal handelen. In de eerste plaats, zoo wordt dan van Fransche zijde verklaard, zullen, nu aan de nederlaag van Abdel Azis niet moer te twijfelen is de mogend heden het met elkaar eens dienen te worden, om vast te stellen, wie de wer kelijke sultan is. Tengevolge van reeds plaats gevonden besprekingen, hebben zij daarvoor drie maanden tijd. Besluit Europa, Moely Hafid te er kennen, dan zullen Frankrijk en Spanje hun tusschenkomst verleenen, en met den nieuwen monarch onderhandelen. Zij zullen hem als voorwaarden voor leggen, zijn formeele instemming met de internationale overeenkomsten en zijn geheele goedkeuring van de finan- cieele en andere in de laatste twee jaar in Marokko opgerichte instellingen. Waartoe Hafid zich inmiddels al bereid heeft verklaard Tezelfder tijd zal Frankrijk hem zijn speciale rechten waarborgen en hem vragen, dat de agenten, die Abdel Azis tot het laatste oogenblik getrouw zijn gebleven noch in hun personen, noch in hun bezittingen getroffen worden. Men neemt te Parijs aan, dat de huldiging van Moelay Hafid als sultan, niet het succes mag zijn van deze of die mogendheid, maar enkel het resul taat moet zijn van een beslissing van het Europeesch bloc, om het zoo eens uit te drukken. Meer dan ooit is thans overeenstem ming tusschen de mogendheden noodig, wil men in Marokko een staat van za ken scheppen, die de bloedige anarchie van thans behoort te vervangen. Er is voor het oogenblik geen sprake van een nieuwe conferentie van Alge ciras, waarvan het nut en het thans L®-|— 81. Allerwege, op veld e'n weide, ontdek te het oog de helderwitte, dertig voet hooge herinneringskruizen deV Polen, als zooveel stomme aanklagers van dat zelfde Rusland, welks kostbaar Grieksch kruis alleen in eenzaamheid prijkte bo ven de vijf koepeldaken van de officieele kerk in het dorp. Aan hun voeten stroomde een heldere vlugge beek, door boschjes en langs rij ke akkers, en leverde de beweegkracht voor de vijf molens van het landgoed, ginds in het dal. Die molens waren het, die de statige eiken tot timmerhout verwerkten, dat op zijn beurt in geld omgezet, naar Parijs werd gezonden, waar graaf Etienne'zijn prachtige bos- schen in zorgéloosheid verkwistte. Milutin zag nadenkend naar de gra vin, toen hij zichzelf afvroeg „Hoeveel tijd zou er toe noodig zijn, om deze heerlijke bosschen te doen verdwijnen, achter de champagne-verslindende cou lissen der Grand-Opera, of op het groe ne laken van de baccarat-tafel Een zachter gevoel in zijn borst deed hem hopen, dat de reusachtige sommen gelds die hij van den graaf had gewonnen, den roekeloozen speler niet ten eenen- male tot den bedelstaf zouden veroor- deelen. Hij was verder gegaan, dan hij zelfs in de uiterste konsekwentiën zijner duistere plannen, had gewenscht. Maar de uitdagende houding van den prikkel baren, doch onfortuinlijken Pool hadden hem daartoe gedwongen. Na een rit van twee uren, over schoo- ne velden en door met gouden herfst bladeren bevloerde boschpaden sprong de generaal uit het rijtuig en hielp op galante wijze zijn schoone gastvrouw bij het uitstappen. Zijn onverstoorbare goedgeluimdheid had ten slotte haar vrees grootendeels tot zwijgen gebracht. Want geen mirakel, of het kan bewerkt worden door den invloed van die won derbare, onweerstaanbare, alles-vermo- gende macht, die liefde heet Nu zuchtende als een zomerkoeltje, of weerklank vindende in de teederste snaren van het menschelijk hart, dan weder haar triomfen vierende met alles verzengenden gloed, is de liefdekoorts, de ongemetene, de onbegrepene, wier verschijnselen bekend, doch wier oor sprong en kracht zijn, als die van de flitsen van het hemelvuur. Zij neemt haar weg door de wereld, gelijk de or kaan, die alles event, wat zich tegen hem verheft, alles wegrukt, wat zijn macht tracht te weerstaan. Bekoring is zij voor de jeugd, zalig heid voor de grijsheidblanke boezems vervult zij met hemelsche vreugde, stee- nen harten drijft zij tot wanhoopwat groot is bukt zich door haar macht, wat klein is, heft zij op. Geen vreug de-gevoel, dat ooit de menschelijke borst doortrilde, kan halen bij het gevoel van zaligheid, dat den minnaar doorgloeit, die voor de eerste maal de eenige, ware triomf zijns levens viert. Hoofden, die kronen dragen, of met laurieren gesierd zijnhanden, die keizerlijke scepters of veldheersstaven voerengebogen en ge bonden zijn zy, in den nooit eindigen den huldedienst der liefde 1 En wanneer elk ander gevoel vervlogen ongestorven is, in het langzaam verkillend hart, ge lijk de adem op het spiegelglas en de feiten der historie in de gedachtenis der menschen, dan nog leeft de Liefde, de eeuwige, en schrijft haar wetten voor aan de wereld. De jakhals der woestijn vindt zijn pad tusschen de tot puin verbrokkelde Pyramiden, gebouwd, om eeuwig te du ren, doch het menschelijk hart zal nim mer ophouden te trillen bij het verhaal, hoe eenmaal een Antonius de wereld en haar schatten verwierp voor een be koorlijke, maar onwaardige Cleopatra! Het is het oude lied, dat gezongen zal worden, zoolang er nog een hart zal zijn, dat gebroken kan worden, of een ziel, die gloeien kan door het vuur, dat nooit wordt uitgebluscht. Want de on zichtbare geest der liefde bezielt alle dingen, zelfs wanneer het stoffelijke deel is opgegaan in het ijle. Het schijnt, alsof elke trilling van de door harts tocht bewogen ziel voor altijd blijft zweven in het luchtruim. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1