men er reeds vroeg Op den dag aan om zoo lang mogelijk aan het strand te kunnen vertoeven en de drukke scheep vaart naar Ter Neuzen en Antwerpen van nabij gade te slaan. Het grootst aantal vreemdelingen dat er eens op één dag aangebracht werd, bedroeg iets meer dan 1000. Niet minder dan zeven booten met evenveel muziekkorpsen aan boord hadden koers naar Vlissingens strand gezet. Dat was op Zondag 12 Juli en toen geleek het strand 's middags tijdens de muziekuitvoering veel opdat te Scheveningen op een mooien dag. Ten gerieve dezer eendaagsche bezoe kers zijn op tien verschillende plaatsen in de stad vanwege de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer „reiswijzers" geplaatst, witte bor den met een rand in nationale kleuren waarop uren van aankomst en vertrek van verschillende middelen van vervoer, ook in België, zijn aangegeven. Zij zijn op die punten in de stad geplaatst of opgehangen, waar de vreemdelingen zich het meest ophouden of langs de wegen, die zij naar het badterrein volgen. De aanblik van sommige gedeelten der stad is op 't oogenblik minder mooi, omdat men met het leggen der nieuwe rioleering nog lang niet klaar is. De hoofdstraten zijn gereedgekomen voor't badseizoen geopend werd, doch in som mige zijstraten ligt de grond open en is het werk in vollen gang. Met het dempen der stinkende grach ten is gelukkig een begin gemaakt. Wanneer over een paar maanden de groote kuil aan de Pottenkade gevuld is, zal daar een ruim plein met trottoir worden aangelegd, waar, naar men zegt, een nieuw post- en telegraafkantoor zal verrijzen, een gebouw, waaraan voor een stad van meer dan 20.000 inwoners met een drukke scheepvaart groote behoefte is, daar het bestaande bijlange niet aan de behoefte voldoet. Schreef men hierboven, dat een groot aantal booten een massa vreemdelingen in de stad brengt, ook schepen der stoom vaart-maatschappij „Zeeland" vervoeren tegenwoordig, doch alleen van en naar Engeland duizenden passagiers. In de week van 25— 31 Juli 4412. In de ge- heele maand Juli 17000. Voorwaar een kolossaal vervoer. Het meeste geschiedt met de booten, die 's avonds om 12 uur van Vlissingen vertrekken en den vol genden morgen om 6 uur ongeveer te Queenborough aankomen of omgekeerd. Die booten zijn echter op zoo'n groot vervoer van reizigers niet ingericht. Slechts voor ongeveer 250 personen be staat slaapgelegenheid. De overigen moeten hun matje maar spreiden in rooksalon of elders. De twee nieuwe vaartuigen, die binnenkort aan de vloot zullen worden toegevoegd, zullen voor zeker, met het oog op 't toenemend ver voer, van meer slaapplaats worden voor zien, terwijl zooals de geruchten gaan het corps „pursers" zal worden uitge breid. Zij kunnen op het betrekkelijk korte traject hun werk bijna niet af, vooral als, zooals vorige week Zaterdagmorgen, het aantal passagiers boven de 400 komt. URESKENS, 7 Aug. 1908. De door den minister van oorlog uitgevaardigde missive, waarbij aan de oefeningen der schietvereenigingen in Westelijk Zeedwsch-Vlaanderen geene officieren als instructeurs meer zouden worden toegewezen, is thans door den minister ingetrokken en blijven alzoo de instructeurs voorloopig gehandhaafd. Zaterdagavond heeft een 18 jarige koffiehuis-bediende te Middelburg aldaar een aanslag gepleegd op een 18-jarige dienstbode. Het meisje was met haar drie zus ters van de kermis teruggekeerd, toen, vlak bij haar huis op den hoek van den Singel en den doorgang naast de hout zagerij der firma wed. De Broekert en Co., V. haar achterop kwam en zijn daad pleegde. De kogel drong haar in de bovenlip, sloeg een tand uit en bleef in de rech terwang zitten. Vreeselijk bloedende, liep het meisje zoo had mogelijk naar huis. Haar ouders, die eveneens van de kermis huiswaarts keerden, liepen op den Schoorsteenvegerssingel toen de schoten gelost werden. Zij.snelden, door een bang voorgevoel gedreven, toe, en troffen bij de woning hun dochter geheel bebloed aan. V.'s daad moet gezocht worden in jaloezie. V. had nl. met het meisje verkeering gehad, die om verschillende redenen sedert Pinksteren door haar was afgemaakt. Daarom zon V op wraak. Reeds meermalen had hij tegenover anderen verklaard haar wel eens te zullen krijgen. Aan een zuster vertelde hij eenlgen tijd geleden, dat hij een revolver ge kocht had en dat het binnenkort wel zou gebeuren. Zondagavond heeft hij dus aan zijn voornemen gevolg gegeven. Gelukkig is de verwonding, het meis je toegebracht, niet van ernstigen aard. Dr Weijl, die de eerste geneeskun dige hulp verleende, verklaarde dat haar toestand bevredigend is. Eenige dagen geleden maakten wij melding van een brutale inbraak ge pleegd te Axel, waar de alleenwonende landbouwer A. de Kraker met een touw werd gebonden, alles werd doorzocht en het gereed geld meegenomen. Uit achtergelaten lucifers meende men op te kunnen maken, dat vermoedelijk Belgen de daad pleegden. Dit vermoeden is juist gebleken, want deze week zijn te Antwerpen twee der daders gearresteerd. De overigen is men op het spoor. Wegens een brutale inbraak te Ant werpen werden door de recherche de kroeghouder B. en zekere De B. gear resteerd. Beiden ontkenden beslist, doch De B. raakte aan het praten over andere feiten, zoodat men thans op het spoor denkt te zijn van een dieven bende, die haar werk schijnt te maken van inbraken met geweld. Toen De B. een paar weken geleden te Axel logeerde, kwamen De B. en zekere F. hem vragen of hij meedeed aan een inbraak te Moerbeke-Waes. De B. weigerde, waarop de twee an deren allen hun slag sloegen. Tien dagen daarna was De B. het, die een expeditie uitrustte en een wo ning aanwees, welks eenige bewoner voor rijk doorging. De bandieten De B., B., F. en nog twee anderen drongen de woning binnen, duwden den bewoner een prop in den mond en bonden hem, waarna zij ongeveer 4500 stalen. De B. kreeg daarvan 325. De recherche heeft kunnen vaststel len, dat de dievenbende, welke men nu op het spoor is, en op wier rekening nog heel wat andere misdrijven zijn te boeken, een 15-tal personen telt. Zes zijn er van bekend. De B. en B. zijn, zooals gezegd, ge arresteerd, van drie anderen kan de i arrestatie ieder oogenblik verwacht worden, terwijl de zesde voortvluchtig is. Het onderzoek wordt ijverig voort gezet. Heden is gevankelijk naar Middel burg overgebracht I. T. te Oostburg, verdacht van bedelarij. School- en Kerknieuws. Examen Hoofdacte. Geslaagd A. J. van de Putte te Oost- burg. Examen Fransch. Geslaagd mej. M. E. S. Roozendaal te Biggekerke. Acte-examens. Engelsch. Geslaagd de heer P. Brak man (van Groede) te Hilversum. Ger. Kerk. Aangenomen naar Rijns burg ds E. H. Broekstra te Axel. Gemengd In de Watergraafsmeer heeft Dinsdagavond een moordaanslag plaats gehad Een 21-jarige stuurman had sinds eenigen tijd omgang met een 19-jarig meisje, naaister, die echter niet erg met haar verkeering was ingenomen. Zij gaf meermalen uiting van haar voornemen, de relatie tot den jongen man af te breken, maar deze wilde daarvan niet weten en dreigde haar in zoo'n geval te zullen doodschieten. Merkwaardig genoeg gaf het meisje hem in de laatste dagen, die ze samen hebben doorgebracht, te kennen dat hij haar maar moest dooden. Blijkbaar met het doel de daad bij het woord te voegen, kocht haar „be minde" een revolver en laadde deze met zes scherpe patronen. Voorzien van dit moordtuig wandel de hij Dinsdagmiddag met zijn meisje Watergraafsmeer in en zette zich met haar in de Kruislaan aan den kant van den weg neer. Toen schijnt zij wel door vrees te zijn bevangen, want ze vroeg hem de revolver aan haar te willen overgeven, hetgeen hij evenwel weigerde. Op een onverwacht oogenblik 't was halfzeven haalde de man zijn revolver te voorschijn en loste een schot. Het meisje sloeg gillend achterover. De dader zette het op een loopen, meldde zich bij de naastbijzijnde boer derij aan met den uitroep„lever mij over aan de politie, ik heb mijn meisje doodgeschoten 1" De man werd gearresteerd en naar het politiebureau geleid waar de revol ver met nog vijf scherpe patronen ge laden op hem werd bevonden. Hij bekende zijn meisje te hebben willen dooden. Het slachtoffer werd, zwaar uit een hoofdwonde bloedend opgenomen. Dr Legger verleende de eerste hulp en haar doorzending naar het naastbij- zijnde O. 'L. Vrouwen-Gasthuis, waar heen ze per rijtuig werd vervoerd. Het onderzoek toonde aan, dat de kogel boven den rechterslaap in het hoofd was gedrongen en in het midden van het voorhoofd er weer was uitge gaan. Na verbonden te zijn kon het meisje, dat veel bloed had verloren maar niet in gevaar verkeerde, het gasthuis ver laten. Later op den avond is zij naar de ouderlijke woning te Amsterdam ge bracht, nadat de Watergraafmeersche politie een verhoor had afgenomen. De dader, die eveneens te Amsterdam thuis behoort, zal heden ter beschikking van de justitie worden gesteld. Een droevig ongeluk is weder te vermelden. Dinsdagnamiddag waren op de Nieuwe Vecht te Zwolle eenige kin deren aan het varen in een roeiboot, w.o. zich het 11-jarig dochtertje van den heer V. te Haarlem bevond, dat met haar moeder gelogeerd was bij mevr. de wed. Loos nabij de Wipstrikkerallee. Toen het 'n waterbloem wilde pluk ken en zich daartoe te ver uit de boot boog, is het uit de boot gevallen en verdronken. Na herhaaldelijk duiken en dreggen heeft de heer D. Reinders het duikende van den bodem boven gebracht. Zuster Dekker is nog geruimen tijd be zig geweest te trachten de levensgees ten op te wekken, en ook dr. Van IJzen- dijk, inmiddels verschenen, verleende hulp, maar moest helaas den dood con- stateeren. In het Zuidwesten der provincie Utrecht heeft zich de gevreesde aard appelziekte zoo uitgebreid, dat op som mige akkers van de vroege blauwen 60 80 pCt. van den oogst aan de var kens kan worden voorgezet. Ook onder de late soorten is het loof door de ziekte aangetast. Vrijdag trad te Prinsenhage een paartje in den echt. Druk werd er feest gevierd en, of 't niet anders kon, stevig gedronken, vooral 's avonds. De alcohol maakte zich van de feest vierenden meester en zoodoende ontstond er een twist onder de bruiloftsgasten, die spoedig tot handtastelijkheden over sloeg. De vier gebroeders H. grepen den bruidegom en diens broer aan en wederzijds vielen er klappen. De brui degom ontving met een drankflesch een slag op het voorhoofd, waardoor hij een hevig bloedende wond opliep. De broer van den bruidegom kreeg met een mes een steek in den nek en bovendien nog een snee over de hand. Toen 't broederviertal ten slotte de woning, waar de bruiloftsgasten feeste lijk bijeenzaten, verliet, werd nog het bovenlicht boven de buitendeur stukge- worpen. De marechaussees zijn thans een woordje aan het meespreken in deze ge stoorde bruiloft. Ongeveer halftien in den avond meende de onderdirectrice van de meis jeskostschool te Anthony bij Parijs, die met de overste, mevrouw Larrien, in dezelfde kamer sliep, eenig geritsel te hooren, nadat de zestig meisjes de slaapzaal al hadden opgezocht. De overste stelde haar gerust met de mededeeling dat het de katten waren. Beide vrouwen waren vervolgens naar bed gegaan. Maar even na middernacht werd de onderdirectrice door gekraak van den plankenvloer plotseling uit haar slaap gewekt. Voor haar zag ze drie gemaskerde mannen, die haar onheilspellend aanke ken. Op hetzelfde oogenblik werd mevrouw Larrien wakker, die een luiden gil gaf bij het zien van de inbrekers. Een dezer gaf haar plotseling met een staaf ijzer een zwaren slag op het hoofd, ook de onderdirectrice kreeg slagen op het hoofd, maar deze bezat noch de kracht de zaal uit te sluipen en op den corridor om hulp te roepen. De oude vrouw kon nog den naam van den moordenaar noemen, maar gaf daarop spoepig den geest. De dader werd spoedig gevat. Hij bleek een neef van de vermoorde te zijn, de 27-jarige Louis Larrien, die in zijn woning te Parijs werd gearres teerd. Hij bekende den moord te hebben gepleegd en verklaarde, dat hij zijn tante wel had willen sparen en zich alleen tevreden zou hebben gesteld met den buit, maar de oude grijze dame was behulpzaam geweest bij het kneve len van een zijner kameraden in de vestibule en dat had hij niet gewild. Want deze kameraad, die Mauroy heet en bereids gevat is, werd door een scholier, mej. Antoine, stevig vastge houden en het duurde wel drie volle minuten eer hij zich uit haar greep kon loswerken. Op de vraag aan den moordenaar of hij geen berouw van zijn daad had, ant woordde hij cynischZij had niet zoo eigenzinnig moeten zijn, mij de twee honderd francs te weigeren. Verder vertelde hij, dat hij twee kameraden bij zich had, van welke er ook een gevat is. En ten slotte had hij zich geschaamd om als betrapte schooljongen voor zijn tante te staan. Op de ijzergieterij der firma Ubbing te Doesburg geraakte Zaterdagmorgen de machinist J. Brul tusschen de ma chine en werd op slag gedood. Even te voren werd hij nog bezocht door zijn broeder, die hem over een familieaangelegenheid moest spreken. Toen Brul's broeder, na zich een oogenblik verwijderd te hebben, terug keerde, zag hij zijn broeder niet, doch vond hem na eenig zoeken dood tus schen de machine. Het lijk vertoonde geen teekenen van geweld en was nergens verwond.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2