N Binnenland. (jtameiurd. ogenblik volkomen in het onzekere ver eert bij wie eigenlijk de regeerings- acht berust. Bij den sultan zeer ze ker niet, bij het Hof evenmin, dat voor namelijk door de bemoeiingen van den grootvorst uitgeschakeld is. Maar deze beheerscht thans zelf den toestand ook niet meer, hij wordt heen en weer ge slingerd door de volksmassa's, die dage lijks samenscholen onder de vensters van zijn bureau en hem door schreeu wen en dreigementen dwingen de ei- schen, door de volksmenners gesteld, te vervullen. Dat zulk een toestand, die een blij vend gevaar voor de orde oplevert, niet kan blijven voortduren, springt in het oog, want de volksmenners worden hoe langer hoe onbeschaamder in hun eischen hoe vaker de regeering toegeeft, hoe meer zij haar positie verzwakt en hoe meer haar aanzien vermindert. En hoe zwak en hulpeloos zij zich reeds ge voelt, blijkt vooral uit de invrijheidstel ling niet alleen van alle politieke mis dadigers on verdachten, maar ook van alle gemeene misdadigers en gevange nen zonder onderscheid, die zij, daar deze aan het muiten waren geslagen, niet meer in de gevangenis kon houden. Zelfs moordenaars en roovers, wier te rechtstelling reeds bepaald was, loopen weder vrij door de straten. Te Constantinopel alleen zijn 950 misdadigers, onder wie eenige zeer ge vaarlijke, op vrije voeten gesteld. In een groot aantal bladen wordt dan ook met verontwaardiging gespro ken over deze dwaze opvatting en uit breiding van de leus: „Vrijheid, gelijk heid, broederschap en gerechtigheid" en wordt gewezen op de ernstige gevolgen, die deze maatregel na zich kan sleepen. Het is waarlijk als een wonder te beschouwen, dat bij de groote lijdzaam heid, die aan de politie en den veilig heidsdienst opgelegd is, nog geen ern stige ongeregeldheden zijn voorgekomen. Aan wien bovengenoemde gevaarlijke maatregel te wijten is, aan de reactie of aan de regeneratie, men weet het niet, en deze onzekerheid heeft het wantrouwen bij velen vermeerderd. Wat de houding van de tegenwoordi ge machthebbers tegenover buitenland en buitenlanders betreft, kan met vol doening worden vermeld, dat alles in het werk wordt gesteld om de buiten landers en de buitenlandsche mogendhe den buiten de beweging te houden en er voor te zorgen, geen buitenlander lastig gevallen of in eenigerlei opzicht ook benadeeld wordt. Maar uit een aantal gehouden rede voeringen en ook uit de uitlatingen der leiders blijkt ten duidelijkste, dat de beweging gekant is tegen elke inmen ging van buitenlanders in de binnen- landsche aangelegenheden van het rijk en dat men, desgevorderd, dit ook kracht dadig zal toonen. BRESKENS, li Aug. 1908. Van wege de Stoomtram-maatschappij Breskens-Maldeghem is aan de betrok ken gemeentebesturen een plan met tee- kening toegezonden voor een directe tramlijn Breskens-Ter Neuzen. Zaterdagnacht brandde te Biervliet een voermansstalletje af. Sokoondijke, 9 Aug. Heden namiddag had alhier eene vergadering plaats van de leden der Tuinbouw-Maatschappij. Buiten het geheele bestuur waren slechts 18 leden tegenwoordig. De prikkel tot grootere belangstelling, nl. eene gratis-verloting, was ditmaal niet aanwezig. Ook mogelijk, dat het muziekfeest te Hoofdplaat iets van de belangstelling had afgetrokken. De voorzitter deelde mede, dat in ver volge op het eerste verzoek tot aanstel ling van den heer Risseeuw als onder wijzer aan den snoeicursus, een tweede sehrijven aan den minister was gericht, waarop de goedkeuring dier aanstelling onmiddellijk volgde, onder mededeeling, dat het eerste schrijven aan het depar tement nooit was ontvangen. Maar nu volgde eene minder aange name mededeeling. Namelijk, dat in den proeftuin der maatschappij de zoo zeer gevreesde Amerikaansche meeldauw is voorgekomen. Er werd een relaas gegeven van het geheele verloop dezer zaak en van de bijkomende omstandigheden. Toen de proeftuin was aangelegd had de voorzitter zich gewend tot een ter goeder naam en faam bekend staand kweeker in eene andere provincie ter bekoming van kruis- en aalbessen in verschillende variatie's. Ter verzekering om in elk geval zui vere stekken te ontvangen, had de voorz. bedongen eene verklaring af te leggen, dat in de kweekerij Am. meeldauw niet voorkwam en dus ook de te ontvangen stekken daarvan vrij zouden zijn. Die verklaring werd onomwonden af gegeven, zoodat de bestelling gedaan en conform werd uitgevoerd, met uitzonde ring van éene soort, die uitverkocht was, en in plaats waarvan met goedvin den een andere variatie werd gezonden- Bij ontvangst droeg alles het kenmerk van eene uitmuntende kweekwijze. Ze werden gezet, groeiden welig, waren goed verzorgd en alles liep flink van stapel, tot op zekeren dag een der leerlingen van den snoeicursus hem een kruisbes vertoonde, die er verdacht uitzag en waarvan spr. terstond vermoedde, dat za was aangetast door de opgemelde meeldauw. De bes werd zorgvuldig verpakt en ter onderzoek opgezonden naar het Pitopathalogisch instituut te Wagenin- gen, met het resultaat dat de directeur, dr J. Ritzema Bos, den volgenden dag reeds het vermoeden volkomen beves tigde. Hij stelde daarbij tevens eenige vra gen ten einde zoo mogelijk de bron van herkomst na te gaan. Deze werden hem welwillend ver strekt. Inmiddels had de voorz. zich ook gewend tot den betrokken leverancier, onder verwijzing naar zijne verklaring, ten einde te trachten eenige vergoeding te bekomen in de schade, die de Maat schappij onbewust had geloopen. Hoewel dit schrijven dateerde van den 28en Juli was daarop tot dusver geen antwoord ingekomen. Van een bekend kweeker, die een goede naam heeft, mag verwacht worden, dat, in weerwil van het feit, dat het geleverde reeds is betaald eenig antwoord geeft, al was 't dan maar eene verontschuldi ging. Ingevolge de daaromtrent in de bro chure van dr. Ritzema Bos gegeven voorschriften, zijn de aangetaste strui ken, ten getale van 22 gerooid en ver brand. Men hoopte nu het kwaad te hebben bezworen, want inderdaad, daar tegen kan niet te streng worden opge treden. Gelukkig dat de proeftuin geïso leerd ligt en besmetting van andere tui nen alzoo vrijwel is uitgesloten. Daarna werd de rekening over 1907,08 overgebracht door den penningmeester, de heer Steenhart, een ontvang van 296.7172 en uitgaaf van 190.09'/2 aanwijzende. De bescheiden werden geferifiëerd door de heeren Iz. de Hullu en du Puy, die tot goedkeuring der rekening adviseerden. Ze werd mits dien vastgesteld op een batig saldo van 106.02. De daarna ingediende begrooting voor het nieuwe dienstjaar gaf tot geene op- of aanmerkingen aanleiding, en vastge steld tot een balanscijfer van ƒ347.02. Alleen werden enkele toelichtingen gegeven. O. a. ten opzichte van de ex ploitatie van het Maandblaadje, waar- yoor ƒ100 is geraamd. Mede werd voor den 1909 te Oostburg te houden ten toonstelling ƒ120 gereserveerd. Intusschen zal die tentoonstelling ook weer buiten worden gehouden, omdat met de omvang dien de inzendingen hebben genomen, geen enkel gebouw meer geschikt om alles in zich te kun nen opnemen. Ongetwijfeld zal men te Oostburg wel van goede willen zijn om een weide in huur af te staan. Daarop werd door den voorzitter eene voordracht gehouden over asperges, den aanleg van de bedden en deszelfs ver zorging. De heer D. J. Oggel heeft eervol ontslag aangevraagd als burgemeester der gemeente Axel. Hoofdplaat, 9 Aug. Onder begunsti ging van prachtig zomerweder gedacht de muziekvereeniging „Oefening baart kunst" alhier haar lOjarig bestaan, dat door een zevental zustervereenigingen en éene zangvereeniging werd medege- vierd. In den namiddag werd eene optocht door de versierde gemeente gemaakt. Tal van vreemdelingen uit omliggen de gemeenten woonden het festival bij, zoodat den ganschen middag eene pret tige drukte heerschte. Het opvoeren van de muzieknummers door elk der vereenigingen werd telkens door een massa menschen bijgewoond, die zich met hun applaudissement niet onbetuigd liet. Aan de deelnemende gezelschappen werd een vijftal geldprijzen beschikbaar gesteld, die bij loting ten deel vielen aan „Harmonie" van Oostburg ƒ20, „Veronica" te Zuidzande ƒ15, „Uit het Volk Voor het Volk" te Breskens en „Oefening kweekt kunst" te Schoondij- ke elk ƒ12.50 en „Nut en Genoegen" te Waterlandkerkje ƒ15. Des avonds werd in den Spuiboezem een verlichte boottocht gehouden, ter wijl een vuurwerk het waardig slot was van het feest waarover men in Hoofd plaat nog langen tijd zal spreken, te meer nu het gold een feest waaraan al len deelnamen, en waarbij juist de veel heid van partijen een harmonisch geheel vormen, waar ze anders de meest groo te verdeeldheid brengen. Te Souburg is een vrouw, die Dinsdag bij het op hol gaan van een paard, zoo ernstig werd gewond, over leden. Oostburg. De uitslag van den op 8, 9 en 10 dezer gehouden Prov. Schiet wedstrijd is als volgt Bondskorpswedstrijd, 150 M.le prijs verg. zilv. med. Domburg met 383, 2e pr. zilv. med. Groede 368 punten. 20 M.le prijs zilv. med. Breskens met 414, 2e pr. bronz. med. Oostburg 419 punten. Korpswedstrijd, 150 M.le prijs bronz. med. van H. M. de Koningin, Oostburg met 263, 2e pr. zilv. med. Veere 244, 3e pr. bronz. med. Domburg 241 punten. 20 M.le prijs bronz. med. van Z. K. H. de Prins, Oostburg met 255, 2e pr. zilv. med. Breskens 246, 3e pr. bronz. med. Groede 234 punten. De bronzen medaille aan den hoog- sten korpsschutter werd, na loting met A. Uiterschout toegekend aan J. Babijn, wien eveneens de verg. zilv. med. op de eerebaan (150 M.) ten deel viel na loting met P. du Burck. Het zilveren eerekruis op de eerebaan (20 M.) werd verworven door P. du Burck na loting met J. Babijn. Op de vrije baan (150 M.) werd de le prijs gewonnen door P. Versprille te Groede met 58 p. 3 deelnemers hadden 57, 3 id. 56 en 3 id. 55 p. Op dezelfde baan (20 M.) behaalde de le prijs J. Bosschaert met 57 p. 2 schutters hadden eveneens 57, 3 id. 56, 3 id. 55 en 1 id. 54. Op de vrije baan 3-schots had de le prijs J. van Lare met 36 p., 3 deelne mers hadden 35, 4 id. 34 en 2 id. 33 punten. Behalve de reeds gemelde koninklijke medailles, waren nog medailles beschik baar gesteld door de heeren Gratama, burg. en Luceijn, lid der vereeniging, benevens een verg. zilveren eerekruis door den heer mr. P. C. J. Hennequi wien allen door den voorzitter een wooi van dank werd gebracht voor hum belangstelling. School- en Kerknieuws. Akte-examens. Geslaagd te Arnhem voor de hoofd acte de heer P. van der Male te Brei kens. Benoemd tot tijdelijk onderwijze res te Oostburg mej. van Holthuizen t Middelburg. Te Leiden wilde Zondagavond ii een meelfabriek een graansorteerder eei medewerkman die bezig was een drijf riem van een vliegwiel, dat er was af gegaan, weder terecht te brengen, evei helpen, toen hij door de machine werï gegrepen en kort daarop overleed. Woensdagavond is door de Gooi sche Stoomtram tusschen Muiden et Hakkelaarsbrug een tot heden onbekend persoon overreden. Volgens verklaring van den machi nist heeft de man, die midden op dei straatweg liep. zich bij de nadering vaij de tram plotseling voor de locomotie geworpen. De ongelukkige werd letterlijk in stuk ken gereden. De reizigers van den trein, die 4.57 uit Cranenburg vertrekt werden ter hoogte van „Groenewoud" bij Nij megen verschrikt door een schot op den trein, waardoor een glasruit derde klas se coupé werd verbrijzeld. Gelukkig kwamen de inzittenden er goed af. Onder de gemeente St. Pietei smeekten Woensdagmiddag een man, vrouw en twee kinderen Duitschers de publieke liefdadigheid af van de voor bijgangers. De man pareerde nu en dan met een gebrekkigen arm en stak dien in de richting van het publiek, dat, in dien hot niet direct zijn offer wierp in den traditioneelen hoed, een dosis ruwe scheldwoorden naar het hoofd kreeg. Naast hem stond een flesch met je never voortdurend „sterkte" hij den inwendigen mensch met volle glazen. Ook de kinderen kregen nu en dan als pa in een goede bui was, hun deel van den alcohol, evenals moeder de| vrouw, die evenmin afkeerig scheen van een spatje. Na eenigen tijd marcheerde het vier tal van de brug bij Slavante, in de richting van Belgiëman en vrouw zwaaiend n5ast elkaar, de kinderen, waarvan een de jeneverflesch, het ande re een groot pak torste, voorop. In een café werd rust gecommandeerd; de man en vrouw namen voor de her berg plaats, kregen dra ruzie met den kastelein, die zulk gezelschap liever kwijt dan rijk was. Huurkoetsiers trok ken de partij van den herbergierdoch de man, ook niet van vandaag of giste ren, pareerde de slagen, die hem van alle zijden ten deel vielen, zoo goed en kwaad als hij kon, de vrouw hielp den man, rolde over het zand, schold, raas de, vloekte, tierde. Als reserve werden nog een paar emmers water over het lichaam van den bedelaar uitgeschud. Intusschen hadden zich de kinderen weer bij hun ouders gevoegd, en over den kanaaldijk slenterde het echtpaar, achtervolgd door de huilende kinderen in de richting der Belgische grenzen. Verleden Donderdag poogde een reiziger in den sneltrein van Havre naar Trouville (Fr.) een moordaanslag te plegen. De dader is een jonge Braziliaan, Guzman Ferrari genaamd. Hij had te Parijs kennis gemaakt met een jonge-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2