V' "een TIMMERMANSZAAK, Prachtige gerookte BOKKING, BERICHT v Gemengd, A (1 vertei *iën. Schietwedstrijd Aan B. en W. werd machtiging ver leend tot het verpachten van eenige perceeltjes tuingrond. Dhr Hendrikse wilde aan die machti ging toevoegen dat ze zou geschieden onder nadere goedkeuring van den raad. De voorz. vond dit onnoodig, want de gunning zou in geen geval plaats heb ben tegen een minderen prijs dan nu de pachtsom bedraagt. Dat was nu in zoover wel goed, zei de heer Hendrikse, maar hij heeft ge hoord, dat laatst bij eene aanbesteding metsel-, timmer- en schilderwerk, alles bij elkaar was gevoegd. De voorz. helderde dit op, door de mededeeling, dat de heele bestedingsom slechts een f64 beliep waarvan het metselwerk niets anders betrof dan wat afhakken van een paar muren, terwijl het schilderwerk eveneens niet veel bedroeg. Voor zulke luttele bedragen afzonderlijke aanbestedingen uit te schrij ven is werkelijk de moeite niet waard. Bovendien verschuilt de eene zich wel eens achter de andere voor wat betreft de oplevering van het werk. Eindelijk werd ten behoeve van een knipcursus voor dames de Beurs afge staan gedurende een 3-tal weken af 10, wegens gebrek aan eene andere locali- teit. Volgens „de Amsterdammer" be haalde de heer J. Luteijn te Groede, in de damrubriek van genoemd blad de 2e prijs. School- en Kerknieuws. Acte-examen. Geslaagd voor de Fransche taal mej. C. Willemsen te Groede. Op Zondagnamiddag 13 Sept. e.k. zal ds H. F. de Puy te Terkaple zijne intrede doen bij de Ned. Herv. Gem. te Cadzand, na des voormiddags te zijn bevestigd door dr W. H. "Weeda van Oosterland. Ger. Kerk. Beroepen te Feyenoord (Rotterdam) ds J. van den Berg te Ter Neuzen. In den ouderdom van 68 jaar is in het Gemeenteziekenhuis te 's Hage overleden de heer P. Louwerse, de be kende paedagoog en kinderschrijver. Eenige weken geleden werd hij op een wandeling door de electrische tram aangereden en in zoodanigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, dat aan stonds het ergste werd gevreesd. Veel geleden heeft hij echter geluk kig niethet bewustzijn dat kort na het ongeval geweken was, is tot aan zijn dood bijna niet weergekeerd. Als paedagoog en als schrijver voor de jeugd heeft Louwerse geschitterd in beide qualiteiten wist hij zich een naam te verwerven, die in gansch Ne derland een goeden klank had. Dien naam dankte hij aan zijn zeer j bijzondere talenten, welke hem in staat I stelden door het gesproken en geschre ven woord door te dringen tot het ge moed van het jeugdige kind, dat hij heel zijn werkzaam leven heeft gewijd. Geboren Zeeuw, heeft Louwerse het grootste gedeelte van zijn leven in Den Haag doorgebracht en gewerkt. De plotselinge premieverhooging, met terugwerkende kracht zelfs tot 28 Juli 11., van de 14e tot de 18e klasse, waarvoor de directie der Rijksverzeke ringsbank de werkgevers in het haven bedrijf te Rotterdam heeft gesteld, wordt beechouwd als een ramp voor die gemeente. Een ramp, omdat die verhooging een betaling van f8 h f9 per f100 loon brengt op f21 ongeveer, in vele geval len dus een verhooging van 12 en 13 pCt. De lossingskosten van een boot be dragen thans gemiddeld f1000 en zul len dus in de toekomst f130 méér be dragen. Deze verhooging kan de werkgever (de stuwadoor) op zijn lastgever (den reeder of den expediteur) verhalen, per soonlijk lijdt de man er geen schade door. Maar men vergeet daarbij, dat deze lastgever het meerdere aan ongevallen premie, dat hij te betalen krijgt, moet rekenen bij de vracht en dat dus de vracht van vervoer over Rotterdam omhoog gaat. Rotterdam's trots is vele jaren ge weest en kunnen wezen, dat het een der goedkoopste havens van Europa was en best kon concurreeren tegen andere havens. Het verkeer richt zich naar de billijkste plaats, daarom ook richtte zich een massa verkeer, dat hier niet strikt noodig had, naar Rot terdam. Het gemeentebestuur heeft de haven gelden steeds laag gehouden, het had zelfs een kleine verhooging zeer goed kunnen uitvoeren, maar het heeft dit nagelaten, omdat Rotterdam moest blijven één, óók door hare goedkoopste, concurreerende haven. En nu komt het bestuur van de Rijksverzekeringsbank de heuglijke om standigheid met éen pennestreek ver nietigen, nu zal het zorgvuldig bewaard laag tarief buitensporig worden opge jaagd, omdat de werkgevers meer pre mie zullen moeten betalen, ten bate. van het ongevallenrisico in hun bedrijf- Een gruweldaad is in het Fransch Duitsche grensplaatsjo Longroy gepleegd door 3 Italianen, die daar als laudloo- pers rondzwierven. Een Duitscho douanonontvanger wan delde met zijn jonge vrouw in het bosch nabij de gemeente, toen eensklaps drie kerels uit het struikgewas sprongen en zich op het echtpaar wierpen. Met een geweldigen vuistslag deed een der bandieten de jongo vrouw be wusteloos neerstorten. De man werd aan een boom vostge- bonden en daarna haalden zij hun mes sen voor den dag en vei moordden de arme vrouw op een manier, die de pen weigert te beschrijven. Toen eenigen tijd later voorbijgangers het vreeselijk drama ontdekten en den man bevrijdden, was deze zinneloos ge worden. De plegers van die onmenschelijke misdaad zijn in den loop van den avond aangehouden. Onder zeer groote belangstelling vertrok Vrijdagochtend 10 uur met het stoomschip „Prins Maurits", van den Kon. West-Indischen Maildienst een de tachement koloniale reservetroepen be staande uit sergeant Spijder, 2 korpo raals en 50 manschappen, tot verster king van het garnizoen in Curaqao. Het detachement was Vrijdagmorgen uit Nijmegen naar Amsterdam vertrok ken, onder bevel vau den luitenant-ad judant Van Roggen. De commandant der koloniale reserve Van den Belt, die zich aan boord be vond, liet het detachement in het on derdek aantreden en sprak de hoop uit, dat de manschappen het op de vrij langdurige reis zoo aangenaam mogelijk zouden maken en zich in Curaqao op dezelfde wijze zouden gedragen als in Indië. Met een hartelijk „bonjour, het ga jelui goed 1" riam hij van het detachement afscheid, en de manschap pen beantwoordden dit met een welge- meent„hiep hiep hoeraleve de com mandant 1" Daarna werd aan de familieleden, vrienden en kennissen van het vertrek kende detachement gelegenheid gegeven tot het nemen van afscheid. Aan vriendelijke handdrukken, welge meende raadgevingen, hartelijke omhel zingen geen gebrek. En nadat het laat ste signaal tot vertrek was gegeven, werd het afscheid nemen op deii vollen steiger voortgezet. Nou moeder, nog een paar dagen, dan ben ik weer terug. Twee jaar is geen moeite", riep een koloniaal met twee groote medailles op de borst zijn moeder op den steiger toe, op hetzelfde oogenblik een traan uit het oog wis- schend. Een andere koloniaal riep zijn collega toe „Zeg nou je Mina nog maar effen goeiendag". Dergelijke trekjes van humor, die ons volk nimmer in den steek laat, vielen meer op te merken. En toen eindelijk de Prins Maurits zich in beweging zette, hieven de kolo nialen het: „Atju vaarwel tot weder- ziensaan, ondertusschen zwaaiend met hunne mutsen. En de velen, die op de steigers ston den, juichten en zwaaiden met petten en zakdoeken de vertrekkenden geest driftig toe. Het is de eerste maal dat een zoo groot aantal manschappen tegelijk naar Curaqao gaat. Vroeger bepaalde de uitzending zich telkens tot vijf, zes man. Zaterdag vierde onze bekende landgenoot, de heer Joh. G. Mezger, de door gansch Europa bekende geneesheer die onder zijn tallooze patiënten keizers en koningen telt, zijn 70o geboortefeest. Den jarige, die te Parijs woonachtig is, doch des zomers, evenals nu, eenigen tijd op zijn villa „Irma" te Domburg vertoeft, ontbrak het niet aan bewijzen van belangstelling. Een deputatie uit den raad van de Walchersche badplaats, die door het verblijf van dr Mezger, zooveel hoogge plaatste gasten trekt, kwam hem geluk wenschen. De schoolkinderen brachten hem een aubade en 's middags werd te zijner eer op het Marktplein door het Middelburgsch Muziekkorps een concert gegeven. Van heinde en ver ontving dr Mez ger in onderscheiden vorm, bewijzen van belangstelling met zyn feest. Dr. Mezger ontving een aantal bloem stukken. Dankbare patiënten boden een mooien zilveren gedreven beker met inschrift aan. De groot hertog van Mecklenburg en de prinses van Saksen-Weimar kwamen den jubilaris complimenteeren. Ook werden bij hem stapels telegram men bezorgd. De badplaats was in vlaggentooi. Twee badgasten te Schapbach in Baden maakten eene wandeling naar het 846 meter hoog in het gebergte lig gende Glaswaldmeer. Toen zij daar op een bank hadden plaats genomen knal den eensklaps geweerschoten uit het kreupelhout en een der heeren, een le derfabrikant uit Keulen, stortte, in de borst getroffen, dood neer, terwijl een advocaat uit Mannheim, een lichte ver wonding aan den arm bekwam. Hij kon nog vluchten naar de naast- bijgelegen woning, waar men hem hulp verleende en tevens om de gendarmes zond. Toen deze het lijk van den vermoor de vonden was het beroofd van alles wat de verslagene aan waarde bij zich had. Met honden zocht men de geheele omgeving af, maar geen spoor van den misdadiger werd gevonden. Later werd te Genève een man ge arresteerd die het horloge met ketting van den verslagene bij zich had. De moordenaar, die zijn schuld reeds bekend heeft, heet Alfred Van Jason, en is voormalig student uit Riga, die daarna eenigen tijd te Berlijn als kleer makersknecht heeft gewerkt. 3SS" Maat «.loterij. Collecte Zeeland. Trekking van Maandag 24 Augustus. f 45. 3307 5632 5650 6257 6274 6285 6354 6391 8430 8438 9329 9334 9350 9371 9377 9378 9420 9584 9821 9881 9934 18415 18448 18482 18487 20451 20764 Hoogwatergetij Breskens. D A G N. voorm. nam. Woensdag!^ Aug. Donderdag 27 12.35 12.59 1.14 1.38 Vrijdag 28 1.46 2.10 Ëüa9i<Iel*l»ericlttcat. Rotterdam 24 Aug. Tarwe, per 100 K.G. f 9.— af 9.80 Nieuwe t 9.40 a f 10.50 Essex f 10. a f 10.50 Rogge, H.L. f 6.- af 6.40 Haver per 100 K.G. f 7.25 a f 7.60 Nieuwe f 7.— af 7.30 Aardapp. Z. Jammen f 1.80 a f 2.10 eigen-heimers f 1.50 a f 1.70 V eemarkt. Koeien en Ossen 29 tot 37 c.. Kal veren 38 tot 50 c., Schapen 20 tot 25 c.j Lammeren 26 tot 29 e., Varkens 21 tot 23 ct., id. voor export 19 a 20 c. alles per 1/2 K.G. Koers van het geld. Bolgië 100 fr. f47.25 a f48.00 Eng. 1 pd. St. f 11.926af 12.10» N.-Am. 1 Dollar f 2.445 V°or de vele blijken van belangstelling ontvangen bij gelegenheid van ons huwelijk, betuigen wij, ook namens wederzijdsche familie, onzen hartelijken dank. Iz. C. SCHIJVE. S. M. SCHIJVE -Lako. 8 Schoondijke, 20 Augustus 1908. Gerechtigden tot den boedel en nalatenschap van den heer JOHAN NES GOETGELUK, in leven partikulier te Terneuscn en aldaar den 31 Maart 1889 overleden, in tweede huwelijk gehuwd geweest met Mejuffrouw E. SCHEFFER, worden, onder overleg ging hunner bewijzen van verwantschap tot den overledenen, uitgenoodigd zich voor 15 September aanstaande, te vervoegen ten kantore van ondergetee- kende te Axel. 16 P. DREG MANS, Notaris. Bestuur der Schiet ver ia!®»^ eeniging „GROEDE" maakt bekend dat er zal gehouden worden voor de leden op Zaterdag 29 Augvan 's avonds 6 tot duister Zondag 30 Aug. van 7 tot 9 gewone oefeningsuren met scherp in 2 klassen. 10 Door gevorderden leef ijd TE KOOP in een der voornaamste plaatsen van Z. een burgerbestaan opleverende ook geschikt voor ahe bedrijven door de ligging der gebouwen met annex TUINGROND. 13 Brieven onder letter B., aan den uit gever van dit blad. drie voor 10 cent. 5 C. A. WESDORP, Breskens.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 3