ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. liuitenlaml. Ei vsrtoal uit Eusisth-Poli No. 1331. Zaterdag 8 Augustus 1008. 17* Juarg. FEUILLETON. Binnenland. hui,shnsim; courant. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag1- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEJIAS te Breskens. De met veel ophef aangekondigde al- gemeene staking voor 24 uur is op een groote mislukking uitgeloopenParijs zag er Maandag niet anders uit dan op andere Maandagen. Bijna overal werd gewerkt. Het bleef dan ook uiterst kalm in den voormiddagenkele groep jes stakers, die de karweien afliepen om de arbeiders alsnog tot het neerleggen van het werk te bewegen, werden op een afstand door politie gevolgd. Maar I overigensde Metro vervoerde als ge woon de reizigers, de Parijzenaars von den 's morgens hun versche broodjes, gedurende den nacht gebakken, en ook hun ochtendbladen. Slechts aan een enkel blad kon men zien, dat er niet met volledig personeel was gewerkt. Ook des middags bleef het, tot onge veer vier uur, uiterst rustig. Toen be gonnen zich een aantal personen te ver gaderen op de Place de la République. Het was de tijd, waarop de avondbladen uitkwamen. Tegenover de Arbeidsbeurs jouwen stakers agenten uitonmiddel lijk wordt het plein ontruimd. Later begint het weer roerig te worden voor de Arbeidsbeurs. Een hoogere politiebeambte tracht de betoogers te kalmeeren. Het baat niet. Zij begin nen te gooien met alles, wat voor de hand istafels, tabouretten en flesschen. Er ontstaat een hevige strijd, die ein digt met de ontruiming door de politie van het koffiehuis, dat gesloten wordt. Er worden eenige charges gemaakt, waarbij een aantal personen gevangen genomen worden. Velen moeten kleine verwondingen hebben opgeloopen. Ook in het wijnhuis zaten een aantal rumoermakors, die telkens als er onder- j officieren of priesters voorbijgingen, joelden, en revolutionnaire liederen H-+H— 23. De schoone vrouw zelf zou echter op I haar beurt een offer worden op het al taar van zinledig begrip van eer. Im mers hoevele daden van helsche snood heid zijn door alle eeuwen heen door het vuig egoïsme der mannen bedekt, j met den doorzichtigen mantel der eer Voorafgegaan door twee diep buigen de bedienden, met zilveren kandelabers, in wier oogen onverholen verbazing was te lezen, betrad Vassili Milutin de staat sie-vertrekken, voor hooge gasten be stemd. Want ofschoon reeds een twin tigtal edellieden in den oostelijken vleu gel van het kasteel bijeen waren, in afwachting van den schallenden jacht hoorn, aan den vertegenwoordiger van den Czaar was de eereplaats gegund. De sterren blonken aan den donkeren avondhemel toen ver, ver weg de jon ge Boris Milutin, aan het hoofd van een woesten ruiterstoet, met van toorn be zongen. Een nader bericht vertelt, dat bij de ontruiming van de abeidsbeurs tal van politieagenten gekwetst zijn doorslagen met stoelen. Van uit een der ramen der arbeidsbeurs werd een syphon naar de politie gegooid, zonder iemand te treffen. Een twintigtal manifestanten wilden in het gebouw vluchtenzij wierpen een beambte der beurs omver en sloegen hem. Een der aanvallers werd na korte worsteling gearresteerd. Voor de kazerne van het Chateau d' Eau trachtten betoogers een arrestant te bevrijden. Een hunner loste daarbij een revolverschot, op een agent, dat ge lukkig geen doel trof, want de kogel ging dwars dooi' de dij van een inspec teur. Met nog enkele charges op de omlig gende boulevards liep het af. In 't ge heel zijn vijftien personen ingerekend meest bekende anarchisten. Zij hadden revolvers, en een recept voor het maken van ontplofbare stoffen bij zich. Ook buiten Parijs bleef het rustig. Te Vigneux werd de arbeid gedeeltelijk her vat. In het mijndistrict rond Lens eeni ge mislukte pogingen van raddraaiers om de menschen op te zweepen. Te Toulon, waar voor de arsenaalar beiders gevreesd werd, zelfde kalmte. Zelfs de dienst van de „bateaux mouches'; de Seinebootjes, is hervat kunnen worden. Nu de sultan van Turkije zijn volk een grondwet heeft toegestaan, schijnt hij verder te willen gaan en de gewoonten van Haroen al Raschid te gaan aanne men. Volgens een bericht uit Constan- tinopel heeft hij Zaterdag voor het eerst na zijn troonsbestijging, een wandeling gemaakt door de straten van Constan- tinopel, slechts vergezeld door een en kel waardigheidsbekleder en geluisterd venden stem mompeldeEn nu is hij op dit oogenblik te Nimovitch 1 Ge bogen over nieuwe plannen en rappor ten zat majoor Alexis Dournof in zijn kabinet te Wilna en legde met een ge voel van afkeer een kort briefje van den generaal ter zijde Goddank 1 pre velde hij, die taak is mij van de schou ders genomen en de plicht, die thans op mij rust, is van dien aard, dat hij het krijgsmanszwaard niet zal besmet ten. Want in een geheim onderhoud met den grootvorst had de sluwe gene raal kennis genomen van de geheime plannen, die tegen de veiligheid en het leven der edelen van Polen en Lithauen waren gesmeed Zoo is het goed, had de grootvorst tot zichzelf gezegd, toen hij Milutin het slotplein van het paleis te Wilna had zien afrijden, geen mensch ter wereld, zelfs niet de loyaalste onder deloyalen, kent thans mijn plannen in vollen om vang. Vassili Michailovitch is dapper en bekwaam. Maar hij zal het wild al leen opdrijven. Aan anderen de taak om kort recht te houden met die Pool- sche honden. Doch kalm en bezonnen naar de gesprekken over de onderwer pen van den dag, die door de voorbij gangers op straat werden gevoerd. Daar men hem niet herkende en bo vendien niemand kon vermoeden, dat de sulan zooiets zou ondernemen, be reikte hij het paleis weder, zonder dat iemand er achter kwam, wie de beide wandelaars waren. Maar korten tijd nadat hij weder binnen was, werd het gebeurde bekend en verzamelde zich een groote menigte voor het paleis en gaf daar door luid gejuich uiting aan haar voldoening. Er is weder een bedriegerij op groote schaal aan het licht gekomen, gepleegd door ambtenaren van het Russische de partement van Marine. Toen n.l. het tweede eskader van den Stillen Oceaan Sjanghai had verlaten, raakten alle spaarkasboekjes zoek. De erfgenamen der gesneuvelde ma trozen konden later de gespaarde be dragen terugkrijgen op vertoon van brieven, waarin de spaarders melding maakten van het ingelegde bedrag. Van deze omstandigheid maakten een aantal ambtonaren gebruik om zich door overlegging van vervalschte brieven een bedrag van meer dan 80.000 roebel te doen uitbetalen. Door een toeval kwam het bedrog aan het licht en 12 schuldi ge ambtenaren zullen zich nu voor de rechtbank te verantwoorden hebben. Te Vlissingen zal een kinderfeest aan het strand gehouden worden, waaraan niet minder dan een 650 tal zullen deel nemen. Voor vier verschillende wedstrijden hebben zij zich doen inschrijven, voor zand werk heeft wel de helft zich opge- dient er gehandeld te worden. De vo gels mogen niet worden opgeschrikt. Uit eigen beweging moeten zij in het net vliegen Dezelfde koele, wreede gedachte door kruiste het brein van generaal Milutin, toen hij den disch deelde met de edelste gasten van het kasteel en een blik sloeg op het zachtzinnige duifje tegenover hemeen blik, die hem het bloed wild door de aderen deed bruischen. De graaf was intijds teruggekeerd, om deel te nemen aan den maaltijd. Het was ge lukkig, dat reeds een aantal gasten wa ren aangekomen, want de stijgende vroo- lijkheid van den disch verjaagde ten slotte de gewaarwording van verrassing, die velon hadden gevoeld, toen zij den eenzamen Russischen gast op den oere- zetel hadden zien plaats nemen, en met de gemakkelijkheid en bonhommie aan Polen's nobele zonen eigen, namen zij weldra den machtigen Russischen gene raal in hun gastvrijen kring op. Met grimmige gestrengheid bewaakten weliswaar des Czaren agenten de lan den tusschen den Weichsel en het ver re westen, maar de Polen, krachtig door geven. Het geheele strand wordt daar toe in vakken verdeeld en iedere groep kan een plaatsje uitzoeken, waar zij het zich voorgestelde werk kan uitvoe ren. De overige deelnemers hebben zich opgegeven voor den wedstrijd in 't ring steken of loopen over een baan met hindernissen en de meeste meisjes voor het al eenigszins uit de mode geraakte diabolospel. Het strand te Vlissingen is bij uitstek gunstig gelegen; het ligt juist, waarde Walchersche kust een groote bocht maakt, juist in den inham. Het Grand Hotel met de steeds langer wordende rij villa's beschut de bezoekers tegen gure Noordenwinden, terwijl ook tegen de Westenwinden het gedeeltelijk be schermd wordt door den Nollendijk. Vertoeft men er dus in den zomer, dan verfrischt ons op een heeten dag een heerlijk Zuidenwindje of een koeltje uit het Oosten. Zacht glooiend loopt de boulevard Bankert, waarop genoemd hotel met villa's staat naar het strand af. De duizenden toeschouwers, die ver leden jaar het strandfeest bijwoonden en zich niet op het afgezette terrein bewogen, sloegen van die hoogte af het schouwspel gade. Ook nu zal door vlag gen en wimpels aan alles een feestelijk aanzien worden gegeven, terwijl de noo- dige muziek niet zal ontbreken. De badcomraissie verwacht, dat een groot aantal vreemdelingen getuige zal zijn van het feest. Brachten eenige ja ren terug alleen des Zondags groote pleizierbooten honderden vreemdelingen meest Belgen uit Antwerpen, Brussel, Gent, Ostende enz. aan, dezen zomer gaat er bijna geen dag voorbij of een of meer vaartuigen meeren in de haven en zetten hun passagiers aan wal. Groepen leerlingen van talrijke scholen, zoowel uit buiten- als binnenland, ko- het veilig bewaarde geheim hunner na tionale bonden wachtten met onverzwak ten moed en ongedoofde wraakzucht ge duldig het oogenblik af, waarop de Zwar te Adelaar zou worden ten onder ge bracht en het uur der vergelding zou slaan. Wel was een gevoel van onrust en naderend onheil gevaren over het groote land der Piasten en Jagellonen. Het had zich kenbaar gemaakt van Noord tot Zuid, van Oost tot West en had zich genesteld op de onmetelijke vlakten, de eenzame heidevelden en de duistere wouden van het wild begroei de Poolsche bergplateau. Wel wisten zij, die geroepen waren, om het sein tot den opstand te geven, dat Warschau, Wilna, Grodno, Kowno, Minsk, Vitebsk, Moghilev, Jitomir en andere groote ste den door den vijand in onneembare ver sterkte kampen waren herschapen, waar op zelfs de meest ontembare Poolsche dapperheid het hoofd te pletter zou moeten loopen. Maar het land daarbui ten, het groote, woeste, onherbergzame binnenland was door de natuur als tot kampplaats voor een guerillakrijg ge schapen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1