ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4£ DISTRICT. rerlaal nit Bassi; No. 1330 i7e Jaarg. It 11E S k E N SI y K C 0 U R A i\ T. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgie ./0.62° en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Ilit lilad verschijnt eiken Hinsdasr- en Vrijdagavond hjj den uitgever C. BIELEBAA te Breskeus. Buitenland. Als er sprake was van eene oplossing door de Mogendheden van de Macedo nische kwestie, dan kwam weer al heel spoedig de politiek der afgunst van de eene of andere van achter de deur kijken. Er werden reeds middelen beraamd en voorstellen gedaan om aan die gru welen een einde te maken. Met de meeste behoedzaamheid wer den die overwogen. En nu op eens men herinnert zich het optreden van de Jong Turken is daar in Turkije als door een wonderstaf een verandering gekomen, die men zich nooit had kunnen voor stellen. Immers daar komt opeens de tijding dat de Sultan de grondwet van 1876 in eere heeft hersteld. En met grooten jubel is dat in geheel Europeesch Turkije ontvangen. En zoo als revolutiemannen in den eersten vreugderoes meer doen hebben Turken en Christenen elkaar broederschap ge zworen, met de belofte nooit of te nim mer elkaar meer kwaad te zullen doen 1 Wie de verhoudingen in de Macedoni sche provinciën kent, zal voor die dure eeden weinig meer dan een schouder ophalen over hebben. Er is trouwens nog een eed in de af- geloopen week afgelegd, waarop de bank geen gold zou willen gev.en de eed, n.l. dien sultan Abdul Hamid gezworen heeft op den Koran, den eed van trouw aan de grondwet Want het is klaarblijkelijk, dat de sultan de grondwet niet uit waarachti ge overtuiging weder te voorschijn heeft gehaald, maar onder den drang der om standigheden, voor een goed deel om redenen van binnenlandsche politiek om dat de Jong-Turksche stroom huiten zijn oevers dreigde te treden, en mogelijk ook om redenen van buitenlandsche, dus hoogere politiek. De beschouwing, die een Weensch blad naar aanleiding daarvan van goed ingelichte Turksche zijde ontving, lijkt ons interessant om hier weer te geven. Den sultan, zoo heet het, trachtte men in de laatste jaren van verschil lende zijden te bewegen weder terug te keeren tot de grondwet van 1876, om op die wijze den wirwar van een vijandige Europeesche politiek te ont gaan. Abdul Hamid aarzelde evenwel, om dat hij van meening was, dat Turkije nog geen aanspraak maken kon op vérstrekkende parlementaire rechten. Desniettegenstaande ziet de sultan zich thans gedwongen zich onder de bescherming van dezelfde constitutie te stellen, die bereids al eenmaal het Turksche rijk voor een dreigende Euro peesche voogdijschap beschermde. Reval heeft de kogel door de kerk gejaagd (bedoeld wordt, dat de afspra ken, die door koning van Engeland en den Russischon czaar bij hun ontmoe ting te Reval omtrent Macedonië ge maakt zullen zijn, een sterke bedreiging inhielden voor de zelfstandigheid des sultans.) En de sultan heeft daarom met zekere genoegdoening de zich in Macedonië afspelende militaire uitspattingen be groet, daar zij hem het voorwendsel verschaften, dat hij tot wederinvoering van de grondwet was gedwongen ge worden. Niet zoozeer het Jong Turken-dom heeft de constitutie afgedwongen, maar de treurige politieke toestanden van Turkije eenerzjjds, en anderzijds de groo te, steeds toenemende ontevredenheid in het leger. De sultan heeft dan ook bij de afzetting van den minister van oor log beschikt, dat voortaan de titel „se- raskier" (letterlijkeerste soldaat), ver vallen zou. In werkelijkheid was Riza Pascha, die geenerlei militaire opleiding genoten had en die alleen de kunst heeft verstaan veel geld in zijn particuliere kas te laten vloeien, niet de „eerste soldaat", maar zelfs „de laatste soldaat" des lands, voor zoover het militaire deugden betreft. Het leger is het, dat de grondwet we der veroverd heeft. Dit bevreemdt den kenner van de toestanden zeker niet. Het nu gevallen régime had het recht van vereeniging volkomen opgeheven, maar de officieren in de kazernen, de kadetten in de militaire scholen hielden zonder eenige controle vergaderingen en konden de corruptie, welke zich het sterkst in het ministerie van oorlog ver toonde, leeren kennen en becritiseeren. De sultan zelf heeft jaren lang jonge officieren in grooten getale naar Duitsch- land en ook naar Frankrijk gezonden daar overtuigden zij zich niet alleen van het menschwaardig lot van den solda ten-stand, maar leerden ook de bevoor rechte positie kennen, welke juist de beroepsmilitairen in het buitenland in nemen. Al deze factoren bewerkten, dat juist in den boezem van het leger, de ele menten opstonden en toenamen, die, naar Europeesche begrippen hervormings gezind en liberaal, de eigenlijke Jong- Turken van thans vormen. De vorstenontmoeting te Reval, die oorspronkelijk ten doel had Turkije aan nieuwe vernederde banden te leggen, heeft vervolgens er toe bijgedragen de Macedonische officieren ietwat voorbarig tot de verschillende stoutigheden te drijven. De gevangene van Jildiz Kiosk echter, sultan Abdul Hamid, een diplomaat en politicus, zooals er maar weinige leven, heeft snel de verschillende omstandig heden gecombineerd en begrepen, en zonder verwijl de door alle beschaafde kringen van het Osmanische rijk be geerde constitutie weder verleend, nog voor een overmoedige soldateska het heft geheel in handen nemen kon om langs bloedigen weg hetzelfde doel te bereiken. Sedert jaren gaat voornamelijk het Aziatische deel van Turkije, een gezon den economischen toestand tegemoet moge de weder-verleening der grondwet zoo besluit het stuk in de Weensche krant strekken tot gezondmaking van het geheele Turksche rijk, opdat Europa niet meer siddere voor het Oostersche* spook en de heeren diplomaten niet meer rondscharrelen rond den zieken man om hem zoolang geneesmiddelen toe te dienen, tot hij het heeft afgelegd. De wedergeboorte van Turkije voltrekt zich op allerlei gebied zij is veel meer nabij dan de diplomaten voor en na Re val gelooven. De tijd zal moeten leeren, of de Turk, die deze woorden schreef, juist gezien heeft. Te Yigneux, een voorstad van Parijs hebben ernstige betoogingen plaats ge had. Men wete, dat aldaar de grondwer kers in staking zijn, en zich de vorige week buitengewoon rumoerig gedragen hebben, zoodat tusschenkomst der poli tie noodzakelijk werd. De vakbeweging te Parijs wordt door den Algemeenen Arbeidsbond in revolutionnaire banen geleid. Al sedert lang worden de pa troons in de bouwbedrjj.en getyranni- seerd door de leiders, die van tijd tot tijd partieele stakingen afkondigen, al leen om hun macht te laten voelén en FBPH.LKTOS. -►«+- 22. Hij had den brief gebracht, welke zegei, een ridderhandschoen vertoonde, een zwaard omklemmende, en die oor zaak was, dat de blos op Cecile Wizoc- ki's wangen verbleekte tot marmerwit. Het schrjjven behelsde een korte en vol komen korrecte aankondiging van gene raal Vassilli Milutin's spoedig te ver wachten komst. De eereschuld is nog niet betaald prevelde zij, terwijl een ongekend ge voel van angst haar ziel doortrilde. En daar stond hij, de man, in wiens macht het was oneer te brengen over het hoofd van haar zorgelooze gemaal. Dat mag niet zijn 1 mompelde zij, al haar geestkracht bijeen rapende, Q.m de in gevaar gebrachte eer van haar huis te redden. Want zij wist maar al te goed, aristocrate als zij was, naar geboorte en naar geest, dat de beide mannen elkander niet konden ontmoe ten als gelijken en vertegenwoordigers hunner doorluchtige kaste, zoolang de onzalige speelschuld nog niet was ver effend. Gelijk zoovele andere vrouwen, in haar omstandigheden, nam de onge lukkige echtgenoote zonder aarzeling haar aandeel in de tegenspoeden, die haar heer en meester getroffen hadden. Maar de onbevangen houding van Vas- sili Milutin ontwapende zelfs haar fijn gevoelden schroom. Ondanks den ge- forceerden rit, dien hij van Wilna hier heen had gemaakt on ofschoon de twee honderd wersts, die hij had afgelegd, terwijl geen oogenblik de gedachteIk zal haar wederzien zijn geest verliet, hem twee duizend hadden toegeschenen, toch was Vassili Milutin alleen „le beau sabreur" bij uitnemendheid, toen hij met hoofsche gratie zich over de hand zijner schoone gastvrouw boog en die kuste. De Russische patriciër was een filosoof in liefdeszaken, ofschoon een tyran in het hare en een onverbiddelijk vijand in het veld 1 Hij wist maar al te goed dat de fortuin hem vaak bezoekt, die wacht en stille zit. De eenige gedachte, die voor het oogen blik richting gaf aan zijn daden, was slechts deze: Etienne Wizocki de ge legenheid niet te onthouden, om nog maals het hof te maken aan de dames van het kaartspel. Gij kunt betalen, wanneer het u convenieert, waarde graaf, had hij gezegd, terwijl hij de chèquc, die hem door Etiene was ter hand ge steld, in duizend snippers scheurde. Laat uw intendant het bedrag aan mijn ban kiers, De Roque, te Wilna, zenden, wan neer u dit schikt. Op die wijze krijgt deze affaire het aanzien van een afdoe ning van zaken. Met die wonderlijke mengeling van openhartigheid en bedrog, die altijd tot de eigenschappen schijnt te behooren van naturen als die van Wizocki, had Etienne zijn echtgenoote mededeelii g gedaan van zijn verlies, toen zij hem met zacht verwijt zijn lang uitblijven op den avond van het bal onder het oog had gebracht. Met geluk heeft mij van avond niet gediend, Cecilehad hij ge zegd. Ik heb verloren en zie geen kans om het verlorene op tijd aftedoen Want de code der etiquette had bij dien man den ondergang van alle principes over leefd, en de 24 uren respijt, die voor eereschulden zijn toegestaan, drukte hem zwaar op het gemoed. Hij, die het vermogen zijner echtgenoote in dolzin nige vermaken had verkwist, en vreem de godinnen getooid met kostbare ju- weolen hij had zijn schoone, jonge ga de niettemin lief op zijn eigenaardige wijzehij vertrouwde en vreesde haar. In haar eenzamen staat ad zij met krachtige hand het beheer gevoerd over hun uitgestrekte goederen, twintig dor pen vari lijfeigenen bestuurd en stille vreugde gevonden in het bewaken van haar tweejarigen lieveling, wier oogen nog tenauwernood het gelaat van den vader hadden aanschouwd. In het geheim had de graaf pogingen aangewend, om de verloren som te lee- nen van rijke joodsche kooplieden en toen hij het kasteel verliet, om zijn dwaaltocht te beginnen, had hij de kostbaarste kleinooden van zijn vrouw medegenomen, om als onderpand te kun nen dienen. (Wordt vervolgd)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1