ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E OISTt. ïsrtaal uit Bussl: No. 1332. Woensdag 12 Augustus 1008. Buitenland. FEUILLRTON. liRKSkHSi HE COERA Abonnement per 3 maanden 0.50, franco door het geheele rijk 0.55, voor België 0.62 Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IHELF.MA\ te Breskens. Het kan als een nationale ramp be schouwd worden, het ongeluk dat den koenen luchtschipper graaf Zeppelin is overkomen met zijn luchtschip. Reeds langen tijd is deze bezig met proeven om de luchtscheepvaart zoo volkomen te maken als in de tegenwoordige om standigheden maar mogelijk is. Zoo zou hij de vorige week een proeftocht ma ken van 24 uur lang. Üm kwart voor zevenen in den och tend steeg de luchtreiziger Dinsdagmor gen te Friedrichshaven op. Om 7.38 u. stevende de stuurballon snel over Kon- stanz, in de richting van Schaffhausen. De ballon werkte onberispelijk. Om half negen was Zeppelin al boven Bazel. In een grooten halven cirkel voer de balon, uit 't oosten komend, om den toren van den Münster en verdween in westelijke richting. De hoogte bo ven de stad bedroeg ongeveer 130 tot 150 M. en de ballon werd nog geen 7 minuten gezien zoo snel was zijn vaart. Boven Straatsburg werd ook een toer tje om den hoogen en beroemden dom gedaan. In den namiddag trad een klei ne stoornis in. Tegen zes uur was Zep pelin genoodzaakt, wegens een defect aan den motor van zijn luchtschip, mid den op den Rijn neder te dalen, onge veer een half uur van Oppenheim dat halverwege tusschen Worms en Mainz in ligt. Het doel was dus bijna bereikt. In ieder geval was een luchtreis ge maakt van een 50 uur hemelsbreedte, in den tijd van ruim 11 uur. Een re sultaat, waarvan niemand een paar jaar geleden verwachtte, dat het nu reeds bereikt zou worden. Volgens een later telegram uit Oppen heim maakte Zeppelin van de gelegen heid gebruik om zijn benzinevoorraad aan te vullen. Aan den oever was een groote menigte samengestroomd, die herhaaldelijk Zeppelin toejuichte en het volkslied zong. Toen het duister ge worden was, begonnen de toebereidse len voor de voortzetting van den tocht. Te 10 uur 15 steeg de ballon oponder gejuich van het publiek ging hij stroom- opwaarts, keerde vervolgens en sloeg de richting naar Mainz in, waar de graaf om 11 uur passeerde, aanstonds weer den terugtocht in Boven-Rijnsche rich ting aannemende. De twaalf personen, die dezen wonder baren vliegtocht medemaakten, waren als volgt over de drie gondels verdeeld in de voorste graaf Zeppelin zelf, baron Bassus, een ingenieur, twee kapiteins en drie monteurs; in de middelste 's graven neef, Ferdinand Zeppelin, en in de achterste een ingenieur en nog twee monteurs. Op de terugreis heeft de ballon Woensdagochtend even voor achten, na in het geheel 21 uur in de lucht ge weest te zijn, bij Echterdingen, ten Z. van Stuttgart, weer wegens een man kement aan het toestel voor de voort beweging, in het open veld moeten landen. Daar zou zij tot des avonds zes uur blijven liggen om na reparatie den tocht voort te zetten. Onder gunstige omstandigheden had hij alzoo reeds 420 kilometer afgelegd om een voorbeeld te noemen is de afstand in vogelvlucht van Londen naar Vlissingen 250 kilometer toen zijn ballon op eens door een zware storm geteisterd werd en het geheele gevaarte, vermoedelijk door zelfontbranding van het gas in vlammen opging. De deel neming is werkelijk algemeen, en behal ve dat ze bestaat in vleiende bewoor dingen, wordt die ook omgezet in klinken de munt, opdat de graaf zijn eens be gonnen werk zal kunnen voltooien. Er is stellig al veel meer dan een millioen mark ingeteekend. Aan het bureau van de Keulsche en Frankfortsche couranten steeg de in schrijving al ver over de 50.000 mark. Een inschrijving op de Berlijnsehe beurs bracht een ton op. Een senator in Lilbeck gaf ook 100.000 mark. De vereeniging voor mijnbouwbelan- gen in Essen stelde ook 100.000 mark beschikbaar, en een inzameling van de Duitsche luchtvloot-vereeniging in Mann heim bracht ook reeds 100.000 mark op. De motorenfabrikant Lanz en de vereeniging van Duitsche ingenieurs in Mannheim schonken elk 50.000 mark. Stuttgart's gemeentebestuur stond 20.000 mark toe; dat van Keulen 10.000 mark. Een particulier in Heidelberg stuurde 20.000 mark. En legio is het aantal particulieren en gemeentebesturen, die met kleine bijdragen voor den dag kwamen. Zelfs wordt waarschijnlijk op de plaats waar graaf Zeppelin Dinsdag geland is, een gedenksteen opgericht. Natuurlijk wordt door verschillende deskundigen en Ieeken nagepraat over de oorzaak van de ramp. Men is het er wel over eens, dat men den graaf heel slecht op de hoogte heeft gehouden met de komende weersveranderingen. Een Engelsche majoor ziet het eenige middel om dergelijke gevallen te voor komen daarin, dat overal ballonloodsen gebouwd zullen worden, zooveel als ha vens voor de luchtscheepvaart. Hadden weerkundigen den graaf gewaarschuwd, dan had hij althans zijn ballon steviger kunnen verankerennu lag hij maar met een paar zwakke touwen vast en de soldaten, die bij de schuitjes ston den, konden het gevaarte tegen den he- I vigen wind natuurlijk niet houden, toen htt lossloeg. Graaf Zeppelin is nu weer heelemaal verzoend met zijn noodlot en is nu weer aan den arbeid. Vermoedelijk begint hij aanstonds proeven met zijn oude model no. 3. De onverwachte wending der politie ke gebeurtenissen in Turkije doet de menschen als in een roes verkeeren. Het is als een droom, waarvan men zich afvraagt of dat nu de werkelijk heid is. In de eerste dagen ging alles zoo ernstig en waardig in zijn werk, dat men heusch meende aan de omwente ling vrede te kunnen toeschrijven. Edoch, daar heeft .de aanvankelijke gematigdheid plaats gemaakt voor een benauwende onzekerheid en een zenuw achtige opgewondenheid, niet weinig ge voed door een steeds scherper, heftiger en persoonlijker wordende pers. Voor velen, die zich op den voorgrond hebben weten te dringen, vordert de omwenteling veel te langzaam, zij hebben geen geduld om de verdere ontwikkeling af te wachten en eischen, dat alles plotseling veranderd zal wor den. Nieuwe mannen natuurlijk uit hun midden moeten onmiddellijk in de plaats treden van hen die thans aan het roer zijn en daar deze „extremisten", naar het schijnt, de eerste viool spelen in het leidend comité en bij het steeds geringer wordende prestige der regee ring, hoe langer hoe meer invloed op de massa's krijgen, zijn zij een staat in den staat geworden, die zich feitelijk boven de regeering heeft gesteld en aan deze de wet voorschrijft. Deze bedenkelijke toestand verontrust ten zeerste de gematigde elementen der liberale beweging, daar men op het -+•*- 24. Van af de barre, open vlakten aan de Russische grenzen, tot aan de dorre velden, die het Pruisisch domein bepaal den en het heuvelland der Oostenrijk- sche Karpathen, boden wouden, poelen, meren, en kreupelbosschen duizenden schuilhoeken aan voor hen, die de vrij heid wilden kampen. Iedere boer was een veilige gids in de door geen wegen doorsneden bosschen. En toen Vassili Milutin, wiens borst van kruisen en sterren vonkelde, op stond om den offlcieelen toast intestel- len „De Czaar 1" toen dachten de edel lieden aan zijn zijde, die hem met ge veinsde gulhartigheid bescheid deden, aan het oogenblik, waarop hij, en ande re generaals gelijk hij, aan het hoofd van zwaar gewapende Russische troe pen hun doodelijke marsch in de som bere wouden zouden aanvangen, om den Adelaar van Polen een gemakkelijke prooi te zijn. Niettemin deed ieder dier fijnbeschaafde mannen al wat in zijn vermogen was, om den voornamen gast op hoffelijke wijze te boeien en te ver strooien. Want, behalve de gedachte aan Po- len's vrijmaking, die hen nooit verliet, en het onafgebroken peilen naar Russi sche listen en lagen, brandde ieder van vorlangen om de plannen der Regeering te kennen ten opzichte van de dreigen de vrijverklaring der lijfeigenen. Drie honderdduizend Poolsche lijfeigenen zou den burgerrecht verkrijgen, aldus was gefluisterd, en de verbeurd verklaarde goederen der van huis en hof verdreven Poolsche grooten zouden onder hen wor den verdeeld. Het was allen begrijpe lijk, dat de Russische Regeering derge lijke maatregelen nam, in Rusland zelf, om het juk der lijfeigenen te verzachten. Waarom niet? Maar in Polen zou een keizerlijke Ukase van gelijke strekking den zamenzwerenden edeien met éen pennestreek berooven van de duizenden handen, die nu kosteloos hun velden be werkten, hun kudden hoedden en de maagdelijke wouden hunner domeinen in gereed geld omzetten. En terwijl de generaal derhalve met fijne diplomati sche zetten de vragen zijner beleefde tafelvrienden afweerde, vond de graaf gelegenheid om een blik van verstand houding te wisselen met zijn fiere, zwij gende gade, een blik, waarin ontmoedi ging was te lezen. Hij had de geheele som niet bijeen kunnen krijgen. De helft daarvan had hij ontvangen en het overige gedeelte zou hem binnen enkele dagen worden verstrekt, daar de joodsche kooplieden hun geheime boodschappers heinde en ver moesten uitzenden, om het goud in te zamelen, bij elders wonende geloofs- genooten. Graaf Etienne had echter een ander plan beraamd. Hij zou den ko ninklijken weg ter overwinning volgen. Waarom zou ik van avond niet nogmaals een kans wagen Wie weet, of het geluk mij ditmaal niet gunstig is? Door lafhartige vrees gedreven, had hij geruimen tijd in zijn particuliere vertrekken doorgebracht en was niet eerder te voorschijn gekomen, dan toen de zilveren gong weerklonken had en de oude bottelier een erfstuk der fa milie zijn gewone'aankondiging had doen hooren. Met bevalligheid nam Ce cile Wizocka de honneurs aan tafel waar, onbevangen door de aanwezigheid van zooveel mannen, die met vurige blikken haar lieftalligheid bewonderden. Het is het lot der Russische edelvrouwen; om vaak geheel alleen de plichten, der gast vrijheid te moeten vervullen, ten op zichte van reizigers van edelen bloede, die zich aanmelden aan de op groote afstanden van elkander en van de be woonde wereld gelegen kasteelen van den landadel. Noch hotels, noch herbergen zijn daar te vinden en de groote klove, 'die den edele van den boer scheidt, werd in Polen en Rusland nooit gedempt. Een middelklasse zoekt men aller\7ege tever geefs, daar de vruchtbare werkzaamheid der Joden volstaat, om de behoefte aan een nijveren burgestand te kunnen ont beren. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1