Binnenland. Gemengd., iere gedragslijn te volgen, over welke zooals gij kunt begrijpen, slechts Ier reserve kan spreken. Haar ik kan mededeelen, dat deze Iragslijn op algemeenen steun kan :enen bij de leden der regeering en I rens Op de hooge goedkeuring van on- Koningin en bijaldien het noodig ■cht blijken, dat er krachtdadig moet rden opgetreden, tevens op den krach- en en algemeenen steun der openbare ■ening". Laar aan de New-York Herald uit n Haag wordt medegedeeld, zou onze nister van Marine, die thans zijn •lof onderbroken heeft en in Don ag vertoeft, een onderhoud hebben ïad met den heer Beaupré, den Ame- aanschen minister-resident in Den ag, en na dat onderhoud zouden or- •s zijn gegeven voor het gereedma- i van de „Friesland" en de „Utrecht." Laar de „Tel." verneemt, wordt de tste hand gelegd aan de pantser iepen „Utrecht", te Nieuwediep en olland" te Amsterdam. Slechts het ilderwerk moet nog voltooid worden. Holland zal 29 dezer vertrekken, wijl de Utrecht bestemd is 2B Octo e. k. naar de Yenezolaansche wate- te stevenen. vVanneer de vijf oorlogsbodems daar len zijn, zal beschikt worden over .7 marine-manschappen met 134 ka men. 7erder deelt men mede, dat aan de imployeerden der werven te Nieuwe- p, Amsterdam en Hellevoetsluis geen lof wordt verleend dan bij groote )dzakelijkheid. ^resident Castro kan er zich niet op ■oernen, dat de Amerikaanshe pers n bijzonder welgezind is. De meeste bladen achten het bepaald )dig, dat hem eens behoorlijk wordt .oond, dat men van zijn onhebbelijk- len niet langer gediend is en ver ren tevens, dat Amerika zich daar- en niet verzetten zal. 'oo zegt bijv. de Dispatch van Balti- re Vanneer de regeering van Koningin lhelmina mocht besluiten tot straf- atregelen, zal van Washington uit t worden geprotesteerd, behalve wan- sr er sprake mocht zijn van een blij- ide annexatie van Venezolaansch ge- d. Zulks zou natuurlijk een schen- g zijn van de Monroeleer en het is ist niet denkbaar, dat Nederland irtoe een poging zou doen. De Boston Advertiser is vrijwel de fde meening toegedaan .Castro", zoo heet het daar, moet eens ■rbeeldig worden gestraft, opdat hij ■e begrijpen, dat Venezuela slechts kindje is in de statenfamilie en den 'digen eerbied moet betoonen voor 't kenrecht. Wanneer de Nederlanders ;e taak op zich nemen, vinden zij de ■telijke sympathie van Europa en zul- de Ver. Staten hun geen hinderpa- in den weg leggen. )e Commercial, van Buffalo, gaat nog der. Dit blad is van meening, dat er vandaag of morgen toch toe moet nen, dat de een of andere mogend- d zich genoopt zal zien Castro eens ■dhandig aan te pakken, teneinde hem leeren, zich beleefd te gedragen te- lover buitenlanders en hun rechten te biedigen. De regeering te Washing- zou gaarne zien, dat Nederland zich irtoe leende, natuurlijk binnen de nzen door de Monroeleer gesteld, n den Leader, van. Cleveland, wordt ir aanleiding van het optreden van stro betoogd, dat er behoefte bestaat i een groot Hof van beschaafde mo- ïdheden, teneinde machthèbbertjes als stro te leeren, dat er zekere grenzen r, die zij niet mogen overschrijden, n denzelfden geest laten ook andere ïerikaansche bladen zich uit. Daar is op eens de aandacht van het Nederlandsche volk gevestigd op een belangrijke gebeurtenis die aanstaande zou zijn in het koninklijk gezin. De gelukkige gebeurtenis zou tegen Februari-Maart mogen worden tegemoet gezien. Het hof zou behoudens bijzondere omstandigheden den winter op Het Loo doorbrengen. In de laatste dagen wijzen verschil lende omstandigheden op bijzondere voorzichtigheid van H M. de Koningin, zooals men zich herinnert, is de hof rouw zonder noodzakelijkheid verlengd, zoodat bijzondere festiviteiten vermeden konden worden. Voorts viel het op, dat H. M. den Prins niet naar Mecklen burg vergezelde, zooals andere jaren. Eveneens bleef het bezoek aan Soest- dijk achterwege. Ook zal de Koningin verschillende tentoonstellingen niet be zoeken, o. a de landbouwtentoonstelling te Apeldoorn, waarvan H. M. Bescherm vrouwe is. H. M. zal ook, naar gezegd wordt, de feestelijkheden ter eere Harer verjaring op 31 Augustus te Apeldoorn waarschijn lijk niet bijwonen. Wegens den hofrouw zal, op Konin- gin's geboortedag ook het gebruikelijk gala-diner ten Paleize Het Loo dit jaar niet plaats hebben. BRESKENS, 21 Aug1908. Bij beschikking van den minister van Waterstaat is o.m. benoemd tot buiten gewoon opzichter bij het verven van de metalen bovenbouw der brug over de Bergsche Maas onder de gemeente Hees been, de heer J. P. van de Sande (van Breskens) te Heusden. De milicien-soldaten M. Cappon en C. J. Manneke van het 4e bat. te Vlis- singen, die bij het j.l. gehouden examen voor milicien-korporaal slaagden, zijn met ingang van gisteren als zoodanig bevorderd. De koninklijke eereprijs voor be toonde schietvaardigheid in zilver is o. m. toegekend aan P. Versprille teGroe- de. Op eigen verzoek worden met in gang van 28 Aug. a.s. verplaatst de marechaussee A. Huijzink van IJzendij- ke naar Heusden en J. de Voogdt van Heusden naar IJzendijke. Tot directrice van het burger gast huis te Aardenburg is benoemd mej. A. C. Bliek, verpleegster te Arnhem. Omtrent de aanhouding van de dievenbende, die in den laatsten tijd de streek aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens onveilig maakte, meldt aan de N. R. Crt. nog het volgende Het onderzoek, dat door de Belgische justitie met behulp der Nederlandsche wordt voortgezet, heeft aan het licht gebracht, dat de bende verschillende diefstallen pleegde, o. a. te Moerkerke, Axel, Antwerpen, Stekene, Exaerde en Sinaaij. De hoofdman was August de Brouwer, een groote, sterke kerel, gebo ren te Stekene, een dorp niet ver van Hulst. Hij droeg den bijnaam van Ka pitein der Klampers. De bende maakte er haar werk van 's nachts in de woningen van alleen wonende personen in te breken, die te binden en een prop in den mond te steken. Soms werden de bewoners, als zij hun geld niet wilden wijzen, mis handeld. Om de. ligging der woningen te leeren kennen, ging de kapitein over dag in de grensdorpen rond met post papier en schoensmeer. Verleden week was hij naar Antwer pen gekomen om zijn aandeel in den buit op te eischen bij een zijner hand langers, die daar een herberg houdt. Hij kreeg maar 300 frs., terwijl hij zeker wist, dat er over de 9000 francs in kas was. Daarom heeft hij na zijn gevangenneming alles aan de politie be kend gemaakt. P. B., de luitenant der bende, werd in Antwerpen door de dokwerkers schert send „mijnheer Peer" genoemd, omdat hij steeds een hoed op had en ringen aan de vingers droeg. „Mijnheer Peer" ontkent alles. Mede is in hechtenis ge nomen E. T., bijgenaamd „de Paarden dief'. De Belgische justitie is te Clin- ge geweest, ook het parket van Mid delburg was aanwezig om een on derzoek in te stellen, omtrent den dief stal onder Axel in den nacht van 23 op 24 Juli 1.1. De verdachten, A. de Brouwer, E. T. en P. B. waren door de Belgische poli tie meegebracht. De Brouwer legde weer een volledige bekentenis af en vertelde tot in de min ste bijzonderheden hoe de diefstal had plaats gehad. Men verwacht, dat er nog meer per sonen leden van de bende, zullen wor den aangehouden. Oostburg. Bij gelegenheid van den gehouden schietwedstrijd naar aanleiding van het B-jarig bestaan der schietver. „President Steijn" is door H. M. de Koningin alsnog BO geschonken voor kunstvoorwerpen ter verschieting op de personeele baan. De le prijs werd gewonnen door P. de Hullu Hz. alhier met 58 p., verder behaalden J. Babijn B7, A. Uijterschout en P. Versprille, Groede, 56, W. Roelse, Vlissingen, P. Lauwerse, Domburg, en J. Bosschaart BB, J. F. Minnebo, Veere, en P. Pleijte B4, A. van Lare, Groede, W. Mookhoek, Breskens. J. van Lare, Groede, en A. M. Sap, Vlissingen, B3, A. Minnebo, Veere, A. van Haneghem, Breskens, P. Daansen, J. F. de Bliek, Veere, S. de Pagter, Domburg, en S. M. Polak, Vlissingen, B2, P. du Burck, Waterlandkerkje, en J. F. Mookhoek, Breskens, BI punten. Door den voorzitter werden de prijzen met een hartelijke toespraak en een woord van hulde aan H. M. voor Hoogstderzelver belangstelling, uitge reikt. Te Goes kwam een os een winkel in glaswerk binnen stappen. Hij trap te hier een kist met glaswerk om, veeg de daar met zijn staart oen glasplaat tegen den grond en toen, verstoord door al het gerinkel, ging het dier weer naar buiten. Intusschen had 't voor oen ƒ30 scha de toegebracht 1 Breskens. In de gisterenavond gehou den vergadering van het college van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier is iri behandeling ge komen eene aanvraag van het Gemeen tebestuur tot het afstaan van de ker kelijke gesloten begraafplaats tot het bouwen van eene openbare school. Na breedvoerige discussies werd goed gevonden uit hoofde van het teere der zaak van de graven, een referendum uit te schrijven waaraan alle hoofden van gezinnen en daarmee gelijk gestel den kunnen deelnemen, waartoe stem biljetten zullen worden uitgereikt. Met die volksstemming beoogt men niet een uitspraak te laten doen over het afstaan van den grond als zoodanig, maar een zich uitspreken van de inge zetenen over het beginsel van het laten rusten der graven. Ten einde de deelneming zoo ruim mogelijk te stellen, zijn 2 dagen, n.l. 31 Aug. en 1 Sept. bepaald waarop de ingezetenen tot de bus kunnen worden toegelaten, telkens van 's morgens 8 tot 12 ure. Er heeft zich te Alkmaar een eigenaardige historie voorgedaan, waar van tenzij de afloop gunstiger is dan hij zich op dit oogenblik laat aan zien verschillende winkeliers de dupe zijn geworden. Veertien dagen geleden huurde daar iemand, die zeide grossier in sigaren te zijn, een huis op de Oudegracht. Zijn gezin zou later komen, maar hij nam alvast intrek in het perceel. Bij verschillende winkeliers deed hij bestellingen. Zoo is bekend dat hij bij een stof feerder vitrages, bij een ander linoleum, een karpet en een looper voor f49, bjj een derde ook een karpet voor f21, bij een vierde nog een karpet voor f22.50, bij een zilversmid vaasjes en een pen dule, bij een rijwielhandelaar een dames rijwiel met lantaarn voor f88.50, bij 'n anderen rijwielhandelaar een heeren rijwiel voor f65, bij een schoenenma gazijn een paar heeren- en dames-laars jes voor f 11, bij een ander schoenen magazijn een paar heeren-bottines voor f 6.25, bij een heeren-kleedermaker een costuum met een demi-saison kocht. De voorwerpen werden alle bezorgd in het huis, dat de man gehuurd had. Hij nam ze zelf in ontvangst. De leveranciers moesten Zaterdag maar met de kwitanties komen. Toen ze kwamen, stond er een bordje voor hot raam, waarop „afwezig". Buren hadden den man met verschil lende pakjes en met de beide rijwielen het huis zien verlaten. Toen kreeg de huiseigenaar een tele gram uit Haarlem, waarin hij meldde, dat hij niet kon komen, tengevolge van een heugelijke familiegebeurtenis. Zijn echtgenoote en zijn inboedel zou n.l. reeds Donderdag zijn gekomen. Wilhelm Voigt, de welbekende kapitein van Köpenick, die voor een paar jaren het stoute stuk in het stad huis te Köpenick uithaalde, door den burgemeester en den gemeente-ontvan ger gevangen te doen nemen, en des wege tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft van den keizer ont heffing van zijn verdere straf gekregen. Dit feit zijner bevrijding had veel weg van een wereldschokkende gebeur tenis. Duizenden nieuwsgierigen versperden te Rixdorf den toegang tot zijn woning, zoodat hij zelfs langs een omweg geen kans zag binnen te komen. In iedereen, die een weinig op den „kapitein van Köpenick" leek, meende men den schoenmaker te herkennen en het gaf dan een gejuich en een gedrang, dat het een aard had. Auto's en rijtuigen hielden voor den zeepwinkel van zijn zuster halt, en het stroomde letterlijk brieven, telegrammen, visitekaartjes, en voorts wijnen, li keuren en versterkende middelen naar binnen. De „kapitein" liet zich echter niet zien, zoodat ten slotte alle bezoekers, ook de man, die hem vier maanden op zijn villa wou laten wonen, oriverrich- terzake moesten huiswaarts keeren. Hij vertrok in een rijtuig in alle stilte naar Berlijn om er een woning te huren. Daar zal hij voorloopig blijven. Wat hij verder doen zal, weet hij nog niet. Mogelijk gaat hij zich in het voorjaar ergens buiten vestigen hij zal van zijn vermogen, dat hij zelf op 40.000 mark schat, een stuk grond met een huis koopen. Zijn gedenkschriften zullen hem ook wel een lieven duit opbrengen, en mo gelijk zwicht hij voor een der vele aan biedingen, lezingen te komen houden. Iemand in Bremen beloofde hem voor acht lezingen 5000 mark. Zich laten kijken wil hij beslist niet. Een restaurateur bood hem aandeel in zijn zaak aan. Voigt vroeg toen, of de man den rijkskanselier Biilow ook zoo'n aanbod zou doen. Neen natuurlijk, was het antwoord. Welnu, zei Voigt, ik acht me niet minder dan Bülow en laat me ook niet voor trekstuk gebruiken. Zoo men ziet begint het eerbetoon hem al eenigszins naar het hoofd te stijgen. Overigens is zijn hart nog van innige dankbaarheid wegens zijn begenadiging vervuld, en dat heeft zich geuit in een onderdanig schrijven aan den keizer.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2