IVtimenland. BRESKENS, 25 Aug. 1908. Door Gedep. Staten van Zeeland is bepaald, dat de opening der jacht op klein wild zal plaats hebbenin de Dames, Anna Maria- en Völkerspolders op Zaterdag 29 Augustus a.s., behalve die voor hazen en fazanten, waarvan de opening is bepaald op 26 September a.s. in Zeeuwsch-Vlaanderen op Zaterdag 29 Aug., behalve voor die op fazanten, welke op 1 October wordt geopend. In het overige gedeelte van Zeeland op 29 Aug., met uitzondering van die op hazen en fazanten, welke op 1 Oct. wordt geopend IJzendijke, 24 Aug. In de hede..mor gen gehouden voltallige zitting van den gemeenteraad werd, na lezing en goed keuring van de notulen, mededeeling gedaan a. van de kasopname bij den gem.- ontvanger, waarbij aanwezig bleek 2679.58 b. van een schrijven der onderwijzers aan de beide scholen houdende dank betuiging voor de te hunnen behoeve getroffen regeling, en c. van den onderwijzer J. Bareman, dat hij zijn benoeming heeft aangeno men. Op het door den gemeente-bode V. de Witte gedaan verzoek tot verhooging zijner jaarwedde wegens meerdere werk zaamheden, werd goedgevonden dit aan te houden tot bij de behandeling der begrooting. De onderwijzers-verordening is van Ged. Staten alsnog teruggekomen om daarin enkele wijzigingen aan te bren gen, die van zeer ondergeschikt belang zijn, waartoe werd besloten. Verder was ingekomen een verzoek van de IJzendijksche Stoomtram-Maat schappij om concessie voor de ontwor pen lijnen van IJzendijke naar het 5e district met een zijlijn naar Hoofdplaat en Piramide, voor zoover die lijn zal moeten aangelegd worden op het grond gebied dezer gemeente, en om een sub sidie van ƒ500 voor de hoofdlijn en 800 voor die van Hoofdplaat, gedu rende 20 achtereenvolgende jaren. Op de vraag van den heer Hendrikse of met deze subsidie die van 1250 vervalt, deelde de voorz. mede, dat B. en W. een ontwerp-besluit hebben op gemaakt, waarbij is bepaald, dat een subsidie wordt verleend van 800 als het geheele traject van de verschillen de lijnen tot stand komen. Deze reserve is in acht genomen in verband met de aanvraag van de Mij. Breskens Maldeghem voor eene directe verbinding van Breskens naar Ter Neu zen. Neem eens aan dat voor die lijn concessie werd verkregen, dan zou na tuurlijk het subsidie in verhouding moeten worden verminderd. Voorts loopen in het gunstigste ge val nog minstens een paar jaar heen eer de geheele lijn tot stand zal geko men zijn, en het subsidie van 1250 geldt nog 2 jaar, zoodat het dan kan vervallen. Voorts werd goedgevonden om, behal ve op de Piramide en de Ponte avancé ook nog een wissel te bedingen op een nader te bepalen punt met overbrugging in afwachting, dat men hem zou komen roepen, om den beloofden ochtendrit met de gravin te doen. De ongelukki ge vrouw wist nog niets met zekerheid, omtrent hetgeen in de speelzaal was voorgevallen. Maar zij vermoedde iets vreeselijks, toen de grijze bottelier haar een kort briefje had ter hand gesteld, dat slechts deze woorden bevatte „Ver geef mij, dat ik u niet gewekt heb 1 Ik ben naar Rowno, om prins Lubomirski te spreken, over een zaak van zeer veel belang, die geen uitstel kan lijden. (Wordt vervolgd van de Linie. Het geheele besluit werd aldus met alg. stemmen aangeno men. Wat er nog volgde, was wel niet van belang ontbloot, doch kon in het bege leidend schrijven onder de aandacht van de adresseerende maatschappij worden gebracht. Zoo had de heer Hendrikse gehoord, dat er een gemeentebestuur was, het welk het subsidie zou intrekken, indien er meer dan 5 °/0 dividend werd uitge keerd. Al vond hij nu, dat voor deze maatregel 5 °/0 te weinig is, toch kwam het hem billijk voor, dat in dezen ge lijkheid moest worden betracht en dus wanneer eene subsidie wordt ingetrok ken, het andere niet behoeft te blijven voortbestaan. Hij zou echter volstrekt niet verlangen, dat met een dergelijke eisch het sympathieke trammenplan zou staan of vallen. Everwei ligt er een grond van billijkheid in. Want de Breskens—Maldeghem keerde al lang 8 uit en nogtans werd het subsidie maar steeds gegeven. De voorzitter moest er op wijzen, dat het rijk en de provincie rentelooze voorschotten geven, onder beding dat deze moeten woiden teruggegeven bij aldien een zeker percentage wordt ge wonnen. Nu kan de gemeente ook een rente loos voorschot geven onder die voor waarde, maar hij betwijfelde of de ge meente daartoe te vinden zou zijn. Ook bepleitte de heer Hendrikse de wenschelijkheid om de woorden „zoo veel mogelijk" betreffende de ritten, en bepalende, dat zooveel mogelijk treinen zullen rijden tot het verkrijgen van al le aansluitingen, te vervangen door de bepaling, dat de dienstregeling in over leg mèt, althans de nadere goedkeuring moet erlangen van het Gemeentebestuur. Immers „zooveel mogelijk" is zoo'n rekbaar begrip; het zou kunnen zijn dat er bijv. 3 trams per dag kwamen onder mededeeling dat Jer geen moge lijkheid was er meerdere te laten rijden. Hem kwam daarbij in herinnering dat destijds Sluis een subsidie van 1000 's jaars gaf aan de Breskens— Maldeghem, waarvoor ze niet minder dan 11 treinen daags verkreeg en IJzen dijke geeft ƒ1250 met eene regeling, die vrijwel algemeen bekend is. Om nu te voorkomen dat zooiets weer zou kunnen plaats hebben, bedong hij dien eisch. Ten slotte besprak hij nog het leggeld op de terreinen. Hij meende dat het even billijk was om dit niet in reke ning te brengen op de terreinen die aan de maatschappij behooren, als dat opslaggeld werd betaald door belang hebbenden, indien bij gebrek aan ruim te de maatschappij terrein zou moeten huren. Het is te voorzien, dat het dan niet zal gaan zooals nu, als op het emplace ment nooit kan overgeladen worden, terwijl het slechts te doen is om de 10 cents van de 1000 K.G. En ook hiermede vereonigde de raad zich algemeen. In zake de waterafvoer van de schuur van Geensen in de gemeentepomp, had de voorzitter zich met hem verstaan en had verklaard, als het noodig is, het water op dezelfde voorwaarden beschik baar te stellen. Voor de pomp wil h(j ƒ25 geven, maar de regenbak is niets waard. Men kan de overeenkomst met 1 Oct. doen ingaan. De heer Hendrikse had tegen deze regeling geen bezwaar, doch wenschte absoluut bepaald te zien, dat in zake de prijs van het water geen andere kan bedongen worden, dan tot dusver jaren lang daarvoor is betaald. En toen hij sprak van de goedkeuring door Ged. Staten, meende de voorzitter, dat zulks in geen geval noodig was voor een bedragje van ƒ25.— De heer Hendrikse betwistte die mee ning ten sterkstehet gaat niet om de pomp als een stuk roerend goed, maar als een erfdienstbaarheid, en als zooda nig is het onroerend goed, waarop wel ter dege de goedkeuring van Ged. Sta ten noodig is en waarvan een notariee- le akte moet worden opgemaakt, in wel ke die voorschreven voorwaarde nadruk kelijk kan worden omschreven. Op het destijds door het bestuur der Alg Onderl. Paarden-Verzekering-Maat- schappij te Schoondijke gedaan verzoek tot wijziging van de verordening op de keuring van vee en vleesch, ten behoe ve van den doorvoer van doode paar den als niet voor de consumptie be stemd, stelden B. en W. voor, hierop afwijzend te beschikken. De Gezondheids-commissie had op het verzoek geadviseerd, dat tegen wijziging geen bezwaar bestaat. De keurmeester daarentegen achtte het gewenscht het verzoek van de hand te wijzen. Nu zijn in de verordening wel bepaald de kosten der keuring van rundvee en varkens en niet van paar den daarom vonden B. en W. dit een geschikte gelegenheid het tarief voor een paard te bepalen op 2.50 en voor schapen en geiten, waaromtrent in de verordening ook niets was opgenomen op ƒ0.40 per stuk. Maar 2.50 voor een dood of afge maakt paard met een waarde van mis schien 25 tegen 1 voor een rund van 150 tot 200 waarde, vond dhr De Jaeger allerminst een verhouding. Een gulden was genoeg. Met de bewering van de waarde der doode paarden was de voorz. het niet eens dat is wel eens 100 ook. Want het vleesch ervan gaat naar Bergen op Zoom, waar het als saucice verorberd wordt en ook langs een omweg als het in België binnengesmokkeld komt. Evenwel zullen B. en W. ook wel maatregelen treffen om de slachterij te voorkomen. Bovendien de overige slagers betalen keurloon, waarom dan niet die van paardenvleesch. En da heer De Milliano dacht, dat dit meerdere keuren al spoedig een verzoek om verhooging van de jaarwed de van den keurmeester tengevolge zal hebben, ondanks dat het salaris nu al hooggenoeg is, terwijl dhr Hendrikse aan voerde, als er meer werk moet worden gedaan dat toch niet onbillijk ismen kan toch niet eischen, dat hij 3,4 maal per week naar de Maagd van Gent gaat om niets. Dhr de Milliano zou daar in elk ge val tegen zijn, omdat de keuring wel eens te wenschen overlaat. Er is ten minste wel eens visch ver kocht als zijnde goedgekeurd, die de keurmeester nooit heeft gezien. Dit vond de heer Hendrikse ongepast, tegen zoo'n handelwijze moeten B. en W. waken, of de keurmeester ontheven worden van zijn taak, indien hij niet zoodanige blijken van deszelfs opvatting geeft, dat ze verheven is boven de par tijdigheid. Inmiddels zullen B. en W. daar op letten. Het voorgestelde en geamendeerde ta rief werd goedgekeurd. Alvorens de gem.-rekening werd goed gekeurd, stelden B en W. voor enkele posten oninbaar te verklaren. O.a. een post van 50 ten name van Yale, hetwelk door den voorzitter al dus werd toegelicht. Met Vale is mon deling overeengekomen de verhuring van een plaats op het marktplein tijdens de kermis, gedurende 3 jaren a 50 's jaars. Bijaldien Vale de kermis komt bezoeken betaalt hij in Januari reeds ƒ25 vooruit. Nu is hij ten vori- gen jare niet geweest en betaalde dus in Januari ook de 25 niet, tengevolge waarvan het geheele bedrag van ƒ50 is verbeurd. Dewijl die 50 op de begrooting voorkwamen als post van ontvang, en in werkelijkheid niet. is ontvangen kan het toch niet anders of de post moet, om behoorlijk verant woord te zijn, als oninbaar worden ver klaard. Maar daarmee was de heer Hendrikse het niet eens. Als die ovèreenkomst contractueel is, dan is Vale het verschuldigd en kan dan niet oninbaar worden verklaard, hetgeen trouwens voor hem een affront zou wezen, of Vale is het niet ver schuldigd, en dan kan het ook niet oninbaar worden verklaard. In elk ge val kan dit een goede les zijn om met kermisreizigers maar geen mondelinge overeenkomsten aan te gaan, doch bin- dendende contracten. Zoodoende zal dit geval als kanttee- kening op de rekening worden aange merkt, ten minste oninbaar werd deze deze post niet verklaard. Wel eenige aanslagen in den hoofd, omslag tot een bedrag van ƒ94.73, in de hondenbelas ting a ƒ4.— en op schoolgelden ƒ0.75. Daarop werd door de commissie be last met het nazien der rekening over 1907 bij monde van den heer Hendrik se rapport uitgebracht, waarbij enkele opmerkingen van administratieven aard, een omtrent een verschil in berekening van nachtlogies en in zake vervoer, ver der over de uitbetaling wegens genees kundige hulp a ƒ2.10 van een dronken ruzie makenden Belg, die men beter deed over de grenzen te zetten. Overeenkomstig het advies van de commissie werd de rekening goedge keurd in ontvang op ƒ19.826.695 en in uitgaaf op „18 218.26 alzoo met een goed slot van 1608.335 De begrooting voor 1909 werd aan geboden tot een balanscijfer van 20.544.36"' met een post van onvoor ziene |uitgaven van 862.725. De hoofd, omslag is daarin opgenomen met een verminderd cyfer van ƒ300. Als candidaten voor het college van zetters der dir. bel. zullen aan den Commissaris der Koningin worden op gegeven de heeren B. J. Doens, J. B. de Witte, beiden aftredend, P. J. Lie- vens en G. F. Doens. B. en W. stelden voor om den gem.- werkman Boerjan voortaan te belasten met de straatverlichting en hem als vergoeding voor het uur dat hij van 1 Sept. tot 1 Mei per dag meerder werk zal verrichten 25 te vergoeden. De heer Hendrikse kon zich daarmee niet vereenigen. B. en W. hebben krachtens de instructie de bevoegdheid de gemeente werklieden werkzaamheden ten dienste der gemeente op te|di;agen. Zoo ook in dit geval. Maar daarom moet men maar niet terstond komen met loonsverhooging. Dat wordt een wetten-voorschrijverij, die de gemeente niet behoeft te gedoogen. Dat wil niet zeggen dat hij de jaar wedde van 300 boog genoeg vindt integendeel, afgescheiden van die straat verlichting, zou hij bij de begrooting willen voorstellen diens jaarwedde te verhoogen tot f'350 en die van Aer- noudts tot f 400. Dat zou dan ingaan met 1 Jan. en inmiddels was hij er toe te vinden om voor die meerdere werkzaamheden eene evenredige gratificatie te verleenen. Dat vond algeineene instemming. Nog was er ingekomen eene rekening van dr Schoute te Middelburg voor het verstrekken van heelkundige hulp aan Th. Wille die bij een vechtpartjj in het Oudeland eene verwonding had opgeloo- pen die te Middelburg moest worden behandeld. De voorz. voegde er aan toe, dat er voor het vervolg kan gevochten worden en verwond zooveel ze willen, maar dat er van wege de gemeente geen cent meer zal worden uitgegeven voor geneeskundige hulp. Dhr Hendrikse beaamde deze opmer king volkomen, ten deele ook onder ver wijzing naar de gedane bemerking over den dronken Belg. Ter regeling van de brandweer werd voorgesteld 10 ets per uur uit te kee- ren, indien gerequireerd zonder de spuit te gebruiken en 30 ct. per uur bij des- zelfs gebruik tot een maximum van fl in de 12 uur. Dhr Hendrikse vond het laatste te weinig.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2