Sluis. In de Vrijdagmiddag gehouden voltallige zitting van den gemeenteraad werd tot onderwijzeres aan de school te Heille benoomd, de eenige sollicitante mej. A. van Paassen te Goes, met in gang van 1 Sept. a.s. en als leden van de commissie tot wering van schoolver zuim de heeren H. M. Kerpestein met alg. en A. Hubregtse met 5 stemmen tegen 2 op J. J. de Bruijne. Bij de overlegging der rekening van het alg. armbestuur hokte het even. De heer Bakker veronderstelde dat de raad de leden van dat bestuur als ern stige menschen beschouwde en verwacht te zulks omgekeerd van die bestuursle den ten opzichte van den raad. Dit vooropstellende veroorloofde hij zich een paar opmerkingen. Eerstens dat men ten opzichte van een ondersteunde te St. Anna ter Muiden wat ruim in de tering is, door een ondersteuning te verleenen van 136, en ten andere was hem uit de rekening van den geneeskundige geble ken, dat diens hulp wel wat te veel wordt ingeroepen voor menschen die in de kracht van hun leven zijn, en wier toestand tegenwoordig veel beter en van dien aard is, dat ze wel iets konden wegleggen om in tijd van nood zelf die hulp te betalen. Zeer gaarne zag hij dat de werkman zich een spaar bankboekje aanschaft, maar dan moeten ze ook niet terstond bij het armbestuur aankloppen. Tegen de rekening zou hij nu niet stemmen, maar hoopte dat de opmerkingen aanleiding zouden geven aan het bestuur om de puntjes op de i's te zetten en zoo noodig te zeggen „aan menschen in hunne volle kracht geven we niet." De heer de Bruijne meende dat de heer Bakker wat voorbarig was, want dat al het door hem gesprokene bij de begrooting thuis behoort, doch niet bij de rekening waarvan de cijfers bij de begrooting zijn toegestaan. De raad had z. i. niets anders te doen dan na te gaan of de cijfers goed opgeteld zijn, of er niet meer gelden zijn uitgegeven dan er bij de begrooting waren toege staan, kortom of alles in orde is. Maar met het beleid van het bestuur, hoe ze de gelden besteedt, heeft de raad niets uitstaande. En als dat alles in orde is, heeft de raad eigenlijk niet af te keuren. Deze o. i. niet juiste redeneering bleef onbesproken en de rekening werd goed gekeurd met een batig saldo van ƒ153.56. Bij de begrooting van datzelfde be stuur aangeboden met een balanscijfer van ƒ1063.56, kwam de heer Bakker op tegen het nu aangevraagd gemeente subsidie, dat reeds is opgevoerd van ƒ450 tot ƒ850. De heer dr Brand trachtte de aan vraag van dat verhoogd subsidie te ver goelijken door eerstens er op te wijzen, dat het bestuur gaarne de alléen-wo- nende personen onder dak willen heb ben, en tweedens, dat aangaande de ge neeskundige hulp, speciaal de operaties, meer zou kunnen gedaan worden indien de onvoorziene uitgaven, thans slechts ƒ17 bedragende, dit toelieten Daarom vroeg het bestuur ƒ50 meer aan. Want de heer Bakker wees wel op het ver schil in de cijfers van ƒ450 tot ƒ850, terwijl het in werkelijkheid van ƒ800 tot ƒ850 is. De heer de Bruijne kon in zooverre met den heer Bakker meegaan, dat er voor de bedeeling niet veel overschiet, terwijl de heer Bakker zich tegen de begrooting verklaarde, omdat zijne bij de rekening gedane opmerking, dat er onder de bedeelden velen voorkomen die zelve kuni en sparen voor de genees kundige hulp, niet is weerlegd. Omtrent de aan Baas verstrekte ƒ136 meende de heer Stern dat daarin ƒ25 van de Diaconie zit, maar de heer Bak ker betwistte dit ten stelligste. De begrooting werd goedgekeurdal leen dhr Bakker stemde tegen. Met dezelfde stemmen-verdeeling werd een subsidie uit de gemeentekas toege staan van ƒ850. Yan het kohier van den Hoofd, om slag werd een bedrag van ƒ7.355 en van dat der Hondenbelasting ƒ11.— als oninbaar verklaard. Na afhandeling der agenda vroeg en verkreeg de heer Bakker verlof een 3-tal vrageu te doen. Eerstens, onder verwijzing van het op 24 Maart j.l. genomen raadsbesluit waar bij aan B. en W. werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid en de kosten van het aanbren gen van een uurwijzer aan den toren, hoever B. en W. met dat onderzoek zijn gevorderd. De voorzitter kon begrijpelijkerwijze daarop geen formeel antwoord geven en bepaalde zich mitsdien tot het uiten van zijn persoonlijk gevoelen, dat het jam mer zou zijn om de fraaie toren met een uurwijzer te ontsieren, een gevoe len, dat ook schilders uit het oogpunt van kunst met hem deelden. Maar daarmee rekent niet altijd het practische leven meende de heer Bakker. Hoe vaak toch hoort men niet, dat Sluis een aardig stedeke is, met een mooien toren, doch dan komt de verzuchting achteraan, hoe jammer dat ze geen uur wijzer heeft, eene uitdrukking, die de burgemeester trachtte te pareeren door de opmerking dat ieder tegenwoordig een zak uurwerk heeft. De heer de Bruijne wist niet of de oud-burgemeester Dommisse nog iets in die richting heeft gedaan, hij voor zich, heeft als waarnemend burgemeester er niets aan gedaan. De voorzitter wenschte allereerst uit gemaakt te zien of de raad dat uur wijzer wil, en jawel, ongedacht vlug, zag de heer Bakker zijn ideaal verwe zenlijkt, nu zijn enkele vraag een be sliste uitspraak ten gevolge had, toen de raad zich met 4 tegen 3 stemmen voor een uurwijzer verklaardedhrn. de Bruijne, Stern en Brand waren er tegen, de overigen voor. De tweede vraag betrof de openstel ling van de oudheidskamer, waarom trent dd. 30 April eene verordening was vastgesteld. De toezegging werd gedaan, dat de zaak, waarschijnlijk door de vacature vertraagd, thans spoedig in onderzoek zal worden genomen. En nu de derde vraag, uit welke oor zaak de vacantie zooveel is vervroegd. Het is hem ten deele bekend, dat dit verband houdt met de cursus in de Fransche taal (m. o.) te Luik die van 21 Juli tot 8 Augustus wordt gehouden, maar noodzakelijk was daarom de ver vroeging der vacantie niet, omdat die cursus ook wordt gehouden van 10 25 Augustus. De vacanties zijn zoodanig geregeld dat deze juist valt in den oogsttijd. De heer de Bruijne, die deze vraag meer bepaald tot zich gericht achtte, gaf te kennen, dat de heer Kerpestein zich bij hem had vervoegd om de va cantie te vervroegen juist in verband met die cursus op eerstgenoemden da tum. Nu was daar noch bij hem, noch bij zijn collega Stern bepaald bezwaar tegen. Maar van de tweede cursus was hem niets bekend, en evenmin over gesproken. Overigens vond hij ook de vacantie beter in Augustus dan in Juli. De eenige mogelijkheid bestaat nog hierin, dat Kerpestein zich voor de eerste cursus bepaald heeft moeten op geven. Daarna werd de zitting gesloten. Oostburg. Bij de Vrijdag gehouden aanbesteding voor den bouw van eene nieuwe christelijke school werd inge schreven door de heeren J. de Bruijne, Goes ƒ8300.50. J. C. Dekker A. Monje, Oostburg 7488. J. Christiaansen, Oostburg, 7484.— I. J. Versluijs, 7474.— S Cuveljé 7375. J. A. Baden, Zuidzande, 6994.50 H. I. Daansen, Oostburg, 6808 J. German, 6757.08 P. Daansen, 6700.- W. Suurland 6685.— M. Boene, 6454.50 W. F. van Riet, Goes, 6449.— Gegund aan den heer M. Boone. Schoondijke. Maandagavond hield de gemeenteraad eene openbare zitting, waarbij de burgemeester afwezig was wegens ziekte, de heer Cammaert we gens verblijf buitenslands en voorts 1 vacature. De heer A. van Male werd na onderzoek van diens geloofsbrieven als lid toegelaten. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van de wijziging der be grooting en de regeling der ondei wijzers- jaarwedden. Mej. van Overbeeke had bericht met Augustus in dienst te zullen treden. Aan een verzoek van do gemeente Leek om adhaesie te betuigen aan een rekwest inzake art. 20 der Woningwet, werd niet voldaan. Op een reklame inzake den hoofdelij- ken omslag werd afwijzend beschikt omreden de wet zulks verbiedt. Op de voordracht voor zetters wer den geplaatst de aftredende leden Adr. Luteijn en A. de Hullu, benevens de heeren P. van Loopik en J. Leenhouts. Voorts had nog een af- en overschrij ving plaats op de begrooting van 1908, wijl de post verkiezingskosten overschre den was. Ten slotte werd de gemeenterekening aangeboden over 1907, in ontvang en uitgaaf f 14716.205 en f 14031.98s, goed slot ƒ669.22. Schoondijke. Door Burg. en Weth- zijn benoemd bij de brandweer tot brand meester J. de Brauwer, tot onderbrand meester J. Butler, tot brandspuitmees ter Iz. Schijve. Toen in den namiddag van Vrijdag j.l. de vrouw van den werkman J. H. te Cadzand zich even bij haar buur vrouw bevond en haar woningdeur had open laten staan is een Belgisch land- looper de woning binnen gegaan en al daar van de tafel ontvreemd een porte- monnaie met 1.30, waarna de dief zich naar België heeft begeven. Eerst een uur daarna ondekte de vrouw den diefstal. Het is aanbevelend dat in dezen tegonwoordigen tijd nu de bewoners wegens den drukken veldarbeid meestal afwezig zijn, de woningen goed gesloten worden gehouden. Door de politie is de zaak onderzocht doch de vogel was gevlogen. Bij de gehouden stierenkeuringen in Zeeland, werden in Westel. Zeeuwsch- Vlaanderen o.a. bekroond te GroedeRené van S. Braet, Martin II en Zwarthak van de „Vereeniging tot veredeling van het Rundvee", De Hoop II van L. van Dijke, Oscar van A. A. Becu, Dorcas van de Kinderen Braet, allen te Groede, Arie van Jac. Quaack, Cadzand. Oudere stieren Ivo II van de Kinderen Braet, Groede, Arie van A. Moggré, Schoondijke te ZuidzandeBotha van P. Maen- hout, Groede, Avenir van E. Doolage, Schoondijke, Leon van Iz. de Hullu— de Bruijne, Cadzand te Draaibrug: Frits van A. Baas, Sluis, Pau van C. L. Hamelinck, Eede, Jan van J. Cijsouw, St. Kruis. Oudere stierenNelson van J. van der Meu- len, Sluis, Cetar van Camiel Buijsse, Oostburg te IJzendijkoJan van A. de Hul ster, Schoondijke, Cronjé van A. Modde, Schoondijke, Botha van A. Thomas de Meijer, Biervliet, Hercule van C. Tim merman, IJzendijke, Willem van E. Sanders, IJzendijke. Bij de kringkeuringen werden be kroond in den kring Zeeuwsch-Vlaan- deren Westelijk deel te OostburgJanson van V. Dusar- duijn, Schoondijke, Jan van Anth. de Hulster, Schoondijke, Ivo II van de Kinderen Braet, Groede, Zwarthak en Martin II van de „Vereeniging tot ver edeling van het Rundvee", Groede, Arie van J. Quaack, Cadzand, Leon van Iz. de Hullu de Bruijne, Cadzand; te IJzendijkeLeon van Gust. de Meijer, Biervliet, Leon van J. B. Mul- laert, IJzendijke, De Hoop II van L. van Dijke, Groede, Cronjé van A. Modde, Schoondijke. Bij Kon. besl. is herbenoemd tot burgemeester van Schoondijke met in gang van 1 Augustus a.s. de heer P. van Houte. Groede. Ten overstaan van notaris Hammaeher had Zaterdag de veiling plaats van het woonhuis behoeve de erfgenamen wed. P. J Aarnoutse. Koo- per werd de heer L. de Wilde alhier voor ƒ1450. Breskens. Door den Koning van Bel gië is de eere-medaille geschonken aan J. Bootsgezel Adrz. alhier, varende op het schip „Zeeuwsch-Vlaanderen", we gens met levensgevaar uit het water redden van eenige manschappen, die zich bevonden op een loodskotter, welke omgeslagen was. Breskens. A.s. Zaterdag 1 Augustus herdenkt de brieven- en telegrambestel ler S. Frelier alhier den dag waarop hij voor 25 jaar b(j de posterijen werd aan gesteld. Donderdagnacht is te Axel een brutaal stnk uitgehaald. Het was om streeks half twaalf 'v nachts, toen de alleen wonende landbouwer A. de Kra ker, die als een zonderling bekend staat, aan den Vaartdijk door vier personen op zijn bed werd aangegrepen en vast gebonden. De dieven waren door een zijraampje, dat zij met beitels en ander inbrekersgereedschap hadden opengebro ken, binnengekomen. Nadat zij den bewoner hadden gebon den, zijn de inbrekers aan het werk ge togen. Alles werd overhoop gehaald, tot zelfs een bed werd doorgesneden om te zien of er geld in zat weggestopt. Ongeveer twee uren lang hebben zij zich met een en ander bezig gehouden en zijn toen vertrokken met medene ming van het geld dat zij gevonden hadden, terwijl zij den bestolene gebon den op zijn bed lieten liggen. Deze heeft zich naderhand weten los te werken en begaf zich toen onmiddel lijk naar Axel om bij den wachtmees ter der marechaussee aangifte van het voorgevallene te doen. De rijksveldwachter D. J. J. van de 3chans, (vroeger te Breskens) is ver plaatst van Arasterdam naar Hillegom. Toen gisterenmiddag het zoontje van dan herbergier C., wonende te Aar denburg van uit de Normaalschool te Oostburg, per fiets huiswaarts keerde, trof hem het ongeluk dat de vork van zijn fiets brak (toen hij tegenover de herberg van Risseeuw was gekomen) en met het aangezicht op de straatstee- nen terecht kwam, met het gevolg dat hij verschillende huidwonden in 't aan gezicht opliep en zijn tong die ongeluk kigerwijze tusschen de tanden kwam, ernstig werd verwond, zoodat door den heer Herman de Groot de tong moest worden gehecht. Hij is na te zijn verbonden per rij tuig huiswaarts gebracht. School- en Kerknieuws. Sluis. Op de voordracht ter benoe ming van een hoofd der school A zijn alphabetisch geplaatst de heeren J. van Houte te Oostburg, H. M. Kerpestein te Sluis en J. Roda te Biervliet. Aan de Ambachtsschool te Oost burg zijn tot onderwijzer benoemd de heeren N. Koppes, te Den Helder, voor het timmeren, A. Goud te Leeuwarden voor het smeden en A. C. Peet te 's Gravenhage voor het schilderen. Voor verdere inlichtingen verwijzen we naar achterstaande advertentie.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2