Binnenland. voorts openlijk de sabotage aanprijzen het onbruikbaar maken van gereedschap pen en grondstoffen. De stakers in Parijs hadden besloten in grooten getale naar Vigneux te trekken om daar de peentjes eens op te scheppen. Zij kwamen in die voor stad bijeen. De grootste troepen stakers werden op hun weg van Parijs naar Yigneux begeleid door dragonders. Voor een schuur, waarin gewoonlijk vergaderingen worden gehouden maakte men haltin het midden van de dui zenden leegloopers was een roode vlag geplant. Yan lieverlede komen ook troepen aan. De stakers ontvangen ze met het zingen van de „Internationale" en met den kreetweg met het leger Maar daar blijft het niet bij. Er worden weldra steenen naar de soldaten gegooid en zij, die in het bezit zijn van stokken, maken dreigende bewegingen voor de dragonder paarden, om den beesten schrik aan te jagen. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd en de meeste hunner directe actie hadden aanbevolen, stelde de stoet zich in beweging. Aan het hoofd van den stoet werden drie vaandels gedragen. Bij de nadering van de brug van den spoorweg naar Melun, trachtte een es- cadron dragonders zich voor den stoet op te stellen. Er klonken revolverschoten. De be- toogers beklommen den spoordijk en namen steenen op om deze naar de troepen te werpen. Er werd onderhandeld, maar de be sprekingen leidden tot geen resultaat. Daarop voerden de dragonders en de kurassiers een charge uit met de blanke sabel en werden de betoogers uiteenge jaagd. Kort daarna liet de commissaris van politie Vidal door zijn gendarmen de barricades opruimen, die de betoogers hadden opgeworpen. Generaal Vervaire verzekerde den prefect van het departement Seine-et- Oise, dat op de dragonders en de kuras siers, die de betoogers volgden, een der tigtal schoten werden gelost en hij voegde er bij, dat hij zou doen chargee ren. De betoogers, gevolgd door de troepen, kwamen aan den overweg bij het stati on Villeneuve en beklommen daar den spoordijk, de kurassiers en dragonders uitjouwende, die het talud niet konden beklimmen. Tevens wierpen zij met steenen. Herhaaldelijk stond generaal Vervaire op het punt te doen aanleggen op de stakers. Hij gaf zijn manschap pen ten slotte bevel af te stijgen en den spoordijk te beklimmen. Er ontstond toen een gevecht tusschen de soldaten en de betoogers, van wie velen werden gewond en overgebracht moesten worden naar Villeneuve. De helmen en kuras sen der soldaten werden door steen worpen getroffen. Daar de betoogers in hun vijandige houding volhardden, gaf de generaal bevel tot chargeeren, waarna de betoo gers werden teruggedreven en terug trokken op Villeneuve. Daar begonnen zij barricaden op te werpen. De pre fect vroeg dringend om versterkingen. In 't geheel moeten er een 400-tal revolverschoten zijn gelost door de sta kers. Tot viermaal toe wierpen zij ver sperringen op. De troepen schoten eerst, nadat zij behoorlijk gesommeerd hadden. Van de betoogers zijn er onmiddellijk gedood en van de talrijke gewonden is er nog een overleden. Voorts zijn een generaal, een kolonel, drie officieren en drie soldaten ernstig, een 20tal soldaten licht gekwetst. De onderprefect, die de stakers tot kalmte wilde aanmanen, werd door een hagelbui van steenen ontvangen hij werd aan het hoofd ge kwetst. Een hospitaalsoldaat, die door de menigte trachtte heen te dringen, werd mishandeld en men dwong hem te roepen Leve de stakingEen der Pa- rijsche bladen vertelt, dat toen generaal Vervaire zich aan het hoofd der troepen bevond, een groep stakers naderde, die een lijk droegen. Zij wierpen dat voor zijn voeten neer en zeidenZiedaar, hondsvot, dat is jouw werk Daarna lieten zij het lijk in den steek. ÖRESKENS, 4 Aug. 1908. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juli in gelegd ƒ13937.09terugbetaald 11792.89. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje, draagt het nummer 5031. Jl. Zaterdag gedacht de heer S. Frelier zijn 25-jarige ambtsvervulling aan de posterijen alhier. Dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan behoeft niet te verwonderen als men den trouwen ambtenaar ten al len tijde heeft gadegeslagen. Iedereen heeft van zijn belangstelling willen doen blijken. Des morgens, toen de jubilaris te 9 ure op het kantoor kwam, werd hij opgewacht door het gansche personeel, met den directeur, de heer Weiman, aan het hoofd, die hem namens allen hartelijk gelukwenschte met dit heuglijk feit. Hij bracht de loopbaan van den trouwen beambte in herinnering, gedacht hoe hij onder verschillende directeuren was werkzaam geweest en stelde hem het overige personeel ten voorbeeld in getrouwe plichtsbetrachting. Namens allen ontving de jubilaris een prachtige stoel en een fraai uitgevoerde fotografie in lijst, waarop het geheele personeel. Zeer dankbaar aanvaardde hij dit ge schenk dat voor hem een voortdurend aandenken zou zijn aan deze gewichtige dag. Naar wij vernemen is het bekende geval van 24 Juli met de automobile aan de haven alhier bij de justitie in onderzoek. Voor wat betreft het ver sperren van den doorgang der postkar is ons uit nadere inlichtingen gebleken, dat dit versperren heelemaal geen zin had, omdat de boot reeds aan het af varen was toen de auto op de brug reed en er dus allerminst kans was om mée te kunnen. Een taaimisverstand, voor zoover de commissaris van de boot den reizigers had medegedeeld, dat de auto mee kon, indien de boot op tijd was, kon deelt men ons mede, niet in het spel zijn. Oostburg. Vrijdagavond kwam de ge meenteraad in voltallige zitting bijeen. Bij den aanvang reikte de voorzitter, namens den heer Mulder, aan elk der leden van den raad, alsmede aan den secretaris, een teekening uit, voorstel lende het nieuwe raadhuis, benevens een gekleurd exemplaar voor den oud burgemeester, den heer I. van Houte en een voor den huidigen burgemeester. Dhr mr Van Dam bracht, ook namens zijne mede-leden zijn welgemeenden dank aan den heer Mulder voor de zeer gewaardeerde attentie; stellig zou elk der leden met zeer veel genoegen het cadeau accepteeren. De voorz. was er sterk voor zijn exemplaar in lijst in de raadzaal op te hangen, en hoezeer dhr mr Van Dam dat zeer onbaatzuchtig vond, stond de burgemeester er toch eenmaal op zulks te doen, zoolang hij burgemeester dezer gemeente was. Ingekomen was een missive van Ged. Staten, houdende kennisgeving, dat het gemeente-bestuur van Axel een vee markt wenschte in te richten n.l. op den lsten Maandag van Sept. en even zoo van April. De muziekvereeniging vroeg ander maal voor 1909 een subsidie van ƒ75 uit de gemeentekas. De voorz. herinnerde er aan dat al tijd dit verzoek gepaard ging van de rekening en begrooting. Alvorens eene beslissing te nemen zullen beide worden opgevraagd, uit de overweging, dat de gemeente voor haar subsidie daarvan wel inzage mag nemen. Het Burg. Armbestuur vroeg voor een bijzonder geval een buitengewoon sub- aan van 43. Toen uit de vertrouwelijke mededee- lingen van sommigen der leden bleek, dat ook het Diaconie-armbestuur zich het lot van den persoon, wien het geldt, meer aantrekt, vond de raad geen termen de aanvrage niet toe te staan en verleende daaraan zijne goed keuring. Het bedrag zal uit de on voorziene uitgaven worden bestreden. Op de voordracht zetters der dir. bel. werden geplaatst de heeren I. J. Ati- driessen (aftr.), C. I. Kense, J. H. van Peenen (aftr.) en M. Risseeuw. Het welbekend verzoek van het Ge meentebestuur van Leek (Gr.) om ad- haesie aan een adres aan H. M. de Koningin om zoodanige wijziging van de Woningwet, dat aan art. 20 hande lende over de onbewoonbaar-verklaring, een derde lid wordt toegevoegd waarbij woningen die sints 1 Jan. 1908 worden bewoond door den eigenaar, niet zullen onbewoond kunnen worden verklaard, dan na hun dood of hun vertrek, viel ook hier in goede aarde. De heer mr. van Dam, wenschte vol gaarne mede te werken daaraan adhae- sie te verleenen. Er zijn veel hardhe den in de ontruiming van woningen, en het moet ook voor de betrokken amb tenaren een wee gevoel zijn om men- schen uit hun huisje in het open veld te jagen. De voorz. kon zich eveneens met adhaesie-betuiging vereenigen, maar had éen bezwaar, en meende dat het ook voor huurders van woningen die onbe woond werden verklaard een hard ge lag is, die op deze wijze te moeten ontruimen. En al voelde men dit in den raad in het algemeen, toch meende men, dat deze zorg kon worden overgelaten aan de verhuurders, hoewel ze zelve wel doordrongen van hun eigen belang, po gingen in het werk zullen stellen, de wetswijziging zoover te doen strekken. Mr van Dam verklaarde nog dat de gezondheidscommissie, waarvan Z.Ed. voorzitter is, tot geene onbewuonbaar- verklaring meer zal adviseeren, indien niet het uitzicht bestaat dat de betrok kenen terstond onder dak kunnen ko men. Het geval van Cornelia Deij te IJzen- dijke stond nog levendig voor den geest, toen zij, na uit hare woning te zijn ge zet, later in hare eigen huisje inbrak en er thans nog ongestoord in woont. De sociale wetten die zijn ingevoerd kunnen veel goed doen, mits ze heel geleidelijk werken en worden uitgevoerd, maar ze zijn dat niet als ze zonder me de-gevoel of precies volgens de letter, en niet volgens de praktijk van het le ven worden nageleefd. De adhaesie werd verleend. Aangeboden werd de gemeente-reke ning over 1907, een batig slot aanwij zende van ƒ864.275. Nu er in het afgeloopen jaar zooveel aan de begrooting geplukt was, baarde zoo'n goed slot nog verwondering, en als zijn tolk bracht mr van Dam alle lof aan het Dag. Bestuur voor het goed gevoerde beheer, maar de voorzitter bracht deze lofuiting terug op de wijze besluiten van den raad, waardoor het evenwicht contact bleef. Enkele erfpachten tot een bedrag van 5.421/2, dito aanslagen in den hoofd, omslag ad 12.64i'2 en id. hondenbe lasting ad 19.50 werden om verschil lende redenen oninbaar verklaard. In verband met de slechte toestand waarin de bestrating in de richting naar het Postkantoor zich bevindt en waar over in de verslagen der N. R. Crt. van de landbouw-tentoonstelling zoo erg geklaagd werd, werden B. en W. ge machtigd bij het rijk pogingen aan te wenden om daarin de gewenschte ver betering te brengen. Vervolgens werd een ontwerp-veror-' dening op het houden van de raads vergaderingen vastgesteld, terwijl aan het einde door den voorzitter nog werd medegedeeld, dat thans het schoonhou den, verwarmen en verlichten der school lokalen, het witten en schoorsteen-vegen, tot dusver bij abonnement opgedragen aan het hoofd der school voor ƒ272.50 per jaar, is vervallen en met ingang van 1 Aug. door J. Vergouwe voor 150 'sjaars, het aanmaken der kachels, we kelijks tweemaal aanvegen der lokalen, de groote schoonmaak en het maande- lijksch buitenom schuren, en voorts ten behoeve van de Normaallessen evenzeer de kachels aanmaken, alsmede die in de beurs voor zooveel noodig, en einde lijk het schoonmaken en vullen der lampen. Door den kantonrechter te Goes zijn een aantal personen uit Borsele, beschuldigd van overtreding der Zon dagswet, het verrichten van openbaren arbeid op Hemelvaartsdag, tegen wie door het O.M. 1 boete, subs. 1 dag hechtenis was gevorderd, vrijgesproken. Onder meer werd overwogen, dat tegen hen proces verbaal was opgemaakt door do politie te Borsele, doch niet tegen, óp korten afstand in de gemeen te 's Heer Arendskorke zichtbaar van den openbaren weg, in het veld wer kende personen en dat door een derge lijk verschil maken de rechtszekerheid der burgers in hooge mate wordt in gevaar gebracht. Voorts dat in Borsele en omliggende gemeenten door de Gereformeerden, waartoe het meerendeel der plattelands bevolking behoort, de Hemelvaartsdag niet als godsdienstige feestdag erkend en gevierd wordt, terwijl de Zondags wet spreekt van feestdagen, zooals die door alle kelkgenootschappen van den Christelijken godsdienst worden erkend en vaststaat, dat de Hemelvaartsdag door minstens één kerkgenootschap niet als feestdag wordt erkend en dus ook niet mag worden gerekend tot de feest dagen, in de Zondagswet bedoeld. Vrijdagmorgen gebeurde op de Markt te Middelburg een ongeval bij den opbouw van een tobogan. Men was bezig met het ophijschen van een riemschijf met riem, waarop de bezoekers naar boven gebracht kun nen worden. Ter hoogte van ongeveer vijf meter brak het hijschtouw en kwam de schijf naar beneden. In den val braken enkele houten ver bindingsstukken, waarop twee mannen stonden, die daardoor ook naar beneden vielen. Een hunner, de directeur, werd aan het rechterbeen gekwetst en moest door eenigen van het personeel naar zijn verblijf op den Wal gebracht worden. Twee geneesheeren, die te hulp ge roepen waren, constateerden dat de enkel zwaar gekneusd was. De andere man had eenzelfde kwet suur doch niet van zoo ernstigen aard hij kon blijven doorwerken. Lijst van de aan het postkantoor te Breskens ter post bezorgde brieven, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt gedurende de 2e helft van JuliJ. Jacques te IJzendijke. Den afzenders wordt aanbevolen hun adres op de achterzijde der brieven te vermelden. School- en Kerknieuws. Oostburg. Voor de betrekkin g van hoofd der openbare school alhier heb ben zich 14 sollicitanten aangemeld. De heer Eijke heeft zijne benoe ming tot hoofd der school aan de Nieu we Sluis, gem. Breskens, aangenomen en zal in functie treden tegen het tijd-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2