It II S k ISIIi; CO [RAM, L. 1336. 178 Jaarg ILGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Sltall ti! KiSiKli-nia Buitenland. FEtULLKTO'V. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rjjk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewatht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. te&asicMttmaai Hit blad verschijnt elften Dinsdag;- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAV te Breskpns do is dan België een koloniale mo- tibeid geworden. e Kamer heeft het ontwerp, bedoe- le de naasting door den Staat van pongo, aangenomen, met eene meer- aeid die men zich zelfs niet heeft ven denken. je overneming van den Congostaat is r zeker de gewichtigste daad, welke Belgische Kamer, sinds België zijn fhankelijkheid verkreeg, volbracht ft. ie naasting, nu zij oen voldongen feit wordt door de natie met zeer ge- igde gevoelens onthaald. Over 't meen echter moet worden verklaard, de handel en de industrie de tot id gekomen oplossing beslist goed- ren. De langgerekte bespreking ibroken en weer ter hand genomen die een paar kabinetten het leven it gekost, heeft deze goede zijde al- as gehad dat velen in den lande al tegen wil en dank zich voor de ko- ale zaken zijn gaan interesseeren en iepen hebben dat zij er toch iets behoorden te weten Met dat al 't de kennis, welke België, als natie, t met betrekking tot het onmetelij- gebied dat thans tot Belgische kolo- >is geworden, boneden alle peil. 'ot die onverschilligheid hebben de alisten in aanzienlijke mate mede werkt. jerhaaldelijk is door buitenlanders naam, Fransehen, Duitschers en ook elschen, verklaard geworden dat elk pr volk zich gelukkig zou achten in bezit te treden van een kolonie die de beschaving toegankelijk is ge- Ikt, en waarin de administratieve ihine alreeds loopt. De Belgen broni- en mopperden, en sloegen geen acht op het door hun koning tot stand ge brachte, alleen maar omdat zij, die op 't oogenblik den mond vol hebben van wereldexpansie, over het geheel zoo zel den den neus buitengaats hebben gesto ken om eenige voorstelling te bezitten van de som van kractsinspanning welke zij bij zulke uitbreiding naar buiten van hen zal worden gevergd. Drie-vierde gedeelten zijner industriëele productie moet België noodzakelijk aan den man brengen, daar anders zijn industrie-ar beiders verhongeren doch zich nieuwe afzetmarkten te openen en zelf er zijn productie heen te brengen, schijnt min der noodig tc zijn, tot op den dag waar op aanzienlijke handelsmarkten misschien voor hen verloren gaan en de buiten- landsche bemiddelaar, die thans hun wa ren vervoert, vrijwillig of onvrijwillig zijn diensten mocht weigeren. Van stonde af aan heeft België plaats genomen onder de koloniale mogendhe den. Niet zonder bezorgdheid zien ve len alhier de toekomst in en denken aan de verrassingen der koloniale politiek. De tijd van klagen is echter voorbij, en vooreerst zal van België verwacht wor den dat het krachtig de handen uit de mouw zal steken. Het staat namelijk voor een zware taak, te zwaarder nu de beschaafde wereld dezen kant uit kijkt, en er zekere klippen te vermijden zullen zijn welke door de vorige regee ring van den Congo staat niet genoeg in 't oog zijn gehouden. Daarbij komt nog, dat België in koloniale zaken zeer on ervaren is, en op dit gebied zeer waar schijnlijk nog harde noten zal te kra ken krijgen. Laten wij hopen dat de leerschool, welke thans aanvangt, niet al te moeilijk zal zijn. Dat Congoland een voorwerp van na ijver is geweest en nog is, van de zijde van andere volken, is aan geen twijfel onderhevig. Koloniën worden nog heden niet zelden als een ideaal beschouwd, waar men gauw tot vermogen kan ge raken, zonder erg kieskeurig te zijn op de middelen. Evenwel, de oude me thode om koloniën te beheeren, heeft heden zoo goed als afgedaan, en België zal in Afrika zeer beslist rekening heb ben te houden met de quaestie van hu maniteit. In dit opzicht heeft België een zware, en naar gelang der opvatting grootsche, taak te vervullen. Al te vaak nog gaat de koloniale politiek gepaard met ver drukking en machtsmisbruik, al te zeer nog wordt zij gekenmerkt door inhalig heid, vaak verborgen onder den dek mantel der beschaving. In de middel eeuwen vooral stond België, Vlaanderen meer in 't bijzonder, bekend wegens zijn ontembaren dorst naar vrijheid. Meesters hebben deze gewesten steeds niet dan met moeite geduld. Voor de eer des lands is het te ho pen dat men thans deze grondbeginselen in toepassing zal brengen en kracht dadig doch eerlijk willen werken tot de opheffing van het natuurvolk, met welks voogdij wij ons thans hebben be last. Deze week is het program der Turk- sche regeering verschenen. Neemt men in aanmerking, dat de grootvizier, Kiamil Pascha, nauwelijks een week aan het bewind is, dan zal men hem niet kunnen beschuldigen geen haast gemaakt te hebben met het be kend maken van de intentiën der re geering, en zal men hem een aantal va ge termen in het offlcieele stuk wel vergeven. Het program is natuurlijk een verkla ring van de algemeene politiek der re geering. Het eerste en voornaamste, wat de Porte heeft te doen, is, de be staande wetten in overeenstemming te brengen met de grondwet en te reorga- niseeren „leger en vloot, justitie en ad ministratie, en alles wat daartoe behoort. Nu, leger en vloot te hervormen zal niet het moeilijkste deel zijn van dit program, al zal het geld kosten 1 Maar reorganisatie van justitie en administratie, dat is voor Turkije een ding van belang. Hier valt een Augiasstal schoon te maken. Want in de rechterlijke, en de geheele ambte naarswereld, ziet het er mooi uit in de Turksche landen. Het zal zoker niet gemakkelijk vallen ervaj'cn en betrouwbare ambtenaren te vinden. Ervaren en bekwame ambte naren zijn er misschien in Turkije, maar sindb dertig jaren en langer leven zij in een sfeer van verdorvenheid, die hen weinig betrouwbaar maakt. En de wer kelijk eerlijke mannen zijn onder de oude regeering weggeduwd uit de amb tenaarswereld en hebben in de verban ning of in hun non-activiteit hun ken nis van de administratie en van de toesjanden des lands verleerd. Eti dan komt het buitenland ook in aanraking met de hervormingen. Het bedeaf in de administratie, de omkoop baarheid in Turkije heeft in den loop der tijden aanleiding gegeven tot den opbouw van een internationaal stelsel van verdragen en overeenkomsten, waar door vreemdelingen zooveel mogelijk be waard blijven voor de Turksche recht spraak en de Turksche verordeningen. Dit stelsel is bekend onder den naam van „de capitulaties". Die capitulaties wil de Turksche regeering nu ook af schaften. Maar daarbij komt ze in botsing met de mogendheden. Afschaffing, goed, maar niet eerder dan als er in Turkije geregelde, geor dende toestanden zijn ingevoerd. En daar zullen nog jaren mee verloopen. -4?——hem- ên laatste middel bleef haar nog over |en rechtstreeksch beroep op den 'namen Iius, om niet tegen den f te spelen. Maar hiortoe zou zij te bewegen zijn geweest, ook is niet, nu zij haar arm, gepijnigd jd te ruste legde, zich bewust, dat eze traag voortkruipende nachtelij- Iren wellicht haar lot zou worden 1st. Want zij wilde geen inbreuk bn op den vrijen wil van haar genoot, die, wat hij ook jegens haar pt hebbon misdreven, toch vóór al- delman, man van eer en Pool van pr bloede was en bleef. Alleen dan, heer ons niets anders overblijft 1 lis- p zij, terwijl zij een kus drukte op blanke voorhoofd van haar slapend I. Geen slaap had nog haar moede in geloken, toen vele uren later, bij zwak schemeren van den aanbre ien dag, haar echtgenoot zijn ver trekken betrad. Met angstig kloppend hart had zij zijn terugkeer afgewacht De gebeurtenissen van dezen noodlot- tigen nacht bereikten nimmer het oor van Cecile Wizocka, want de meesten der verschrikte speelgenooten hadden, lang voor dat Etienne Wizocki in wan hoop zijn kaarten nederwierp, het too- neel van den strijd verlaten en zich in hun vertrekken teruggetrokken. Ik heb genoeg, had Etienne ten slotte met schorre stem gezegd, een blik slaande op Vassili Milutin die langzaam van zijn zetel rees en een diepe buiging maakte voor de nog aanwezige getui gen van dezen krankzinnigen strijd op leven en dood, die de door allen mede- gespeelde partij baccarat had besloten. Het was niet de onbevangen, hard vochtige Milutin geweest, die dobbel- steenen had gevraagd niet de Rus, in wiens ongeschokt gemoed de verrader lijke plannen van zjjn Grootvorst slui merden. Maar het was de graaf, die zijn recht geëischt had, om quite ou doble te spelen 1 Met een blik op den in stomme verbazing toeluisterenden raad van eer, had Vassili Milutin kalm opgemerktGij staat er op, niet waar Gij wenscht gebruik te maken van uw recht Eu met een blos van wanhoop op de kaken had Wizocki geantwoord, terwjjl hij den generaal scherp in de oogen had gezien Mij dunkt, dat injj dit vrij staat 1 Ook den Muscoviet was het bloed naar de gebronsde wangen gedrongen, toen hij met een flauwe hoofd buiging geantwoord en kalmpjes gezegd had Natuurlijk 1 Wel had een onheil- spellendeu toon geklonken in de stem van den soldaat, toen hij dit enkel woord uitsprak. Niet de speler had ge sproken niet het verlangen, om Cecile Wizocka's betooverende schoonheid een schrede nader te treden, had dat som bere accent veroorzaakt. Het was de triomfeerende agent van Rusland ge weest, die plotseling zijn hart had voe len ontgloeien door een helsche vreugde. Nu is hij de mijne! had het in zijn bin nenste gejuicht, want Milutin wist, dat, hoe de noodlottige dobbelsteen ook mocht vallen, ten slotte toch de fortuin aan zijn zijde moest blijven. Onkwetsbaar door zijn onmetelijk ver mogen, maar meer nog door de orders van (jen grootvorst, was Vassili Milutin in alle opzichten de sterkste en For- tuna was hem gunstig gezind gebleven. Met de hoffelijkheid, die zelfs de meest verbitterde duellist bewijst aan den te genstander, die dood aan zijn voeten ligt, boog de generaal en verwijderde zich, om zijn eigen vertrekken op te zoeken. De getuigen van den strijd ver dwenen evenzoo sprakeloos van de kamp plaats, toen de graaf, met wankelenden tred en met de hand op het bonsend hart gedrukt, door de eenzame gangen op zijn eigen vertrekken toeschreed. Een heerlijk schoone ochtendstond brak aan. Het zonlicht schitterde op het meer, waar de zwanen statig rond dreven, en bescheen met vroolijke glan sen dö Volhynische wouden, waar de vogels hun morgenlied zongen en het wild zich aan beek en stroom kwam laven. Geen enkel uiterlijk toeken van de door den nacht gewrochte ellende was zichtbaar. De Poolsche edelen wa ren meerendeels reeds vroegtijdig ter jacht getogen en de Russische generaal zat alleen aan den, met een keur van uitgezochte spijzon beladen, ontbijtdisch,

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1